REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nowy ład - elastyczna praca dla rodziców
Nowy ład - elastyczna praca dla rodziców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy ład to też elastyczna praca dla rodziców. Rodzina to jeden z obszarów wymagających wsparcia. Polski Ład zakłada 3 formy ułatwień dla pracujących rodziców. Jakie?

Nowy ład czyli Polski Ład

Polski Ład zawiera kompleksowo ujęte zmiany w polskim porządku prawnym. Mają one na celu odbudowę gospodarki po czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. To strategia, która z założenia ma przynieść stabilizację i pewną przyszłość nowych pokoleń. Jak napisano we wstępie do Polskiego Ładu, jest to plan gospodarczej odbudowy.

REKLAMA

Autopromocja

Polski Ład - rodzina i praca

Polski Ład oprócz szeroko komentowanych kwestii podatkowych zawiera m.in. także założenia dotyczące polskich rodzin. Przewiduje się wsparcie dla młodych rodziców w wychowywaniu dzieci, chociażby poprzez wprowadzenia rodzinnego kapitału opiekuńczego. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Kapitał Opiekuńczy – dla kogo, od kiedy? Co więcej, pracujący rodzice mają mieć zagwarantowane ułatwienia w postaci elastycznego czasu pracy. Godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym i opieką nad dziećmi wymaga zdecydowanego wsparcia. Do wyboru będą więc 3 formy zapewnienia elastycznych godzin pracy. Dotyczą one tych rodziców, którzy nie mają dostępu do usług instytucji opiekuńczych.

1. Telepraca lub praca zdalna dla rodziców

Pierwszym instrumentem służącym do godzenia życia zawodowego z opieką nad dzieckiem jest możliwość wykonywania pracy w formie telepracy lub pracy zdalnej. Czym różnią się od siebie te dwa pojęcia? Tego dowiesz się z lektury artykułu: Praca zdalna a telepraca – czym się różnią?

2. Obniżenie wymiaru czasu pracy

Druga propozycja twórców Polskiego Ładu zakłada dla rodziców niższy wymiar czasu pracy. Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących zasad obniżenia czasu pracy w takiej sytuacji.

3. Przesunięcia godzin rozpoczynania i kończenia pracy

Ostatnią propozycją, która ma umożliwić rodzicom równowagę pomiędzy pracą i opieką nad dzieckiem jest możliwość przesunięcia godzin rozpoczynania i kończenia pracy. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na obowiązujące aktualnie prawo do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy dla osób, które uprawnione są do urlopu wychowawczego. Tutaj rodzic może zmniejszyć wymiar czasu pracy maksymalnie do połowy etatu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego. Nie podano jeszcze dokładnych informacji, jak instrument ten będzie funkcjonował w ramach Polskiego Ładu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór formy elastycznego czasu pracy - nowy ład

Nowy ład określa, że wybór jednej z wyżej wymienionych form elastycznego czasu pracy dla młodych rodziców zależy od charakteru wykonywanej pracy. Kto decyduje o tym, czy rodzic skorzysta z telepracy bądź pracy zdalnej, niższego wymiaru czasu pracy albo przesunięcia godzin rozpoczynania i kończenia pracy? Ustaleń w tym zakresie obie strony stosunku pracy będą dokonywały na mocy porozumienia.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jakie prawa ma tata w pracy?

Ważne jest wczesne tworzenie więzi między ojcem a dzieckiem, dlatego  warto korzystać z prawa do urlopu ojcowskiego. Taki urlop ojcowski powinien być wykorzystywany w okresie narodzin dziecka i wyraźnie wiązać się z tym wydarzeniem, a jego celem powinno być sprawowanie opieki. Oczywiście w późniejszym okresie więź między ojcem a dzieckiem też jest niezwykle ważne, ale ma ona później inny wymiar.

NSA: świadczenie pielęgnacyjne 54 800 zł, a nie 2988 zł. Niestety bez odsetek

Tyle gminę kosztuje trzy lat upierania się przy odmowie uznania stałej opieki nad staruszkiem 86 lat. Procesy przed WSA i NSA trwały tak długo, że skumulowała się znaczna kwota zaległego świadczenia pielęgnacyjnego. MOPS i SKO uznały (nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej), że staruszek nie wymaga opieki (stałej) bo potrafi przejść z pokoju do pokoju. I da radę zrobić sobie herbatę. NSA miał inne zdanie.

Świadczenie urlopowe 2024 i 2025 r.

Świadczenie urlopowe ustalane jest w wysokości, która nie może być wyższa od odpisu podstawowego na zfśs. W 2024 r. wysokość tego świadczenia dla pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy w normalnych warunkach pracy wynosi 2417,14 zł. Czy już wiadomo, ile wyniesie w 2025 r.?

Zmiana minimalnej stawki godzinowej. Jak obliczać wynagrodzenie za umowę zlecenia na przełomie czerwca i lipca 2024 r.

1 lipca 2024 r. zmieni się minimalna stawka godzinowa należna za każdą godzinę wykonywania zlecenia. Ustalając wynagrodzenie za zlecenie wyrażone w stawce godzinowej należy pamiętać, aby nie było niższe od stawki minimalnej.

REKLAMA

PIP: Kontrola pracodawcy o każdej porze dnia i nocy, bez uprzedzenia i bez upoważnienia

Państwowa Inspekcja Pracy może kontrolować pracodawców o każdej porze dnia i nocy. Jednak do przeprowadzenia kontroli konieczna jest legitymacja służbowa i specjalne upoważnienie. Wkrótce to się może zmienić.

Renta wdowia 15%. Nie dla zaniżenia świadczenia. Postulaty wyrównania dla wdów pokrzywdzonych modelem kroczącym. I przyznania zwolnienia z PIT

Renta wdowia przez okres 2025 r. wypłacana w zaniżonej wartości. Początkowo będzie to tylko 15%. Nic nie wskazuje dziś na to, aby Sejm przyjął inne rozwiązanie. Zresztą rząd zapowiedział 15% jeszcze na początków rządów (w grudniu 2023 r.) Wskaźnik 15% wywołuje protesty osób zainteresowanych rentą wdowią. Dlaczego więc nie przyznać wyrównania do kwot wypłacanych na podstawie 15% (wypłata wyrównania w 2026 r. albo 2027 r.) I równolegle - za okres obowiązywania modelu kroczącego -zaproponować osobom poszkodowanym tym modelem zwolnienie z podatku PIT. 

MRPiPS: 1000 zł miesięcznie dodatku do wynagrodzenia już od lipca 2024 r. Dla kogo?

W środę, 19 czerwca 2024 r. rząd przyjął cztery programy finansowania dodatków do wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto miesięcznie. Programy zostały opracowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej.

Budżetówka: 1000 zł miesięcznie brutto do końca 2027 r. [Katalog uprawnionych]

Wypłata 1000 zł brutto dodatku motywacyjnego miesięcznie (pierwsze wypłaty w lipcu 2024 r.) potrwa aż do końca 2027 r. Istniały obawy, że dodatek ten będzie miał krótszy okres finansowania. Na szczęście się nie potwierdziły. Podstawą wypłaty 1000 zł są uchwały Rady Ministrów. W artykule omówienie każdej z nich.

REKLAMA

Można połączyć dwa świadczenia: 1) Renta wdowia i 2) Udział w emeryturze zmarłych: męża albo żony [wypłata gwarantowana]

Na dziś jest duże rozczarowanie rentą wdowią. W Sejmie prace toczą się wolno (według emerytów bardzo wolno). I nawet jak ustawa wejdzie w 2024 roku, to przez długi czas świadczenia z „renty wdowiej” będą wypłacane w zaniżonej wartości. Istnieje jednak możliwość zwiększenia niskiej wartości renty wdowiej poprzez wypłatę gwarantowaną (wypłata jednorazowa często około 30 000 zł - wysoki podatek PIT) .

Ile lat trzeba przepracować żeby starać się o rentę?

Renta z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia określone warunki. Jednym z tych warunków, niezbędnym do uzyskania renty, jest odpowiedni okres składkowy i nieskładkowy. Długość tego okresu uzależniona jest od wieku osoby ubezpieczonej.

REKLAMA