Praca zdalna. Wolimy pracować zdalnie czy stacjonarnie
REKLAMA
REKLAMA
Aby sprawdzić, jak dokładnie prezentuje się obecnie rozkład sił pomiędzy pracą zdalną i pracą hybrydową, a pracą stacjonarną trzy lata od ogłoszenia stanu epidemii COVID-19, portal Pracuj.pl przeprowadził badanie na reprezentatywnej grupie 1790 pracujących Polaków, w tym 506 wykonujących swoje obowiązki zdalnie lub hybrydowo. Pracuj.pl poinformował, że w 2022 r. w serwisie zamieszczono 1 103 000 ofert pracy, z czego 1/3 dotyczyła pracy zdalnej lub hybrydowej.
REKLAMA
Praca zdalna traci na popularności
„28 proc. pracujących Polaków badanych przez Pracuj.pl w czwartym kwartale ub.r. deklaruje, że wykonuje pracę w nowo przyjętych modelach elastycznych – zdalnym lub hybrydowym. To oznacza, że popularność pracy poza biurem spadła o 6 punktów procentowych w porównaniu do pierwszego kwartału 2022 roku, a więc zauważalna jest zmiana w stosunkowo krótkim okresie.(...) Widoczna jest tendencja powracania do biur” – wskazali eksperci portalu.
Spośród respondentów badania wykonujących swoje obowiązki zdalnie lub hybrydowo, tylko 8 proc. chciałaby wrócić do pracy wyłącznie w siedzibie firmy. Największa liczba badanych wskazuje, że w ciągu najbliższego roku, dwóch lat chciałaby pracować hybrydowo z uwzględnieniem obecności w firmie minimum raz w tygodniu. Nieznacznie mniej, bo 30 proc. badanych pracujących Polaków chciałoby pojawiać się w firmie 2 – 3 razy miesięcznie. Na pracę w pełni zdalną stawia obecnie 28 proc. respondentów.
Pracownicy nie chcą narzucania reguł
Według danych serwisu w czwartym kwartale 2021 roku odsetek pracowników wykonujących pracę w pełni zdalnie lub hybrydowo wynosił 35 proc. Dla porównania, w marcu ubiegłego roku liczba ta spadła do 34 proc., a w czwartym kwartale 2022 powroty do firmy nabrały większej dynamiki. W raporcie zwrócono uwagę, że widoczny jest także wpływ odgórnych decyzji firm o powrotach do biur, odzwierciedlający się w wyraźnym wzroście odsetka osób pracujących tylko z siedziby firmy.
Eksperci Pracuj.pl zauważyli, że pracownicy negatywnie odbierają narzucanie im odgórnie nowych zasad. „To z kolei może skutkować niską motywacją osób zmuszonych do powrotu do modelu stacjonarnego, a nawet zwolnieniami lub tzw. quiet quitting, czyli «cichym odchodzeniem», objawiającym się niskim poziomem zaangażowania pracowników w wykonywane obowiązki oraz życie firmowe” – stwierdziła HR Business Partner w Grupie Pracuj Jolanta Lewandowska-Bitkowska. (PAP)
autor: Anna Bytniewska
Polecamy: „Praca zdalna. Praktyczny komentarz z przykładami”
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat