REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak rozliczyć zagraniczną podróż służbową przy umowie cywilnoprawnej?

Jak rozliczyć podróż służbową zleceniobiorcy?
Jak rozliczyć podróż służbową zleceniobiorcy?

REKLAMA

REKLAMA

Zagraniczna podróż służbowa. Jak rozliczyć podróż służbową zagraniczną pracownika zatrudnionego na podstawie umowy cywilnoprawnej?

Zagraniczna podróż służbowa - umowa zlecenie

PROBLEM

Autopromocja

Osoba mieszka i pracuje we Francji, dodatkowo została zatrudniona przez polską firmę na podstawie umowy cywilnoprawnej. Do wykonania zlecenia niezbędne jest odbycie podróży i w ramach zapisów umowy cywilnoprawnej, może otrzymać od zleceniodawcy zwrot jej kosztów na zasadach określonych w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (aby zwrócone należności były wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych). Zleceniodawca zlecił podróż z Francji do Polski w celu wykonania określonego zadania.

1. Czy na tle Rozporządzenia mamy do czynienia z podróżą krajową, czy zagraniczną?

2. Czy zleceniobiorcy należą się ryczałty na pokrycie kosztów dojazdów, o których mowa w Rozporządzeniu i w jakiej wysokości?

RADA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W stosunku do osób zatrudnionych na podstawie elastycznych form zatrudnienia nie mają zastosowania przepisy prawa pracy dotyczące podróży służbowych w tym podróży zagranicznych. Umowa zlecenie może wiązać się z koniecznością o przemieszczenia się - jednak kwestie wzajemnych rozliczeń powinny wynikać w tym przypadku z umowy cywilnoprawnej, wyłączając stosowanie przepisów prawa pracy.

UZASADNIENIE

W przeważającej większości przypadków pracownik ma stacjonarne miejsce pracy, bez konieczności przemieszczania się. Odrębną kwestią jest oczywiście dojazd do pracy i powrót z pracy do domu. W niektórych jednak przypadkach pracownicy muszą wykonać zadanie służbowe poza stałym miejscem pracy lub poza miejscowością w której znajduje się zakład pracy. W powyższym przypadku występuje coś co określa się mianem podróży służbowej.

Zasadą wynikającą z Kodeksu pracy jest, iż pracownikowi wykonującemu na polecenie pracodawcy zadanie służbowe poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy, lub poza stałym miejscem pracy przysługują należności na pokrycie kosztów związanych z podróżą służbową. Kodeks pracy nie zawiera oczywiście wszystkich uregulowań z tym związanych. Zawarte są one w przepisach rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29.01.2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej.

W praktyce istnieje możliwość świadczenia pracy na podstawie stosunku pracy - co sprawia, iż zatrudniony jest pracownikiem i mają do niego zastosowanie przepisy prawa pracy, w tym dotyczące rozliczania podróży służbowych – istnieje również możliwość zatrudnienia na podstawie umów prawa cywilnego. Ta druga opcja powoduje, iż zatrudniony nie ma statusu pracownika i tym samym za wyjątkiem jakim są przepisy z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy, regulacje prawa pracy w tym dotyczące rozliczania podróży służbowych nie mają względem takiej osoby zastosowania.

Tym samym wszelkie kwestie dotyczące wzajemnych rozliczeń w związku z koniecznością przemieszczania się w ramach umowy zlecenia powinny zostać określone w treści umowy.

Przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej nie zawierają legalnej definicji podróży zagranicznej. Wskazują jedynie, że czas podróży zagranicznej liczy się w przypadku odbywania jej środkami komunikacji lądowej - od chwili przekroczenia granicy państwowej w drodze za granicę do chwili jej przekroczenia w drodze powrotnej do kraju. W przypadku komunikacji lotniczej - od chwili startu samolotu w drodze za granicę z ostatniego lotniska w kraju do chwili lądowania samolotu w drodze powrotnej na pierwszym lotnisku w kraju.

Zleceniobiorca z racji braku statusu pracownika nie ma bezpośrednich roszczeń w sprawie należności, o których mowa w rozporządzeniu - w tym w zakresie ryczałtów na pokrycie kosztów dojazdów. Wszelkie kwestie rozliczeniowe z podmiotem zatrudniającym powinna określać umowa cywilnoprawna.

Podstawa prawna:

art. 775 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2022 r., poz. 1510),

§ 12 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia.2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167).

Sebastian Kryczka

Artykuł pochodzi z kompleksowej bazy wiedzy INFORLEX. Zamów bezpłatny 14-dniowy dostęp do INFORLEX »

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFORLEX

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zasiłek opiekuńczy dla samotnego rodzica

Komu przysługuje zasiłek opiekuńczy? Przez ile przysługuje zasiłek opiekuńczy? Jakie są dodatki i zasiłki dla rodzica samotnie wychowującego dziecko? Ile w 2024 roku wynosi dodatek z tytułu samotnego wychowywania dziecka?

Dni wolne w Boże Ciało 2024 r. Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie

Boże Ciało kiedy wypada? Czy w Boże Ciało sklepy są otwarte? Czy w Boże Ciało trzeba iść do kościoła? Czy za pracę w święta wyższe wynagrodzenie? Czy przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę oraz święto?

Sygnaliści pod ochroną. Będą nowe obowiązki dla pracodawców

Sejm uchwalił ustawę o ochronie sygnalistów. Ustawa nakłada nowe obowiązki na pracodawców.

Kosztowny obowiązek. Dofinansowanie pracownikowi okularów lub szkieł kontaktowych

Pracodawca powinien zapewnić okulary lub szkła kontaktowe pracownikom zatrudnionym przy obsłudze monitora ekranowego. Czy pracownik ma prawo do jednoczesnej refundacji zarówno okularów korygujących wzrok, jak i szkieł kontaktowych?

REKLAMA

Świadectwo pracy 2024 r.

W dniu zakończenia stosunku pracy pracodawca wydaje pracownikowi świadectwo pracy. Co pracownik powinien otrzymać razem ze świadectwem pracy?

Większa ochrona pracowników. Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy

Sejm znowelizował Kodeks pracy. Zmiany mają na celu zwiększenie ochrony zdrowia pracowników. Został rozszerzony katalog substancji rakotwórczych i mutagennych.

Wypowiedzenie umowy o pracę przez pracownika 2024 r.

Jednym ze sposobów rozwiązania umowy o pracę jest jej wypowiedzenie. Pracownik dokonujący wypowiedzenia musi zadbać o zachowanie pewnych warunków. Jakich?

Płaca minimalna 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Data zbliża się wielkimi krokami

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że płaca minimalna w 2025 r. zostanie określona na starych zasadach. Jeśli chodzi o kolejne lata, to jej wysokość określi już ustawa o minimalnym wynagrodzeniu, które ma wejść w życie w listopadzie br.

REKLAMA

2000 zł bezzwrotnego wsparcia, dofinansowanie wynagrodzeń i odroczenie terminu płatności składek. Poszkodowani przedsiębiorcy z Marywilskiej zgłaszają się do ZUS po pomoc

Pożar centrum przy ul. Marywilskiej pochłonął biznesy wielu kupców. Od czwartku zgłaszają się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po pomoc.

Będą nowe świadczenia dla rodziców. Brakuje tylko podpisu prezydenta

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" na ostatniej prostej. Brakuje tylko podpisu prezydenta.

REKLAMA