REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nagrody dla pracowników powiatowych urzędów pracy w 2021 r.

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Michalina Topolewska
Michalina Topolewska
Dziennik Gazeta Prawna
Największy polski dziennik prawno-gospodarczy
Nagrody dla pracowników powiatowych urzędów pracy w 2021 r. / fot. Shutterstock
Nagrody dla pracowników powiatowych urzędów pracy w 2021 r. / fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Niestety w 2021 r. pracownicy powiatowych urzędów pracy nie otrzymają nagród. Są one przyznawane za najlepsze efekty w aktywizacji bezrobotnych. Ustawa okołobudżetowa nie przewiduje dodatkowych środków z Funduszu Pracy na nagrody dla kadry za najwyższą skuteczność oraz na nagrody specjalne.

Pracownicy PUP bez nagród w 2021 r.

W przyszłym roku pośredniaki, które osiągną najlepsze efekty w aktywizacji bezrobotnych, nie otrzymają dodatkowych pieniędzy na nagrody dla pracowników.

REKLAMA

W 2021 r. utrzymane zostanie dofinansowanie do wynagrodzeń zasadniczych pracowników powiatowych urzędów pracy z pieniędzy Funduszu Pracy (FP). Tak wynika z projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej (tzw. ustawa okołobudżetowa). Natomiast w przeciwieństwie do poprzednich lat nie trafią do nich dodatkowe środki z FP na nagrody dla kadry za najwyższą skuteczność oraz na nagrody specjalne. PUP są rozczarowane brakiem tych przepisów, bo dotychczas mobilizowały one do osiągania jak najlepszych efektów w aktywizacji osób bezrobotnych.

Polecamy: Pakiet Kadrowy: Wynagrodzenia 2020 + Czas pracy 2020 + Zatrudnianie i zwalnianie pracowników + Uprawnienia rodziców w pracy

Publiczne służby zatrudnienia

Publiczne służby zatrudnienia

Dalszy ciąg materiału pod wideo

źródło: DGP

Winna epidemia

Co do zasady pieniądze na nagrody są powiązane z uzyskiwanymi przez PUP wskaźnikami efektywności zatrudnieniowej i kosztowej za poprzedni rok. Szanse na te środki mają więc urzędy, w których odsetek osób doprowadzonych do zatrudnienia (przy zastosowaniu określonych instrumentów aktywizacji) był wyższy od średniego krajowego poziomu efektywności, a koszt tych działań był niższy od średniej. Przewidziana na nagrody pula była każdorazowo określana w przepisach. Na przykład w tym roku jest to 1 proc. kwoty ustalonej dla województw na realizację projektów unijnych. Jednocześnie gdy nie zostanie ona wykorzystana w całości, to pozostałe środki są przeznaczane na nagrody specjalne – na podstawie kryteriów, które są określone przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. W tym roku uwzględniane jest m.in. to, czy w 2019 r. w powiecie spadła stopa bezrobocia w porównaniu do 2018 r. oraz jaki był udział osób długotrwale bezrobotnych i powyżej 50. roku życia w liczbie osób objętych aktywizacją zawodową.

Wszystko wskazywało na to, że wzorem ostatnich lat również w 2021 r. PUP będą mogły wnioskować o środki na nagrody. Jednak w projekcie ustawy okołobudżetowej nie ma pozwalających na to przepisów. MRPiPS zapytane przez DGP o powody takiej decyzji wyjaśnia, że ustawa z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1409) nie reguluje corocznego zasilania powiatów środkami FP na finansowanie nagród. Dodaje przy tym, że w projekcie zaproponowano, aby w związku z obecną sytuacją gospodarczą kraju, spowodowaną epidemią COVID-19, wyłączyć w 2021 r. stosowanie przepisów tworzących fundusze nagród w jednostkach sektora finansów publicznych.

Dodatkowa mobilizacja

Pośredniaki rezygnację z dotychczasowych przepisów oceniają krytycznie.

Oczywiście żaden urząd nie podejmuje działań aktywizacyjnych wyłącznie dla nagród, niemniej stanowiły one dodatkową zachętę do podnoszenia własnej skuteczności – mówi Iwona Rataj, dyrektor PUP w Kępnie.

Na motywacyjną rolę ekstra środków z FP zwraca też uwagę Małgorzata Pliszka, dyrektor PUP w Nysie. – Na pewno perspektywa uzyskania dodatkowych pieniędzy mobilizowała pracowników oraz była formą docenienia ich codziennej pracy – podkreśla.

Nie bez znaczenia jest też to, że wynagrodzenia kadry PUP są na niskim poziomie, więc dodatkowa gratyfikacja finansowa stanowiła pewien sposób na ich podniesienie.

Mam wielu pracowników ze stażem przekraczającym 20 lat, którzy stale podnoszą swoje kwalifikacje, ale niestety wysokość ich pensji nie odbiega znacząco od wynagrodzeń osób, które niedawno zaczęły pracę. Dochodzi więc do niekorzystnego zjawiska spłaszczenia poziomu płac – wskazuje Małgorzata Pliszka.

REKLAMA

Norbert Jaskóła, dyrektor PUP w Strzelcach Opolskich, dodaje, że nagrody dla pracowników były znaczące, bo wynosiły nawet połowę ich pensji. – Rząd szuka oszczędności, niemniej wydaje się, że zachowanie w 2021 r. pieniędzy na nagrody nie byłoby dużym obciążeniem dla FP, uszczuplającym mocno stan jego środków – argumentuje.

Otylia Tułacz-Kostrzycka, zastępca dyrektora PUP w Legnicy, dodaje, że brak przepisów o nagrodach jest o tyle dużym ciosem dla pracowników, że od momentu wybuchu epidemii wykonują też dodatkowe obowiązki związane z przyznawaniem pomocy w ramach tarczy antykryzysowej. – Wprowadzone na początku epidemii obostrzenia spowodowały, że aktywizacja zawodowa bezrobotnych przez pewien czas była prowadzona w bardzo ograniczonym zakresie. Dlatego wskaźniki efektywności zatrudnieniowej i kosztowej za 2020 r. będą na pewno niższe od tych osiąganych w poprzednich latach. Nie musi to jednak wcale oznaczać, że nawet taka obniżona skuteczność powinna skutkować całkowitą rezygnacją z przyznawania pieniędzy na nagrody – uważa.

Z kolei zdaniem Jerzego Kędziory, dyrektora PUP w Chorzowie, wprawdzie stosowany do tej pory mechanizm badania efektywności może nie sprawdzić się w tegorocznych realiach, ale ministerstwo powinno pomyśleć o jakiejś innej metodzie oceny skuteczności urzędników i powiązania jej z finansową gratyfikacją dla najlepszych.

Pracownicy urzędów pracy od momentu wybuchu epidemii wykonują też dodatkowe obowiązki związane z przyznawaniem pomocy w ramach tarczy antykryzysowej.

Etap legislacyjny

Projekt ustawy w konsultacjach

 Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Coraz więcej seniorów wybiera przelew zamiast gotówki. Już 80% świadczeń ZUS trafia na konta bankowe

W marcu 2025 roku aż 80 proc. emerytów i rencistów otrzymywało świadczenia ZUS przelewem na konto bankowe. Choć coraz więcej osób rezygnuje z gotówki, część seniorów nadal wybiera wizytę listonosza – z powodów praktycznych i społecznych.

ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

REKLAMA

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia przez GUS wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w pierwszym kwartale bieżącego roku. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

REKLAMA

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

REKLAMA