Kategorie

Kiedy należy zawiesić spłatę pożyczki mieszkaniowej

Arkadiusz Mika
Nasz pracownik otrzymał powołanie do odbycia zasadniczej służby wojskowej. Ma on zaciągniętą pożyczkę z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych na zakup mieszkania. Pracownik prosi o możliwość niespłacania zadłużenia w okresie odbywania służby wojskowej. Nasz regulamin nie przewiduje jednak w takiej sytuacji zaprzestania regulowania rat. Czy aby pójść pracownikowi na rękę i odroczyć spłatę rat, musimy zmienić (z zachowaniem procedury) regulamin funduszu?

RADA

Nie muszą Państwo zmieniać regulaminu funduszu, aby spełnić prośbę pracownika, jeżeli jest on jedynym żywicielem rodziny lub osobą samotną. W tych przypadkach na wniosek pracownika odroczenie spłaty pożyczki zaciągniętej z funduszu socjalnego przewidują ogólnie obowiązujące przepisy.

UZASADNIENIE

Reklama

Zgodnie z art. 131 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej na udokumentowany wniosek żołnierza posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny lub żołnierza samotnego (prowadzącego indywidualnie gospodarstwo domowe) w okresie odbywania przez niego czynnej służby wojskowej należy zawiesić spłatę pożyczki zaciągniętej przez niego z zakładowego funduszu mieszkaniowego. Nie dotyczy to nadterminowej zasadniczej służby wojskowej i okresowej służby wojskowej. Treść art. 20 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych precyzuje, że obecnie użyte w innych ustawach określenie „zakładowy fundusz mieszkaniowy” zawsze należy rozumieć jako zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Na wniosek pracownika, jeżeli spełnia on ww. warunki, mają więc Państwo obowiązek odroczenia spłaty pożyczki. Do wniosku o zawieszenie spłaty rat pracownik powinien załączyć:

• zaświadczenie właściwego wojskowego komendanta uzupełnień lub dowódcy jednostki wojskowej, stwierdzające odbywanie służby przez żołnierza lub poborowego oraz podające okres, na jaki został on powołany do odbycia służby,

• decyzję o uznaniu żołnierza lub poborowego za posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny albo

• oświadczenie żołnierza lub poborowego, że jest osobą samotną.

Zawieszenie spłaty pożyczki następuje od dnia złożenia wniosku. Wznowienie spłaty pożyczki następuje zaś od dnia zwolnienia żołnierza lub poborowego z odbywania służby albo od dnia, w którym żołnierz lub poborowy utracił status samotnego lub posiadającego na wyłącznym utrzymaniu członków rodziny.

Zawieszenie spłaty pożyczki za okres krótszy niż miesiąc należy ustalić w wysokości 1/30 raty miesięcznej za każdy dzień.

Jeżeli udzielona pracownikowi pożyczka jest oprocentowana, to za czas odroczenia nie wolno naliczać pracownikowi odsetek.

Warunkiem powstania obowiązku pracodawcy dotyczącego zawieszenia pracownikowi spłaty pożyczki jest, oprócz jego wniosku i spełnienia określonych wyżej warunków, także data jej zaciągnięcia. Zawieszeniu będą podlegały tylko pożyczki zaciągnięte z funduszu socjalnego przed dniem powołania żołnierza do czynnej służby wojskowej.

Uprawnienie zawieszenia spłaty pożyczki nie przysługuje samotnym żołnierzom odbywającym ćwiczenia wojskowe trwające poniżej 30 dni.

WAŻNE!

Na wniosek pracownika - jedynego żywiciela rodziny, powołanego do odbycia ćwiczeń wojskowych na krócej niż 30 dni, zawiesza się spłatę 1/30 jego miesięcznej raty za każdy dzień ćwiczeń.

Reklama

Rata pożyczki pracownika - jedynego żywiciela rodziny ulega zmniejszeniu w miesiącu odbywania ćwiczeń o 1/30 za każdy dzień ćwiczeń, jeżeli pracownik złoży wniosek o zawieszenie raty. W takim przypadku pracownik będzie spłacał pożyczkę o miesiąc dłużej (w ostatnim, dodatkowym miesiącu spłaty będzie musiał spłacić odroczoną część raty).

Żołnierz spełniający warunki do odroczenia mu spłaty pożyczki mieszkaniowej z funduszu może także wnioskować o odroczenie mu na czas służby spłaty udzielonego kredytu mieszkaniowego. Instytucja, która go udzieliła, ma obowiązek uwzględnić wniosek pracownika, jeżeli umowa kredytowa zawarta między stronami nie wyklucza takiej możliwości.

Jeżeli udzieliliby Państwo temu pracownikowi pożyczki ze środków obrotowych firmy, nie mógłby on od Państwa egzekwować odroczenia spłaty rat, jeśli działalność Państwa firmy nie jest związana z pożyczaniem pieniędzy. Przepisy nakładają obowiązek zamrożenia (na wniosek pracownika) spłaty rat tylko pożyczki z funduszu mieszkaniowego oraz pożyczek i kredytów udzielonych przez banki lub instytucje uprawnione do udzielania kredytów lub pożyczek.

Podstawa prawna:

• art. 131 ust. 1 pkt 2, ust. 2, ust. 4 pkt 2, ust. 5 ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (DzU z 2004 r. nr 241, poz. 2416 ze zm.),

• § 2-3 rozporządzenia z 14 sierpnia 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu zawieszania spłat pożyczek i kredytów osobom spełniającym powszechny obowiązek obrony Rzeczypospolitej Polskiej oraz członkom ich rodzin (DzU nr 90, poz. 998),

• art. 20 ustawy z 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (DzU z 1996 r. nr 70, poz. 335 ze zm.).

Arkadiusz Mika

specjalista w zakresie prawa pracy

Poszerzaj swoją wiedzę, czytając naszą publikację
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Karta Nauczyciela. Komentarz (PDF)
Tylko teraz
Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych?

  Obowiązek szczepień dla niektórych grup zawodowych może wejść w życie?

  Pracownicy punktów szczepień jak funkcjonariusze publiczni

  Pracownicy punktów szczepień będą traktowani jak funkcjonariusze publiczni. Co to oznacza?

  Zaświadczenie z ZUS ściągniesz z Internetu

  Zaświadczenie o wysokości emerytury lub zasiłku z ZUS można ściągnąć z Internetu. Jak stworzyć elektroniczne potwierdzenie?

  PIP - coraz częstsze kontrole i decyzje

  Kontrole PIP odbywają się coraz częściej. Gdzie jest ich najwięcej? Jakie branże są najczęściej kontrolowane?

  Kalkulator wynagrodzeń Polski Ład - zlecenie 2022

  Kalkulator wynagrodzeń od umów zlecenie w 2022 r. - jak Polski Ład wpłynie na wysokość wynagrodzenia netto przy zleceniu?

  IOSKU: ile masz na koncie w ZUS?

  IOSKU czyli informacja o tym, ile masz na koncie w ZUS. Jak sprawdzić? Ile wyniesie przyszła emerytura?

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń, umowa o pracę

  Polski Ład - kalkulator wynagrodzeń pozwala obliczyć dla umowy o pracę wysokość pensji netto, zaliczki na podatek dochodowy oraz składki na ubezpieczenie społeczne w 2022 r.

  Lista obecności a ewidencja czasu pracy – różnice

  Lista obecności pracowników - czy jest obowiązkowa? Czy zastępuje ewidencję czasu pracy? Jakie informacje można zamieścić w tych dokumentach kadrowych? Czy można prowadzić je w elektroniczny sposób? Wyjaśniamy w artykule.

  Pracodawca dyskryminuje pracownika - co można zrobić?

  Dyskryminacja w pracy - kiedy można mówić o nierównym traktowaniu pracowników? Co można zrobić, kiedy pracodawca dyskryminuje pracownika?

  Wpłaty do PPK także od wynagrodzenia po ustaniu zatrudnienia

  Wpłaty do PPK nalicza się także od wynagrodzenia wypłaconego uczestnikowi PPK po ustaniu zatrudnienia. Czy nalicza się je od nagrody stanowiącej podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe? Jeśli tak, to w jakiej wysokości procentowej?

  Ile wynosi najniższa krajowa?

  Najniższa krajowa w 2021 i 2022 r. - ile wynosi brutto i netto? Jaka jest stawka godzinowa? Oto kalkulator wynagrodzeń.

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - zmiany w projekcie

  Praca zdalna w Kodeksie pracy - jest nowa wersja projektu nowelizacji. Co się zmieni?

  Rejestracja w urzędzie pracy a umowa zlecenie, dzieło, działalność

  Rejestracja w urzędzie pracy - czy bezrobotny może wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy o dzieło lub prowadzić działalność nierejestrowaną?

  Prezeska, prawniczka, psycholożka - kobiety o feminatywach

  Feminatywy - jakim językiem pisane są oferty pracy? Jak kobiety oceniają żeńskie nazwy stanowisk, np. prezeska, prawniczka, psycholożka? Oto wyniki badania.

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca - jak uzyskać [PORADNIK]

  Zezwolenie na pracę sezonową dla cudzoziemca. Od 1 stycznia 2018 roku obowiązują nowe regulacje prawne dotyczące cudzoziemców świadczących prace sezonową. O zezwolenie typu S, czyli na pracę sezonową, mogą ubiegać się pracodawcy, którzy planują zatrudnić obcokrajowców do pracy w rolnictwie, ogrodnictwie lub turystyce.

  Błędy w umowie o pracę - jak je poprawić?

  Błędy w umowie o pracę w zakresie wynagrodzenia i innych świadczeń - jak je poprawić?

  Pracodawcy nie chcą pracy zdalnej [BADANIE]

  Praca zdalna nie jest dla pracodawców najlepszym rozwiązaniem. Prawie wszyscy chcą powrotu do biur. Wprowadzą elastyczne godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy.

  Udzielanie zaległego urlopu wypoczynkowego - ustawa o covid-19

  Zaległy urlop wypoczynkowy - jak udzielić zgodnie z ustawą o COVID-19?

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę

  Urząd pracy pomoże zmienić pracę i kwalifikacje pracownika. Obecnie skupia się na zatrudnianiu bezrobotnych. Rząd chce rozszerzyć jego kompetencje.

  Utrata pracy i finanse - obawy pracowników

  Utrata pracy i finanse to główne zmartwienia polskich pracowników. Ratują ich jednak deficyty kadrowe.

  Ukąszenie kleszcza a wypadek przy pracy - obowiązki pracodawcy

  Ukąszenie kleszcza - czy to może być wypadek przy pracy? Czy pracodawca zatrudniający pracowników do pracy na świeżym powietrzu ma obowiązek zabezpieczenia ich przed kleszczami?

  Sygnalista w firmie od 17 grudnia 2021 r. - co z ustawą?

  Sygnalista w firmie musi być wdrożony od 17 grudnia 2021 r. Polska musi implementować przepisy unijne do 16 grudnia tego roku. Co z ustawą o sygnalistach?

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator

  Urlop wypoczynkowy - kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego pozwala wyliczyć, ile dni urlopu przysługuje pracownikowi.

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni - zwolnienie z ZUS

  Piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni mogą składać wnioski o zwolnienie z ZUS za lipiec, sierpień i wrzesień 2020 r. Do kiedy? Jakie warunki należy spełnić?

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa

  Sklepiki szkolne - Tarcza Antykryzysowa przyznaje postojowe i zwolnienie z ZUS. Jakie kody PKD? Jakie warunki należy spełnić? Do kiedy złożyć wniosek?