Ze względu na wejście w życie nowych przepisów RODO zmieniliśmy sposób
logowania do produktu i sklepu internetowego, w taki sposób aby chronić dane
osobowe zgodnie z najwyższymi standardami.
Prosimy o zmianę dotychczasowego loginu na taki, który będzie adresem
e-mail.
Oświadczenie pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia np. z powodu upadłości albo likwidacji może być złożone tylko łącznie z wypowiedzeniem.
Jeżeli jedna ze stron stosunku pracy dokona wypowiedzenia umowy o pracę, wówczas ulega ona rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia może być jednak skrócony. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy może to nastąpić na mocy porozumienia stron albo jednostronnej decyzji pracodawcy.
Decyzja pracodawcy
Okres wypowiedzenia umowy o pracę może być jednostronnie skrócony przez pracodawcę. Jest to możliwe, gdy zostaną spełnione równocześnie poniższe warunki:
• umowa była zawarta na czas nieokreślony,
• okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące,
• wypowiedzenie następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo innych przyczyn niedotyczących pracowników,
• oświadczenie o skróceniu okresu wypowiedzenia zostanie wręczone łącznie z wypowiedzeniem.
Z uwagi na likwidację firmy pracodawca wypowiedział Adamowi P. umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z jednoczesnym oświadczeniem o skróceniu okresu wypowiedzenia do dwóch miesięcy. W tym czasie Adam P. otrzymał propozycję pracy. W związku z tym zawarł z dotychczasowym pracodawcą porozumienie w kwestii dalszego skrócenia okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy nastąpi z upływem okresu ustalonego w porozumieniu.
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony otrzymał wypowiedzenie. Pracodawca skrócił okres wypowiedzenia, mimo że nie było powodu określonego w art. 36 k.p. W tej sytuacji umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu jej rozwiązania (art. 49 k.p.).
Treść jest dostępna bezpłatnie, wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.
Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji
kliknij tutaj.
Potwierdź zapis
Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.