REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy źle oceniają funkcjonowanie systemu emerytalnego

Ponad połowa Polaków źle ocenia funkcjonowanie systemu emerytalnego, Polacy są też w większości negatywnie nastawieni do podwyższenia wieku emerytalnego, ale opowiadają się za likwidacją przywilejów oraz KRUS - wynika z sondażu CBOS.

56 proc. respondentów krytycznie oceniło sposób funkcjonowania systemu ubezpieczeń emerytalnych, podczas gdy zadowolenie z niego wyraziło 27 proc. ankietowanych. Negatywne oceny przeważają we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Najwięcej niezadowolonych jest wśród właścicieli firm (78 proc.). Największy odsetek zadowolonych jest wśród beneficjentów systemu. Pozytywnie ocenia go 40 proc. emerytów i taki sam odsetek osób w wieku powyżej 65 lat.

Czy wszyscy dostaniemy równe emerytury z budżetu państwa? >>

Jednocześnie jednak 35 proc. badanych opowiedziało się za systemem mieszanym, będącym połączeniem modeli repartycyjnego i kapitałowego, zaś 41 proc. opowiada się za modelem kapitałowym. Niespełna 8 proc. chce natomiast powrotu do systemu w pełni repartycyjnego.

Z badania wynika, że propozycja rządu obniżenia części składki emerytalnej odprowadzanej do OFE spotyka się z raczej krytycznymi reakcjami. 49 proc. badanych jest przeciwna takim zmianom, popiera je 18 proc., a co trzeci respondent nie ma wyrobionej opinii. CBOS podkreśla, że szczególnie źle zmiany przyjęli ci, których one dotyczą, czyli należący do OFE. Niemal trzy czwarte respondentów krytycznie ustosunkowało się do proponowanych zmian.

Autopromocja

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Kup książkę:

Kodeks pracy 2023. Praktyczny komentarz z przykładami + wzory dokumentów online

Ponowne wyliczenie emerytur osobom kontynuującym pracę >>

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Blisko dwie trzecie badanych ocenia, że obniżenie części składki przekazywanej do OFE jest korzystne dla finansów publicznych, 8 proc. jest przeciwnego zdania a 28 proc. nie ma stanowiska. Jak podkreśla CBOS, tylko 13 proc. badanych sądzi, że planowane zmiany są korzystne dla ubezpieczonych w II filarze.

Krytyczne oceny rządowej propozycji nie idą w parze z oceną działania OFE - podał CBOS. Co trzeci badany uważa, że OFE źle gospodarują powierzonymi im pieniędzmi przyszłych emerytów, nieznacznie mniejszy odsetek - 30 proc. uważa, że dobrze, a ponad jedna trzecia nie ma wyrobionego zdania.

Autopromocja

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Kup książkę:

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców 2023

Powszechność ubezpieczeń społecznych - czy będą wyższe składki >>


W badaniu blisko trzy czwarte dorosłych ankietowanych (74 proc.) wypowiedziało się przeciw podwyższeniu wieku uprawniającego do przejścia na emeryturę. Propozycję taką poparło 17 proc. Przeciwnych zrównaniu wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn jest 71 proc., za tym rozwiązaniem opowiedziało się 22 proc. respondentów.

Autopromocja

Bieżące aktualności o zmianach przepisów

Czy biuro rachunkowe ma nowe obowiązki w związku z wprowadzeniem KSeF? Zmiany w podatkach dochodowych na 2024 r. i innych zmianach w VAT 2024 oraz prawie pracy i ubezpieczeń społecznych. I wiele innych bieżących tematów ...

IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

Niemal dwie trzecie badanych popiera natomiast likwidację przywilejów emerytalnych dla pracowników służb mundurowych, przeciwnych jest 29 proc.

Do OFE trafi 2,3 proc. składki, 5 proc. na konta osobiste w ZUS >>

Jak podkreśla CBOS, jeszcze większe jest przyzwolenie na zmiany w systemie ubezpieczeń rolniczych. Zdaniem 82 proc. ankietowanych rolnicy - tak jak inni pracujący - powinni płacić składki emerytalne odpowiadające ich dochodom. Przeciwnego zdania jest tylko co jedenasty respondent.

CBOS zauważa też, że pogląd, iż rolnicy powinni płacić składki emerytalne na zasadach ogólnych, dominuje we wszystkich grupach społeczno-demograficznych, także wśród samych ubezpieczonych w KRUS lub pobierających z Kasy świadczenia emerytalne.

Projekt zmian w systemie OFE >>

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników. Orzeczenia KRUS.

    Niezdolności do pracy i choroby zawodowe rolników - powstają stosunkowo często ze względu na specyfikę pracy na roli. Orzeczenia w KRUS wydawane są przez lekarzy rzeczoznawców czy komisje lekarskie KRUS, które doty. przyznania konkretnych świadczeń. Czy od decyzji KRUS przysługuje odwołanie? 

    Dzień chłopaka w pracy

    30 września to Dzień Chłopaka. Dzień Chłopaka to co innego niż Międzynarodowy Dzień Mężczyzn, który przypada w dniu 10 marca. Jakie prawa pracownicze mają zatrudnieni nastoletni młodociani?

    Rozwiązanie umowy o pracę - kiedy pracownik powinien dostać wynagrodzenie?

    Kiedy po rozwiązaniu umowy o pracę należy się wypłata wynagrodzenia? Czy to dzień rozwiązania umowy czy ustalony w danym zakładzie pracy dzień wypłat? 

    Październik - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Wzrosty wynagrodzeń od 2024

    1 października - nauczyciele akademiccy wracają do pracy! Czy będą wzrosty wynagrodzeń 1 stycznia 2024 dla profesorów, adiunktów i asystentów? 

    REKLAMA

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa?

    Czy 1 października 2023 to niedziela handlowa? Niedziele handlowe - ile zostało w 2023 roku? Czy w październiku 2023 są niedziele handlowe? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    Dobrostan pracowników - wellbeing

    Wellbeing (well-being) w dosłownym tłumaczeniu z języka oznacza dobrostan. Okazuje się, że pracownicy i pracodawcy różnie rozumieją to pojęcie, co pokazuje raport pt.: „Bezpieczeństwo Pracy w Polsce 2023. Dobrostan pracownika, czyli wellbeing w pracy”.

    Aż 13% Polaków otwarcie przyznaje, że nie lubi ludzi z którymi pracuje

    Czy Polacy lubią swoich współpracowników? Co jest najbardziej denerwujące w zachowaniu kolegów i koleżanek z pracy? A co jest najbardziej cenione? Ważniejsza jest kariera czy dobra atmosfera? Sprawdzamy. 

    Jesień i koniec żniw - czas na rehabilitację leczniczą dla rolników

    Czy rolnicy mają prawo do rehabilitacji leczniczej? Ile trwa rehabilitacja dla rolników z KRUS? Gdzie jest prowadzona rehabilitacja lecznicza rolników? Jak i gdzie złożyć wniosek?

    REKLAMA

    Strajk lekarzy w Portugalii

    Strajk lekarzy w Portugalii - okazuje się, że nie tylko polska służba zdrowia zmaga się z problemami kadrowymi, ale i np. Portugalia, gdzie w placówkach medycznych w czwartek, w dniu 28 września 2023 r. protestowali lekarze w Lizbonie. Problemem jak zwykle kwestie płacowe.

    Shutdown dla urzędników w USA?

    Shutdown czyli zamknięcie, czy grozi urzędnikom w USA? Amerykańskie władze federalne ostrzegły w czwartek 28 września 2023 r. pracowników administracji o możliwym tzw. shutdownie, czyli zamknięciu urzędów w związku z nieuchwaleniem budżetu na nowy rok fiskalny.

    REKLAMA