Okresy składkowe i nieskładkowe zaliczane do emerytury
REKLAMA
REKLAMA
Okres nieskładkowy
W ubezpieczeniach
REKLAMA
Okres nieskładkowy to okres, za który nie zostały opłacone składki na ubezpieczenia społeczne. Jest nim m.in. okres:
- pobierania wynagrodzenia chorobowego,
- pobierania zasiłków z ubezpieczenia chorobowego/wypadkowego (z wyłączeniem zasiłku macierzyńskiego),
- pobierania świadczenia rehabilitacyjnego,
- urlopu bezpłatnego.
Przed 1 stycznia 1999 r. okresem nieskładkowym był również okres urlopu wychowawczego oraz pobierania zasiłku macierzyńskiego.
Rekomendowany produkt: Ustawa zasiłkowa 2015 z komentarzem (PDF)
W emeryturach i rentach
Okresami nieskładkowymi są np. okresy pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, nauki w szkole wyższej, pod warunkiem ukończenia tej nauki, w wymiarze określonym w programie studiów. Okresy nieskładkowe są dokumentowane m.in.:
- zaświadczeniami pracodawcy,
- decyzjami ZUS,
- dyplomami ukończenia szkoły wyższej,
- zaświadczeniami wystawionymi przez szkoły wyższe,
- zaświadczeniami z urzędu pracy.
Okresy nieskładkowe są uwzględniane w stażu uprawniającym do emerytury lub renty w wysokości 1/3 okresów składkowych.
Okres składkowy
W ubezpieczeniach
Jest to okres ubezpieczenia, za który były opłacone składki na ubezpieczenia społeczne, m.in. okres pracy, współpracy, prowadzenia działalności gospodarczej, urlopu wychowawczego, urlopu macierzyńskiego.
W emeryturach i rentach
Okresy składkowe są to okresy aktywności zawodowej albo jej braku uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury (dla osób urodzonych przed 1 stycznia 1949 r. oraz niektórych osób urodzonych po 31 grudnia 1948 r., ale przed 1 stycznia 1969 r.) i renty z tytułu niezdolności do pracy. Okresami składkowymi są okresy opłacania składek (na ubezpieczenie społeczne - do 31 grudnia 1998 r., na ubezpieczenia emerytalne i rentowe - od 1 stycznia 1999 r.) oraz okresy, za które nie było obowiązku opłacania składki (przypadające przed 15 listopada 1991 r.).
Do okresów składkowych zalicza się m.in. okresy ubezpieczenia, czyli np. pracy na podstawie umowy o pracę, czynnej służby wojskowej w Wojsku Polskim, pobierania zasiłku macierzyńskiego. Okresy składkowe są uwzględniane przy ustalaniu prawa do emerytury i renty w pełnym wymiarze, a nieskładkowe - w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 okresów składkowych.
Zadaj pytanie na FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat