Zaniżona wartość wynagrodzenia
REKLAMA
Tak, w tym celu należy złożyć uzupełnione dokumenty - nowe RP-7 do ZUS z wnioskiem o ponowne ustalenie wysokości emerytury.
REKLAMA
Zgodnie z art. 125 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.) na pracodawcy ciąży obowiązek współdziałania w gromadzeniu dokumentacji pracowniczej niezbędnej do przyznania świadczenia emerytalnego lub rentowego. Pracodawca zobowiązany jest również do wydania pracownikowi zaświadczeń niezbędnych do ustalenia prawa i wysokości świadczeń. Do obowiązków pracodawcy należy także pomoc pracownikowi, na jego prośbę, w kwestii przygotowania wniosku o emeryturę bądź rentę.
Zatrudnionemu, który z tego tytułu z winy zakładu poniósł jakieś straty finansowe, przysługuje roszczenie o odszkodowanie, a jeżeli spowodowało to rozstrój zdrowia - o zadośćuczynienie. W tym przypadku konieczne jest jednak wykazanie winy pracodawcy oraz związku przyczynowego między krzywdą lub szkodą a nagannym zachowaniem pracodawcy - tak orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 7 lutego 2006 r. (I PK 272/05, M.P.Pr. 2006/3/118). Roszczenia pracownicze dotyczące świadczeń emerytalno-rentowych są sprawami z zakresu ubezpieczeń społecznych, które rozstrzygają sądy pracy lub sądy pracy i ubezpieczeń społecznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat