REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Harmonogramy pracy są potrzebne nie tylko w sklepie

Jadwiga Sowińska

REKLAMA

Pracodawca nie ma obowiązku sporządzania harmonogramu pracy dla każdego pracownika. Jednak w przypadku firm produkcyjnych działających bez przerwy sporządzenie szczegółowego rozkładu czasu pracy jest po prostu koniecznością.
Jednym z najistotniejszych elementów organizacji pracy jest określenie, w jakim systemie i rozkładzie czasu pracy pracownicy mają świadczyć pracę. U pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe są ustalane w regulaminie pracy. U pracodawców zatrudniających mniejszą liczbę pracowników kwestie te powinny znaleźć uregulowanie w obwieszczeniu wydawanym przez pracodawcę, które, podobnie jak regulamin, wchodzi w życie po upływie dwóch tygodni od dnia podania go do wiadomości pracowników w sposób przyjęty u pracodawcy.

W granicach wyznaczonych treścią regulaminu pracy lub obwieszczenia pracodawca podejmuje decyzję, w jakim systemie i rozkładzie czasu pracy pracownicy mają wykonywać pracę. Konsekwencją takiej decyzji jest określenie szczegółowego rozkładu czasu pracy dla zatrudnianych pracowników.

Autopromocja

Bez obowiązku

Sporządzanie harmonogramów pracy, czyli graficznej formy organizacji czasu pracy dla poszczególnych pracowników, nie jest ustawowym obowiązkiem pracodawcy. Jeżeli bowiem pracownicy wykonują pracę np. w podstawowym systemie czasu pracy, na jedną zmianę, od poniedziałku do piątku, w godzinach określonych w regulaminie pracy (np. od 8.00 do 16.00) i korzystają z tych samych dla wszystkich dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy wymienionych w regulaminie pracy (najczęściej są to soboty), wówczas tworzenie harmonogramu pracy dla każdego pracownika nie jest konieczne.

Konieczność ustalenia

Jeżeli jednak ze względu na specyfikę funkcjonowania firmy lub jej potrzeby organizacyjne pracownicy muszą świadczyć pracę w różnych systemach i rozkładach czasu pracy, w różnych dniach tygodnia (także w niedziele i święta), wówczas pracodawca powinien opracować dla każdego pracownika indywidualny harmonogram pracy. Podobnie powinien postąpić w sytuacji, gdy pracownicy świadczą pracę w wydłużonym dobowym wymiarze czasu pracy, na zmiany, jak również w różnych terminach będą korzystać z dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dzięki stworzeniu indywidualnego harmonogramu pracy pracodawca może szczegółowo określić rozkład czasu pracy danego pracownika na dany okres rozliczeniowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Można zatem powiedzieć, iż o potrzebie opracowania harmonogramów pracy w zasadzie decyduje pracodawca, biorąc pod uwagę konieczność zapewnienia sprawnej organizacji pracy w zakładzie pracy.


Pośrednie zobowiązanie

Niektóre regulacje zawarte w kodeksie pracy w sposób pośredni wymuszają na pracodawcy opracowanie harmonogramów pracy dla określonych kategorii pracowników. Chodzi tu zwłaszcza o przepisy zobowiązujące pracodawcę zatrudniającego pracowników w niedziele i święta do zapewnienia tym pracownikom innego dnia wolnego od pracy w określonym terminie (w przypadku roboczej niedzieli - w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli; w przypadku roboczego święta - w ciągu okresu rozliczeniowego) oraz do zapewnienia pracownikom wykonującym pracę w niedzielę, co najmniej raz na cztery tygodnie, niedzieli wolnej od pracy.

Również przepisy kodeksu pracy przyznające pracownikom prawo do korzystania z dobowego i tygodniowego okresu odpoczynku w sposób pośredni wskazują na konieczność opracowania harmonogramów pracy dla tych pracowników, którzy mają rozpoczynać pracę w różnych godzinach, wykonywać ją w różnych dniach tygodnia, w zmieniającym się dobowym wymiarze czasu pracy.

Opracowując harmonogram czasu pracy dla zatrudnionych pracowników należy pamiętać, że:

• liczba dni roboczych dla pracownika nie może być większa niż wynikająca z podzielenia wymiaru czasu pracy na dany okres rozliczeniowy przez osiem godzin,

• w każdej dobie powinien być zagwarantowany co najmniej 11-godzinny okres odpoczynku, zaś w każdym tygodniu - co najmniej 35-godzinny okres odpoczynku,

• skrócenie odpoczynku tygodniowego może nastąpić w przypadku przechodzenia pracownika ze zmiany na zmianę, w takim przypadku odpoczynek tygodniowy musi jednak obejmować co najmniej 24 godziny;

• wszystkich pracowników obowiązuje przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy,

• za wykonywanie pracy w niedziele i święta należy wyznaczyć pracownikowi inny dzień wolny od pracy,

• udzielenie dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy lub dnia wolnego w zamian za wykonywanie pracy w niedzielę lub w święto oznacza zapewnienie pracownikowi pełnych 24 godzin, przypadających po dobie, w której wykonywał pracę,

• należy oddzielnie oznaczać dni wolne od pracy z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy oraz dni wolne z tytułu wykonywania pracy w niedziele i święta (inne są bowiem zasady polecania pracy w takie dni wolne, a także inne zasady jej rekompensowania).

Przykład harmonogramu czasu pracy na jednomiesięczny okres rozliczeniowy obejmujący marzec 2008 r.

JADWIGA SOWIŃSKA

PODSTAWA PRAWNA

Art. 129 par. 1, art. 130, art. 133 par. 2, art. 15111 par. 1 pkt 1 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy 2 maja jest dniem wolnym od pracy?

2 maja 2024 r. wypada w czwartek pomiędzy wolną środą 1 maja (Święto Pracy) i wolnym piątkiem (Narodowe Święto 3 Maja). Czy wypadające 2 maja Święto Flagi to dzień wolny od pracy? Czy trzeba wziąć na ten dzień urlop?

Zaliczka czy zadatek - co będzie lepsze przy współpracy z freelancerem?

Zaliczka czy zadatek? Jaka jest różnica? Co jest zwrotne, a co przepada? Podpowiadamy, co wybrać przy współpracy z freelancerem.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Majówka 2024: weź 3 dni urlopu a będziesz miał 9 dni wolnych

Majówka w 2024 zapowiada się wspaniale. Wypoczynek może być naprawdę długi. Wystarczy wziąć 3 dni urlopu a można mieć 9 dni wolnych (wliczając weekendy). Co ciekawe Boże Ciało w 2024 r. wypada 30 maja (czwartek) oznacza to, że biorąc wolne w dniu 31 maja (piątek) - łącznie z weekendem można mieć 4 dni wolnego. Jak wypada majówka 2024? Czy w majówkę jest wolne od szkoły?

REKLAMA

Zwolnienie grupowe: kto może zwolnić, z jakich przyczyn, kogo nie można zwolnić, jaka wysokość odprawy pieniężnej

Zwolnienie grupowe to rozwiązanie umów o pracę z pracownikami z przyczyn niedotyczących pracowników. Nie każdy pracodawca może przeprowadzić takie zwolnienie i nie każdy pracownik może być nim objęty.

Poszedł po zaległe wynagrodzenie a spotkała go śmierć. Zabójstwo w Gdańsku, są zarzuty Prokuratury!

47-letni mężczyzna, pracodawca usłyszał od Gdańskiej Prokuratury zarzut popełnienia przestępstwa zabójstwa w zamiarze ewentualnym i trafił do tymczasowego aresztu. Potrącił pracownika wózkiem widłowym. 37-letni obywatel Gruzji zmarł  wyniku wstrząsu urazowego. Co grozi pracodawcy?

Co to są kompetencje przyszłości i dlaczego są tak ważne na rynku pracy?

Czasy pracy przez całe życie w jednej firmie już minęły. Teraz pracownicy zmieniają stanowiska, branże, kształcą się w nowych kierunkach. Bardzo ważna staje się zdolność do adaptacji i rozwijania nowych umiejętności. Czym są kompetencje przyszłości? I które z nich mogą okazać się kluczowe na przyszłym rynku pracy?

Od 300 zł do 1200 zł: tyle wyniesie bon energetyczny. Od czego będzie zależeć jego wysokość?

Od 300 zł do 1200 zł – taką wartość ma mieć bon energetyczny wypłacany gospodarstwom domowym w drugim półroczu 2024 r. Cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh.

REKLAMA

Wczasy pod gruszą 2024 r.: Ile w budżetówce, firmach prywatnych. Jak u nauczycieli? Ile u mundurowych?
Kraków, Wrocław, Poznań, Rzeszów, Toruń i inne miasta walczą o Prezydentów. II tura wyborów już 21 kwietnia 2024

W wielu polskich miastach już w ten weekend, w niedzielę 21 kwietnia 2024 r. odbędzie się II tura wyborów samorządowych. Szczególnie ciekawią wyniki na prezydentów takich miast jak: Kraków, Wrocław czy Poznań, Rzeszów i Toruń. Czym zajmuje się prezydent miasta?

REKLAMA