REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dla kogo dodatek funkcyjny?

Anna Jędrzejczak
Dodatek funkcyjny dla pracowników.
Dodatek funkcyjny dla pracowników.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Wynagrodzenie pracownicze mogą uzupełniać różnego rodzaju dodatki związane z warunkami pracy, organizacją pracy bądź też niezwiązane bezpośrednio z rodzajem pracy. Dodatki do wynagrodzenia mogą mieć charakter obligatoryjny lub fakultatywnym, charakter stały lub okresowy.

Obowiązek wypłaty dodatków do wynagrodzenia może wynikać wprost z przepisów ustawy, np. dodatek za pracę w porze nocnej, albo też z uregulowań wewnątrzzakładowych.

REKLAMA

Autopromocja

Dodatków do wynagrodzenia przysługujących pracownikom z mocy prawa nie ma potrzeby wprowadzania do przepisów płacowych lub postanowień umownych. Należą się one bowiem, w każdym przypadku, gdy zostaną spełnione warunki określone w przepisach prawa pracy.

Dodatki fakultatywne, dla określenia wynagrodzenia pracowniczego, powinny jasno wynikać z przepisów płacowych obowiązujących u pracodawcy, względnie z umowy zawartej z pracownikiem. Mogą być one przypisane do danego stanowiska pracy lub powierzonej funkcji albo uzależnione od spełnienia określonych przesłanek.

Zobacz: Premia uznaniowa za godziny nadliczbowe

Dodatek funkcyjny

Dodatek funkcyjny związany jest z pełnieniem określonej funkcji kierowniczej przez pracownika. Jego zadaniem jest rekompensowanie pracownikowi zwiększonego nakładu pracy i większej odpowiedzialności. Wysokość dodatku funkcyjnego powinna zależeć od zakresu odpowiedzialności kierownika, hierarchii zajmowanego stanowiska i wielkości zatrudnienia w podporządkowanej komórce. Punktem odniesienia może być wysokość wynagrodzenia zasadniczego pracownika lub przeciętne wynagrodzenia u danego pracodawcy, co pozwala na automatyczną waloryzację wysokości dodatku wraz ze wzrostem wynagrodzeń.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatek funkcyjny różni się od innych dodatków występujących w wynagrodzeniu pracowniczym. Jest on bowiem bezpośrednio związany z pełnioną funkcją, a powstanie do niego prawa nie jest uzależnione, jak to ma miejsce przy innych dodatkach, od dopełnienia przez pracownika dodatkowych przesłanek. Sam bowiem fakt, że pracownikowi powierzono określoną funkcję kierowniczą, uzasadnia jego prawo nie tylko do wynagrodzenia zasadniczego, lecz również do dodatku funkcyjnego, jeżeli obowiązujące przepisy ustawowe lub zakładowe (względnie umowne) przewidują dla tego stanowiska takie świadczenie.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie

Świadczenie to przewidują pragmatyki służbowe normujące zasady wynagradzania niektórych grup pracowniczych, np. pracowników samorządowych, prokuratorów czy sędziów.

Zgodnie z przepisem art. 36 ust 4 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych, pracownikowi samorządowemu może być przyznany dodatek funkcyjny.
Na podstawie delegacji ustawowej Rada Ministrów wydała w dniu 8 marca 2009 r. Rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. W rozporządzeniu zostały określone m.in. zasady ustalania wynagrodzenia dla pracowników zatrudnionych na podstawie wyboru, powołania i umowy o pracę, w tym maksymalny poziom dodatku funkcyjnego.
I tak na przykład maksymalny poziom dodatku funkcyjnego:
- dla wójta w gminie do 15 tys. mieszkańców wynosi 1.900,00 zł;
- dla skarbnika gminy w gminie do 15 tys. mieszkańców wynosi do 160% najniższego wynagrodzenia zasadniczego. 

Anna Jędrzejczak Radca prawny

www.kancelaria-radcy.com

Anna Jędrzejczak Radca prawny
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Świadczenie urlopowe w szkołach. Czy powinno uwzględniać kryterium socjalne?

Do 31 sierpnia 2024 r. nauczyciele powinni otrzymać świadczenia urlopowe. Świadczenie, wypłacane wszystkim nauczycielom, jest finansowane ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Czy powinny uwzględniać kryterium socjalne?

Nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Więcej osób uzyska prawo do świadczenia

1 września 2024 r. więcej osób uzyska prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego. Jakie warunki należy spełniać, żeby nabyć prawo do tego świadczenia?

Wcześniejsze emerytury dla nauczycieli. Kto ma prawo do nowej emerytury? Kiedy można złożyć wniosek?

1 września 2024 r. wejdą w życie zmiany przepisów Karty Nauczyciela. Więcej osób będzie mogło skorzystać z wcześniejszej emerytury dla nauczycieli. Kiedy można złożyć wniosek o wcześniejszą emeryturę?

Czy 14 lipca to niedziela handlowa?

Czy w lipcu jest jakaś niedziela handlowa? Czy w tym miesiącu możemy zaplanować zakupy na niedzielę? 

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Jak to wpłynie na uprawnienia pracownika [przykłady]

Na podstawie stażu pracy ustalane są przysługujące pracownikowi uprawnienia, takie jak wymiar urlopu wypoczynkowego czy okres wypowiedzenia. Jeżeli do stażu pracy będą wliczane także inne okresy, np. prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia, sposób ustalania uprawnień pracowniczych radykalnie się zmieni.

Maksymalna temperatura w pracy – będą nowe przepisy bhp!

Jaka może być maksymalna temperatura w pracy? W związku z występującymi upałami pracownicy pytają o swoje prawa. Będą nowe przepisy bhp chroniące pracowników przed pracą w upale. Dnia 10 lipca 2024 r. odbyło się spotkanie z Głównym Inspektorem Pracy w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Tę informację należało obowiązkowo złożyć pracodawcy do 10 lipca. Jakie konsekwencje grożą w razie jej niezłożenia?

10 lipca 2024 r. minął termin złożenia przez zakładowe organizacje związkowe informacji o liczbie członków. Do tego dnia należało poinformować pracodawcę o liczbie związkowców według stanu na 30 czerwca br. Czy organizacjom, które nie dopełniły tego obowiązku, grożą jakieś sankcje? 

Nowelizacja Kodeksu pracy. Zmiany dotyczą podstawowych uprawnień pracowniczych

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy zakłada zmiany dotyczące podstawowych uprawnień pracowniczych. Do stażu pracy będzie wliczany okres wykonywania pracy na podstawie umów zlecenia lub świadczenia usług zawartych z obecnym pracodawcą. Wpłynie to m.in. na długość okresu wypowiedzenia oraz wysokość odprawy w przypadku rozwiązania umowy o pracę.

REKLAMA

Urlop wypoczynkowy: wymiar, udzielanie, wynagrodzenie i dofinansowanie

Urlop wypoczynkowy jest jednym z podstawowych uprawnień pracowniczych. Przepisy prawa pracy dokładnie określają jego wymiar i zasady udzielania. Pracownikom przysługuje wynagrodzenie urlopowe. Pracodawcy często też dofinansowują im wypoczynek.

Jak motywować pracowników, także pokolenie Z? Oto najskuteczniejsze metody

Jak skutecznie motywować pracowników? Co najbardziej docenia pokolenie Z? Jak zbudować motywującą kulturę pracy? Poznaj skuteczne metody motywowania pracowników: klucz do sukcesu Twojego zespołu HR.

REKLAMA