REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kto w czasie epidemii jest najbardziej narażony na utratę pracy?

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Kto w czasie epidemii jest najbardziej narażony na utratę pracy? / fot. Shutterstock
Kto w czasie epidemii jest najbardziej narażony na utratę pracy? / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W czasie epidemii utraty pracy najbardziej boją się osoby związane z branżą rozrywkową oraz inżynierowie. Mimo, że firmy źle oceniają swoją sytuację ekonomiczną, zapewniają, że nie zamierzają zwalniać pracowników. Kto jest obecnie najbardziej narażony na zwolnienie?

O utratę pracy najbardziej boją się osoby związane z branżą rozrywkową oraz inżynierowie

Plany Pracodawców i Monitor Rynku Pracy to dwa niezależne badania realizowane przez Instytut Badawczy Randstad, które doskonale oddają nastroje panujące na polskim rynku pracy. Pierwsze z nich pokazuje ocenę sytuacji z perspektywy przedsiębiorców, a drugie zatrudnionych. Zgodnie z deklaracjami firm, pomimo przestojów spowodowanych pandemią koronawirusa i słabszej kondycji, nie ma planów masowych zwolnień. Lęk pracowników o utratę pracy utrzymuje się jednak na wysokim poziomie. 

Autopromocja

Polecamy: Kodeks pracy 2020 PREMIUM

Firmy źle oceniają swoją sytuację ekonomiczną, ale nie zamierzają zwalniać

Aż 15% pracodawców ocenia swoją sytuację ekonomiczną jako złą lub bardzo złą. Tak wysokiego odsetka nie obserwowano od 2008 r. Najwięcej problemów finansowych zgłaszają przedsiębiorstwa zajmujące się transportem, gospodarką magazynową i łącznością.

Pomimo słabszej sytuacji ekonomicznej, większość przedsiębiorców nie planuje zmian w zatrudnieniu w ciągu najbliższych 6 miesięcy. Jedynie 13% wskazuje na możliwość zwolnień. Połowa z tych firm wskazuje jednak, że dotyczyć one będą pojedynczych pracowników. Redukcji etatów najczęściej mogą spodziewać się pracownicy przedsiębiorstw świadczących usługi z zakresu pośrednictwa finansowego.

Pracownicy w dalszym ciągu obawiają się o utratę zatrudnienia

Po dużym wstrząsie, jakim dla rynku pracy była pandemia koronawirusa, sytuacja powoli zaczyna się normować. Jeszcze w marcu br. aż 26% Polaków oceniało ryzyko utraty zatrudnienia jako duże. Obecnie odsetek ten, pomimo że spadł, to nadal utrzymuje się na wysokim 16% poziomie. Utrzymująca się niepewność może wynikać z faktu, że sytuacja związana z zamrożeniem gospodarki, przymusową izolacją oraz brakiem wiarygodnych informacji na temat przyszłości, powodowała narastanie wątpliwości w społeczeństwie. Eksperci wskazują, że wraz ze wzrostem stopnia opanowania pandemii oraz przyzwyczajaniem się społeczeństwa do funkcjonowania w warunkach zagrożenia epidemicznego, obawy te powinny stopniowo zanikać.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inżynierowie oraz osoby związane z branżą kultury i sportu najbardziej niespokojni o dalszą przyszłość zawodową

Największe obawy o utrzymanie pracy widać wśród pracowników zatrudnionych w oparciu o umowę zlecenie lub o dzieło. Wynikać to może z faktu, że stosunek pracy takich osób jest najmniej trwały. Dużą niepewnością charakteryzują się także mieszkańcy centralnej Polski, tj. woj. mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego.

Biorąc pod uwagę zajmowane stanowiska, najmniej pewni o dalszą pracę są inżynierowie, niewykwalifikowani robotnicy oraz top management. W podziale na branże niespokojni są pracownicy związani z branżą kultury, rozrywki, sportu i rekreacji oraz przemysłu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Projekt rozporządzenia: Wyższe uposażenie zasadnicze funkcjonariuszy CBA

  Zgodnie z ustawą budżetową na rok 2024 średnioroczny wskaźnik wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej powinien wynieść 120%. Z tego względu planowane jest podniesienie stawek uposażenia zasadniczego funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

  Co to jest wypalenie zawodowe?

  Na czym polega wypalenie? Jakie są oznaki wypalenia zawodowego? Czy można iść na L4 z powodu wypalenia zawodowego? Ile dni zwolnienia na wypalenie zawodowe? Co zrobić jak ma się wypalenie zawodowe? Po jakim czasie jest wypalenie zawodowe?

  Możesz otrzymać 5025 zł na naukę języka, studia podyplomowe, kurs prawa jazdy i inne - rusza nowy program WUP

  Wojewódzki Urząd Pracy w Krakowie uruchamia projekt „Małopolski Pociąg do Kariery – sezon I". WUP zachęca: chcesz nauczyć się języka? Skończyć kurs prawa jazdy? Zdobyć nowe umiejętności zawodowe? Jeśli odpowiedź brzmi pozytywnie należy śledzić informacje i przystąpić do rekrutacji, która rusza prawdopodobnie w kwietniu 2024 r. Można otrzymać nawet 5025 zł!

  Działalność socjalna. Wczasy pod gruszą – dofinansowanie do wypoczynku ze środków ZFŚS to najpopularniejsze świadczenie socjalne

  Wczasy pod gruszą to jedna z form działalności socjalnej. Polega na dofinansowaniu wypoczynku pracowników ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wczasy pod gruszą powinny być wsparciem dla pracowników w gorszej sytuacji materialnej.

  REKLAMA

  Nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych

  W lutym 2024 r. wydano nowe zalecenia co do zatrudniania niepełnosprawnych m.in. w administracji publicznej. Okazuje się, że wciąż istnieje wiele barier proceduralnych, instytucjonalnych, organizacyjnych i kompetencyjnych, które utrudniają czy wręcz nawet uniemożliwiają osobom ze szczególnymi potrzebami (w tym z niepełnosprawnościami) udział w procesach rekrutacyjnych oraz świadczenie pracy w urzędach. Wciąż jest wiele do zrobienia.

  Separacja jak rozwód - nie otrzymasz odprawy po zmarłym małżonku

  Czym jest separacja? Jakie są skutki majątkowe separacji? Kto ma prawo do odprawy po śmierci pracownika? Czy mając separację należy się odprawa po zmarłym małżonku? Ile wynosi odprawa pośmiertna?

  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  REKLAMA

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA