REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Warto oszczędzać i inwestować w PPK

Subskrybuj nas na Youtube
ppk
Materiały prasowe

REKLAMA

REKLAMA

Pandemia COVID-19 oraz zawirowania na rynku spowodowały, że wiele osób zaczyna przywiązywać większą wagę do odkładania pieniędzy na przyszłość. Jak to robić najefektywniej?

Z najnowszej analizy Biura Informacji Kredytowej wynika, że liczba zapytań o kredyty gotówkowe spadła aż o 56,2 proc. Obawy przed niepewną przyszłością powodują przewartościowanie potrzeb w czasach pandemii w kierunku lepszego finansowego zabezpieczenia przyszłości. Jest to więc moment, kiedy warto przyjrzeć się na nowo oszczędzaniu poprzez pracownicze plany kapitałowe (PPK).

REKLAMA

Autopromocja

Lepiej niż w banku

REKLAMA

Odkładanie pieniędzy na kontach bankowych, z powodu rekordowo niskich stóp procentowych, nie jest obecnie dobrym pomysłem. Środki wpłacane na PPK i inwestowane w akcje polskich firm dają możliwość wypracowania dużych zysków w przyszłości i przyczyniają się do ożywienia gospodarczego.

Czy w przypadku PPK mamy więc do czynienia z oszczędzaniem czy z inwestowaniem? Odpowiedź brzmi: z jednym i drugim. Plany kapitałowe są tak skonstruowane, że wpłacana przez pracownika i inwestowana przez instytucje zarządzające, takie jak Pocztylion-Arka PTE, kwota 2 proc. zarobków jest dodatkowo zasilana z innych źródeł. Jednym z nich jest wpłata pracodawcy w wysokości minimum 1,5 proc. zarobków pracownika, drugim dopłaty ze strony państwa – powitalna i roczne. Oznacza to, że nawet jeśli z powodu spadku cen akcji wartość kwot wpłaconych przez pracownika na PPK przejściowo spadnie, dopłaty pracodawców i państwa mogą zrównoważyć stratę. Praktycznie nie ma więc szans, by wpłacona do PPK część płacy pracownika znalazła się na minusie. Pracownicze plany kapitałowe są więc dobrym rozwiązaniem na trudne czasy: jako sposób oszczędzania minimalizują ryzyko strat, a jako metoda inwestowania zwiększają szansę na zyski w momencie poprawy koniunktury.

Okazja do zakupów

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krytycy inwestowania w czasach „koronakryzysu” mogą powiedzieć, że nie jest to dobry moment na tego rodzaju działania. Prawdą jest, że w marcu 2020 r. obserwowaliśmy bardzo silną wyprzedaż na giełdach, a w konsekwencji – spadek notowań. W tym czasie wartość funduszy zgromadzonych w PPK, szczególnie tych z odległą zdefiniowaną datą, rzeczywiście się obniżyła. Ujemne stopy zwrotu były rzędu 0,7–6,9 proc. Z początkiem kwietnia sytuacja uległa jednak zasadniczej zmianie.

Rządy wszystkich niemal krajów dotkniętych pandemią uruchomiły wiele pakietów stymulacyjnych dla gospodarek o ogromnej wartości. W Polsce wartość tarczy antykryzysowej sięgnęła już 300 mld zł.

REKLAMA

Wyhamowanie wzrostu nowych zachorowań na COVID-19, a przede wszystkim pozytywny odbiór ogłaszanych przez rządy planów wsparcia gospodarek poskutkowały wzrostami cen aktywów na giełdach. W efekcie od końca marca do połowy kwietnia 2020 r. wszystkie fundusze PPK odnotowały dodatnią stopę wzrostu.

Konstrukcja funduszy PPK czyni więc z nich dobre narzędzie zarówno do oszczędzania w niepewnych czasach, jak i inwestowania w momencie, gdy uruchamiane przez rządy wielkie pakiety stymulacyjne zaczną przynosić gospodarcze efekty. Tę chwilę warto wykorzystać.

– Wbrew pozorom, obecna sytuacji rynkowa to korzystny czas dla inwestujących w fundusze, gdzie dokonuje się zakupu jednostek uczestnictwa – stwierdza Adam Gola, prezes Pocztylion-Arka PTE, zarządzającego PPK Pocztylion. – Aktualnie niższa wartość jednostek uczestnictwa funduszy PPK jest szansą na zakup większej liczby za kwotę, za którą niewątpliwie zakupilibyśmy ich mniej, gdyby wartość była wyżej wyceniana. A trzeba pamiętać, ze każdorazowa wpłata na PPK to nic innego jak zakup jednostek według aktualnej wartości, następnie są one systematycznie gromadzone na rachunku PPK uczestnika. Warto przypomnieć oszczędzającym, że w konsekwencji, gdy w przyszłości nastąpi przewidywany wzrost ich wartości, większa liczba zgromadzonych jednostek, przeliczona według aktualnej wyceny, będzie stanowić odpowiednio większą wartość kapitałową.

Nie trzeba czekać

Zgodnie z propozycjami zawartymi w tarczy antykryzysowej podmioty z tzw. drugiej fazy PPK, zatrudniające od 50 do 249 osób, dostały dodatkowo pół roku więcej na zawarcie umów o zarządzanie i prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych, co pozwala im na dobre przygotowanie się. Terminy zostały wydłużone odpowiednio do 27 października i 10 listopada br., czyli do terminów obowiązujących mniejsze firmy z tzw. trzeciej fazy.

Już teraz zdecydowana większość przedsiębiorstw może jednak przeprowadzić całą procedurę wdrożenia online. Spotkania z przedstawicielami pracowników i pracodawców są możliwe za pomocą wideokonferencji. Także akceptacja umów o zarządzanie i prowadzenie PPK jest możliwa do przeprowadzenia w sposób zdalny. To samo dotyczy najważniejszego załącznika w postaci listy uczestników pracowniczych planów kapitałowych. Przy żadnym z tych elementów nie ma potrzeby bezpośredniego kontaktu i każdy przedsiębiorca może, ustawiając w odpowiedni sposób komunikację między firmą a instytucją finansową, taki proces przeprowadzić.

Z doświadczeń Pocztylion-Arka PTE wynika, że przekonujące dla pracowników jest pokazanie benefitów związanych z PPK oraz możliwości samodzielnego kontrolowania wysokości zebranych składek i wyników ich inwestowania – co zapewnia PPK Pocztylion.

Partnerem Akademii jest Pocztylion-Arka PTE, zarządzajace PPK Pocztylion

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Artykuł partnerski

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Samotni wśród ludzi

Rozmowa z dr Sylwią Hałas-Dej, dziekanem Kozminski Executive Business School w Akademii Leona Koźmińskiego, o tym, jak radzić sobie z izolacją na wysokim stanowisku.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

Od 1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

Debata. Syndrom oszustki - między sukcesem a wątpliwościami

To będzie jedno z najważniejszych spotkań w naszym studio, transmitowane w czasie rzeczywistym na stronie infor.pl.

REKLAMA

Ile godzin tygodniowo pracuje się w UE? Najmniej w Holandii, najwięcej w Grecji, Bułgarii i Polsce

Według danych Eurostatu pracownicy w Unii Europejskiej pracowali średnio 36 godzin w tygodniu. Okazuje się, że w Polsce było to znacznie więcej. Gdzie odnotowano najdłuższe, a gdzie najkrótsze tygodnie pracy?

Jakie kody uprawniają do wyższego dofinansowania z PFRON? [KWOTY 2025]

Kwota dofinansowania, jaką może uzyskać pracodawca, zależy nie tylko od stopnia niepełnosprawności, ale również od rodzaju schorzenia. Czy pojawią się kolejne kody uprawniające do wyższego dofinansowania? Jakie kwoty obowiązują w 2025 r.?

Kapitał początkowy można przeliczyć. To klucz do wyższej emerytury!

Kapitał początkowy to odtworzona wartość składek emerytalnych z okresu przed 1 stycznia 1999 roku, kiedy składki nie były przypisane do indywidualnych kont. Bez kapitału początkowego Twoja emerytura może być znacznie niższa. Sprawdź, jak go wyliczyć i jakie dokumenty są potrzebne, by nie stracić pieniędzy.

Menadżerowie wysokiego szczebla chcą się dogadywać mimo barier budowanych przez przywódców świata

Menadżerowie i światowy biznes stoi w obliczu rosnącej niestabilności – od napięć geopolitycznych i przesunięcia wpływów globalnych, po coraz bardziej spolaryzowaną scenę międzynarodową. Mimo to, wielu menedżerów najwyższego szczebla wciąż wykazuje wiarę w trwałość dotychczasowych struktur i scenariuszy współpracy.

REKLAMA

Pracodawco! Nie zawsze możesz zlecić dodatkowe zadania pracownikowi

Podpisując umowę o pracę, strony zawierają dwustronne zobowiązanie - pracownik obliguje się do świadczenia określonej w umowie pracy, a pracodawca do wypłacania pracownikowi uzgodnionego wynagrodzenia. W praktyce jednak wielu pracodawców wychodzi z założenia, że skoro to oni płacą, to mogą zlecać swoim podopiecznym różnorodne zadania, również te wykraczające poza ustalony zakres obowiązków.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: Sejm uchwalił nowelizację Kodeksu pracy. Co się zmieni dla pracodawców i kandydatów do pracy?

Nowelizacja Kodeksu pracy uchwalona przez Sejm wprowadza obowiązek informowania kandydatów do pracy o wynagrodzeniu w procesie rekrutacji. Eksperci podkreślają jednak, że to dopiero początek drogi do pełnej jawności płac w Polsce.

REKLAMA