reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Emerytury i renty > Uprawnienia nauczycieli do emerytury bez względu na wiek

Uprawnienia nauczycieli do emerytury bez względu na wiek

Emerytura bez względu na wiek - określona w art. 88 Karty Nauczyciela - przysługuje po rozwiązaniu stosunku pracy - na wniosek nauczyciela.

Nauczyciel urodzony po 31 grudnia 1948 r., a przed 1 stycznia 1969 r. w celu nabycia uprawnień do emerytury nauczycielskiej nie musi rozwiązać stosunku pracy do 31 grudnia 2008 r. Natomiast zobowiązany jest do tej daty spełnić warunek posiadania ogólnie wymaganego stażu pracy - odpowiednio 30-letniego lub 25-letniego okresu składkowego i nieskładkowego, w tym co najmniej 20-letniego okresu pracy nauczycielskiej. Nauczyciel, który przystąpił do otwartego funduszu emerytalnego (OFE) - wraz z wnioskiem o emeryturę - zobowiązany jest złożyć wniosek o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku OFE (za pośrednictwem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) na dochody budżetu państwa.

Rozwiązanie stosunku pracy przez nauczyciela może nastąpić również po 31 grudnia 2008 r. Również po tej dacie może być zgłoszony wniosek o emeryturę, jednakże nie później niż przed ukończeniem 60. roku życia przez kobietę i 65. roku życia przez mężczyznę. Emerytura dla nauczycieli, którzy spełnią powyższe warunki, będzie obliczona na podstawie art. 53 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, czyli na tzw. starych zasadach.

Zgłoszenie wniosku o emeryturę po ukończeniu powszechnie obowiązującego wieku emerytalnego, tj. po ukończeniu 60. roku życia przez kobietę i 65. roku życia przez mężczyznę - nawet jeżeli osoba ubezpieczona spełniła warunki do wcześniejszej emerytury do końca 2008 r. - spowoduje konieczność zastosowania art. 183 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

Zgodnie z tym przepisem osobom, które osiągnęły wiek emerytalny w latach 2009-2013, przysługuje tzw. emerytura mieszana, obliczana w odpowiedniej - stosownie do roku, w którym osiągnięty został wiek emerytalny - części emerytury obliczonej według dotychczasowych zasad i części obliczonej według nowych zasad, jeśli osoby te nie przystąpiły do OFE.

Departament Świadczeń Emerytalno-Rentowych

Komunikat z 12 maja 2008 r.

ZUS

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza FORUM r.pr. K. Piluś i s-ka sp.k.

Masowe odzyskiwanie wierzytelności

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama