Nagrody dla pracowników powiatowych urzędów pracy w 2021 r.

Pracownicy PUP bez nagród w 2021 r.
W przyszłym roku pośredniaki, które osiągną najlepsze efekty w aktywizacji bezrobotnych, nie otrzymają dodatkowych pieniędzy na nagrody dla pracowników.
W 2021 r. utrzymane zostanie dofinansowanie do wynagrodzeń zasadniczych pracowników powiatowych urzędów pracy z pieniędzy Funduszu Pracy (FP). Tak wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej (tzw. ustawa okołobudżetowa). Natomiast w przeciwieństwie do poprzednich lat nie trafią do nich dodatkowe środki z FP na nagrody dla kadry za najwyższą skuteczność oraz na nagrody specjalne. PUP są rozczarowane brakiem tych przepisów, bo dotychczas mobilizowały one do osiągania jak najlepszych efektów w aktywizacji osób bezrobotnych.
źródło: DGP
Winna epidemia
Co do zasady pieniądze na nagrody są powiązane z uzyskiwanymi przez PUP wskaźnikami efektywności zatrudnieniowej i kosztowej za poprzedni rok. Szanse na te środki mają więc urzędy, w których odsetek osób doprowadzonych do zatrudnienia (przy zastosowaniu określonych instrumentów aktywizacji) był wyższy od średniego krajowego poziomu efektywności, a koszt tych działań był niższy od średniej. Przewidziana na nagrody pula była każdorazowo określana w przepisach. Na przykład w tym roku jest to 1 proc. kwoty ustalonej dla województw na realizację projektów unijnych. Jednocześnie gdy nie zostanie ona wykorzystana w całości, to pozostałe środki są przeznaczane na nagrody specjalne – na podstawie kryteriów, które są określone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku uwzględniane jest m.in. to, czy w 2019 r. w powiecie spadła stopa bezrobocia w porównaniu do 2018 r. oraz jaki był udział osób długotrwale bezrobotnych i powyżej 50. roku życia w liczbie osób objętych aktywizacją zawodową.
Wszystko wskazywało na to, że wzorem ostatnich lat również w 2021 r. PUP będą mogły wnioskować o środki na nagrody. Jednak w projekcie ustawy okołobudżetowej nie ma pozwalających na to przepisów. MRPiPS zapytane przez DGP o powody takiej decyzji wyjaśnia, że ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1409) nie reguluje corocznego zasilania powiatów środkami FP na finansowanie nagród. Dodaje przy tym, że w projekcie zaproponowano, aby w związku z obecną sytuacją gospodarczą kraju, spowodowaną epidemią COVID-19, wyłączyć w 2021 r. stosowanie przepisów tworzących fundusze nagród w jednostkach sektora finansów publicznych.
Dodatkowa mobilizacja
Pośredniaki rezygnację z dotychczasowych przepisów oceniają krytycznie.
– Oczywiście żaden urząd nie podejmuje działań aktywizacyjnych wyłącznie dla nagród, niemniej stanowiły one dodatkową zachętę do podnoszenia własnej skuteczności – mówi Iwona Rataj, dyrektor PUP w Kępnie.
Na motywacyjną rolę ekstra środków z FP zwraca też uwagę Małgorzata Pliszka, dyrektor PUP w Nysie. – Na pewno perspektywa uzyskania dodatkowych pieniędzy mobilizowała pracowników oraz była formą docenienia ich codziennej pracy – podkreśla.
Nie bez znaczenia jest też to, że wynagrodzenia kadry PUP są na niskim poziomie, więc dodatkowa gratyfikacja finansowa stanowiła pewien sposób na ich podniesienie.
– Mam wielu pracowników ze stażem przekraczającym 20 lat, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje, ale niestety wysokość ich pensji nie odbiega znacząco od wynagrodzeń osób, które niedawno zaczęły pracę. Dochodzi więc do niekorzystnego zjawiska spłaszczenia poziomu płac – wskazuje Małgorzata Pliszka.
Norbert Jaskóła, dyrektor PUP w Strzelcach Opolskich, dodaje, że nagrody dla pracowników były znaczące, bo wynosiły nawet połowę ich pensji. – Rząd szuka oszczędności, niemniej wydaje się, że zachowanie w 2021 r. pieniędzy na nagrody nie byłoby dużym obciążeniem dla FP, uszczuplającym mocno stan jego środków – argumentuje.
Otylia Tułacz-Kostrzycka, zastępca dyrektora PUP w Legnicy, dodaje, że brak przepisów o nagrodach jest o tyle dużym ciosem dla pracowników, że od momentu wybuchu epidemii wykonują też dodatkowe obowiązki związane z przyznawaniem pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. – Wprowadzone na początku epidemii obostrzenia spowodowały, że aktywizacja zawodowa bezrobotnych przez pewien czas była prowadzona w bardzo ograniczonym zakresie. Dlatego wskaźniki efektywności zatrudnieniowej i kosztowej za 2020 r. będą na pewno niższe od tych osiąganych w poprzednich latach. Nie musi to jednak wcale oznaczać, że nawet taka obniżona skuteczność powinna skutkować całkowitą rezygnacją z przyznawania pieniędzy na nagrody – uważa.
Z kolei zdaniem Jerzego Kędziory, dyrektora PUP w Chorzowie, wprawdzie stosowany do tej pory mechanizm badania efektywności może nie sprawdzić się w tegorocznych realiach, ale ministerstwo powinno pomyśleć o jakiejś innej metodzie oceny skuteczności urzędników i powiązania jej z finansową gratyfikacją dla najlepszych.
Pracownicy urzędów pracy od momentu wybuchu epidemii wykonują też dodatkowe obowiązki związane z przyznawaniem pomocy w ramach tarczy antykryzysowej.
Etap legislacyjny
Projekt ustawy w konsultacjach

- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
7 czerwca 2023 r. w Hucie Stalowa Wola odbyła się uroczystość, podczas której doszło do podpisania porozumienia rząd – NSZZ "Solidarność". W ramach tego porozumienia ustalono m.in. zmiany w ustawie o minimalnym wynagrodzeniu, zapewnienie ochrony działaczy związkowych w kodeksie postępowania cywilnego, wypłatę dodatku w kwocie 600 zł miesięcznie dla pracowników domów pomocy społecznej (za okres od 1 kwietnia do końca 2023 roku) i zaprzestanie procesu wygaszania emerytur pomostowych.
Boże Ciało to dzień, który w Polsce jest ustawowo wolny od pracy. Wyjaśniamy, czy takie same reguły dotyczą piątku 9 czerwca.
Większość pracodawców deklaruje, że chętnie zatrudniłoby (np. na wakacje) pracownika młodocianego. W krajach zachodnich pracujący nastolatek nikogo nie dziwi. W Polsce ten widok nie jest jeszcze powszechny – z danych CBOS wynika, że co piąty uczeń szkoły ponadpodstawowej podejmował w wakacje etat. Większość nadal nie robi tego, mimo że prawo im na to pozwala. Przepisów dot. zatrudniania nieletnich nie znają również rodzice. Warto jednak wiedzieć, na jaką ochronę prawną mogą liczyć małoletni.
„Naturalną ścieżką rozwoju programisty jest obcowanie z technologią i komputerami od małego. Liceum o profilu informatyczno-matematycznym, a następnie studia informatyczne. Wszystko to daje bardzo mocne podstawy teoretyczne. Kolejny etap to praktyka. Im wcześniej się zacznie tym lepiej” – mówi Piotr Cichosz.
Czterdzieści pięć procent Polaków chciałoby pracować w IT, a aż siedemdziesiąt pięć procent doradziłoby swoim dzieciom kształcenie w kierunku związanym z programowaniem. Jednak tylko 30 proc. badanych zastanawia się nad podjęciem nauki w celu przejścia do IT. Główną motywacją są pieniądze, jakie zarabiają specjaliści IT.
Część licealistów planuje swoją przyszłość od lat, inni dopiero po egzaminach maturalnych podejmą kluczowe decyzje. Aż 60% z nich połączy studia z pracą, a co piąty absolwent poświęci się wyłącznie nauce. Choć większość z nich obawia się wejścia na rynek pracy (57%), głównie z powodu braku doświadczenia i odpowiednich umiejętności, to ma wobec pierwszego zajęcia konkretne oczekiwania finansowe. 38% zapytanych chciałoby na początku zarabiać od 5 tys. do 7 tys. zł miesięcznie. Najbardziej perspektywiczną branżą w opinii co drugiego licealisty jest IT.
Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w maju 5,1 proc., 0,1 pkt. proc. mniej niż w kwietniu – wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej. Najniższe bezrobocie w maju zanotowano w Wielkopolsce (3 proc.).
Piątek po Bożym Ciele przypada w czasie, kiedy wiele osób korzysta z czterodniowego długiego weekendu. Gdzie i w jakich godzinach będziemy mogli zrobić tego dnia zakupy? Sprawdziliśmy, jak w piątek po Bożym Ciele są otwarte sklepy.
Zezwolenie na pracę, oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi i powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy legalizują pracę cudzoziemców, którzy legalnie przebywają w RP. Jakie są różnice między tymi formami? Odpowiadamy.
Do zespołu WeNet Group S.A. spółki specjalizującej się w doradztwie internetowym, od czerwca dołączyła Iwona Wencel, obejmując stanowisko VP HR. Iwona Wencel będzie ściśle współpracować z zarządem oraz dyrektor personalną Dorotą Malarską, aby rozwinąć i wzmocnić funkcję HR.
Zmniejszenie lub zawieszenie emerytur lub rent od 1 czerwca 2023 r. - jak będzie to wyglądało? Ile wynosiło przeciętne wynagrodzenie w pierwszym kwartale 2023 r.? Jak ustalić czy doszło do przekroczenia rocznej kwoty podstawy wymiaru składek? Jakie świadczenia mogą być zmniejszone czy zawieszone?
Gra badająca kompetencje miękkie kandydatów, narzędzie sprawdzające umiejętności programistów bez długotrwałych testów kodowania czy platforma do neuronauki, dzięki której pracownicy poświęcając 5 minut dziennie zwiększają swoje kwalifikacje. Polski rynek branży HR Tech liczący ponad 300 firm, z roku na rok rozwija się i pomaga zmienić to, w jaki sposób przebiegają m.in. procesy rekrutacyjne w firmach, szkolenia czy kadry i płace. Polskie Forum HR, zrzeszające największe firmy z branży usług HR, wyłoniło w konkursie trzy podmioty: Rankode, ReQiu i SeeWidely, które prezentowały najbardziej innowacyjne rozwiązania.
Za nami egzaminy maturalne, koniec roku akademickiego tuż za pasem. Dla jednych wakacje to pora odpoczynku, dla innych najlepszy czas na pracę dorywczą i zasilenie budżetu. Eksperci Tikrow, aplikacji z ofertami pracy natychmiastowej, przygotowali zestawienie najlepiej płatnych zajęć tego lata.
Zezwolenie na pracę legalizuje pracę cudzoziemca z kraju trzeciego. Jedną z informacji widniejącą na dokumencie jest rodzaj umowy, którą pracodawca powinien zawrzeć z cudzoziemcem. Co na ten temat czytamy w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy?
Aż 93% pracodawców jest zaniepokojonych możliwym odejściem pracowników – takie dane podaje portal LinkedIn. Oprócz odpowiednio wysokiego wynagrodzenia sposobem na ich zatrzymanie mogą być atrakcyjne świadczenia pozapłacowe.
Monitorowanie oczu kierowcy było do niedawna podstawą technologii stosowanych do wykrywania zasypiania za kierownicą. Japońscy naukowcy odkryli, że kluczowe znaczenie ma monitorowanie nie tylko oczu, ale także całego ciała kierowcy.
Dział Doradztwa Podatkowego firmy doradczej Deloitte został objęty rocznym programem pilotażowym w zakresie optymalizacji czasu pracy. Ma on sprawdzić gotowość firmy na wprowadzenie optymalizacji czasu pracy. Pracownicy testują m.in. skompresowany tydzień pracy.
Praca w porze nocnej ma specjalną regulację w Kodeksie pracy. Przepisy określają warunki wykonywania pracy w tej porze oraz świadczenia przysługujące z tego tyłu pracownikowi. Kiedy przypada pora nocna? Co należy się za pracę w nocy?
Dni wolne od pracy odgrywają istotną rolę we włoskim systemie pracy, zapewniając pracownikom odpowiednią równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Włochy mają bogatą tradycję świąt i dni wolnych, które są hołdem dla kultury, historii i religii tego kraju. W tym artykule przyjrzymy się dniom wolnym od pracy we Włoszech, ich znaczeniu i wpływowi na pracowników.
Włochy posiadają umiarkowaną liczbę dni wolnych od pracy. W ciągu roku jest jedenaście ogólnowłoskich dni wolnych. Kiedy przypadają dni wolne od pracy we Włoszech?
Stan zagrożenia epidemicznego może zostać odwołany już z końcem czerwca. Zakończenie tego stanu będzie wiązało się z obowiązkiem odnowienia badań okresowych pracowników, który był czasowo zawieszony. Nie przegap tych terminów!
Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii i internetu, w ostatnich latach możemy zaobserwować dynamiczny rozwój pracy platformowej. Ten nowy model zatrudnienia staje się coraz bardziej popularny i wpływa na wiele aspektów naszego życia zawodowego. Praca platformowa, zwana również gospodarką współdzielenia, to forma zatrudnienia, w której pracownicy wykonują krótkoterminowe zadania lub oferują swoje usługi za pośrednictwem platform internetowych.
Upowszechnienie wiedzy dotyczącej prawa pracy, uświadamianie zagrożeń czyhających na młodych pracowników w ich pierwszej pracy oraz informowanie o możliwości skorzystania z pomocy w zakresie prawa pracy to główne cele kampanii „Legitna praca”. Państwowa Inspekcja Pracy kieruje ją do młodych osób, które właśnie wkraczają na rynek pracy.
Praca potrafi być stresująca. To banalne stwierdzenie, z którym zgodzi się chyba każdy pracownik i pracodawca. „To co najczęściej wskazywane jest jako źródło stresu w pracy to zbyt duże przeciążenie obowiązkami, brak poczucia kontroli nad tym co robimy, brak możliwości wyrażania siebie oraz konflikty i nieporozumienia pomiędzy współpracownikami” – mówi Magdalena Kaźmierczak, psycholog. Jak zatem radzić sobie ze stresem w pracy? Pani psycholog ma kilka dobrych rad. Zachęcamy do lektury.
Niesatysfakcjonujące wynagrodzenie jest jednym z głównym powodów żalu dzisiejszych pracowników – wynika z badania portalu pracy RocketJobs.pl. Co piąty z nich żałuje, że nie wybrał lepiej płatnego zawodu, a co czwarty, że nie prosił o podwyżkę. Czemu pieniądze wciąż są tematem tabu dla tak dużej liczby zatrudnionych i jakie są bariery w osiągnięciu satysfakcji finansowej?
Komentarze(0)
Pokaż: