REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Czas pracy, Uprawnienia pracodawcy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Firma ma prawo zwolnić społecznego inspektora pracy

Związek zawodowy ma prawo chronić pracownika przed zwolnieniem. Nie wolno mu jednak, stosując tę ochronę, nadużywać wolności związkowej.

Czy można zatrudnić pracownika od 1 maja

Chcemy zatrudnić pracownika od 1 maja br. U dotychczasowego pracodawcy umowa kończy się 30 kwietnia br. i pracownik nie chce mieć przerwy w zatrudnieniu. W naszym zakładzie 2 maja jest dniem wolnym, ponieważ oddajemy ten dzień pracownikom za święto 3 maja, które przypada w sobotę. Pierwszym dniem pracy pracownika będzie zatem 5 maja. Kiedy powinniśmy zatrudnić tego pracownika, aby jego umowa o pracę została nawiązana od 1 maja? Jak określić w umowie o pracę dzień rozpoczęcia pracy?

Czy pracownikom należy oddać dzień wolny za sobotę 3 maja


W naszym zakładzie praca odbywa się w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku po 8 godzin. Obowiązuje nas 1-miesięczny okres rozliczeniowy, który odpowiada poszczególnym miesiącom kalendarzowym. Czy to prawda, że za święto przypadające w sobotę 3 maja powinniśmy oddać pracownikom dzień wolny?

Czy dodatek za szkodliwą pracę może ulec zmniejszeniu

Pracuję od kilku miesięcy w nowej firmie przy naprawie urządzeń elektromagnetycznych znajdujących się pod napięciem powyżej 220 V. Część ostatniej wypłaty stanowiło wynagrodzenie chorobowe, które wydawało mi się za niskie. Okazało się, że dodatek za pracę w warunkach szkodliwych dla zdrowia zmniejszono za dni choroby. Poinformowano mnie, że wynika to z regulaminu pracy. W poprzedniej firmie nie zmniejszano dodatku za dni choroby. Czy postanowienia regulaminu są prawidłowe?

W jakich przypadkach można wprowadzać poszczególne systemy czasu pracy

Wprowadzenie danego systemu czasu pracy w zakładzie pracy jest uwarunkowane organizacją pracy lub jej rodzajem. Jednak ostateczna decyzja co do przyjęcia określonego systemu należy do pracodawcy, choć w niektórych przypadkach do zastosowania danego systemu czasu pracy konieczny będzie wniosek pracowników.

Pracodawca nie musi zgodzić się na wprowadzenie indywidualnego rozkładu czasu pracy

Każdy pracownik może wnioskować o zastosowanie wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy. Decyzja o jego wprowadzeniu pozostaje jednak w gestii pracodawcy.

Zaliczenie okresu prowadzenia działalności gospodarczej do stażu pracy

W praktyce wiele wątpliwości budzi możliwość zaliczania okresów prowadzenia działalności gospodarczej do okresu zatrudnienia, od którego zależy nabycie prawa do nagrody jubileuszowej. Decydujące znaczenie w tym zakresie mają przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy.

Czy rozwiązanie umowy za pomocą faksu będzie skuteczne

Pracodawca podejrzewał, że jeden z pracowników kradnie firmowe komputery. Nie miał jednak dowodów na potwierdzenie tego faktu i chciał przeprowadzić wewnętrzne postępowanie wyjaśniające. Do czasu jego zakończenia pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Po dokonaniu wewnętrznego śledztwa pracodawca był już pewny, że kradzieży dokonał pracownik. Pracodawca wezwał pracownika do stawienia się w zakładzie pracy. Chciał rozwiązać z nim stosunek pracy w trybie dyscyplinarnym. Pracownik zignorował jednak to wezwanie. W tej sytuacji pracodawca przesłał mu rozwiązanie umowy za pomocą faksu. Ponadto sporządził krótką wiadomość tekstową (sms) i przesłał ją na służbowy telefon komórkowy pracownika oraz przesłał e-mail na jego elektroniczną skrzynkę. Czy takie rozwiązanie umowy będzie skuteczne?

Kiedy pracownik powinien, a kiedy musi wykorzystać zaległy urlop

Nie wszyscy pracownicy wykorzystują urlop na bieżąco, dlatego mają wiele dni zaległego urlopu. Mimo że za nieudzielanie pracownikowi urlopu pracodawca może być ukarany grzywną, tylko w niektórych sytuacjach może zmusić go do pójścia na urlop w ustalonym przez siebie czasie.

Kiedy należy zawiesić spłatę pożyczki mieszkaniowej

Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Ma on zaciągniętą pożyczkę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zakup mieszkania. Pracownik prosi o możliwość niespłacania zadłużenia w okresie odbywania służby wojskowej. Nasz regulamin nie przewiduje jednak w takiej sytuacji zaprzestania regulowania rat. Czy aby pójść pracownikowi na rękę i odroczyć spłatę rat, musimy zmienić (z zachowaniem procedury) regulamin funduszu?

Jak liczyć okres uprawniający do trzynastki

Pracownik obsługi był zatrudniony na czas nieokreślony i rozwiązał umowę o pracę za porozumieniem stron 10 października 2007 r. W okresach od 11 do 30 czerwca 2007 r. i od 18 lipca do 10 października 2007 r. przebywał na zwolnieniu lekarskim. Czy należy mu się dodatkowe wynagrodzenie roczne?

Młodociani pracownicy nie mogą pracować w godzinach nadliczbowych i w porze nocnej

Dobowy wymiar czasu pracy młodocianych nie może przekroczyć ośmiu godzin. Czas ich nauki wlicza się do czasu pracy. Prawo do urlopu wypoczynkowego uzyskują z upływem sześciu miesięcy od rozpoczęcia pierwszej pracy.

Rada nadzorcza może skutecznie rozwiązać umowę z członkiem zarządu spółki

Często pojawiają się wątpliwości dotyczące praktycznych możliwości rozwiązania umowy o pracę z członkiem zarządu spółki z o.o. lub spółki akcyjnej. W razie jego odwołania z władz spółki uprawniony do rozwiązania z nim umowy jest zarząd. W wyjątkowej sytuacji może tego dokonać również rada nadzorcza.

Wynagrodzenie za dyżur

Każdy pracownik, który pełni dyżur poza obowiązującymi go godzinami pracy, jest uprawniony do otrzymania dodatku za pracę nadliczbową, jeżeli w trakcie tego dyżuru zacznie wykonywać pracę.

Czy ZUS powinien wydać zaświadczenie o długach z tytułu składek

Jedna spółka zamierza od drugiej nabyć prawo użytkowania wieczystego nieruchomości. Aby nie odpowiadać za długi z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, wystąpiliśmy do ZUS na podstawie art. 31 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych w związku z art. 112 i 306g Ordynacji podatkowej, z wnioskiem o wydanie zaświadczenia. Czy ZUS powinien nam takie zaświadczenie wydać?

Czy zawsze należy prowadzić ewidencję czasu pracy

Prowadzenie ewidencji czasu pracy pracownika jest jednym z najważniejszych obowiązków pracodawcy. Czy pracodawcy mają obowiązek ewidencjonowania czasu pracy wszystkich pracowników? A co z tzw. kadrą kierowniczą albo osobami objętymi zadaniowym czasem pracy?

Dłuższe okresy rozliczeniowe - korzyści dla pracodawcy

Pracodawca może wydłużyć okres rozliczeniowy czasu pracy nawet do 12 miesięcy. Powinien jednak pamiętać o tym, że o takim wydłużeniu musi poinformować właściwego inspektora pracy.

Kodeks granicą odpowiedzialności

Pracodawcy nie mogą w umowach pogarszać sytuacji pracowników w stosunku do ich uprawnień wynikających z przepisów prawa pracy. Dotyczy to także postanowień umów o wspólnej odpowiedzialności materialnej.

Czas pracy pracowników szkoły

Co do zasady nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy. W tym przypadku dniem wolnym od pracy, oprócz niedzieli i świąt, jest sobota. Są jednak szkoły, w których praca odbywa się we wszystkie dni tygodnia.

Wymiar urlopu szkoleniowego


Pracownik rozpoczął studia zaoczne bez naszego skierowania. Jednak obecnie w trakcie trzeciego roku studiów postanowiliśmy wydać mu takie skierowanie od drugiego semestru nauki, który zaczyna się na początku lutego br. Jaki wymiar urlopu szkoleniowego przysługuje pracownikowi w takim przypadku w czasie roku studiów, w którym wydaliśmy mu skierowanie na studia? Jak udzielamy urlopu szkoleniowego?

Harmonogramy pracy są potrzebne nie tylko w sklepie

Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania harmonogramu pracy dla każdego pracownika. Jednak w przypadku firm produkcyjnych działających bez przerwy sporządzenie szczegółowego rozkładu czasu pracy jest po prostu koniecznością.

Jakie są zasady rozliczania studiów pracownika

Podjęcie studiów przez pracownika wiąże się z korzyściami finansowymi zarówno dla pracownika, jak i jego pracodawcy.

Przesłane faksem wypowiedzenie umowy jest skuteczne

Wypowiedzenie umowy o pracę uważa się za dokonane, gdy zostało doręczone pracownikowi w taki sposób, że mógł się zapoznać z jego treścią. Odmowa jego przyjęcia nie ma wpływu na jego skuteczność. Po upływie okresu wypowiedzenia umowa i tak ulegnie rozwiązaniu.

Przy potrąceniach z wynagrodzeń odliczamy składkę zdrowotną

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy o ochronie wynagrodzenia za pracę, potrąceń z wynagrodzenia pracownika dokonuje się po pomniejszeniu o składki na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczkę na podatek dochodowy. Jak wynika z najnowszej interpretacji Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, nie jest to pełny katalog obowiązkowych odliczeń. Przy wyliczaniu kwoty wolnej należy bowiem uwzględnić także składkę na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.

PFRON refunduje składki na ZUS niepełnosprawnych pracowników

Najprostszą formą finansowego wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce jest niewątpliwie dofinansowanie składek na ubezpieczenia społeczne ze środków publicznych. Pracodawcy nie ponoszą części kosztów zatrudnienia - składek na ZUS.

Rezygnacja z tworzenia funduszu

Część pracodawców objętych obowiązkami może uwolnić się od tych zobowiązań przez odpowiednie działania. Możliwości te są jednak zróżnicowane w zależności od poziomu zatrudnienia.

Jakie są zmiany od 1 stycznia 2008 r. w zakresie czasu pracy pracowników służby zdrowia

Od 1 stycznia 2008 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących czasu pracy pracowników służby zdrowia. Nowe uregulowania dostosowały przepisy ustawy o zakładach opieki zdrowotnej do unijnych wymagań odnoszących się do czasu pracy. Zmiany przepisów powodują, że od 1 stycznia br. szpitale muszą inaczej zorganizować czas pracy lub przyjąć do pracy dodatkowe osoby.

Nawet jedna godzina pracy w niedzielę uprawnia do całego dnia wolnego

Przepisy kodeksu pracy ograniczają możliwość wykonywania pracy w niedziele i święta. Jeżeli jednak pracownik musi w takie dni pracować, za ten czas przysługuje mu inny dzień wolny od pracy albo dodatek do wynagrodzenia.

Jak prawidłowo utworzyć regulamin działalności socjalnej

Niniejsze opracowanie ma na celu ułatwienie stworzenia regulaminu działalności socjalnej pracodawcom, którzy 1 stycznia 2008 r. osiągnęli próg zatrudnienia (20 etatów) i w związku z tym mają obowiązek utworzenia w 2008 r. zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Nadgodziny dobowe i średniotygodniowe

Nadgodziny dobowe i średniotygodniowe - czym są? Dlaczego podział godzin nadliczbowych na dobowe i średniotygodniowe ma znaczenie? Różnią się one w szczególności sposobem rekompensaty.

Czy zleceniodawca ma obowiązek informować zleceniobiorcę o obowiązku wybrania OFE

Zatrudniamy na zlecenie osobę, która 20 grudnia 2007 r. obroniła pracę magisterską. Od 21 grudnia ta osoba podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu. Wiem, że teraz zleceniobiorca powinien wybrać otwarty fundusz emerytalny. Ile ma czasu na wybranie OFE i czy o dokonanym wyborze powinien poinformować za naszym pośrednictwem ZUS? Co się stanie, jeśli nie wybierze funduszu?

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy (cz. 2)

Przepisy o telepracy nakładają na pracodawcę wiele dodatkowych obowiązków. Pozostawiają jednak stronom umowy pewien margines swobody w zakresie ich doprecyzowania.

Za pracę w wolną sobotę pracownikowi należy się inny dzień wolny

Pracodawca, który zlecił pracownikowi wykonywanie pracy w dniu, który miał być dla niego wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, musi dać mu inny dzień wolny od pracy do końca okresu rozliczeniowego.

Czy zawsze przysługuje dodatek wyrównawczy

W zakładzie pracy, w którym jestem zatrudniony, niedługo mają ulec zmianie zasady wynagradzania wszystkich pracowników. Prawdopodobnie mają zacząć obowiązywać od 1 marca 2008 r. Brakuje mi dwóch lat do uzyskania prawa do emerytury, więc korzystam z ochrony przedemerytalnej. Czy będę miał prawo do dodatku wyrównawczego, jeżeli moje wynagrodzenie ulegnie obniżeniu?

Kiedy można wypowiedzieć umowę pracownikowi na urlopie wychowawczym

Stosunek pracy w okresie urlopu wychowawczego podlega szczególnej ochronie. W okresie od dnia złożenia wniosku przez pracownika o udzieleniu mu urlopu wychowawczego do dnia zakończenia tego urlopu pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać z nim umowy o pracę. Czy są sytuacje, gdy ochrona ta jest ograniczona?

Zatrudnianie pracowników w formie telepracy (cz. 1)

Czy w tak pędzącym świecie możliwe jest pogodzenie życia zawodowego i rodzinnego? Oczywiście. Możliwość taką daje nam m.in. telepraca.

Pracownicy stacji paliw mogą odmówić pracy w święta

PIP pomoże zatrudnionym na stacjach paliw złożyć skargę do sądu, jeśli pracodawca zmusi ich do pracy w święta. W Boże Narodzenie i Nowy Rok pracownicy stacji mogą odmówić świadczenia pracy. Kodeks pracy powinien określić, których placówek handlowych nie dotyczy zakaz pracy w handlu w święta.

Dochód jako kryterium przyznawania pomocy z zfśs

Pracodawca może żądać od pracownika podania stosownych informacji oraz przedłożenia odpowiednich dokumentów uzasadniających przyznanie świadczenia z funduszu.

Utrata zaufania do pracownika musi być oparta na obiektywnych przesłankach

Pracodawcy coraz częściej wskazują utratę zaufania jako przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie umowy o pracę. Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego jest ona jednak zbyt ogólna i niekonkretna.

Firma mogła zatrudnić Niemców

Pracodawca, kierując się potrzebami swojej firmy, miał prawo zwolnić pracownika polskiego i zatrudnić na jego stanowisko oraz lepiej opłacić pracownika niemieckiego.

Czy księgowemu przysługuje dodatek za godziny nadliczbowe

Pracownica zajmuje się obsługą księgową podmiotów gospodarczych. Od 5 listopada do 12 grudnia 2007 r. pracowała codziennie o dwie godziny dłużej. Pracodawca odmówił jej wypłaty wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych (jak i dodatku) twierdząc, że w regulaminie pracy zastrzeżono, iż głównemu księgowemu te świadczenia nie przysługują. Czy stanowisko pracodawcy jest uzasadnione?

Zatrudnienie mocno promowane

Nowe obowiązki dla pracodawców i powiatowych urzędów pracy mają złożyć się na usprawnienie promocji zatrudnienia i wzmocnić instytucje rynku pracy w Polsce. Czy mają szansę?

Czy pracodawca może wycofać złożone wypowiedzenie

W praktyce może zdarzyć się, że pracodawca, złożywszy pracownikowi wypowiedzenie umowy o pracę, podejmuje decyzję o jego cofnięciu. Powstaje pytanie o dopuszczalność takiej czynności.

Komu przysługuje świadczenie z zfśs

Kilka dni temu nasza była pracownica (obecnie na emeryturze) zwróciła się z prośbą o udzielenie jej zapomogi z zfśs na zakup węgla. Czy mamy prawo udzielić pracownikowi takiej zapomogi albo ze środków zfśs kupić jej określoną ilość węgla?

Jak wyznaczyć inny dzień pracy za Wigilię

W tym roku Wigilia przypada w poniedziałek. Chcemy zrobić ten dzień wolny dla pracowników, tak aby łącznie z weekendem i świętami mieli 5 dni wolnego (od 22 do 26 grudnia br.). W obowiązującym u nas regulaminie pracy mamy zapis, zgodnie z którym praca w zakładzie odbywa się od poniedziałku do piątku w systemie podstawowym czasu pracy. Czy w takiej sytuacji możemy wyznaczyć pracę w sobotę 15 grudnia br. w zamian za wolne 24 grudnia br.?

Niektórych umów terminowych nie można wypowiedzieć

Dokonując wypowiedzenia umowy terminowej pracodawca nie musi uzasadniać swojej decyzji, ale powinien pamiętać, że nie każdą taką umowę można rozwiązać wcześniej.

Utrata uprawnień do wykonywania pracy uzasadnia rozwiązanie umowy

Utrata przez pracownika uprawnień koniecznych do wykonywania pracy na zajmowanym stanowisku może stanowić podstawę do rozwiązania z nim umowy bez wypowiedzenia albo za wypowiedzeniem. Zależy to od winy pracownika.

Skrócenie okresu wypowiedzenia dotyczy tylko umowy na czas nieokreślony

Oświadczenie pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia np. z powodu upadłości albo likwidacji może być złożone tylko łącznie z wypowiedzeniem.

Rekompensata za dłuższą pracę

Pracownikowi za pracę w godzinach nadliczbowych oprócz normalnego wynagrodzenia przysługuje również dodatek. Jego wysokość uzależniona jest od tego, w jakim dniu praca była wykonywana.

Czy pracodawca zawsze musi konsultować wypowiedzenie umowy

O zamiarze wypowiedzenia pracownikowi umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony pracodawca zawiadamia na piśmie reprezentującą pracownika zakładową organizację związkową, podając przyczynę uzasadniającą rozwiązanie umowy (art. 38 k.p.). Czy w każdych okolicznościach pracodawca ma obowiązek konsultować ze związkami wypowiedzenie umowy pracownikowi?

REKLAMA