REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

COVID-19

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Świadczenia chorobowe za okres poddania się kwarantannie bez decyzji sanepidu

Pracownik zatrudniony od 1 sierpnia 2020 r. przebywał na kwarantannie domowej od 19 sierpnia do 2 września 2020 r. (złożył oświadczenie). Nie otrzymał jednak decyzji sanepidu o konieczności odbycia takiej kwarantanny, lecz poddał się jej dobrowolnie, ponieważ jego syn, z którym zamieszkuje, został objęty obowiązkową kwarantanną. Czy wobec tego pracownikowi przysługuje wynagrodzenie chorobowe za okres kwarantanny? Pracownik ma 15-letni okres podlegania obowiązkowemu ubezpieczeniu chorobowemu.

Obniżenie wymiaru etatu z powodu koronawirusa a zasiłek macierzyński - inicjatywa senacka

Obecnie obniżenie wymiaru etatu z powodu koronawirusa może obniżyć zasiłek macierzyński lub skrócić urlop macierzyński. W Senacie została zgłoszona inicjatywa mająca na celu ochronę kobiet znajdujących się w tej sytuacji.

Nagrody dla pracowników powiatowych urzędów pracy w 2021 r.

Niestety w 2021 r. pracownicy powiatowych urzędów pracy nie otrzymają nagród. Są one przyznawane za najlepsze efekty w aktywizacji bezrobotnych. Ustawa okołobudżetowa nie przewiduje dodatkowych środków z Funduszu Pracy na nagrody dla kadry za najwyższą skuteczność oraz na nagrody specjalne.

Zasiłek chorobowy i opiekuńczy dla medyków od 5 września 2020 r.

Od 5 września 2020 r. zasiłek chorobowy i dodatkowy zasiłek opiekuńczy dla medyków funkcjonuje na zasadach ogólnych. Przestały obowiązywać tymczasowe przepisy dotyczące wysokości zasiłku oraz możliwości świadczenia pracy podczas pobierania zasiłków.

REKLAMA

Wysokie spadki w branży HR w czasie pandemii - koniec rynku pracownika

Pandemia koronawirusa w sposób szczególny dotknęła branżę HR. Pierwszym krokiem pracodawców w obliczu koronawirusa było wstrzymanie rekrutacji nowych pracowników. Wysokie spadki odnotowały rekrutacja stałe, których rynek zmalał aż o 30%. Czy to koniec rynku pracownika?

Zasiłek opiekuńczy z KRUS od 1 do 20 września 2020 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS powraca. Można go pobierać od 1 do 20 września 2020 r., ale tylko w ściśle określonych przypadkach, takich jak zamknięcie szkoły, przedszkola czy żłobka. Pobierz wniosek o zasiłek opiekuńczy.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy od 1 do 20 września 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Przysługuje od 1 do 20 września 2020 r. na opiekę nad dziećmi do 8 roku życia w przypadku zamknięcia szkoły, przedszkola, żłobka z powodu koronawirusa, ograniczenia funkcjonowania tych placówek lub braku możliwości sprawowania opieki nad dzieckiem przez nianię czy opiekuna dziennego.

Jak krok po kroku złożyć wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy na PUE ZUS?

Wniosek o dodatkowy zasiłek opiekuńczy można złożyć na PUE ZUS. Sprawdź, jak złożyć wniosek ZAS-58 krok po kroku. ZUS przedstawia instrukcję elektronicznego składania wniosku.

REKLAMA

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy we wrześniu 2020 r.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy powrócił, jednak nie każdy rodzic będzie mógł go uzyskać od 1 do 20 września 2020 r. Przysługuje wówczas, gdy szkoła, przedszkole, żłobek zostaną zamknięte. Jeśli rodzice nie chcą wysłać dziecka do placówki, która jest otwarta i może przyjąć dziecko, nie mogą liczyć na dodatkowy zasiłek.

Program profilaktyczny PIP "Bezpiecznie w szkole"

Państwowa Inspekcja Pracy dba o bezpieczeństwo pracy nauczycieli w szkole. Z dniem 1 września 2020 r. rusza program profilaktyczny PIP "Bezpieczeństwo w szkole". Na czym będzie polegał?

Ostatni tydzień na wniosek o dodatek solidarnościowy!

Został ostatni tydzień na złożenie wniosku o dodatek solidarnościowy. Można zrobić to do końca sierpnia 2020 r. Dodatek w wysokości 1400 zł netto przysługuje osobie, która utraciła pracę z powodu koronawirusa po 15 marca 2020 r.

Wzmożone kontrole PIP - czy pracownicy mają zapewnione bezpieczne warunki pracy?

Wzmożone kontrole PIP mają na celu zbadanie, czy pracodawcy w czasie epidemii koronawirusa zapewniają pracownikom bezpieczne i niezagrażające zdrowiu warunki do pracy. Podstawową kwestią jest przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego związanego z COVID-19.

Obniżenie wynagrodzenia i czasu pracy o 20% - jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego?

Wielu pracodawców w okresie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii skorzystało z możliwości przewidzianych w tzw. Tarczy antykryzysowej. Taką możliwością jest zawarcie porozumienia z przedstawicielami pracowników o obniżenie wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie także wynagrodzenia o 20%. W związku z tym pojawiło się wiele problemów w zakresie rozliczania płac, czasu pracy oraz urlopów wypoczynkowych.

Niższe odprawy w Tarczy 4.0

Niższe odprawy w razie rozwiązania umowy o pracę przewiduje art. 15gd specustawy dodany ustawą o dopłatach do oprocentowania kredytów bankowych udzielanych przedsiębiorcom dotkniętym skutkami COVID-19 oraz o uproszczonym postępowaniu o zatwierdzenie układu w związku z wystąpieniem COVID-19. Przepis ten obowiązuje od 24 czerwca 2020 r. Ile wynoszą aktualnie odprawy?

3 kwestie wymagające uregulowania - apel pracodawców

Praca zdalna została tymczasowo uregulowana z powodu koronawirusa do 4 września 2020 r. Tymczasem pracodawcy apelują o wprowadzenie na stałe przepisów prawnych dotyczących pracy w systemie home office. Najprawdopodobniej wiele firm pozostanie przy tym rozwiązaniu. Kolejną kwestią wymagającą regulacji jest mierzenie temperatury pracowników i wykonywanie testów na COVID-19.

Dane z rynku pracy w połowie 2020 r. - przywracanie wymiaru etatów i zwolnienia

Dane z rynku pracy są lepsze od oczekiwanych. Przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu wzrosło o 12 tys. etatów. Wiąże się to z przywracaniem wymiarów etatów pracowników. Wciąż jest ono jednak niższe niż przed pandemią o ponad 260 tys. etatów. Część firm zwalnia pracowników.

Kto w czasie epidemii jest najbardziej narażony na utratę pracy?

W czasie epidemii utraty pracy najbardziej boją się osoby związane z branżą rozrywkową oraz inżynierowie. Mimo, że firmy źle oceniają swoją sytuację ekonomiczną, zapewniają, że nie zamierzają zwalniać pracowników. Kto jest obecnie najbardziej narażony na zwolnienie?

Dlaczego pracownicy odchodzą czyli powody zmiany pracy

Dlaczego pracownicy odchodzą z pracy? Najczęstszym powodem zmiany pracy jest chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Sytuacja na rynku pracy zmieniła się jednak pod wpływem epidemii koronawirusa. Na co teraz zwracają uwagę przy wyborze pracodawcy?

Czy pracodawca może pytać o to, gdzie pracownik wyjeżdża na urlop?

Czy ze względu na epidemię koronawirusa pracodawca może pytać pracownika o to, gdzie wyjeżdża na urlop wypoczynkowy? Pracodawca musi zapewnić bowiem bezpieczeństwo pracownikom i prawidłowy tok pracy. Chce unikać kwarantanny.

Zwolnienie ze składek ZUS - rozczarowanie przedsiębiorców

W związku z Tarczą Antykryzysową przedsiębiorcy mogli starać się o zwolnienie ze składek ZUS za 3 miesiące, czyli marzec, kwiecień i maj. Niektórzy z nich rozczarowali się, gdy nie otrzymali zwolnienia. W jakich przypadkach przedsiębiorcy nie skorzystali z owej pomocy i dlaczego?

Bezrobocie w czerwcu 2020 r.

Bezrobocie w czerwcu 2020 r. nieznacznie wzrosło w porównaniu do maja. Wygląda na to, że sytuacja na rynku pracy się stabilizuje.

Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy po obniżeniu etatu na podstawie tzw. tarczy antykryzysowej

Od 1 maja 2020 r. obniżyliśmy naszym pracownikom wynagrodzenia i wymiar czasu pracy na podstawie art. 15g tzw. tarczy antykryzysowej. Jak obliczyć wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy przysługujące pracownikom? Czy składniki zmienne nadal powinniśmy uwzględniać z okresu ostatnich 3 miesięcy (dodatki za pracę nadliczbową, za noc i premię regulaminową)?

Czy pracodawca może zawiesić funkcjonowanie zfśs z powodu trudnej sytuacji ekonomicznej

Jesteśmy pracodawcą prywatnym zatrudniającym ponad 50 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty i tworzymy zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Ze względu na trudną sytuację ekonomiczną związaną z epidemią koronawirusa chcielibyśmy zawiesić regulamin funduszu na podstawie art. 91 Kodeksu pracy, a tym samym zawiesić jego funkcjonowanie. Czy jest to możliwe? - pyta Czytelniczka z Bydgoszczy.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego, jeżeli spowoduje to dezorganizację pracy

Zatrudniamy 30 szwaczek. Połowa z nich złożyła wniosek o urlop wychowawczy od następnego miesiąca. Czy możemy w tej sytuacji odmówić części szwaczek jego udzielenia ze względu na potrzeby pracodawcy? Wszystkie pracownice uzasadniają złożenie wniosku o urlop wychowawczy faktem, że nie chcą wysyłać dzieci do żłobków i przedszkoli z obawy przed epidemią koronawirusa.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS przedłużony do 12 lipca 2020 r.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS został przedłużony do 12 lipca 2020 r. mocą rozporządzenia w sprawie określenia dłuższego okresu pobierania zasiłku opiekuńczego w celu przeciwdziałania COVID-19.

Dofinansowanie do wynagrodzeń cudzoziemców z Tarczy Anykryzysowej - objaśnienia MRPiPS

Wątpliwości w przedmiocie dofinansowania do wynagrodzeń cudzoziemców z Tarcz Antykryzysowej objaśnia MRPiPS. Czy cudzoziemcy wykonujący pracę na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy lub zezwolenia na pracę mogą być objęci przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy bez konieczności złożenia nowego oświadczenia i wpisu do ewidencji oświadczeń albo bez zmiany dotychczasowego lub uzyskania nowego zezwolenia? Na te i inne pytania odpowiedź znajduje się poniżej.

Zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy w kwestii powrotu do biur w ramach czerwcowego odmrażania

W ramach kolejnych etapów czerwcowego odmrażania gospodarki Państwowa Inspekcja Pracy wydała zalecenia, które mają pomóc firmom w bezpiecznym przywracaniu pracowników do biur. Procesowi towarzyszy wiele zmian związanych z reorganizacją przestrzeni pracowniczej i zasad pracy, których wdrożenie może powodować kłopoty.

Jak złożyć wniosek o dodatek solidarnościowy?

Wniosek o dodatek solidarnościowy można złożyć wyłącznie elektronicznie, za pośrednictwem internetu. ZUS nie daje możliwości złożenia wniosku w sposób tradycyjny w placówce oddziału Zakładu.

Dodatek solidarnościowy - 1400 złotych dla osób, które straciły pracę po 15 marca

Wniosek o dodatek solidarnościowy już na portalu PUE ZUS. O pieniądze mogą wnioskować osoby, które po 15 marca 2020 roku straciły pracę lub ich umowa wygasła z powodu COVID-19. Wysokość dodatku wynosi 1400 zł i można go dostać maksymalnie 3 razy.

Koronawirus: W najbliższym czasie nie będzie podwyżek wynagrodzeń

Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie nie będzie podwyżek wynagrodzeń. Zdecydowana większość polskich firm zamierza utrzymać wynagrodzenia na dotychczasowym poziomie. Część przedsiębiorców będzie zmuszona obniżyć pensje pracowników.

Jakie zmiany w pracy wprowadzili pracodawcy w związku z koronawirusem?

Raport "Efekt COVID-19 w kontekście środowiska pracy" ukazuje, jakie zmiany w pracy wprowadzili pracodawcy w związku z koronawirusem. Większość z nich zastosowało pracę zdalną, zlecenie spotkań służbowych w formie telekonferencji oraz ograniczenie bezpośredniego kontaktu z klientem.

Tymczasowe zmiany w transporcie w UE od 4 czerwca 2020 r.

UE wprowadziła tymczasowe zmiany w transporcie od 4 czerwca 2020 r. Obowiązuje rozporządzenie ustanawiające szczególne środki tymczasowe w związku z epidemią COVID-19 dotyczące odnawiania lub przedłużania ważności niektórych certyfikatów i świadectw, licencji i zezwoleń oraz przesunięcia niektórych okresowych kontroli oraz okresowych szkoleń w niektórych obszarach prawodawstwa dotyczącego transportu.

Czy pracodawca może zakazać wyjść z pracy podczas przerw?

Kodeks pracy nie zabrania wyjść prywatnych podczas przerw w pracy. Czy pracodawca może zakazać opuszczania budynku podczas epidemii koronawirusa?

Praca zdalna dłuższa niż 8 godzin dziennie

Polscy przedsiębiorcy i szefowie uważają z reguły, że praca zdalna jest elastycznym trybem pracy, ze wszystkimi negatywnymi dla pracowników konsekwencjami – to wniosek z badania przeprowadzonego przez pracownię ARC Rynek i Opinia na zlecenie Gumtree.pl, przy współpracy z Randstad Polska. Zdecydowana większość pracowników doświadczyła w czasie pracy zdalnej kontaktu z przełożonymi i zlecania zadań „po godzinach”. Zdarza się, że chwalą się tym nawet sami pracodawcy, mówiąc o tak pojmowanej elastyczności pracowników, jako jednym z plusów pracy zdalnej.

Specjalista ds. przestrzegania zasad walki z epidemią - nowy zawód

We Włoszech rośnie zapotrzebowanie na nowy zawód związany z pandemią koronawirusa. Jest to specjalista do spraw przestrzegania zasad walki z epidemią czy kontroler do spraw Covid.

Odporność na koronawirusa dodatkowym atutem w CV?

Hiszpańskie media informują, że osoby poszukujące pracy zamieszczają w CV informację o odporności na koronawirusa. Czy takie zachowanie jest dopuszczalne?

Zmiana czasu pracy pracowników w czasie epidemii COVID-19

Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2 wywołującego chorobę COVID-19 spowodowała znaczące trudności w prowadzeniu działalności gospodarczej. W wielu zakładach pracy wskutek zmniejszenia ilości zamówień i zleceń, zmniejszyło się również zapotrzebowanie na pracę. Nowe okoliczności często wymagają zmian organizacyjnych w przedsiębiorstwach. Niekiedy konieczna jest reorganizacja np. warunków pracy zmianowej lub wydłużenie czasu pracy pracowników w poszczególne dni. Stosunkowo sztywne reguły Kodeksu pracy nie zawsze pozwalają pracodawcom na szybkie wprowadzenie satysfakcjonujących i wystarczających rozwiązań organizacyjnych. Z pomocą przychodzą przepisy tzw. Tarczy antykryzysowej, czyli ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa ta umożliwia pracodawcom, którzy doznali spadku obrotów gospodarczych w następstwie COVID-19, wprowadzenie modyfikacji w zakresie czasu pracy pracowników.

Koronawirus - które firmy będą zwalniać pracowników?

Koronawirus diametralnie zmienił sytuację finansową polskich firm. Najbardziej negatywnie wypowiadają się mikrofirmy. Chcą jednak utrzymać poziom zatrudnienia. Które firmy będą zwalniać pracowników?

Przedłużenie zezwoleń na pobyt i pracę cudzoziemców w Polsce (koronawirus)

Cudzoziemcy, których epidemia koronawirusa zastała w Polsce, mają przedłużoną ważność dokumentów zezwalających na pobyt i pracę. Kiedy obcokrajowcy powinni wystąpić z wnioskiem o legalizację pobytu?

Czy pracodawca musi zapewnić maseczki i rękawiczki pracownikom?

Czy na pracodawcy ciąży obowiązek zapewnienia maseczek i rękawiczek ochronnych? W Polsce od dnia 16 kwietnia 2020 roku został wprowadzony obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Nakaz ten został wprowadzony przepisem §18  Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 15 kwietnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, i które zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw pozycja 673.

Koronawirus: badania lekarskie i szkolenia BHP

Koronawirus wpłynął na przepisy dotyczące badań lekarskich i szkoleń bhp. Na przykład szkolenia wstępne bhp można przeprowadzać w całości online. Które przepisy zostały zawieszone na czas epidemii? Jak długo ważność zachowują orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich? Do kiedy można przeprowadzić szkolenie okresowe?

Powrót do pracy w dobie koronawirusa - zalecenia PIP

PIP wydał zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy w dobie koronawirusa. Kieruje je do pracodawców, przedsiębiorców i innych osób organizujących pracę. Pierwszym krokiem jest zapewnienie właściwych środków prewencyjnych oraz dokonanie aktualizacji oceny ryzyka. Następnie należy stworzyć plan działań przewidujący odpowiednie środki bezpieczeństwa i kontroli. Jak bezpiecznie pracować, aby jednocześnie zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa?

Oświadczenie w sprawie kontynuacji postojowego już dostępne

Na stronie internetowej ZUS jest już dostępny wzór oświadczenia w sprawie kontynuacji postojowego. Można go pobrać lub wypełnić online przez swoje indywidualne konto na PUE ZUS.

Tarcza Antykryzysowa 3.0 - 22 najważniejsze zmiany

Tarcza Antykryzysowa 3.0 przewiduje wiele rozwiązań mających ograniczyć negatywny wpływ epidemii koronawirusa na polską gospodarkę. Wymieniamy 22 najważniejsze zmiany, np. zmiana zasad waloryzacji emerytur czerwcowych w 2020 r., rozszerzenie kręgu podmiotów uprawnionych do zwolnienia ze składek ZUS, wprowadzenie "podatku od seriali".

Jak motywować pracowników w sytuacji kryzysu?

„Jak zmotywować ludzi do pracy? Jak zwiększyć ich zaangażowanie?” – podobne pytania pojawiają się wśród managerów na co dzień. Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa sprawia, że potrzeba dbania o morale pracowników jest jeszcze większa. Rola lidera w organizacji nabiera więc szczególnego znaczenia. Według ekspertów Randstad najważniejsze by w tym szczególnym czasie wykazać się empatią, dbać o regularny kontakt z podwładnymi oraz umożliwić pracownikom udział w podejmowaniu decyzji. Takie działanie pozytywnie wpłynie na samopoczucie zatrudnionych, jak również wizerunek pracodawcy.

Nowe zasady kierowania pracowników na kwarantannę

Od poniedziałku obowiązują nowe zasady odbywania kwarantanny. W efekcie wielu apeli BCC, z kwarantanny zwolnieni zostali pracownicy przekraczający granicę krajów sąsiednich w celach zawodowych i służbowych. Nie powinno mieć przy tym żadnego znaczenia to, jak często przekraczana jest granica, ponieważ zwolnienie nie dotyczy wyłącznie pracowników, którzy przekraczają ją codziennie. Zwolnienie dotyczy również kierowców wykonujących czynności zawodowe w państwach sąsiadujących.

Sprawdzanie temperatury ciała pracowników w związku z koronawirusem a RODO

Dane dotyczące temperatury ciała pracownika stanowią szczególną kategorię danych osobowych. Czy przepisy o ochronie danych osobowych sprzeciwiają się ich przetwarzaniu? RODO wskazuje, kiedy możliwe jest przetwarzanie szczególnych kategorii danych dotyczących zdrowia.

Zasiłek opiekuńczy z KRUS do 24 maja 2020 r. - wniosek

Zasiłek opiekuńczy z KRUS dla rolnika/domownika również ulega przedłużeniu do 24 maja 2020 r. Przyznawany jest na wniosek osoby zainteresowanej. W jakich przypadkach przysługuje?

Oświadczenie do uzyskania dodatkowego zasiłku opiekuńczego z ZUS - wzór

Oświadczenie do dodatkowego zasiłku opiekuńczego zostało uaktualnione. Aktualnie przedłuża się zasiłek do lutego 2022 roku. Pobierz nowy wzór oświadczenia z ZUS nazywanego potocznie wnioskiem.

„COVID-19 – DOFINANSOWANIE WYNAGRODZENIA PRACOWNIKÓW” - bezpłatne webinarium 5 maja

5 maja 2020 r. o godzinie 10:00 rozpocznie się bezpłatne webinarium „COVID-19 – DOFINANSOWANIE WYNAGRODZENIA PRACOWNIKÓW” zorganizowane przez Business Tax Professionals. Patronem medialnym webinarium jest portal infor.pl.

REKLAMA