REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Świadczenia dla nauczycieli delegowanych do pracy za granicą

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Skrobisz

REKLAMA

Nauczycielowi delegowanemu do pracy za granicą przysługuje m.in. ryczałt na pokrycie części kosztów utrzymania i zakwaterowania, zasiłek adaptacyjny czy dieta dojazdowa. Jego wynagrodzenie pokrywane jest z budżetu państwa oraz dopłat instytucji europejskich.

Udzielanie pomocy Polakom zamieszkałym za granicą, w szczególności w zachowaniu ich związków z narodowym dziedzictwem kulturowym, zostało wpisanie do Konstytucji RP. Rząd polski, wraz z innymi instytucjami, pomaga w tym przez zapewnianie młodym Polakom nauki w języku polskim. Pomoc ta przejawia się w szczególności przez wspomaganie nauczania języka polskiego, historii, geografii, kultury polskiej oraz innych przedmiotów nauczanych w języku polskim w szkołach funkcjonujących w systemach oświaty innych państw lub nauczanych w innych formach przez organizacje społeczne zarejestrowane za granicą. Pomoc ta ma na celu nauczanie w języku polskim Polaków mieszkających na stałe poza granicami kraju oraz dzieci polskich obywateli czasowo przebywających za granicą.

REKLAMA

Autopromocja

Odpowiedzialność dyscyplinarna nauczyciela >>

Do realizacji ww. celów nauczyciela mającego pracodawcę w Polsce deleguje się do pracy w Zespołach Szkół dla Dzieci Obywateli Polskich Czasowo Przebywających za Granicą, jak również do szkół systemów edukacji innych państw, gdzie nauka odbywa się w języku polskim, do sekcji polskich w sekcjach międzynarodowych we francuskim systemie szkolnym i do szkół europejskich.

Nauczyciele szkół europejskich na okres pracy za granicą otrzymują urlop bezpłatny ze szkoły, w której są zatrudnieni w Polsce. Koszty wynagrodzenia do wysokości pensji otrzymywanej w Polsce pokrywane są z budżetu, resztę dopłacają instytucje europejskie.

Grupy nauczycieli

Nauczycielem kierowanym z Polski jest nauczyciel, który ma swojego pracodawcę za granicą. Nauczyciele ci kierowani są przez Centralny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli (zwany dalej CODN) do szkół w obcych systemach edukacji oraz szkół i punktów nauczania przy organizacjach społecznych, głównie na Wschodzie. Posiadają oni uzyskane w kraju kwalifikacje niezbędne do podjęcia pracy w charakterze nauczyciela języka polskiego, nauczania początkowego, historii i geografii Polski wśród Polaków zamieszkałych za granicą. Otrzymują oni wynagrodzenie na podstawie umowy z lokalną instytucją oświatową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei nauczyciele pracujący w organizacjach polonijnych nie otrzymują wynagrodzenia. CODN wypłaca im ryczałt na pokrycie kosztów utrzymania i zakwaterowania za granicą oraz składek na ubezpieczenia społeczne (ZUS) oraz Fundusz Pracy. Ponadto refunduje nauczycielom koszty wyjazdu i powrotu z pracy oraz koszty ubezpieczenia od nagłych zachorowań i następstw nieszczęśliwych wypadków.

Kolejną grupą nauczycieli polskich pracujących za granicą są nauczyciele pracujący w systemach edukacji innych państw. Są oni zatrudnieni przez szkoły należące do systemów edukacji innych państw, takich jak: polskie szkoły w Czechach, na Litwie czy Ukrainie oraz lokalne szkoły, w których ramach nauczają języka polskiego (np. w Niemczech, Szwecji, Danii). Sprawy kwalifikacji zawodowych i zasady zatrudniania tych nauczycieli regulują przepisy innych państw.

Ryczałt

Jednym ze świadczeń przysługujących nauczycielom skierowanym lub delegowanym do pracy za granicą jest ryczałt. Ryczałt wypłaca się nauczycielom miesięcznie z góry do 10. dnia każdego miesiąca. Świadczenie to przysługuje w wysokości 250% dodatku zagranicznego bazowego dla państwa, do którego nauczyciel został skierowany lub delegowany. Dodatek bazowy stanowiący podstawę do ustalenia ryczałtu jest obliczany zgodnie z przepisami rozporządzenia w sprawie dodatku zagranicznego i świadczeń przysługujących członkom służby zagranicznej wykonującym obowiązki służbowe w placówce zagranicznej.

Odprawy dla nauczycieli >>

Ryczałt jest przeznaczany na pokrycie części kosztów utrzymania i zakwaterowania.

Natomiast w przypadku osób nauczających przedmiotów w języku polskim Polaków zamieszkałych za granicą oraz dzieci pracowników migrujących ryczałt ten jest również przeznaczony na pokrycie kosztów składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz Fundusz Pracy. Z kolei koszty dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego lub polisy ubezpieczenia zdrowotnego, odpowiadającej zakresowi dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego, są również pokrywane z ryczałtu, jeżeli nauczyciel został skierowany do państwa niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA).

Zasiłek adaptacyjny

Świadczeniem, które także otrzymuje nauczyciel, jest jednorazowy zasiłek adaptacyjny. Wysokość tego zasiłku odpowiada wysokości jednego miesięcznego ryczałtu. Zasiłek ten wypłaca się łącznie z pierwszym ryczałtem przysługującym nauczycielom od dnia rozpoczęcia pracy za granicą w terminie wypłaty ryczałtu.


Dieta dojazdowa

Dieta dojazdowa jest to świadczenie, które wypłacane jest nauczycielowi w wysokości stanowiącej równowartość diety określonej w przepisach w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju.

Zwrot kosztów

Oprócz ww. świadczeń nauczyciel otrzymuje również zwrot kosztów:

  • ubezpieczenia od nagłych zachorowań, następstw nieszczęśliwych wypadków i chorób tropikalnych oraz kosztów szczepień i badań lekarskich wymaganych w państwie, do którego został skierowany,
  • podróży lub zorganizowania przejazdu z miejsca zamieszkania do miejsca zatrudnienia za granicą i z powrotem (raz w roku szkolnym).

Zatrudnianie pracowników uczelni >>

Jeżeli jest to podyktowane szczególnymi przypadkami, uzasadnionymi względami służbowymi, rodzinnymi lub zdrowotnymi, nauczyciel otrzymuje również zwrot poniesionych kosztów:

  • przewozu do 100 kg dodatkowego bagażu ponad bagaż, którego przewóz wliczony jest w cenę biletu, jednorazowo z Polski do miejsca zatrudnienia za granicą i z powrotem, obejmującego rzeczy osobistego użytku i przedmioty gospodarstwa domowego (mienie przesiedleniowe),
  • opłat wizowych lub innych opłat administracyjnych związanych z podjęciem pracy za granicą i zakwaterowaniem.

Nauczyciele polscy skierowani lub delegowani do pracy za granicą są wyposażani w niezbędne podręczniki, środki dydaktyczne i literaturę metodyczną oraz inne pomoce niezbędne w miejscu zatrudnienia za granicą lub otrzymują zwrot kosztów zakupionych przez nauczyciela ww. pomocy dydaktycznych.

Podstawa prawna:

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Odzież trudnopalna: norma BHP. Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników i wspierać zrównoważony rozwój?

Jakie są normy BHP dla odzieży trudnopalnej w 2025 roku? Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników w odzieży trudnopalnej i jednocześnie wspierać zrównoważony rozwój? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Do kiedy PIT? Zbliża się termin końcowy na rozliczenie PIT

Na co uważać przy rozliczeniu PIT za 2024 rok? Oto kilka wskazówek dla tych, którzy jeszcze tego nie zrobili. Do kiedy należy złożyć PIT? Zbliża się termin końcowy.

Nowelizacja Kodeksu pracy: Co dalej z jawnością wynagrodzeń?

W Sejmie trwają prace nad poselskim projektem nowelizacji Kodeksu pracy. Miał on wprowadzić jawność wynagrodzeń w firmach i obowiązek przedstawiania w ofertach pracy proponowanego wynagrodzenia. Co dalej z tym projektem?

Co zrobić, gdy z ZUS nie dotarła deklaracja podatkowa PIT?

ZUS zrealizował akcję wysyłkową deklaracji podatkowych PIT-40, PIT-11A i PIT-11. Jednak nie wszystkie deklaracje trafiły do adresatów. Duplikat można dostać przychodząc do ZUS. Można też wydrukować dokument, który jest umieszczony na indywidualnym koncie PUE ZUS.

REKLAMA

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

Pracownicy dorabiają na coraz większą skalę. Podstawowa umowa to teraz za mało

Teraz podstawowa umowa o pracę często nie wystarcza. Pracownicy podpisują dodatkowe zlecenia nie tylko dla pieniędzy. Dlaczego Polacy coraz częściej dorabiają? Oto wyniki badania.

70000 zł odprawy dla zwolnionego pracownika w 2025 r. Czy będzie zmiana w 2026 r.

Pracownik, z którym pracodawca rozwiązał stosunek pracy w ramach zwolnień grupowych lub zwolnienia indywidualnego, ma prawo do odprawy pieniężnej. Jej maksymalna wysokość nie może przekraczać 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. W 2025 r. jest to prawie 70000 zł.

REKLAMA

Pomoc ZUS-u dla firm poszkodowanych w powodzi z 2024 r. - podsumowanie

Od jesieni minionego roku przedsiębiorcy, którzy ponieśli straty w wyniku powodzi mogli skorzystać ze specjalnych form wsparcia i ulg realizowanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Opolski ZUS podsumował pomoc udzieloną przedsiębiorcom poszkodowanym w powodzi z 2024 r.

ZUS przypomina: Tylko złożenie wniosku do 30 kwietnia gwarantuje ciągłość wypłaty świadczenia

Zbliża się koniec terminu składania wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Rodzic powinien złożyć wniosek do 30 kwietnia 2025 r. Jeśli ten termin zostanie dotrzymany, to ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego będzie zachowana i ZUS wypłaci 800 plus do 30 czerwca 2025 r.

REKLAMA