REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Nowy ład - elastyczna praca dla rodziców
Nowy ład - elastyczna praca dla rodziców
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowy ład to też elastyczna praca dla rodziców. Rodzina to jeden z obszarów wymagających wsparcia. Polski Ład zakłada 3 formy ułatwień dla pracujących rodziców. Jakie?

Nowy ład czyli Polski Ład

Polski Ład zawiera kompleksowo ujęte zmiany w polskim porządku prawnym. Mają one na celu odbudowę gospodarki po czasie kryzysu wywołanego pandemią COVID-19. To strategia, która z założenia ma przynieść stabilizację i pewną przyszłość nowych pokoleń. Jak napisano we wstępie do Polskiego Ładu, jest to plan gospodarczej odbudowy.

Autopromocja

Polski Ład - rodzina i praca

Polski Ład oprócz szeroko komentowanych kwestii podatkowych zawiera m.in. także założenia dotyczące polskich rodzin. Przewiduje się wsparcie dla młodych rodziców w wychowywaniu dzieci, chociażby poprzez wprowadzenia rodzinnego kapitału opiekuńczego. Więcej na ten temat dowiesz się z artykułu: Kapitał Opiekuńczy – dla kogo, od kiedy? Co więcej, pracujący rodzice mają mieć zagwarantowane ułatwienia w postaci elastycznego czasu pracy. Godzenie życia zawodowego z życiem rodzinnym i opieką nad dziećmi wymaga zdecydowanego wsparcia. Do wyboru będą więc 3 formy zapewnienia elastycznych godzin pracy. Dotyczą one tych rodziców, którzy nie mają dostępu do usług instytucji opiekuńczych.

1. Telepraca lub praca zdalna dla rodziców

Pierwszym instrumentem służącym do godzenia życia zawodowego z opieką nad dzieckiem jest możliwość wykonywania pracy w formie telepracy lub pracy zdalnej. Czym różnią się od siebie te dwa pojęcia? Tego dowiesz się z lektury artykułu: Praca zdalna a telepraca – czym się różnią?

2. Obniżenie wymiaru czasu pracy

Druga propozycja twórców Polskiego Ładu zakłada dla rodziców niższy wymiar czasu pracy. Nie znamy jeszcze szczegółów dotyczących zasad obniżenia czasu pracy w takiej sytuacji.

3. Przesunięcia godzin rozpoczynania i kończenia pracy

Ostatnią propozycją, która ma umożliwić rodzicom równowagę pomiędzy pracą i opieką nad dzieckiem jest możliwość przesunięcia godzin rozpoczynania i kończenia pracy. Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na obowiązujące aktualnie prawo do pracy w obniżonym wymiarze czasu pracy dla osób, które uprawnione są do urlopu wychowawczego. Tutaj rodzic może zmniejszyć wymiar czasu pracy maksymalnie do połowy etatu. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule: Obniżenie wymiaru czasu pracy zamiast urlopu wychowawczego. Nie podano jeszcze dokładnych informacji, jak instrument ten będzie funkcjonował w ramach Polskiego Ładu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wybór formy elastycznego czasu pracy - nowy ład

Nowy ład określa, że wybór jednej z wyżej wymienionych form elastycznego czasu pracy dla młodych rodziców zależy od charakteru wykonywanej pracy. Kto decyduje o tym, czy rodzic skorzysta z telepracy bądź pracy zdalnej, niższego wymiaru czasu pracy albo przesunięcia godzin rozpoczynania i kończenia pracy? Ustaleń w tym zakresie obie strony stosunku pracy będą dokonywały na mocy porozumienia.

Polecamy: Wynagrodzenia 2021, Czas pracy 2021, Zatrudnianie i zwalnianie pracowników, Uprawnienia rodziców w pracy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Od 1 kwietnia nowe stawki za wypadki przy pracy. 1431 zł za 1% uszczerbku [Obwieszczenie z 21 lutego 2024 r.]

  Są już znane stawki odszkodowań za wypadki przy pracy. 1% uszczerbku na zdrowiu wyceniono na 1431 zł.

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków i noworodków wymagających hospitalizacji - ruszyły prace

  W dniu 15 lutego 2024 roku ruszyły prace w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nad opracowaniem prawnych rozwiązań w zakresie uprawnień rodzicielskich dla rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych oraz dzieci hospitalizowanych po urodzeniu. To poważny problem. Środowiska reprezentujące rodziców wcześniaków wskazują, że mama każdego wcześniaka, który wymaga hospitalizacji po narodzinach, miała prawo skorzystać z pełnopłatnego zwolnienia lekarskiego z tytułu opieki nad dzieckiem, a urlop macierzyński, żeby zaczynał się wraz z wypisem dziecka do domu. Dodatkowo, mamy wcześniaków aktualnie przebywające na urlopie macierzyńskim proszą o wydłużenie im tego urlopu o czas, jaki dziecko spędziło w szpitalu. 

  1,5 mld zł dla samorządów - zyskają pracownicy administracji i interesanci

  Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji ponad 2 tys. samorządów ze wszystkich województw uzyskało wsparcie w ramach projektu Cyberbezpieczny Samorząd. Otrzymają one do 850 tys. złotych na działania z zakresu cyberbezpieczeństwa. Podpisaliśmy pierwszą umowę na realizację grantu, teraz rusza podpisywanie umów ze wszystkimi jednostkami samorządu, które zakwalifikowały się do wsparcia – poinformował wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski.

  REKLAMA

  Świadczenie wyrównawcze dla działaczy opozycji antykomunistycznej. Od 1 marca 2024 r. próg uprawniający do świadczenia wzrasta do 3415,50 zł

  Działacze opozycji antykomunistycznej są uprawnieni do świadczenia wyrównawczego jeżeli pobierane przez nich świadczenia emerytalno-rentowe są niższe niż określona przepisami kwota. Obecnie próg uprawniający do świadczenia wyrównawczego wynosi 3046,29 zł; 1 marca 2024 r. wzrośnie do 3415,50 zł. 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostanie podwyżki. Funkcjonariusze ABW zarobią nawet 16200 zł miesięcznie [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego to kolejna państwowa instytucja, którą dosięgnie fala podwyżek w sferze budżetowej. Zarobki w ABW wzrosną z poziomu 3900–13500 zł do poziomu 4700–16200 zł. Pójdą w górę także dodatki za stopień służbowy. Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r. 

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  REKLAMA

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  REKLAMA