REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego, jeżeli spowoduje to dezorganizację pracy

Ewa Kowszun
prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz powiązanych zagadnień prawa podatkowego i administracyjnego, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w kompleksowym wsparciu prawnym działów HR bezpośrednio w wewnętrznych strukturach przedsiębiorców oraz w kancelarii prawnej, prowadzi własną firmę doradczą
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego z powodu dezorganizacji pracy? Kobiety boją się wysłać dzieci do żłobków i przedszkoli ze względu na koronawirusa. / Fot. Fotolia
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego z powodu dezorganizacji pracy? Kobiety boją się wysłać dzieci do żłobków i przedszkoli ze względu na koronawirusa. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy 30 szwaczek. Połowa z nich złożyła wniosek o urlop wychowawczy od następnego miesiąca. Czy możemy w tej sytuacji odmówić części szwaczek jego udzielenia ze względu na potrzeby pracodawcy? Wszystkie pracownice uzasadniają złożenie wniosku o urlop wychowawczy faktem, że nie chcą wysyłać dzieci do żłobków i przedszkoli z obawy przed epidemią koronawirusa.

PYTANIE

Zatrudniamy 30 szwaczek. Połowa z nich złożyła wniosek o urlop wychowawczy od następnego miesiąca. Czy możemy w tej sytuacji odmówić części szwaczek jego udzielenia ze względu na potrzeby pracodawcy? Wszystkie pracownice uzasadniają złożenie wniosku o urlop wychowawczy faktem, że nie chcą wysyłać dzieci do żłobków i przedszkoli z obawy przed epidemią koronawirusa.

Autopromocja

RADA

Nie mogą Państwo odmówić żadnej ze swoich pracownic udzielenia urlopu wychowawczego, jeżeli nabyły one uprawnienia do takiego urlopu i wystąpiły z wnioskiem o jego udzielenie. Nie ma w tej sytuacji znaczenia fakt, że przejście połowy zespołu na urlop wychowawczy zdezorganizuje pracę zakładu pracy.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata.

UZASADNIENIE

Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, a pracodawca jest zobowiązany ten wniosek uwzględnić (art. 186 § 7 Kodeksu pracy).

Zatem, niezależnie od sytuacji firmy, są Państwo zobowiązani udzielić urlopu wychowawczego każdej pracownicy, która prawidłowo złożyła wniosek o jego udzielenie oraz:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • legitymuje się co najmniej 6-miesięcznym stażem pracy,
 • wychowuje dziecko, które ukończy 6 lat w 2020 r. lub młodsze (18 lat w przypadku dziecka niepełnosprawnego),
 • nie wykorzystała jeszcze pełnych 35 miesięcy urlopu wychowawczego (36 miesięcy w wyjątkowych sytuacjach),
 • nie wykorzystała wszystkich 5 części urlopu wychowawczego.

Tryb udzielania urlopu wychowawczego. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być złożony przez pracownika w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 186 § 7 Kodeksu pracy). Jeśli jednak pracownik nie zachowa tego terminu, nie oznacza to, że pracodawca może mu odmówić udzielenia urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji pracodawca nadal jest zobowiązany do udzielenia urlopu wychowawczego, z tym że jego rozpoczęcie może nastąpić w dacie późniejszej niż wskazana przez pracownika, ale nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Pracownica wychowująca 3-letnie dziecko 11 maja 2020 r. złożyła swój pierwszy wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego od 25 maja 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownicy urlopu wychowawczego, jednak ma prawo udzielić go dopiero z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku. Zatem urlop wychowawczy pracownicy powinien się rozpocząć najpóźniej od 1 czerwca 2020 r.

Przepisy nie wymagają żadnego uzasadnienia wniosku o urlop wychowawczy. Zatem jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o taki urlop i jest do niego uprawniony, pracodawca nie może mu go odmówić.

Wycofanie wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego. Pracodawca musi liczyć się z tym, że pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Może to zrobić nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie (art. 186 § 7 Kodeksu pracy). Może również zrezygnować z urlopu w jego trakcie:

 • w każdej chwili - za zgodą pracodawcy,
 • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

Wykorzystanie urlopu wychowawczego. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy i jest udzielany na okres nie dłuższy niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dziecka niepełnosprawnego, które wymaga osobistej opieki, pracownikowi przysługuje także dodatkowy urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, ale na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Urlop wychowawczy nie musi być wykorzystywany przez pracownika w sposób ciągły i w częściach bezpośrednio po sobie następujących, jednak jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach.

Liczbę części urlopu wychowawczego ustala się na podstawie liczby złożonych wniosków o udzielenie tego urlopu.

Pracownik, którego dziecko ma 5 lat, wykorzystał 24 miesiące urlopu wychowawczego na podstawie 5 kolejnych wniosków. Obecnie złożył kolejny wniosek o udzielenie 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Pracodawca ma prawo odmówić udzielenia tego urlopu, gdyż pracownik wykorzystał już maksymalną liczbę 5 części urlopu wychowawczego.

Z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice lub opiekunowie dziecka, z tym że urlop w wymiarze do 36 miesięcy przysługuje łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom. Ważne jest również, że każdy z obojga rodziców czy opiekunów ma wyłączne prawo do 1 miesiąca tego urlopu. Jeżeli więc z urlopu wychowawczego korzysta tylko jeden z rodziców, ma on prawo do urlopu w maksymalnym wymiarze 35 miesięcy. Wyjątkowo rodzic dziecka ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy, jeżeli:

 • drugi rodzic dziecka nie żyje,
 • drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
 • drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.

Z urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy może również skorzystać jedyny opiekun dziecka.

Podstawa prawna:

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  Lidl poszukuje stażystów na wakacje, zainteresowanych szczególnie zarządzaniem. Poza rozwojem własnych kompetencji można nieźle zarobić

  Pierwsza praca często przesądza o całej karierze zawodowej w życiu. Dlatego tak ważna jest nie tylko dla absolwentów wyższych uczelni. Dobrze gdy można sprawdzić się na stażu, choćby poświęcając na to wakacje – jeśli się jeszcze studiuje. Jedną z takich okazji od kilkunastu lat daje studentom i absolwentom znana sieć dyskontowa – Lidl.

  REKLAMA

  Od 1 marca można składać wnioski w programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!”. PFRON dofinansuje niepełnosprawnemu nawet 85% ceny zakupu samochodu!

  Rusza III tura naboru wniosków w programie PFRON „Samodzielność - Aktywność - Mobilność!” Mobilność osób z niepełnosprawnością. Wnioski o dofinansowanie do ceny zakupu samochodu osobowego będzie można składać od 1 marca 2024 r. od godz. 10.00 do 31 marca 2024 r. do godz. 23.59. Dofinansowanie może wynieść nawet 85% ceny zakupu samochodu.

  Niedziela handlowa w marcu 2024 r. W którą niedzielę zakupy będą możliwe

  W marcu 2024 r. jest pięć niedziel. Czy w którąś z nich nie będzie obowiązywać zakaz handlu w niedziele i święta. Czy w marcu będzie niedziela handlowa? Gdzie można zrobić zakupy w niedziele marca 2024 r.? Wyjaśniamy.

  ZUS: Zwiększa się liczba cudzoziemców pracujących w Polsce. Obcokrajowcy zakładają własne firmy i zostają pracodawcami

  Statystyki ZUS z grudnia 2023 r. potwierdzają wzrost liczby ubezpieczonych cudzoziemców w stosunku do 2022 r. Legalne zatrudnienie w Polsce podjęło ponad 1,12 mln obcokrajowców. Nie tylko podejmują zatrudnienie jako pracownicy, ale sami tworzą miejsca pracy zakładając firmy.

  Ponad 50% szefów mówi, że ma „wszystkiego dość” i chce zmienić pracę w 2024 roku. Dlaczego?

  Aż 58% osób zajmujących stanowiska kierownicze jest otwartych na zmianę pracy, co wynika przede wszystkim z poczucia, że nie otrzymują adekwatnego wynagrodzenia w obecnym miejscu zatrudnienia, ale też z powodu kiepskich relacji z przełożonymi i negatywnej atmosfery. Takie wnioski płyną z badania „Potrzeby liderów 2024”, zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Pluxee Polska. Lista codziennych wyzwań i obciążeń jest długa – aż 67% kierowników przyznaje, że doświadcza wypalenia zawodowego, jednak wielu z nich nie może liczyć na wsparcie ze strony pracodawcy, ani tym bardziej okazywać swoich prawdziwych emocji. 

  REKLAMA

  Ostatnie 2 dni na roczną informację o stanie konta dla uczestnika PPK!

  Osoby uczestniczące w PPK powinny do końca lutego każdego roku otrzymać informację od instytucji finansowej prowadzącej ich rachunki PPK. Instytucja ta ma coroczny obowiązek przesyłania im informacji. Jakie dane znajdują się w rocznej informacji dla uczestnika PPK? Jak sprawdzić stan konta PPK?

  PPK. Po ukończeniu 60 lat można rozpocząć wypłaty środków. Decyzję w sprawie sposobu wypłaty środków z PPK można czasami zmienić

  Kiedy – po ukończeniu 60 lat – rozpocząć wypłatę oszczędności zgromadzonych w PPK zależy od decyzji uczestnika PPK. Osoba oszczędzająca w programie może również wybrać wariant wypłaty. Raz podjęta decyzja co do sposobu wypłaty środków może być później przez niego modyfikowana, ale tylko w ograniczonym zakresie. 

  REKLAMA