reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Urlopy > Wymiar urlopu szkoleniowego

Wymiar urlopu szkoleniowego


Pracownik rozpoczął studia zaoczne bez naszego skierowania. Jednak obecnie w trakcie trzeciego roku studiów postanowiliśmy wydać mu takie skierowanie od drugiego semestru nauki, który zaczyna się na początku lutego br. Jaki wymiar urlopu szkoleniowego przysługuje pracownikowi w takim przypadku w czasie roku studiów, w którym wydaliśmy mu skierowanie na studia? Jak udzielamy urlopu szkoleniowego?

RADA
Mogą Państwo udzielić pracownikowi urlopu szkoleniowego proporcjonalnie za czas, od kiedy miał skierowanie na studia, tj. tylko za jeden semestr nauki w wymiarze 14 dni. Nie ma jednak przeszkód, aby przyznać pracownikowi pełny wymiar urlopu na ten jeden semestr, czyli 28 dni. Urlopu szkoleniowego należy udzielać jedynie na dni robocze pracownika.

UZASADNIENIE

Pracownikowi, który podejmuje naukę na studiach zaocznych na podstawie skierowania pracodawcy, przysługuje 28 dni roboczych urlopu szkoleniowego w każdym roku studiów. Pracownik, który podejmuje naukę bez skierowania pracodawcy, nie ma w ogóle prawa do urlopu szkoleniowego. Państwa pracownik otrzymał skierowanie na studia dopiero od drugiego semestru trzeciego roku studiów. Oznacza to, że dopiero od tego czasu ma prawo do urlopu szkoleniowego. Urlop szkoleniowy w wymiarze 28 dni przysługuje na cały rok studiów, czyli na dwa semestry nauki. Państwa pracownikowi nie przysługiwał urlop szkoleniowy za pierwszy semestr studiów. Można więc w omawianej sytuacji wymiar urlopu szkoleniowego obniżyć o połowę, proporcjonalnie do czasu nauki, za który urlop ten przysługuje. Pracownik będzie miał zatem prawo do 14 dni urlopu szkoleniowego.

Urlop szkoleniowy jest przyznawany na udział w obowiązkowych zajęciach oraz przygotowanie się i przystąpienie do egzaminów. Z tego względu obniżenie wymiaru urlopu szkoleniowego jest zasadne. Pracownik potrzebuje bowiem mniej urlopu szkoleniowego na jeden semestr nauki w tym jednym semestrze niż w całym roku studiów.

Mimo to pracodawca może przyznać pracownikowi w umowie dotyczącej podnoszenia kwalifikacji wyższy wymiar urlopu szkoleniowego na ten jeden semestr, np. pełne 28 dni. Będzie to bowiem postanowienie korzystne dla pracownika.

Pracodawca sam decyduje o tym, czy skierować zatrudnionego pracownika na naukę oraz kiedy to zrobić. Wolno mu udzielić skierowania pracownikowi zarówno na początku nauki, np. przed rozpoczęciem studiów magisterskich, jak i w trakcie nauki, np. z początkiem kolejnego roku akademickiego, czy od drugiego semestru danego roku studiów.

WAŻNE!

Pracodawca może wydać pracownikowi skierowanie na studia na każdym etapie nauki.

Urlopu szkoleniowego udziela się na dni pracy, a nie na godziny (tak jak urlopu wypoczynkowego). Nie ma bowiem przepisu, który nakazywałby udzielanie urlopu szkoleniowego w wymiarze godzinowym. Urlopu szkoleniowego należy udzielać jedynie na dni robocze wynikające z rozkładu czasu pracy danego pracownika. Udzielanie urlopu szkoleniowego na dni wolne od pracy nie spełniałoby celu tego urlopu. Pracownik bowiem i tak ma te dni wolne bez konieczności korzystania z urlopu szkoleniowego.

• § 4, § 7 rozporządzenia z 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (DzU nr 103, poz. 472 ze zm.),

• art. 1542 § 1 Kodeksu pracy.

Marek Skałkowski

specjalista w zakresie prawa pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama