Polacy źle oceniają funkcjonowanie systemu emerytalnego
56 proc. respondentów krytycznie oceniło sposób funkcjonowania systemu ubezpieczeń emerytalnych, podczas gdy zadowolenie z niego wyraziło 27 proc. ankietowanych. Negatywne oceny przeważają we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Najwięcej niezadowolonych jest wśród właścicieli firm (78 proc.). Największy odsetek zadowolonych jest wśród beneficjentów systemu. Pozytywnie ocenia go 40 proc. emerytów i taki sam odsetek osób w wieku powyżej 65 lat.
Czy wszyscy dostaniemy równe emerytury z budżetu państwa? >>
Jednocześnie jednak 35 proc. badanych opowiedziało się za systemem mieszanym, będącym połączeniem modeli repartycyjnego i kapitałowego, zaś 41 proc. opowiada się za modelem kapitałowym. Niespełna 8 proc. chce natomiast powrotu do systemu w pełni repartycyjnego.
Z badania wynika, że propozycja rządu obniżenia części składki emerytalnej odprowadzanej do OFE spotyka się z raczej krytycznymi reakcjami. 49 proc. badanych jest przeciwna takim zmianom, popiera je 18 proc., a co trzeci respondent nie ma wyrobionej opinii. CBOS podkreśla, że szczególnie źle zmiany przyjęli ci, których one dotyczą, czyli należący do OFE. Niemal trzy czwarte respondentów krytycznie ustosunkowało się do proponowanych zmian.
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online
Kup książkę:
Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów onlinePonowne wyliczenie emerytur osobom kontynuującym pracę >>
Blisko dwie trzecie badanych ocenia, że obniżenie części składki przekazywanej do OFE jest korzystne dla finansów publicznych, 8 proc. jest przeciwnego zdania a 28 proc. nie ma stanowiska. Jak podkreśla CBOS, tylko 13 proc. badanych sądzi, że planowane zmiany są korzystne dla ubezpieczonych w II filarze.
Krytyczne oceny rządowej propozycji nie idą w parze z oceną działania OFE - podał CBOS. Co trzeci badany uważa, że OFE źle gospodarują powierzonymi im pieniędzmi przyszłych emerytów, nieznacznie mniejszy odsetek - 30 proc. uważa, że dobrze, a ponad jedna trzecia nie ma wyrobionego zdania.
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023
Kup książkę:
Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023Powszechność ubezpieczeń społecznych - czy będą wyższe składki >>
W badaniu blisko trzy czwarte dorosłych ankietowanych (74 proc.) wypowiedziało się przeciw podwyższeniu wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Propozycję taką poparło 17 proc. Przeciwnych zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest 71 proc., za tym rozwiązaniem opowiedziało się 22 proc. respondentów.
Bieżące aktualności o zmianach przepisów
Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...
IFK Platforma Księgowych i KadrowychNiemal dwie trzecie badanych popiera natomiast likwidację przywilejów emerytalnych dla pracowników służb mundurowych, przeciwnych jest 29 proc.
Do OFE trafi 2,3 proc. składki, 5 proc. na konta osobiste w ZUS >>
Jak podkreśla CBOS, jeszcze większe jest przyzwolenie na zmiany w systemie ubezpieczeń rolniczych. Zdaniem 82 proc. ankietowanych rolnicy - tak jak inni pracujący - powinni płacić składki emerytalne odpowiadające ich dochodom. Przeciwnego zdania jest tylko co jedenasty respondent.
CBOS zauważa też, że pogląd, iż rolnicy powinni płacić składki emerytalne na zasadach ogólnych, dominuje we wszystkich grupach społeczno-demograficznych, także wśród samych ubezpieczonych w KRUS lub pobierających z Kasy świadczenia emerytalne.
REKLAMA

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
Komentarze(0)
Pokaż: