Oświadczenie pracodawcy o skróceniu okresu wypowiedzenia np. z powodu upadłości albo likwidacji może być złożone tylko łącznie z wypowiedzeniem.
Jeżeli jedna ze stron stosunku pracy dokona wypowiedzenia umowy o pracę, wówczas ulega ona rozwiązaniu z upływem okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia może być jednak skrócony. Zgodnie z przepisami kodeksu pracy może to nastąpić na mocy porozumienia stron albo jednostronnej decyzji pracodawcy.
Decyzja pracodawcy
Okres wypowiedzenia umowy o pracę może być jednostronnie skrócony przez pracodawcę. Jest to możliwe, gdy zostaną spełnione równocześnie poniższe warunki:
• umowa była zawarta na czas nieokreślony,
• okres wypowiedzenia wynosi trzy miesiące,
• wypowiedzenie następuje z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy albo innych przyczyn niedotyczących pracowników,
• oświadczenie o skróceniu okresu wypowiedzenia zostanie wręczone łącznie z wypowiedzeniem.
Z uwagi na likwidację firmy pracodawca wypowiedział Adamowi P. umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony z jednoczesnym oświadczeniem o skróceniu okresu wypowiedzenia do dwóch miesięcy. W tym czasie Adam P. otrzymał propozycję pracy. W związku z tym zawarł z dotychczasowym pracodawcą porozumienie w kwestii dalszego skrócenia okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy nastąpi z upływem okresu ustalonego w porozumieniu.
Pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony otrzymał wypowiedzenie. Pracodawca skrócił okres wypowiedzenia, mimo że nie było powodu określonego w art. 36 k.p. W tej sytuacji umowa o pracę rozwiąże się z upływem okresu wymaganego, a pracownikowi przysługuje wynagrodzenie do czasu jej rozwiązania (art. 49 k.p.).
Treść jest dostępna bezpłatnie, wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi