REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Koronawirus a prawo pracy, Telepraca

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Praca zdalna – w jaki sposób wpływa na dobrostan pracowników? Zalety są większe niż wady

Ponad 20 proc. Polaków pracuje zdalnie lub hybrydowo. Główne zmiany, jakie wywołała praca zdalna w Polsce związane są z oszczędnością czasu na dojazdach, możliwością dłuższego snu czy też zaoszczędzeniu pieniędzy. Jednocześnie osoby pracujące hybrydowo mają problemy z rozdzieleniem życia prywatnego i zawodowego. Czy taki tryb pracy jest więc słusznym kierunkiem, biorąc pod uwagę wellbeing pracownika? 

Radca prawny miał jednocześnie 5 etatów - czy to zgodne z prawem?

Radca prawny miał jednocześnie 5 etatów - czy to możliwe? W listopadzie Sąd Najwyższy wydał interesujący wyrok dotyczący pozorności umów radcy prawnego zatrudnionego w ramach telepracy.

Praca zdalna: Wyzwania i korzyści dla pracodawców i pracowników

W ostatnich latach jednym z najbardziej widocznych trendów na rynku pracy stało się przyspieszone przyjmowanie modelu pracy zdalnej. W miarę postępu technologicznego i zmieniających się oczekiwań pracowników, coraz więcej firm decyduje się na elastyczne podejście do organizacji pracy. Praca na odległość niesie ze sobą zarówno korzyści, jak i wyzwania zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.

Praca zdalna. Co trzecia firma w Polsce ułatwia swoim pracownikom zgłoszenie pracy zdalnej

Od wdrożenia nowelizacji Kodeksu pracy regulującej kwestię pracy zdalnej minęło ponad pół roku. Jak wynika z badania Webcon, obecnie 32 proc. firm w Polsce używa elektronicznych systemów do obsługi i zgłaszania wniosków o pracę zdalną. Pozostałe przedsiębiorstwa nadal nie zautomatyzowały tego procesu. W 42 proc. organizacji informację o pracy zdalnej przekazuje się osobiście, podczas rozmowy, w 27 proc. mailem, a w 10 proc. przypadków w formie papierowej.

Praca zdalna: Wyzwania i rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo

W dzisiejszym dynamicznym środowisku biznesowym coraz więcej firm decyduje się na przeniesienie swoich pracowników do świata pracy zdalnej. Praca zdalna i mobilna stały się nieodłącznymi elementami współczesnego rynku pracy, pozwalając pracownikom na elastyczność i równocześnie wspierając przedsiębiorstwa w obniżaniu kosztów operacyjnych. Niemniej jednak, wraz z rozwojem pracy zdalnej pojawiają się nowe wyzwania związane z bezpieczeństwem pracowników, które wymagają uwagi i odpowiednich rozwiązań. 

Praca zdalna na polecenie pracodawcy. Jak to możliwe?!

Praca zdalna może być co do zasady wykonywana przez pracownika na podstawie uzgodnienia pomiędzy stronami umowy o pracę dotyczącego pracy zdalnej. Kodeks pracy dopuszcza jednak możliwość wykonywania pracy zdalnej również na polecenie pracodawcy. W jakich sytuacjach pracodawca ma prawo wydać polecenie wykonywania pracy zdalnej?

7 października 2023 koniec z telepracą!

7 października 2023 koniec z telepracą - tak, ale nie z pracą zdalną. W dniu 7 kwietnia 2023 r. telepraca została całkowicie uchylona z Kodeksu pracy, ale został dodany rozdział IIc regulujący pracę zdalną. Mija właśnie 6. miesięczny okres przejściowy.

Telepraca przechodzi ostatecznie do historii. Czas na pracę zdalną

Telepraca to forma wykonywania pracy, którą regulowały przepisy Kodeksu pracy uchylone 7 kwietnia. Przepisy przejściowe dopuściły jednak stosowanie warunków dotyczących telepracy jeszcze przez pewien czas po wejściu w życie nowelizacji Kodeksu. Ustawodawca umożliwił także czasowe wykonywanie pracy w formie telepracy na wniosek pracownika. Okres, kiedy było to możliwe dobiegł końca 21 sierpnia.

Praca hybrydowa. Trend, który z nami zostanie?

Praca hybrydowa, czyli łączenie wykonywania obowiązków zawodowych po części w biurze i w domu, zaczyna być wiodącym trendem. Po zakończeniu pandemii nastąpił powrót do biur, jednak w wielu przypadkach w postaci właśnie hybrydowej. Jakie są plusy takiego rozwiązania dla pracowników i dla pracodawców? Czy ten model zostanie z nami na zawsze? 

Telepraca. Do kiedy można pracować jako telepracownik

Telepraca to forma wykonywania pracy, której podstawa prawna została uchylona już 7 kwietnia. Mimo to przepisy dopuściły wykonywanie telepracy w okresie przejściowym. Okres ten właśnie dobiega końca. Do kiedy możliwa jest telepraca na dotychczasowych warunkach? Wyjaśniamy.

Praca zdalna. Jakie zdarzenia nie będą uznawane za wypadki przy pracy

Praca zdalna zagościła na stałe w wielu firmach. Od kwietnia zaczęły również w pełni obowiązywać przepisy Kodeksu pracy regulujące jej zasady. W wielu aspektach samą organizację pracy zdalnej mogą dookreślić pracodawcy za pomocą zapisów regulaminów pracy czy porozumień z pracownikami. Natomiast jeden aspekt pozostaje prawie całkowicie niezmieniony – jest nim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W związku tym umożliwiając pracę zdalną pracodawca musi mieć pewność, że warunki jej wykonywania są odpowiednie i nie będą generowały zagrożeń. 

Praca zdalna. Wolimy pracować zdalnie czy stacjonarnie

W czwartym kwartale 2022 r. 28 proc. pracujących Polaków deklarowało pracę w modelu zdalnym lub hybrydowym; popularność pracy poza biurem spadła o 6 punktów procentowych w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 roku. Widoczna jest tendencja powracania do biur.

Praca zdalna. Kiedy telepraca przejdzie do historii

Praca zdalna ma docelowo wyeliminować z polskich firm telepracę i zająć jej miejsce. 7 kwietnia wchodzą w życie przepisy Kodeksu pracy o pracy zdalnej, a te dotyczące telepracy zostają uchylone. Mimo to telepraca pozostanie z nami jeszcze przez pewien czas. 

Jak rejestrować godzinę rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej

Ewidencja czasu pracy zdalnej. Przepisy prawa pracy nie regulują sposobu rejestrowania rozpoczęcia i zakończenia pracy zdalnej przez pracownika, zatem pracodawca samodzielnie określa zasady w tym zakresie. Rejestracja może się odbywać poprzez wysłanie e-maila o rozpoczęciu (zakończeniu) pracy czy telefoniczne zawiadomienie o tym przełożonego. Można też założyć, że potwierdzeniem wykonywania pracy zdalnej jest np. korespondencja e-mailowa lub wykaz zadań zrealizowanych danego dnia.

Wzory dokumentów obowiązkowych przy pracy zdalnej. Co musi wiedzieć każdy pracodawca?

Praca zdalna - wzory dokumentów. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Wzory dokumentów obowiązkowych przy pracy zdalnej. Co musi wiedzieć każdy pracodawca?” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 23 marca 2023 roku. Webinarium wyjątkowo potrwa aż 1,5 godziny. Polecamy!

Praca zdalna. Lista najważniejszych zmian!

Praca zdalna stała się masowym zjawiskiem z powodu epidemii. Tymczasowe rozwiązanie w końcu zostało formalnie uregulowane. Co powinni wiedzieć pracujący zdalnie lub planujący pracę zdalną? Poniżej lista najważniejszych uregulowań.

Dokumentacja i oświadczenia związane z pracą zdalną – wzory dokumentów dla każdej formy pracy zdalnej WEBINARIUM

Dokumentacja i oświadczenia związane z pracą zdalną. Zapraszamy na praktyczne webinarium „Dokumentacja i oświadczenia związane z pracą zdalną – wzory dokumentów dla każdej formy pracy zdalnej” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 17 lutego 2023 roku. Webinarium wyjątkowo potrwa aż 1,5 godziny. Polecamy!

Praca zdalna uchwalona - Prezydent RP podpisał ustawę

Przepisy regulujące prace zdalną zostały uchwalone w dniu 1 grudnia 2022 r., a Prezydent RP podpisał w dniu 27 stycznia 2023 r. ustawę o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Przepisy o telepracy zostały uchylone z Kodeksu Pracy. Jakie są zasady pracy zdalnej? Czy pracodawca ma obowiązki BHP czy może polecić pracę zdalną, jakie ma obowiązki?

Jak efektywnie wdrożyć nową osobę w pracy?

Dbanie o satysfakcję, motywację i rozwój zespołu powinno być priorytetem dla kadry zarządzającej. Ścieżka współpracy zaczyna się już na etapie rekrutacji, a późniejsze wdrożenie jest jednym z najważniejszych punktów styku z organizacją.

Polacy chcą pracować zdalnie, pracodawcy chcą się dostosować

Zadowolony Polak to taki, który może sam decydować o tym, gdzie i kiedy chce. Dziś połowa firm oferuje taką możliwość. Nic dziwnego, że w ciągu najbliższych 12 miesięcy ¾ przedsiębiorstw chce zwiększyć wydatki na budowę cyfrowej kultury organizacji.

Sejm uchwalił przepisy o pracy zdalnej. Co się zmieni?

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą - przewiduje nowela Kodeksu pracy, którą uchwalił Sejm. Ponadto, pracodawcy będą mogli wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników.

Praca zdalna - na czym polegają zmiany?

Praca zdalna w Kodeksie pracy. Przewidziane w nowelizacji przepisy o pracy zdalnej zastąpią funkcjonującą dotychczas telepracę. Co dokładnie się zmieni? Jak przygotować się do zmian?

Jak będzie wyglądała praca zdalna?

Uregulowanie pracy zdalnej już blisko. Przepisy o telepracy zostaną uchylone a zastąpią je postanowienia o pracy zdalnej. Do Kodeksu Pracy zostanie wprowadzony rozdział IIc „Praca zdalna”. Jakie będą zasady pracy zdalnej? Jak ją wprowadzać? Jakie są obowiązki stron?

Praca zdalna a telepraca - podobieństwa i różnice [TABELA]

Praca zdalna z ustawy covidowej to nie to samo co telepraca z Kodeksu pracy. Sprawdź, jakie są podobieństwa i różnice. Najlepiej przedstawia je poniższa tabela.

Nowy ład - elastyczna praca dla rodziców

Nowy ład to też elastyczna praca dla rodziców. Rodzina to jeden z obszarów wymagających wsparcia. Polski Ład zakłada 3 formy ułatwień dla pracujących rodziców. Jakie?

Praca zdalna musi być elastyczna

Praca zdalna musi być elastyczna, aby pracodawcy mogli dostosowywać ją do potrzeb swoich i pracowników. Czy wystarczy zmodyfikować przepisy o telepracy? W jaki sposób praca zdalna wyrównuje szanse na rynku pracy? Jakie są modele pracy zdalnej? Co z miejscem wykonywania pracy, sprzętem dla pracownika zdalnego, dokumentacją pracowniczą i BHP?

Praca zdalna a telepraca – czym się różnią?

Funkcjonowanie przedsiębiorców w dobie pandemii koronawirusa wymusza stosowanie nowych, nieznanych wcześniej polskiemu porządkowi prawnemu, rozwiązań. W stosunku do wykonywania pracy przez pracowników takim novum jest praca zdalna. Tzw. home office nie jest uregulowany w Kodeksie pracy, który natomiast przewiduje instytucję telepracy. Nie są to zdecydowanie pojęcia tożsame i diametralnie się różnią, dlatego warto zastanowić się nad najważniejszymi rozbieżnościami pomiędzy telepracą i pracą zdalną.

Nowe przepisy o pracy zdalnej w 2021 roku

Nowe przepisy o pracy zdalnej mają wejść w życie w I kwartale 2021 roku. Aktualnie czekamy na propozycje związków zawodowych i pracodawców. Jakie uwagi do nowelizacji Kodeksu pracy zostały przedstawione?

Praca zdalna w Kodeksie pracy zastąpi telepracę

Praca zdalna w nowelizacji Kodeksu pracy zastąpi telepracę. Pracownik i pracodawca będą uzgadniać między sobą szczegóły wykonywania pracy w formie home office. Czy pracodawca będzie odpowiadał za bhp?

Praca zdalna zamiast telepracy - pozytywna opinia pracodawców

Projekt nowelizacji Kodeksu pracy przewiduje pracę zdalną zamiast telepracy. Dotychczas pracy zdalnej nie było w regulacji kodeksowej. Pracodawcy RP pozytywnie oceniają tę zmianę. Jakie rozwiązania przewiduje nowelizacja?

Praca zdalna w Kodeksie pracy zamiast telepracy [WYWIAD]

Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej, Stanisław Szwed, zapowiada, że praca zdalna zastąpi w Kodeksie pracy telepracę. Na ile nowe przepisy będą podobne do tych obecnych? Jak uregulować kwestię bhp? Na te i inne pytania Łukasza Guzy wiceminister udzielił odpowiedzi w niniejszym wywiadzie.

Praca zdalna w Kodeksie pracy - projekt nowelizacji

Powstał projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Praca zdalna ma zastąpić przepisy dotyczące telepracy. Zgodnie z nową definicją pracę zdalną będzie można wykonywać całkowicie lub częściowo poza siedzibą pracodawcy lub poza innym stałym miejscem jej świadczenia, określonym w umowie lub wskazanym przez zatrudniającego. Jakie rozwiązania wprowadzają nowe przepisy?

Zmiany w Kodeksie pracy - praca zdalna zastąpi telepracę

Będą zmiany w Kodeksie pracy. Wiceszef MRPiPS zapowiedział, że praca zdalna zastąpi telepracę. Rozwiązanie polegające na unormowaniu świadczenia pracy na odległość ma być bardziej elastyczne.

Praca zdalna dłuższa niż 8 godzin dziennie

Polscy przedsiębiorcy i szefowie uważają z reguły, że praca zdalna jest elastycznym trybem pracy, ze wszystkimi negatywnymi dla pracowników konsekwencjami – to wniosek z badania przeprowadzonego przez pracownię ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gumtree.pl, przy współpracy z Randstad Polska. Zdecydowana większość pracowników doświadczyła w czasie pracy zdalnej kontaktu z przełożonymi i zlecania zadań „po godzinach”. Zdarza się, że chwalą się tym nawet sami pracodawcy, mówiąc o tak pojmowanej elastyczności pracowników, jako jednym z plusów pracy zdalnej.

Tarcza antykryzysowa: dofinansowanie do wynagrodzenia pracowników z błędami

Tarcza antykryzysowa przewiduje pomoc polskim pracodawcom w postaci dofinansowania do wynagrodzenia pracowników. Jakie są warunki przyznania dopłat do pensji? Okazuje się, że nowe przepisy dotyczące subwencji płacowych zawierają liczne błędy. Na czym polegają?

Tarcza antykryzysowa: 5 najważniejszych rozwiązań dla pracodawców

Tarcza antykryzysowa obejmuje rozwiązania prawne mające zminimalizować skutki kryzysu spowodowanego pandemią koronawirusa. Na jaką pomoc mogą liczyć pracodawcy? Poznaj 5 najważniejszych instrumentów wspierających polskich pracodawców.

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych (nowelizacja specustawy)

Nowelizacja specustawy w sprawie szczególnych rozwiązań związanych z koronawirusem zakłada zwiększone dofinansowanie do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych. Celem przedmiotowych zmian jest zapewnienie ciągłości zatrudnienia osób niepełnoprawnych.

Działania pracodawcy w walce z koronawirusem a RODO

Jakie działania w walce z koronawirusem może podejmować pracodawca? Czy przepisy RODO zezwalają na badanie temperatury ciała pracownika czy żądanie przez niego informacji o poddaniu kwarantannie?

Praca zdalna - procedury, regulaminy i zabezpieczenia RODO

Pracodawcy, którzy wysłali pracowników do pracy zdalnej powinni pamiętać o odpowiednich procedurach, regulaminach i zabezpieczeniach RODO. Przyjmowane rozwiązania pracy zdalnej już w fazie projektowania muszą być zgodne z rozporządzeniem RODO.

Ograniczenie lub wstrzymanie działalności zakładu pracy z powodu epidemii – jakie prawa przysługują pracodawcy?

Wybuch epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 (wywołującego chorobę COVID-19) w Polsce oraz związane z nim zmiany w organizacji pracy i życia codziennego stanowią duże wyzwanie dla pracodawców. Konieczne stało się przeorganizowanie działalności wielu zakładów pracy, a część z nich musiała całkowicie wstrzymać działalność. Zostało to spowodowane przede wszystkim wprowadzonymi przez władze publiczne zakazami wykonywania niektórych rodzajów działalności, np. kin, galerii handlowych, sklepów wielkopowierzchniowych. Już teraz możemy przypuszczać, że wraz z upływem czasu kolejni przedsiębiorcy zostaną zmuszeni do ograniczenia lub wstrzymania działalności. Taki scenariusz jest możliwy w szczególności w przypadku długotrwałego braku zamówień lub dostaw niezbędnych materiałów, jak również w razie objęcia pracowników kwarantanną. Obowiązujące przepisy przewidują kilka rozwiązań, które mogą pomóc pracodawcom w przeorganizowaniu pracy i zmniejszeniu kosztów związanych z zatrudnieniem.

Koronawirus a profilaktyczne badania pracowników

Propozycje rozwiązań w zakresie wykonywania profilaktycznych badań lekarskich w warunkach COVID-19 zawiera projektowana nowelizacja specustawy dotyczącej szczególnych rozwiązań w walce z epidemią koronawirusa. Obecnie wykonywanie takich badań jest znacznie utrudnione. Pracodawcy mają zaś wątpliwości czy mogą dopuścić do pracy osoby, które z własnej winy nie mogą poddać się obowiązkowym badaniom lekarskim.

Dofinansowanie wynagrodzeń z pieniędzy UE w ramach Tarczy Antykryzysowej

Pracodawcy, którym przez pandemię koronawirusa spadły obroty, będą mogli starać się o dofinasowanie z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) - wskazało 25 marca 2020 r. Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. To jedno z rozwiązań, które znalazło się w projekcie tarczy antykryzysowej.

Wszystkie mikrofirmy i samozatrudnieni przez 3 m-ce nie zapłacą składek ZUS

Wszyscy samozatrudnieni i mikrofirmy (1-9 pracowników) przez 3 miesiące nie zapłacą za swoich pracowników składek ZUS - poinformowali we wtorek wieczorem na Twitterze minister rozwoju Jadwiga Emilewicz oraz minister w KPRM Łukasz Schreiber.

Praca zdalna podczas epidemii koronawirusa a dyskryminacja w zatrudnieniu

Epidemia koronawirusa sprawiła, iż wielu pracodawców wysłało pracowników na tzw. pracę zdalną. W momencie dokonywania decyzji organizacyjnych, pracodawcy powinni jednak pamiętać o przepisach, dotyczących zakazu dyskryminacji w miejscu pracy.

Koronawirus u pracownika – procedura postępowania dla pracodawcy

Prezentujemy procedurę wskazującą krok po kroku, w jaki sposób powinien zachować się pracodawca, kiedy dowiaduje się, że u jego pracownika stwierdzono koronawirusa.

Zamknięta firma z powodu COVID-19 a wynagrodzenie za czas przestoju

Jakie są uprawnienia pracownika w razie zamknięcia zakładu pracy COVID-19? Ile wynosi wynagrodzenie za czas przestoju?

Ochrona danych osobowych podczas pracy zdalnej

O podstawowych zasadach bezpieczeństwa danych osobowych podczas pracy zdalnej informuje Urząd Ochrony Danych Osobowych.

Praktyczny poradnik dla pracowników i pracodawców w przypadku koronawirusa

Jak należy zorganizować pracę w związku z zagrożeniem zarażenia się koronawirusem? Czy pracownik może wnioskować o pracę zdalną? Czy w okresie zagrożenia koronawirusem pracodawca może wysłać pracowników na zaległe urlopy wypoczynkowe? Ministerstwo pracy przygotowało praktyczny poradnik dla pracodawców i pracowników.

Ile wynosi wysokość dodatkowego zasiłku opiekuńczego? Komu przysługuje? - pytania i odpowiedzi

Ile wynosi dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Komu przysługuje? Jak uzyskać dodatkowy zasiłek opiekuńczy? Poniżej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Koronawirus a prawo pracy - bezpłatne webinarium

INFOR PL zaprasza na bezpłatne webinarium „Koronawirus a prawo pracy” z udziałem znakomitego eksperta z zakresu prawa pracy, Piotra Wojciechowskiego.

REKLAMA