Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu okres nieskładkowy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące okres nieskładkowy.
Opieka nad dzieckiem a wyliczenie kapitału początkowego
Aktualizacja: 06.10.2017
Przy wyliczaniu kapitału początkowego uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe. Okresy sprawowania opieki nad dzieckiem obliczane są jak okresy składkowe. Jakie informacje są niezbędne do przeliczenia kapitału początkowego? »
Okresy składkowe i nieskładkowe - jak je udokumentować
Aktualizacja: 23.08.2017
Okresy składkowe są to okresy zatrudnienia, które uwzględnia się przy ustalaniu prawa do emerytury. Okresy składkowe jak i nieskładkowe należy odpowiednio udokumentować. »
Dodatkowy zarobek przy świadczeniu przedemerytalnym 2017/2018
Aktualizacja: 12.10.2018
Osoby korzystające ze świadczeń przedemerytalnych mają prawo dodatkowo zarobić. Jednak kwoty ich zarobków nie mogą przekraczać wyznaczonych granic. W wypadku przekroczenia dopuszczalnych kwot świadczenie przedemerytalne może zostać zmniejszone albo zawieszone. Od marca 2017 roku wysokość świadczenia przedemerytalnego wynosi 1040 zł. »
Ponowne przeliczenie emerytury a wysokość świadczenia
Aktualizacja: 30.01.2017
Ponowne przeliczenie emerytury może wpłynąć korzystnie na wysokość emerytury. Emerytura może być przeliczona wyłącznie na wniosek zainteresowanego. »
Ponowne przeliczenie przyznanej emerytury na wniosek zainteresowanego
Aktualizacja: 13.01.2016
Emeryturę można ponownie przeliczyć wyłącznie na wniosek zainteresowanego. Warto to uczynić, gdyż dodatkowy staż czy zarobki uzyskiwane już po przyznaniu świadczenia mogą wpłynąć na wyższą emeryturę. »
Sejm odrzucił projekt przejścia na emeryturę po 40 latach pracy
Aktualizacja: 26.11.2015
Sejm w pierwszym czytaniu odrzucił projekt PSL dot. przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy. Zgodnie z projektem gdyby wyliczona emerytura po 40 latach pracy była niższa od minimalnej, dopłacałby do niej budżet państwa. »
Okresy składkowe i nieskładkowe zaliczane do emerytury
Aktualizacja: 02.10.2015
Okresy składkowe są to okresy aktywności zawodowej albo jej braku uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury. Natomiast okresy nieskładkowe to okresy, za które nie zostały opłacone składki podlegające, z uwagi na swój specyficzny charakter, uwzględnieniu przy ustalaniu prawa do emerytury lub renty. »
Czy można podwyższyć emeryturę wykazując okresy pracy w gospodarstwie rolnym
Aktualizacja: 09.01.2012
Nasza pracownica urodzona w 1950 r. ma okres składkowy i nieskładkowy wynoszący 35 lat. W maju 2005 r. ZUS przyznał jej z tego tytułu wcześniejszą emeryturę, którą pobiera do dnia dzisiejszego. Obecnie chciałaby podwyższyć swoje świadczenie wykazując 4 lata pracy w gospodarstwie rolnym, którą wykonywała przed rozpoczęciem zatrudnienia. Czy ZUS dokona przeliczenia tego świadczenia, jeśli przedłoży ona odpowiednie dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym? »
Czy osoba pobierająca rentę wypadkową uzyska prawo do wcześniejszej emerytury
Aktualizacja: 19.12.2011
Nasz pracownik, zatrudniony na podstawie umowy o pracę, w grudniu br. ukończy 60 lat. Posiada orzeczenie o częściowej niezdolności do pracy – w związku z wypadkiem przy pracy, któremu uległ w maju 1995 r., i z ogólnego stanu zdrowia. Pracownik ma 27-letni staż pracy (wypracowany też po wypadku) i pobiera rentę wypadkową. Czy będzie mógł uzyskać prawo do wcześniejszej emerytury z tytułu wykonywania pracy w szczególnych warunkach? Praca ta jest pracą wymienioną w wykazie A załącznika do rozporządzenia Rady Ministrów z 7 lutego 1983 r. Jeżeli tak, to jakie dokumenty należy skompletować? »
Zatrudnienie emeryta - doliczenie nowego okresu pracy do wymiaru emerytury
Aktualizacja: 02.11.2011
Pod koniec sierpnia br. ukończyłem 65 lat. Na początku września po rozwiązaniu stosunku pracy zgłosiłem wniosek o emeryturę. ZUS przyznał mi to świadczenie, uwzględniając 26 lat i 3 miesiące okresów składkowych oraz 3 lata nieskładkowe. Od 1 października br. ponownie podjąłem zatrudnienie. Czy na początku przyszłego roku będę mógł zgłosić wniosek o doliczenie nowego stażu pracy do wymiaru emerytury, czy też trzeba będzie dłużej poczekać na możliwość podwyższenia świadczenia? »
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenie
Aktualizacja: 26.09.2011
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na bezpłatne szkolenie w zakresie świadczeń emerytalno-rentowych. »
Kompletowanie dokumentacji emerytalnej
Aktualizacja: 14.06.2011
Jeden z pracowników w tym roku kończy 65 lat i chciałby przejść na emeryturę. Pracownik jest u nas zatrudniony od 2000 r., ale wcześniej przez 15 lat pracował we Włoszech. Czy nabędzie prawo do emerytury w Polsce? Jak należy skompletować dokumentację w takiej sprawie? Czy musi to zrobić pracodawca, czy taki obowiązek należy wyłącznie do pracownika? »
Rozwiązanie stosunku pracy w Kanadzie warunkiem przyznania wcześniejszej emerytury
Aktualizacja: 09.05.2011
Jestem zatrudniony w Kanadzie. Do końca 1999 r. udowodniłem 25 lat składkowych i 6 lat nieskładkowych w Polsce, w tym 15 lat pracy w szczególnych warunkach. W przyszłym roku, po ukończeniu 60 lat, zamierzam zgłosić wniosek o przyznanie emerytury na podstawie art. 184 ustawy emerytalnej. Czy ZUS przyzna mi to świadczenie pomimo kontynuowania zatrudnienia w Kanadzie? »
Ustalanie podstawy emerytury osoby pracującej za granicą
Aktualizacja: 19.04.2011
Osoby, które pracowały za granicą, nie mogą zwykle liczyć na uwzględnienie uzyskanych tam zarobków w podstawie wymiaru emerytury przyznawanej przez ZUS. Jednak ZUS może w zamian za lata pracy za granicą uznać pracę w Polsce w innym okresie. »
Polacy źle oceniają funkcjonowanie systemu emerytalnego
Aktualizacja: 08.02.2011
Ponad połowa Polaków źle ocenia funkcjonowanie systemu emerytalnego, Polacy są też w większości negatywnie nastawieni do podwyższenia wieku emerytalnego, ale opowiadają się za likwidacją przywilejów oraz KRUS - wynika z sondażu CBOS. »
Wniosek o odroczenie składek za XI