reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Zatrudnianie i zwalnianie > Czy rozwiązanie umowy za pomocą faksu będzie skuteczne

Czy rozwiązanie umowy za pomocą faksu będzie skuteczne

Pracodawca podejrzewał, że jeden z pracowników kradnie firmowe komputery. Nie miał jednak dowodów na potwierdzenie tego faktu i chciał przeprowadzić wewnętrzne postępowanie wyjaśniające. Do czasu jego zakończenia pracownik przebywał na urlopie wypoczynkowym. Po dokonaniu wewnętrznego śledztwa pracodawca był już pewny, że kradzieży dokonał pracownik. Pracodawca wezwał pracownika do stawienia się w zakładzie pracy. Chciał rozwiązać z nim stosunek pracy w trybie dyscyplinarnym. Pracownik zignorował jednak to wezwanie. W tej sytuacji pracodawca przesłał mu rozwiązanie umowy za pomocą faksu. Ponadto sporządził krótką wiadomość tekstową (sms) i przesłał ją na służbowy telefon komórkowy pracownika oraz przesłał e-mail na jego elektroniczną skrzynkę. Czy takie rozwiązanie umowy będzie skuteczne?

Rozwiązania umowy o pracę za pomocą każdego z wymienionych wyżej sposobów jest skuteczne. Rozwiązanie przez pracodawcę umowy o pracę bez zachowania okresu wypowiedzenia jest bowiem jednostronnym oświadczeniem woli pracodawcy i wywołuje skutek w chwili jego złożenia pracownikowi. Zgodnie zatem z art. 61 k.c. w związku z art. 300 k.p., oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

W praktyce istniały wątpliwości, czy wypowiedzenie złożone w formie elektronicznej odnosi skutek w postaci rozwiązania stosunku pracy. Wątpliwości te wyjaśnił Sąd Najwyższy w uchwale z 2 października 2002 r. (III PZP 17/02, OSNP 2003/20/481), w której stwierdził, iż doręczenie pracownikowi za pomocą faksu pisma pracodawcy wypowiadającego umowę o pracę jest skuteczne i powoduje rozpoczęcie biegu terminu przewidzianego w art. 264 par. 1 k.p. To, iż wola osoby dokonującej czynności prawnej może być wyrażona przez ujawnienie jej w postaci elektronicznej, wynika również wprost z art.60 k.c.

W analizowanej przez nas sytuacji, jeżeli pracownik odwoła się do sądu pracy, pracodawca będzie musiał udowodnić, że przesłane przez niego pracownikowi oświadczenie woli faktycznie odniosło skutek. Konieczne jest zatem wykazanie przez pracodawcę i ustalenie przez sąd, że adresat miał możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia. Dla skuteczności złożonego w ten sposób oświadczenia woli nie jest natomiast istotne to, czy pracownik faktycznie zapoznał się z jego treścią.

Skoro zatem dopuszcza się rozwiązanie umowy poprzez oświadczenie woli złożone ustnie bądź w sposób dorozumiany, to w równym stopniu skuteczne jest oświadczenie złożone za pomocą faksu, sms-a czy e-maila. Złożenie oświadczenia woli w formie elektronicznej niewątpliwie daje jednak pracodawcy, w przypadku sporu co do jego skuteczności, znaczne ułatwienia dowodowe. Na przykład dowodem na to, że adresat zapoznał się z oświadczeniem, będzie raport dostarczenia faksu lub wiadomości e-mail.

Tak więc oświadczenie woli dokonane za pomocą nawet jednego z wymienionych wyżej sposobów odnosi skutek w postaci rozwiązania umowy. Bez wątpienia jednak stanowi naruszenie art. 30 par. 3 k.p., ponieważ nie zostało dokonane w formie pisemnej.

RAFAŁ KRAWCZYK

sędzia Sądu Rejonowego w Wąbrzeźnie

PODSTAWA PRAWNA

Art. 30 par. 3 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).

Art.60, art. 61 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Doradców Podatkowych

Praktyczne publikacje dla przedsiębiorców, księgowych, doradców podatkowych i kandydatów na doradców podatkowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama