reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Skrócenie okresu wypowiedzenia dotyczy tylko umowy na czas nieokreślony

Skrócenie okresu wypowiedzenia dotyczy tylko umowy na czas nieokreślony

Oświadczenie pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia np. z powodu upadłości albo likwidacji może być złożone tylko łącznie z wypowiedzeniem.

Jeżeli jedna ze stron stosunku pracy dokona wypowiedzenia umowy o pracę, wówczas ulega ona rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia może być jednak skrócony. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy może to nastąpić na mocy porozumienia stron albo jednostronnej decyzji pracodawcy.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę może być jednostronnie skrócony przez pracodawcę. Jest to możliwe, gdy zostaną spełnione równocześnie poniższe warunki:
• umowa była zawarta na czas nieokreślony,
• okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące,
• wypowiedzenie następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo innych przyczyn niedotyczących pracowników,
• oświadczenie o skróceniu okresu wypowiedzenia zostanie wręczone łącznie z wypowiedzeniem.

Po spełnieniu powyższych warunków pracodawca może skrócić okres wypowiedzenia do jednego miesiąca. Pracownikowi przysługuje w tym wypadku odszkodowanie w wysokości wynagrodzenia za pozostałą część okresu wypowiedzenia. Odszkodowanie przysługuje niezależnie od tego, czy pracownik poniósł jakąkolwiek szkodę. Jeśli pracownik pozostaje w tym czasie bez pracy, okres, za który przysługuje odszkodowanie, wlicza mu się do okresu zatrudnienia.

Jeżeli umowa o pracę została zawarta na czas nieokreślony, strony mogą po dokonaniu wypowiedzenia przez jedną z nich ustalić wcześniejszy termin jej rozwiązania. Konieczne jest w tej sprawie porozumienie, a zatem zgodne oświadczenia woli pracodawcy i pracownika.

Ustalenie wcześniejszego terminu rozwiązania umowy nie zmienia trybu jej rozwiązania. Umowa nadal jest rozwiązywana za wypowiedzeniem, tylko skróceniu ulega okres tego wypowiedzenia.

Trzeba podkreślić, że godząc się na zmianę terminu wypowiedzenia umowy, pracownik nie rezygnuje automatycznie z przysługujących mu uprawnień określonych w art. 45 k.p. (uchwała z 24 lutego 1994 r., I PZP 57/93, OSNC 1994/7-8/144). A zatem w razie ustalenia, że wypowiedzenie umowy jest nieuzasadnione lub narusza przepisy o wypowiadaniu umów o pracę, może wystąpić do sądu pracy z żądaniem orzeczenia o bezskuteczności wypowiedzenia, a jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu - o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach albo o odszkodowanie.

Deklaracja ustawodawcy zawarta w art. 36 par. 6 k.p., że porozumienie stron o wcześniejszym rozwiązaniu umowy o pracę nie zmienia trybu rozwiązania umowy, oznacza implicite także respektowanie gwarancji prawnych przewidzianych w razie działań niezgodnych z tym trybem. Z tych względów końcowe zdanie art. 36 par. 6 k.p. ma następującą treść: porozumienie o wcześniejszym rozwiązaniu umowy o pracę nie zmienia trybu rozwiązania umowy i roszczeń związanych z tym trybem.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Markiewicz

radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama