Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto oszczędzać i inwestować w PPK

ppk
ppk
Materiały prasowe

Pandemia COVID-19 oraz zawirowania na rynku spowodowały, że wiele osób zaczyna przywiązywać większą wagę do odkładania pieniędzy na przyszłość. Jak to robić najefektywniej?

Z najnowszej analizy Biura Informacji Kredytowej wynika, że liczba zapytań o kredyty gotówkowe spadła aż o 56,2 proc. Obawy przed niepewną przyszłością powodują przewartościowanie potrzeb w czasach pandemii w kierunku lepszego finansowego zabezpieczenia przyszłości. Jest to więc moment, kiedy warto przyjrzeć się na nowo oszczędzaniu poprzez pracownicze plany kapitałowe (PPK).

Lepiej niż w banku

Odkładanie pieniędzy na kontach bankowych, z powodu rekordowo niskich stóp procentowych, nie jest obecnie dobrym pomysłem. Środki wpłacane na PPK i inwestowane w akcje polskich firm dają możliwość wypracowania dużych zysków w przyszłości i przyczyniają się do ożywienia gospodarczego.

Czy w przypadku PPK mamy więc do czynienia z oszczędzaniem czy z inwestowaniem? Odpowiedź brzmi: z jednym i drugim. Plany kapitałowe są tak skonstruowane, że wpłacana przez pracownika i inwestowana przez instytucje zarządzające, takie jak Pocztylion-Arka PTE, kwota 2 proc. zarobków jest dodatkowo zasilana z innych źródeł. Jednym z nich jest wpłata pracodawcy w wysokości minimum 1,5 proc. zarobków pracownika, drugim dopłaty ze strony państwa – powitalna i roczne. Oznacza to, że nawet jeśli z powodu spadku cen akcji wartość kwot wpłaconych przez pracownika na PPK przejściowo spadnie, dopłaty pracodawców i państwa mogą zrównoważyć stratę. Praktycznie nie ma więc szans, by wpłacona do PPK część płacy pracownika znalazła się na minusie. Pracownicze plany kapitałowe są więc dobrym rozwiązaniem na trudne czasy: jako sposób oszczędzania minimalizują ryzyko strat, a jako metoda inwestowania zwiększają szansę na zyski w momencie poprawy koniunktury.

Okazja do zakupów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krytycy inwestowania w czasach „koronakryzysu” mogą powiedzieć, że nie jest to dobry moment na tego rodzaju działania. Prawdą jest, że w marcu 2020 r. obserwowaliśmy bardzo silną wyprzedaż na giełdach, a w konsekwencji – spadek notowań. W tym czasie wartość funduszy zgromadzonych w PPK, szczególnie tych z odległą zdefiniowaną datą, rzeczywiście się obniżyła. Ujemne stopy zwrotu były rzędu 0,7–6,9 proc. Z początkiem kwietnia sytuacja uległa jednak zasadniczej zmianie.

Rządy wszystkich niemal krajów dotkniętych pandemią uruchomiły wiele pakietów stymulacyjnych dla gospodarek o ogromnej wartości. W Polsce wartość tarczy antykryzysowej sięgnęła już 300 mld zł.

Wyhamowanie wzrostu nowych zachorowań na COVID-19, a przede wszystkim pozytywny odbiór ogłaszanych przez rządy planów wsparcia gospodarek poskutkowały wzrostami cen aktywów na giełdach. W efekcie od końca marca do połowy kwietnia 2020 r. wszystkie fundusze PPK odnotowały dodatnią stopę wzrostu.

Konstrukcja funduszy PPK czyni więc z nich dobre narzędzie zarówno do oszczędzania w niepewnych czasach, jak i inwestowania w momencie, gdy uruchamiane przez rządy wielkie pakiety stymulacyjne zaczną przynosić gospodarcze efekty. Tę chwilę warto wykorzystać.

– Wbrew pozorom, obecna sytuacji rynkowa to korzystny czas dla inwestujących w fundusze, gdzie dokonuje się zakupu jednostek uczestnictwa – stwierdza Adam Gola, prezes Pocztylion-Arka PTE, zarządzającego PPK Pocztylion. – Aktualnie niższa wartość jednostek uczestnictwa funduszy PPK jest szansą na zakup większej liczby za kwotę, za którą niewątpliwie zakupilibyśmy ich mniej, gdyby wartość była wyżej wyceniana. A trzeba pamiętać, ze każdorazowa wpłata na PPK to nic innego jak zakup jednostek według aktualnej wartości, następnie są one systematycznie gromadzone na rachunku PPK uczestnika. Warto przypomnieć oszczędzającym, że w konsekwencji, gdy w przyszłości nastąpi przewidywany wzrost ich wartości, większa liczba zgromadzonych jednostek, przeliczona według aktualnej wyceny, będzie stanowić odpowiednio większą wartość kapitałową.

Nie trzeba czekać

Zgodnie z propozycjami zawartymi w tarczy antykryzysowej podmioty z tzw. drugiej fazy PPK, zatrudniające od 50 do 249 osób, dostały dodatkowo pół roku więcej na zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych, co pozwala im na dobre przygotowanie się. Terminy zostały wydłużone odpowiednio do 27 października i 10 listopada br., czyli do terminów obowiązujących mniejsze firmy z tzw. trzeciej fazy.

Już teraz zdecydowana większość przedsiębiorstw może jednak przeprowadzić całą procedurę wdrożenia online. Spotkania z przedstawicielami pracowników i pracodawców są możliwe za pomocą wideokonferencji. Także akceptacja umów o zarządzanie i prowadzenie PPK jest możliwa do przeprowadzenia w sposób zdalny. To samo dotyczy najważniejszego załącznika w postaci listy uczestników pracowniczych planów kapitałowych. Przy żadnym z tych elementów nie ma potrzeby bezpośredniego kontaktu i każdy przedsiębiorca może, ustawiając w odpowiedni sposób komunikację między firmą a instytucją finansową, taki proces przeprowadzić.

Z doświadczeń Pocztylion-Arka PTE wynika, że przekonujące dla pracowników jest pokazanie benefitów związanych z PPK oraz możliwości samodzielnego kontrolowania wysokości zebranych składek i wyników ich inwestowania – co zapewnia PPK Pocztylion.

Partnerem Akademii jest Pocztylion-Arka PTE, zarządzajace PPK Pocztylion

Reklama
Zaktualizuj swoją wiedzę z naszymi publikacjami i szkoleniami
Źródło: Artykuł partnerski
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zwrot nadpłaty składki na ubezpieczenie zdrowotnej - ostatnie dwa dni na wysłanie wniosku

Złożenie rozliczenia składki zdrowotnej po terminie, który upłynął 22 maja, nie skutkuje konsekwencjami, ale tylko wysłanie wniosku o najpóźniej pierwszego czerwca - gwarantuje zwrot nadpłaty. 

Płace w sektorze IT w Polsce w 2023 roku hamują po latach dynamicznych wzrostów

Średnie wynagrodzenie rodzimych specjalistów w sektorze IT wzrosło – takie są wnioski wynikające z badania „Raport Płacowy 2023”, przeprowadzonego przez firmę badawczą Valueships na zlecenie Organizacji Pracodawców Usług IT – SoDA w lutym 2023 roku. Osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę otrzymały podwyżki wynoszące średnio 12 proc. r/r. Natomiast w przypadku kontraktów B2B pensje świadczących usługi urosły o 6 proc. r/r. Podwyżki te są odzwierciedleniem koniunktury, która w panowała w 2022 r. Na początku br. firmy deklarowały kolejne wzrosty płac. W związku z dynamicznymi zmianami w IT branżowi eksperci przewidują dalsze podwyżki, jednak nie na spodziewanych wcześniej poziomach. Według nich wyniosą one od 5 do 10 procent i będą dotyczyły jedynie konkretnych stanowisk, co wynika ze słabnącej sytuacji gospodarczej na świecie.

Czym jest urlop na żądanie?

Czym jest urlop na żądanie? Czym różni się urlop wypoczynkowy od urlopu na żądanie? Czy urlop na żądanie to to samo co urlop z powodu siły wyższej? Z jakiego powodu można wziąć urlop na żądanie? Ile jest płatny urlop na żądanie? Kiedy się zgłasza urlop na żądanie?

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne. Co uchwalił sejm?

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne na nowych zasadach. Przewidziano kilka progów. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne, które ma być wypłacane na każde dziecko.

Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb?

Śmiertelny wypadek strażaka podczas ćwiczeń - kto płaci za pogrzeb? Okazuje się, że szczególne uprawnienia przysługują rodzinie tylko w związku ze śmiercią strażaka w akcji ratowniczej. 

Praca zdalna. Jakie zdarzenia nie będą uznawane za wypadki przy pracy

Praca zdalna zagościła na stałe w wielu firmach. Od kwietnia zaczęły również w pełni obowiązywać przepisy Kodeksu pracy regulujące jej zasady. W wielu aspektach samą organizację pracy zdalnej mogą dookreślić pracodawcy za pomocą zapisów regulaminów pracy czy porozumień z pracownikami. Natomiast jeden aspekt pozostaje prawie całkowicie niezmieniony – jest nim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W związku tym umożliwiając pracę zdalną pracodawca musi mieć pewność, że warunki jej wykonywania są odpowiednie i nie będą generowały zagrożeń. 

Lekarski egzamin weryfikacyjny 2023. 900 lekarzy spoza UE chce pracować w Polsce

Do lekarskiego egzaminu weryfikacyjnego (LEW) przystąpi 29 maja 2023 r. w Łodzi 900 osób, które ukończyły studia medyczne w państwie niebędącym członkiem Unii Europejskiej i chcą wykonywać zawód lekarza w Polsce. To przede wszystkim obywatele Ukrainy i Białorusi.

Minimalne wynagrodzenie w 2024 r. Związkowcy – podwyższać, pracodawcy – zamrozić

Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych proponuje, by minimalne wynagrodzenie w 2024 r. wynosiło co najmniej 4300 zł od 1 stycznia, i co najmniej 4540 zł od lipca. Zdaniem Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) najlepsze będzie zamrożenie wynagrodzeń na obecnym poziomie.

Olbrzymie zainteresowanie konkursem ZUS na poprawę BHP dla przedsiębiorców

Konkurs na poprawę BHP dla przedsiębiorców. Ponad 5 tysięcy wniosków wpłynęło w konkursie dla płatników składek na projekty poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy (BHP). Na ten cel ZUS przeznaczy 100 milionów zł. Wnioski dotyczyły takich dziedzin, jak: przetwórstwo przemysłowe, budownictwo oraz opieka zdrowotna i pomoc społeczna.

Wniosek o zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej za 2022 rok dostępny na PUE ZUS

Wniosek o zwrot nadpłaty, w związku z rozliczeniem składki zdrowotnej za 2022 r., jest udostępniany na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Przed jego podpisaniem i wysłaniem należy koniecznie potwierdzić rachunek bankowy, na który ma być przekazany zwrot.

Zasady równego wynagradzania. Walka z różnicami płacowymi ze względu na płeć

Równość płci i walka z dyskryminacją to ważne kwestie społeczne i prawne, które mają istotne znaczenie w dziedzinie pracy. Jednym z najważniejszych aspektów równości jest zapewnienie równego wynagrodzenia dla mężczyzn i kobiet wykonujących tę samą pracę lub pracę o równorzędnej wartości.

Ochrona danych osobowych w miejscu pracy. Wprowadzenie RODO a prywatność pracowników

Wprowadzenie ogólnych uregulowań prawnych dotyczących ochrony danych osobowych przyniosło zmiany również w sferze miejsc pracy. Rozporządzenie Ogólne o Ochronie Danych Osobowych (RODO), które weszło w życie w maju 2018 roku, ma na celu zapewnienie większego bezpieczeństwa danych i ochronę prywatności obywateli. 

Dzień Matki. Co należy się matkom

Dzień Matki to dobra okazja, by przypomnieć, z jakich świadczeń pieniężnych korzystają matki i ojcowie. Co należy się rodzicom mającym dzieci?

Dzień Matki. Łączenie macierzyństwa z powrotem na rynek pracy to wyzwanie

Mamy stawiane są przed wieloma wyzwaniami. Dotyczy to zarówno samego macierzyństwa, ale także powrotu do pracy. Z jednej strony obciąża je opieka nad dzieckiem, a z drugiej strony, wydłużające się okresy urlopów związanych z macierzyństwem powodują trudności z powrotem na rynek pracy. 

Świadczenie wspierające i pielęgnacyjne: zmiany zasad i stawek

Świadczenie wspierające zmienia kształt na etapie prac sejmowych. Obecnie przewiduje się kilka progów. Planowane są kwoty od 635 zł do ponad 3 tys. zł. Świadczenie wspierające ma być tylko dla pełnoletnich, przed 18. rokiem życia jedynie świadczenie pielęgnacyjne.

Przedsiębiorcy boją się rozliczenia z fiskusem. Chodzi o koszty pracy zdalnej pracowników

Praca zdalna została uregulowana w Kodeksie pracy. Nowe przepisy nakładają na pracodawców nowe obowiązki. W związku z tym wielu z nich stanęło przed pilną potrzebą cyfryzacji. Pojawił się też problem rozliczenia z fiskusem w zakresie odliczenia od podatku komputerów i urządzeń przekazywanych pracownikom. Czy jest się czego bać?

Środki na rachunku PPK są chronione przed egzekucją

Zasadą jest, że środki zgromadzone na rachunku PPK uczestnika nie podlegają egzekucji sądowej ani administracyjnej. Nie dotyczy to egzekucji, która ma na celu zaspokojenie roszczeń alimentacyjnych.

Webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” + certyfikat gwarantowany

Zapraszamy na praktyczne webinarium „Ewidencja czasu pracy po zmianach 2023 – wzory dokumentów” z gwarantowanym imiennym certyfikatem, które odbędzie się 12 czerwca 2023 roku. Polecamy!

IT. Idealna branża dla mam?

Intensywny rozwój nowych technologii sprawił, że znacznie poszerzył się wachlarz profesji, dla których IT jest wspólnym mianownikiem. I choć utarł się stereotyp, że branża IT zdominowana jest przez mężczyzn, kobiety coraz lepiej sobie radzą w tym sektorze, skutecznie konkurując i współpracując z panami. Również te, które zdecydowały się łączyć rozwój zawodowy z macierzyństwem. Co je przekonuje do pracy w IT?

Chorwacja: Świętowanie z pasją

Chorwacja, malownicze państwo położone na wybrzeżu Adriatyku, słynie nie tylko z pięknych krajobrazów i wspaniałych plaż, ale także z bogatej kultury i tradycji. Jednym z aspektów, które przyciągają uwagę zarówno turystów, jak i mieszkańców, są dni wolne od pracy obchodzone w tym kraju. 

Chorwacja – Dni wolne 2023

Chorwacja znajduje się w czołówce krajów Unii Europejskiej pod względem liczby dni wolnych od pracy w roku. Nie licząc niedziel kalendarz chorwackich dni świątecznych obejmuje trzynaście dni w roku. Kiedy przypadają dni wolne od pracy w Chorwacji?

Jakich umiejętności polscy pracownicy uczą się najchętniej?

Analizując 782 632 minut spędzonych na oglądaniu 10 najpopularniejszych seriali edukacyjnych, serwis rozwojowy Youniversity przygotował ranking umiejętności najbardziej pożądanych przez pracowników. Użytkownicy platformy najczęściej sięgają po tematykę dotyczącą snu oraz tego co na niego wpływa i w jaki sposób można nim zarządzać. Kolejnymi umiejętnościami, które chcą nabyć pracownicy są skuteczne rozwiązywanie konfliktów oraz przekazywanie dobrego feedbacku.

Zwolnienia w branży IT

Od początku 2023 roku w branży technologicznej dokonano zwolnień dziesiątek tysięcy specjalistów. W Polsce trend ten jest obecny w mniejszym wymiarze, jednak specjaliści biorący udział w procesach rekrutacyjnych coraz częściej wymagają form zatrudnienia, które zabezpieczą ich przed nagłą utratą pracy.

Centrum technologiczne Visa w Polsce

Visa uruchomi w Polsce nowoczesny Hub Technologiczny. Będzie to piąte tego typu centrum Visa na świecie i pierwsze w Europie.

Minister Maląg o egzaminie ósmoklasisty

Przed wami bardzo ważne dni. Jestem przekonana, że wykonana przez was ogromna praca w trakcie roku szkolnego przyniesie zamierzone rezultaty - napisała minister rodziny i pracy Marlena Maląg, życząc ósmoklasistom powodzenia na egzaminie.