Kategorie

Warto oszczędzać i inwestować w PPK

ppk
ppk
Materiały prasowe

Pandemia COVID-19 oraz zawirowania na rynku spowodowały, że wiele osób zaczyna przywiązywać większą wagę do odkładania pieniędzy na przyszłość. Jak to robić najefektywniej?

Z najnowszej analizy Biura Informacji Kredytowej wynika, że liczba zapytań o kredyty gotówkowe spadła aż o 56,2 proc. Obawy przed niepewną przyszłością powodują przewartościowanie potrzeb w czasach pandemii w kierunku lepszego finansowego zabezpieczenia przyszłości. Jest to więc moment, kiedy warto przyjrzeć się na nowo oszczędzaniu poprzez pracownicze plany kapitałowe (PPK).

Lepiej niż w banku

Reklama

Odkładanie pieniędzy na kontach bankowych, z powodu rekordowo niskich stóp procentowych, nie jest obecnie dobrym pomysłem. Środki wpłacane na PPK i inwestowane w akcje polskich firm dają możliwość wypracowania dużych zysków w przyszłości i przyczyniają się do ożywienia gospodarczego.

Czy w przypadku PPK mamy więc do czynienia z oszczędzaniem czy z inwestowaniem? Odpowiedź brzmi: z jednym i drugim. Plany kapitałowe są tak skonstruowane, że wpłacana przez pracownika i inwestowana przez instytucje zarządzające, takie jak Pocztylion-Arka PTE, kwota 2 proc. zarobków jest dodatkowo zasilana z innych źródeł. Jednym z nich jest wpłata pracodawcy w wysokości minimum 1,5 proc. zarobków pracownika, drugim dopłaty ze strony państwa – powitalna i roczne. Oznacza to, że nawet jeśli z powodu spadku cen akcji wartość kwot wpłaconych przez pracownika na PPK przejściowo spadnie, dopłaty pracodawców i państwa mogą zrównoważyć stratę. Praktycznie nie ma więc szans, by wpłacona do PPK część płacy pracownika znalazła się na minusie. Pracownicze plany kapitałowe są więc dobrym rozwiązaniem na trudne czasy: jako sposób oszczędzania minimalizują ryzyko strat, a jako metoda inwestowania zwiększają szansę na zyski w momencie poprawy koniunktury.

Okazja do zakupów

Krytycy inwestowania w czasach „koronakryzysu” mogą powiedzieć, że nie jest to dobry moment na tego rodzaju działania. Prawdą jest, że w marcu 2020 r. obserwowaliśmy bardzo silną wyprzedaż na giełdach, a w konsekwencji – spadek notowań. W tym czasie wartość funduszy zgromadzonych w PPK, szczególnie tych z odległą zdefiniowaną datą, rzeczywiście się obniżyła. Ujemne stopy zwrotu były rzędu 0,7–6,9 proc. Z początkiem kwietnia sytuacja uległa jednak zasadniczej zmianie.

Rządy wszystkich niemal krajów dotkniętych pandemią uruchomiły wiele pakietów stymulacyjnych dla gospodarek o ogromnej wartości. W Polsce wartość tarczy antykryzysowej sięgnęła już 300 mld zł.

Reklama

Wyhamowanie wzrostu nowych zachorowań na COVID-19, a przede wszystkim pozytywny odbiór ogłaszanych przez rządy planów wsparcia gospodarek poskutkowały wzrostami cen aktywów na giełdach. W efekcie od końca marca do połowy kwietnia 2020 r. wszystkie fundusze PPK odnotowały dodatnią stopę wzrostu.

Konstrukcja funduszy PPK czyni więc z nich dobre narzędzie zarówno do oszczędzania w niepewnych czasach, jak i inwestowania w momencie, gdy uruchamiane przez rządy wielkie pakiety stymulacyjne zaczną przynosić gospodarcze efekty. Tę chwilę warto wykorzystać.

– Wbrew pozorom, obecna sytuacji rynkowa to korzystny czas dla inwestujących w fundusze, gdzie dokonuje się zakupu jednostek uczestnictwa – stwierdza Adam Gola, prezes Pocztylion-Arka PTE, zarządzającego PPK Pocztylion. – Aktualnie niższa wartość jednostek uczestnictwa funduszy PPK jest szansą na zakup większej liczby za kwotę, za którą niewątpliwie zakupilibyśmy ich mniej, gdyby wartość była wyżej wyceniana. A trzeba pamiętać, ze każdorazowa wpłata na PPK to nic innego jak zakup jednostek według aktualnej wartości, następnie są one systematycznie gromadzone na rachunku PPK uczestnika. Warto przypomnieć oszczędzającym, że w konsekwencji, gdy w przyszłości nastąpi przewidywany wzrost ich wartości, większa liczba zgromadzonych jednostek, przeliczona według aktualnej wyceny, będzie stanowić odpowiednio większą wartość kapitałową.

Nie trzeba czekać

Zgodnie z propozycjami zawartymi w tarczy antykryzysowej podmioty z tzw. drugiej fazy PPK, zatrudniające od 50 do 249 osób, dostały dodatkowo pół roku więcej na zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych, co pozwala im na dobre przygotowanie się. Terminy zostały wydłużone odpowiednio do 27 października i 10 listopada br., czyli do terminów obowiązujących mniejsze firmy z tzw. trzeciej fazy.

Już teraz zdecydowana większość przedsiębiorstw może jednak przeprowadzić całą procedurę wdrożenia online. Spotkania z przedstawicielami pracowników i pracodawców są możliwe za pomocą wideokonferencji. Także akceptacja umów o zarządzanie i prowadzenie PPK jest możliwa do przeprowadzenia w sposób zdalny. To samo dotyczy najważniejszego załącznika w postaci listy uczestników pracowniczych planów kapitałowych. Przy żadnym z tych elementów nie ma potrzeby bezpośredniego kontaktu i każdy przedsiębiorca może, ustawiając w odpowiedni sposób komunikację między firmą a instytucją finansową, taki proces przeprowadzić.

Z doświadczeń Pocztylion-Arka PTE wynika, że przekonujące dla pracowników jest pokazanie benefitów związanych z PPK oraz możliwości samodzielnego kontrolowania wysokości zebranych składek i wyników ich inwestowania – co zapewnia PPK Pocztylion.

Partnerem Akademii jest Pocztylion-Arka PTE, zarządzajace PPK Pocztylion

Źródło: Artykuł partnerski
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?

  Amerykański pracodawca wymarzony dla Polaków

  Amerykański pracodawca jest pracodawcą wymarzonym dla Polaków. Najchętniej pracowaliby dla korporacji z zagranicznym kapitałem, przede wszystkim z USA.

  Praca na magazynie - ile zarabia pracownik i kierownik magazynu

  Praca na magazynie - jakie są zarobki? Ile zarabia pracownik, a ile kierownik magazynu?

  Pandemia lekcją dla HR-owców

  Pandemia jest dla HR-owców lekcją, która wpłynie na przyszłość tego zawodu

  Stawka godzinowa 2022 – netto, zlecenie

  Stawka godzinowa 2022 i umowa zlecenie – kwota netto i brutto? Ile wynosi minimalne wynagrodzenie na umowach cywilnoprawnych, a ile na umowie o pracę?

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl - nowa ustawa

  Elektroniczny system kadrowy na praca.gov.pl to ułatwienie dla mikroprzedsiębiorcy, rolnika i osoby fizycznej. Za pomocą systemu będzie można zawrzeć umowę o pracę i zlecenia. Automatycznie dokona zgłoszenia do ZUS i KAS, wyliczy wynagrodzenie, składki, podatki i rozliczy urlopy.

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia 2022 a inne świadczenia

  Podwyżka minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. wpłynie na wysokość innych świadczeń, np. odprawy, odszkodowania, wynagrodzenia za czas gotowości do pracy i przestój, dodatek za pracę w nocy. Ile wyniosą?

  Praca w upały - zalecenia GIP

  Praca w upały - GIP wydał zalecenia dla pracodawców w związku z wysokimi temperaturami. Jakie obowiązki bhp mają pracodawcy względem pracowników?

  Staż z urzędu pracy 2021 - wynagrodzenie, urlop, L4, ciąża

  Staż z urzędu pracy odbywa osoba bezrobotna. Jakie wynagrodzenie za staż należy się w 2021 r.? Czy stażysta ma prawo do L4 i urlopu? Co w przypadku ciąży?

  Umowa o pomocy przy zbiorach - KRUS 2021

  Umowa o pomocy przy zbiorach w 2021 r. - rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą podpisywać umowy cywilnoprawne na pomoc przy zbiorach. Jaka jest stawka godzinowa?

  Strategia Demograficzna 2040 - zmiany w Kodeksie pracy

  Strategia Demograficzna 2040 przewiduje duże zmiany w Kodeksie pracy. Rodzice będą chronieni przed zwolnieniem i zapewnia się im elastyczną pracę.

  Urlop rodzicielski - rewolucyjne zmiany w 2022 r.

  Urlop rodzicielski - do 2 sierpnia 2022 r. wejdą w życie rewolucyjne zmiany w urlopach rodzicielskich dla ojców. Co się zmieni?

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - PIP

  Bonusy i dni wolne dla zaszczepionych pracowników - co na to PIP? Czy to zgodne z Kodeksem pracy?

  Sygnalista - nowe przepisy od grudnia 2021 r.

  Sygnalista - nowe przepisy implementujące dyrektywę unijną mają wejść w życie w grudniu 2021 r. Kto to sygnalista? Jaki będzie system zgłaszania nieprawidłowości w zakładzie pracy?

  Pracownicy fizyczni w czasie pandemii [RAPORT]

  Pracownicy fizyczni - jak wpłynęła na nich pandemia COVID-19? Zapoznaj się z wynikami raportu "Kariera okiem fachowca".

  Ilu Polaków pracuje po 60. roku życia?

  Praca po 60. roku życia - ilu Polaków nadal pracuje po ukończeniu 60 lat?

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. netto

  Minimalne wynagrodzenie w 2022 r. wyniesie 3000 zł brutto. Ile to netto?