Wynagrodzenie nauczycieli - nowelizacja Karty Nauczyciela
REKLAMA
W projekcie nowelizacji Karty Nauczyciela - jak tłumaczył poseł Bronisław Dutka (PSL) - zapisy dotyczą terminów "wypłaty różnicy między średnią nauczycielskich wynagrodzeń uzyskanych w danym roku a średnią, którą powinni uzyskać". "Chodzi o zmianę obligatoryjnych terminów, które - zgodnie z nowelizacją z listopada 2008 r. - okazały się niewykonalne dla samorządów dokonujących takich wypłat" - powiedział Dutka i dodał, że problem ten jako pierwszy zgłosił Zarząd Związku Gmin Śląska Opolskiego.
REKLAMA
Zgodnie z projektem, samorządy będą musiały do 20 stycznia każdego roku przeprowadzić analizę wydatków na wynagrodzenia nauczycieli, a następnie w terminie do 31 stycznia wypłacić różnicę między "wydatkami faktycznie poniesionymi na wynagrodzenia nauczycieli" w danym roku a "iloczynem średniorocznej liczby nauczycieli". Jak postulowali posłowie, w toku prac nad projektem należy także precyzyjnie ustalić, czy "iloczyn średniorocznej liczby nauczycieli oznacza liczbę nauczycieli, czy liczbę etatów".
>> Świadczenia przysługujące nauczycielom
W trakcie dyskusji nad projektem posłowie zgłosili także potrzebę "jak najszybszego opracowania rozporządzenia MEN", które będzie dotyczyć m.in. sposobu wyliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego.
Po dyskusji dotyczącej projektów posłowie zdecydowali o powołaniu podkomisji, która zajmie się doprecyzowaniem projektowanych zmian.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat