Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu obowiązki pracodawcy. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące obowiązki pracodawcy.
Minimalna stawka godzinowa dla zleceniobiorców w 2017 r. - jak stosować nowe przepisy
Aktualizacja: 25.05.2017
Od 1 stycznia 2017 r. nowelizacja przepisów ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę wprowadziła minimalną stawkę godzinową dla zleceniobiorców, która wynosi 13 zł za godzinę. Przepisy przewidują również wyjątki, gdy minimalna stawka nie musi być stosowana. Jak stosować nowe przepisy w praktyce? »
Państwowa Inspekcja Pracy - uprawnienia i zadania
Aktualizacja: 05.10.2015
Państwowa Inspekcja Pracy to organ powołany do sprawowania nadzoru i kontroli przestrzegania prawa pracy, w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, a także przepisów dotyczących legalności zatrudnienia i innej pracy zarobkowej. Jakie zadania wykonuje PIP? »
Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS
Aktualizacja: 11.07.2013
Zgłoszenie zleceniobiorcy – absolwenta studiów wyższych do ZUS powinno nastąpić od dnia ukończenia studiów, którym jest dzień złożenia egzaminu dyplomowego. Nie ma przy tym znaczenia zamiar kontynuowania studiów przez zleceniobiorcę z tytułem licencjata. »
Potrącenia z umowy cywilnoprawnej
Aktualizacja: 12.02.2013
Wynagrodzenie osób zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych nie podlega ochronie na zasadach przewidzianych dla umów o pracę. W drodze wyjątku do tych potrąceń stosuje się jedynie przepisy dotyczące maksymalnych potrąceń. »
Wypadki osób wykonujących pracę na innej podstawie niż umowa o pracę
Aktualizacja: 24.01.2013
Czy osoba świadcząca pracę na podstawie np. umowy zlecenia będzie miała prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy. »
Termin wypłaty wynagrodzenia w umowach cywilnoprawnych
Aktualizacja: 09.01.2013
Określone w przepisach Kodeksu pracy zasady dotyczące wypłaty wynagrodzenia za pracę nie dotyczą wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych: umowy-zlecenia, umowy o dzieło czy umowy agencyjnej. Terminy wypłaty wynagrodzeń i zasady ich wypłaty wynikają bezpośrednio z zawieranych umów, a jeżeli strony nie uregulowały tych kwestii w umowie – z przepisów Kodeksu cywilnego. »
Ile można potrącić z wynagrodzenia zleceniobiorcy
Aktualizacja: 23.11.2012
Otrzymaliśmy pismo komornicze o zajęciu wynagrodzenia jednego z naszych zleceniobiorców. W odpowiedzi na pismo wskazaliśmy, że wynagrodzenie ze zlecenia jest wypłacane co miesiąc i jest to jedyne źródło dochodów tej osoby (na podstawie jej oświadczenia). Ostatecznie potrąciliśmy połowę wynagrodzenia netto przysługującego zleceniobiorcy i w takiej wysokości przekazaliśmy je komornikowi. Komornik domaga się jednak potrącenia całej kwoty. Czy nasze postępowanie było nieprawidłowe? »
Rozliczenie umowy cywilnoprawnej zawartej z pracownikiem
Aktualizacja: 16.10.2012
Zawarcie z pracownikiem umowy cywilnoprawnej łączy się z dodatkowymi obowiązkami dla pracodawcy, związanymi z rozliczeniem takiej umowy pod względem podatkowym i ubezpieczeniowym. Przychód z umowy cywilnoprawnej zawartej z własnym pracownikiem stanowi podstawę naliczania podatku dochodowego oraz składek ZUS. »
Jakie są podatkowe skutki użyczenia pracodawcy narzędzi stanowiących własność pracownika
Aktualizacja: 21.08.2012
Jeden z naszych pracowników chciałby wykorzystywać w pracy prywatny komputer, drukarkę i skaner, ale bez żadnej rekompensaty z tego tytułu. Zgadzamy się na takie rozwiązanie. Czy możemy zawrzeć z pracownikiem nieodpłatną umowę użyczenia? Jakie byłyby ewentualne skutki podatkowe takiego użyczenia zarówno dla pracownika, jak i dla firmy? »
Menedżer cudzoziemiec - jak rozliczyć wynagrodzenie
Aktualizacja: 22.06.2012
Jeśli menedżerem, członkiem zarządu lub rady nadzorczej jest cudzoziemiec, przed dokonaniem rozliczenia wynagrodzenia musimy ustalić, czy istnieje tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Należy także rozstrzygnąć obowiązek podatkowy takiej osoby. Powyższych ustaleń trzeba dokonać na podstawie przepisów obowiązujących w kraju wykonywania pracy z uwzględnieniem umów międzynarodowych. »
Jak korzystnie zatrudnić pracownika sezonowego
Aktualizacja: 18.06.2012
Pracownikami sezonowymi są osoby wykonujące pracę ściśle związaną z daną porą roku, niezależnie od podstawy prawnej swojego zatrudnienia. Wybór formy zatrudnienia pracowników sezonowych zależy wyłącznie od ustaleń dokonanych między osobą zatrudniającą a pracownikiem sezonowym. »
Jak naliczać wynagrodzenia cudzoziemcom zatrudnionym w Polsce
Aktualizacja: 15.06.2012
Przed dokonaniem rozliczenia wynagrodzenia należnego osobie będącej cudzoziemcem zatrudnionej jako menedżer, członek zarządu lub rady nadzorczej należy ustalić, czy istnieje tytuł do objęcia ubezpieczeniami społecznymi i zdrowotnym. Należy ponadto rozstrzygnąć obowiązek podatkowy takiej osoby. Powyższych ustaleń należy dokonać na podstawie przepisów obowiązujących w kraju wykonywania pracy z uwzględnieniem umów międzynarodowych. »
Czy zatrudnianie absolwentów jest dla pracodawców korzystne
Aktualizacja: 13.06.2012
W trudnych czasach, przed podjęciem decyzji o zatrudnieniu nowej osoby, firmy powinny dokonać gruntownej analizy, jakich kandydatów poszukują i która forma nawiązania z nimi współpracy będzie najkorzystniejsza. Z pewnością warte rozważenia jest zatrudnienie młodych ludzi, tym bardziej że zatrudnienie takich osób jest dla przedsiębiorców z reguły korzystne. »
Czy umowa zlecenia może okazać się umową o pracę
Aktualizacja: 15.09.2011
W razie wątpliwości co do istnienia stosunku pracy pracownik lub inspektor Państwowej Inspekcji Pracy mogą żądać przed sądem ustalenia, że dana osoba była zatrudniona nie na podstawie umowy cywilnoprawnej, lecz umowy o pracę. »
Obowiązki z zakresu bhp przedsiębiorcy zatrudniającego osoby na innej podstawie niż stosunek pracy
Aktualizacja: 07.09.2011
Firma zatrudnia oprócz pracowników osoby na podstawie umów zlecenia, umów o dzieło, a także w ramach odpłatnej i nieodpłatnej praktyki zawodowej. Czy zakład pracy ma obowiązek wymagać od tych osób aktualnych badań lekarskich? »
Wniosek o odroczenie składek za XI
Veeam to globalny lider w zakresie inteligentnego zarządzania danymi.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »