REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Nauczyciele, Dodatki do wynagrodzenia

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Tworzenie regulaminu wynagradzania

Regulamin wynagradzania to dokument określający warunki wynagradzania w danym zakładzie. Można w nim wprowadzić także zapisy dotyczące innych niż pensja świadczeń związanych z pracą, np. premii.

Świadczenia dla nauczycieli delegowanych do pracy za granicą

Nauczycielowi delegowanemu do pracy za granicą przysługuje m.in. ryczałt na pokrycie części kosztów utrzymania i zakwaterowania, zasiłek adaptacyjny czy dieta dojazdowa. Jego wynagrodzenie pokrywane jest z budżetu państwa oraz dopłat instytucji europejskich.

Dodatek stażowy wypłacany za okres choroby a "trzynastka"

W naszej firmie wypłacamy tzw. trzynastki. W przepisach płacowych pracownicy mają zagwarantowaną również wypłatę dodatku stażowego w pełnej wysokości bez względu na to, czy pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, czy pracuje. Jeden z naszych pracowników niebawem odejdzie na emeryturę i chcemy naliczyć mu „trzynastkę”. Nadmieniam, że stosuje się u nas przepisy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników sfery budżetowej. Czy w takim wypadku wysokość dodatku stażowego wypłaconą za czas choroby należy uwzględnić przy obliczaniu wysokości „trzynastki”?

Dodatek za rozłąkę

Wysokość dodatku za rozłąkę będzie uzależniona od tego, czy składnik ten jest składnikiem obowiązkowym czy fakultatywnym. Jeśli jego wysokość przekroczy kwotę diety przysługującej za czas podróży służbowej na obszarze kraju, pracodawca poniesie większe koszty podatkowe.

REKLAMA

Wynagrodzenie za godziny nadliczbowe

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych, wynikających z przekroczenia średniotygodniowej normy czasu pracy, należy wypłacić zarówno normalne wynagrodzenie, jak i 100% dodatek.

Zmiana Karty Nauczyciela - wypłaty dla nauczycieli

Sejm uchwalił nowelizację ustawy Karta Nauczyciela dotyczącej m.in. terminu wypłat przez samorządy jednorazowych dodatków uzupełniających dla nauczycieli. Zgodnie ze zmianami samorządy będą miały więcej czasu na wyliczenie średnich wynagrodzeń nauczycieli i wypłacenie im dodatków uzupełniających.

Wynagrodzenie nauczycieli - nowelizacja Karty Nauczyciela

Posłowie opowiedzieli się za skierowaniem do dalszych prac legislacyjnych projektu nowelizacji Karty Nauczyciela, dotyczącego m.in. terminów i sposobu wyliczania średnich nauczycielskich wynagrodzeń.

Kiedy dla pracownika powstaje przychód, gdy firma udostępnia mu pokój w hotelu

Chcemy zapewnić pracownikowi, który mieszka poza miejscowością, w której pracuje, pokój w hotelu pracowniczym. Zgodnie z umową między firmą a hotelem, rozliczenie i zapłata za dany miesiąc będzie następować do 5. dnia następnego miesiąca. Kiedy powstanie przychód dla pracownika – czy w miesiącu, gdy mieszka, czy w miesiącu, gdy zakład zapłaci czynsz? Czy to świadczenie jest oskładkowane?

REKLAMA

Co się zmieniło w zakresie prowadzenia zajęć dodatkowych przez nauczycieli

Od 1 września 2009 r. nauczyciele zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych zostali zobowiązani do realizacji 1 godziny tygodniowo zajęć dodatkowych. Dotychczas nie było ustalonego obowiązkowego minimalnego wymiaru zajęć pozalekcyjnych.

Czy nauczyciel, który przechodzi na świadczenie kompensacyjne, ma prawo do odprawy emerytalnej

Jestem dyrektorem niewielkiej szkoły podstawowej. Jeden z naszych nauczycieli przejdzie w 2009 r. na świadczenie kompensacyjne. Czy temu nauczycielowi należy wypłacić odprawę emerytalną i czy będzie on mógł korzystać z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych?

Wynagrodzenie pracownika przebywającego w areszcie

Na podstawie Kodeksu pracy tymczasowo aresztowany pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia. Przepisy szczególne dotyczące określonych grup pracowników, np. nauczycieli, zawierają jednak wyjątki od tej reguły, przewidując częściowe otrzymywanie wynagrodzenia.

Dodatek do wynagrodzenia

9 września 2009 r. weszły w życie przepisy nowelizujące wcześniejsze rozporządzenie z 25 września 2006 r. w sprawie dodatku do wynagrodzenia dla pracowników publicznych służb zatrudnienia.

Zapisy w ZFŚS dotyczące dzieci pracowników

Postanowienia regulaminu funduszu świadczeń socjalnych decydują o tym, czy świadczenie na dziecko otrzyma każdy z rodziców zatrudnionych w jednym zakładzie pracy czy samo dziecko.

Obliczanie dodatku nocnego niepełnoetatowca

Pracownik niepełnoetatowy wykonujący pracę w porze nocnej ma prawo do dodatkowej rekompensaty w postaci 20% dodatku liczonego od płacy minimalnej. Kwotę dodatku oblicza się tak jak dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy.

Świadczenia przysługujące nauczycielom

Obowiązują już nowe przepisy dotyczące przyznawania świadczeń przysługujących nauczycielom polskim skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą.

Czy można z pensji pracownika potrącić pomyłkowo nadpłacone wynagrodzenie za poprzedni miesiąc

Pracownik otrzymuje wynagrodzenie stałe oraz regularnie dodatkowe wynagrodzenie za pracę w godzinach nadliczbowych. To drugie świadczenie jest wypłacane w różnej wysokości. Za ostatni miesiąc pracownik powinien otrzymać z tego tytułu 340 zł, ale na skutek pomyłki otrzymał 450 zł. Czy różnicę między należnym a otrzymanym wynagrodzeniem możemy potrącić z następnego wynagrodzenia pracownika?

Dodatek motywacyjny dla nauczyciela

Jestem przewodniczącym związku zawodowego działającego w zespole szkół, którego organem prowadzącym jest gmina, i chciałbym się dowiedzieć, czy każdy zatrudniony w szkole nauczyciel musi otrzymać dodatek motywacyjny? Nadmieniam, że obowiązujący w naszej gminie regulamin wynagradzania określa minimalną wysokość dodatku przyznawanego nauczycielom.

Wynagrodzenie urlopowe nauczycieli akademickich

W wynagrodzeniu za urlop wypoczynkowy nauczyciela akademickiego uwzględnia się wszystkie składniki wynagrodzenia zaliczane do wynagrodzeń. Nie wlicza się jedynie składników o charakterze nieperiodycznym.

Nowe zasady wynagradzania egzaminatorów

Za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu i egzaminów końcowych w szkołach egzaminatorzy będą otrzymywać wynagrodzenie od jednego zdającego. Wynagrodzenie egzaminacyjne liczy się jako procent od stawki minimalnego wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela dyplomowanego, posiadającego tytuł zawodowy magistra i przygotowanie pedagogiczne.

Czy niepełnoetatowcowi zatrudnionemu w samorządzie należy ustalić w umowie o pracę limit godzin, których przekroczenie uprawnia go do dodatku za godziny nadliczbowe

Chcemy zatrudnić w Domu Opieki Społecznej pracownika na 1/2 etatu na stanowisku asystenta osoby niepełnosprawnej. Czy w umowie o pracę tego pracownika należy określić limit godzin, po przekroczeniu którego pracownikowi należy się dodatek taki jak za pracę w godzinach nadliczbowych?

Wykonywanie pracy w nocy

Z reguły praca jest wykonywana w dzień. Jednak w niektórych przypadkach specyfika pracy wymaga, aby była świadczona w nocy, a czasami konieczność wykonywania pracy w nocy jest następstwem nieprzewidzianych okoliczności.

Pożyczki z ZFŚS

Jedną z form prowadzonej działalności socjalnej jest udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Dodatki wyrównawcze

Przepisy Kodeksu pracy wyraźnie wskazują okoliczności, których zaistnienie połączone z obniżeniem wynagrodzenia pracownika uprawnia go do otrzymania tego świadczenia.

Na jaki okres można przyznać pracownikowi samorządowemu dodatek specjalny

Przepisy samorządowe bardzo ogólnie wskazują, w jakich sytuacjach pracownik samorządowy zatrudniony na podstawie umowy o pracę może otrzymać dodatek specjalny. Jak powinno się rozumieć te sytuacje? Czy dodatek specjalny może być obecnie przyznany na czas nieokreślony?

Czy data złożenia wniosku o emeryturę ma wpływ na jej wysokość

Pracownica spełnia warunki do wcześniejszej emerytury. Skończyła 57 lat, ma ponad 24-letni staż pracy, w tym przez 18 lat pracowała jako nauczycielka. Nie przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego. Chce jednak pracować i na emeryturę przejść za 3 lata, po ukończeniu 60 lat. Ukończy je 6 kwietnia 2012 r. Jej aktualne wynagrodzenie przekracza 130% przeciętnego wynagrodzenia, czyli ZUS nie będzie wypłacał emerytury nawet w zmniejszonej wysokości. Czy ma znaczenie, kiedy pracownica złoży wniosek o emeryturę? Czy powinna złożyć wniosek jeszcze w tym roku?

Dodatek za wysługę lat u drugiego pracodawcy

Jednym ze składników wynagrodzenia, który otrzymują nauczyciele szkół publicznych, jest dodatek za wysługę lat. Jest on jednak różnie liczony, gdy nauczyciel podejmuje pracę w kilku placówkach.

Czy dodatek funkcyjny i nagroda jubileuszowa mogą być w regulaminie wynagradzania uzależnione od minimalnego wynagrodzenia za pracę

Ustalam regulamin wynagradzania pracowników mojej firmy (jest to firma prywatna zatrudniająca 37 osób). Czy mogę wpisać, że dodatek za staż pracy, dodatek funkcyjny i nagroda jubileuszowa będą uzależnione od minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. dodatki jako określony procent będą zależały nie od wynagrodzenia poszczególnych pracowników, lecz od minimalnego wynagrodzenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli przedszkoli niepublicznych

Zróżnicowanie uprawnień emerytalnych ze względu na charakter pracodawcy jest niezgodne z Konstytucją RP – takie wnioski wynikają z wyroku Trybunału Konstytucyjnego, umożliwiającego przejście na wcześniejsze emerytury nauczycieli przedszkoli niepublicznych.

Czy pracujący emeryt – nauczyciel ma prawo do świadczeń z zfśs w dwóch szkołach

Zatrudniliśmy w naszej szkole na 1/2 etatu na czas określony nauczyciela będącego na emeryturze (bez zawieszania tej emerytury). Czy nauczyciel ten ma prawo do świadczeń z zfśs w naszej szkole oraz w tej, z której przeszedł na emeryturę?

Jaka umowa dla nauczyciela akademickiego za dodatkowe wykłady

W szkole wyższej nauczyciele są zobowiązywani do przeprowadzenia ze studentami dodatkowych wykładów, które realizowane są w ramach programów unijnych. Czy nauczycieli tych należy zatrudnić na podstawie dodatkowej umowy, czy też mogą to być umowy cywilnoprawne?

Prywatny samochód do celów służbowych

Część pracowników naszej firmy używa swoich prywatnych samochodów do celów służbowych – dojazdy na spotkania z klientami firmy, a także prywatnych telefonów komórkowych do rozmów z klientami i umawiania z nimi spotkań. W jaki sposób należy refundować koszty używania prywatnych pojazdów i telefonów do celów służbowych? Czy powinna zostać zawarta jakaś umowa regulująca tę kwestię?

Dla kogo dodatek funkcyjny?

Wynagrodzenie pracownicze mogą uzupełniać różnego rodzaju dodatki związane z warunkami pracy, organizacją pracy bądź też niezwiązane bezpośrednio z rodzajem pracy. Dodatki do wynagrodzenia mogą mieć charakter obligatoryjny lub fakultatywnym, charakter stały lub okresowy.

Dodatki z tytułu pracy w niedzielę

Niezrekompensowanie dniem wolnym pracy w niedzielę może stanowić problem z wyliczeniem pracownikowi wynagrodzenia za pracę w taki dzień.

Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli

Uchwalona przez Sejm RP 24 kwietnia 2009 r. ustawa o świadczeniach kompensacyjnych dla nauczycieli ma na celu łagodzenie skutków zmian w systemie edukacji i jest adresowana do nauczycieli mających stosunkowo długi staż pracy w oświacie.

Prawo do "trzynastki" dla nauczyciela

25 września 2008 r. podjąłem pracę w charakterze nauczyciela wychowania fizycznego i pracuję do chwili obecnej. Nie otrzymałem jednak za rok 2008 przysługującej mi nagrody, tzw. trzynastki. Pracodawca twierdzi, że nie mam do niej prawa. Kto ma rację?

Dodatek stażowy a podstawa wymiaru świadczenia rehabilitacyjnego

Pracownik, który jest zatrudniony w naszym urzędzie gminy, chorował przez 182 dni. Obecnie jest na świadczeniu rehabilitacyjnym. Jednym z dodatków, który otrzymują zatrudnieni u nas pracownicy, jest dodatek stażowy. Czy wliczyć go do podstawy świadczenia rehabilitacyjnego, czy wypłacać dodatek pracownikowi w trakcie świadczenia rehabilitacyjnego?

Kodeksowe dodatki do wynagrodzenia

Pracownik za swoją prace otrzymuje od pracodawcy wynagrodzenie. Dodatki do wynagrodzeń stanowią często dużą cześć wynagrodzenia. Niektóre z nich pracodawca musi obowiązkowo wypłacać pracownikowi.

Czy dofinansowanie do wypoczynku z zfśs podlega zajęciu komorniczemu

Jednemu z naszych pracowników komornik zajął wynagrodzenie z tytułu niespłaconego kredytu bankowego. W czerwcu br. pracownik w związku z planowanym urlopem wypoczynkowym otrzyma ze środków zfśs dofinansowanie do wypoczynku w kwocie 650 zł. Czy dofinansowanie będzie podlegać egzekucji komorniczej? Jeśli tak, to w jakim zakresie?

Nieobowiązkowe dodatki do wynagrodzenia

Pracodawca ma obowiązek wypłacać pracownikowi co miesiąc wynagrodzenie. W określonych sytuacjach pracownikowi przysługują dodatki wskazane w przepisach prawa pracy. Pracodawca może sam zdecydować o wypłacie innych dodatków.

Prawo do nagrody jubileuszowej

Jestem nauczycielem z prawie 25-letnim stażem pracy. W okresie zatrudnienia urodziłam 3 dzieci i ponad 7 lat korzystałam z urlopu wychowawczego. Czy cały okres przebywania na urlopie wychowawczym powinien być uwzględniany przy ustalaniu uprawnień do nagrody jubileuszowej?

Obliczanie dodatków za nadgodziny

Dodatek za pracę nadliczbową powinien być obliczany co do zasady od kwoty wynagrodzenia wynikającej ze stawki osobistego zaszeregowania, która obejmuje wynagrodzenie zasadnicze oraz dodatek funkcyjny - jeżeli został przyznany.

Z jakiego okresu ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego

Zatrudniamy w szkole 69 osób. Jesteśmy szkołą rządową. Jak należy ustalić podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego za kwiecień br. pracownikowi (głównemu księgowemu), który do końca 2008 r. otrzymywał oprócz wynagrodzenia zasadniczego dodatek funkcyjny, dodatek za staż pracy, premię regulaminową oraz dodatek za prowadzenie księgowości PKZP? Do wyliczenia podstawy wymiaru zasiłku chorobowego w 2008 r. nie wchodził dodatek za staż pracy i dodatek za prowadzenie księgowości PKZP. Od 1 stycznia 2009 r. zostały zmienione zasady wynagradzania obowiązujące w szkole. Obecnie pracownik otrzymuje wynagrodzenie jednoskładnikowe, tzn. wszystkie przysługujące dodatki służbowe oraz premia zostały włączone do wynagrodzenia zasadniczego. Czy obliczając wynagrodzenie za czas choroby w 2009 r. do podstawy należy przyjąć wynagrodzenie od stycznia br., czy również z poprzedniego roku?

Choroba nauczyciela akademickiego

Jestem nauczycielem akademickim. Czy za zwolnienie lekarskie otrzymane z powodu choroby należy mi się zasiłek chorobowy, czy wynagrodzenie za czas choroby?

Nowy rok szkolny i nowe kwalifikacje nauczycieli

Po 1 września br. dyrektor szkoły będzie miał możliwość bardziej elastycznego doboru kadry, gdyż zacznie obowiązywać nowe rozporządzenie w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli.

Ustalenie istnienia stosunku pracy

Co do zasady z nauczycielem zawiera się umowę o pracę na czas nieokreślony. Jednak z nauczycielem stażystą podejmującym pierwszą pracę w szkole zawiera się umowę o pracę na okres jednego roku szkolnego.

Wynagrodzenie dla nauczyciela za egzamin maturalny

Czas pracy nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć nie może przekraczać 40 godzin na tydzień. W ramach czasu pracy nauczyciel jest zobowiązany realizować zajęcia dydaktyczne, wychowawcze i opiekuńcze, prowadzone bezpośrednio z uczniami lub wychowankami, w tym również uczestniczyć w przeprowadzaniu części ustnej egzaminu maturalnego.

Czy pracownikowi samorządowemu przysługuje dodatek za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych

Jestem kierownikiem biura w gminie. Pracownik zatrudniony na stanowisku referenta wykonywał w środę pracę poza normalnymi godzinami funkcjonowania urzędu. Były to jednocześnie jego godziny nadliczbowe. Teraz wystąpił o wypłatę dodatku za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych. Czy mogę mu wypłacić taki dodatek?

Odprawy dla nauczycieli

Karta Nauczyciela przewiduje wypłacenie rekompensat nauczycielom, którzy rozstają się z dotychczasowym pracodawcą. Świadczeniami tymi są odprawy.

Dodatek za zdrowie

Pracodawca do wypłacanej pracownikowi co miesiąc pensji może wypłacać dodatek za „niechorowanie”.

Jak zmienił się sposób liczenia wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy nauczycieli akademickich

Jestem nauczycielem akademickim. W maju będę wykorzystywał urlop wypoczynkowy. Słyszałem, że zasady ustalania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy uległy zmianie. Proszę o informację, na czym te zmiany polegają?

REKLAMA