REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego, jeżeli spowoduje to dezorganizację pracy

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Kowszun
prawnik, specjalista w zakresie prawa pracy, ubezpieczeń społecznych, prawa cywilnego oraz powiązanych zagadnień prawa podatkowego i administracyjnego, posiada ponad 20-letnie doświadczenie w kompleksowym wsparciu prawnym działów HR bezpośrednio w wewnętrznych strukturach przedsiębiorców oraz w kancelarii prawnej, prowadzi własną firmę doradczą
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego z powodu dezorganizacji pracy? Kobiety boją się wysłać dzieci do żłobków i przedszkoli ze względu na koronawirusa. / Fot. Fotolia
Czy pracodawca może odmówić udzielenia urlopu wychowawczego z powodu dezorganizacji pracy? Kobiety boją się wysłać dzieci do żłobków i przedszkoli ze względu na koronawirusa. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Zatrudniamy 30 szwaczek. Połowa z nich złożyła wniosek o urlop wychowawczy od następnego miesiąca. Czy możemy w tej sytuacji odmówić części szwaczek jego udzielenia ze względu na potrzeby pracodawcy? Wszystkie pracownice uzasadniają złożenie wniosku o urlop wychowawczy faktem, że nie chcą wysyłać dzieci do żłobków i przedszkoli z obawy przed epidemią koronawirusa.

PYTANIE

Zatrudniamy 30 szwaczek. Połowa z nich złożyła wniosek o urlop wychowawczy od następnego miesiąca. Czy możemy w tej sytuacji odmówić części szwaczek jego udzielenia ze względu na potrzeby pracodawcy? Wszystkie pracownice uzasadniają złożenie wniosku o urlop wychowawczy faktem, że nie chcą wysyłać dzieci do żłobków i przedszkoli z obawy przed epidemią koronawirusa.

REKLAMA

Autopromocja

RADA

Nie mogą Państwo odmówić żadnej ze swoich pracownic udzielenia urlopu wychowawczego, jeżeli nabyły one uprawnienia do takiego urlopu i wystąpiły z wnioskiem o jego udzielenie. Nie ma w tej sytuacji znaczenia fakt, że przejście połowy zespołu na urlop wychowawczy zdezorganizuje pracę zakładu pracy.

Polecamy: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń – prenumerata.

UZASADNIENIE

Urlop wychowawczy jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, a pracodawca jest zobowiązany ten wniosek uwzględnić (art. 186 § 7 Kodeksu pracy).

Zatem, niezależnie od sytuacji firmy, są Państwo zobowiązani udzielić urlopu wychowawczego każdej pracownicy, która prawidłowo złożyła wniosek o jego udzielenie oraz:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • legitymuje się co najmniej 6-miesięcznym stażem pracy,
  • wychowuje dziecko, które ukończy 6 lat w 2020 r. lub młodsze (18 lat w przypadku dziecka niepełnosprawnego),
  • nie wykorzystała jeszcze pełnych 35 miesięcy urlopu wychowawczego (36 miesięcy w wyjątkowych sytuacjach),
  • nie wykorzystała wszystkich 5 części urlopu wychowawczego.

REKLAMA

Tryb udzielania urlopu wychowawczego. Wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego powinien być złożony przez pracownika w terminie nie krótszym niż 21 dni przed rozpoczęciem korzystania z tego urlopu (art. 186 § 7 Kodeksu pracy). Jeśli jednak pracownik nie zachowa tego terminu, nie oznacza to, że pracodawca może mu odmówić udzielenia urlopu wychowawczego. W takiej sytuacji pracodawca nadal jest zobowiązany do udzielenia urlopu wychowawczego, z tym że jego rozpoczęcie może nastąpić w dacie późniejszej niż wskazana przez pracownika, ale nie później niż z dniem upływu 21 dni od dnia złożenia wniosku.

Pracownica wychowująca 3-letnie dziecko 11 maja 2020 r. złożyła swój pierwszy wniosek o udzielenie jej urlopu wychowawczego od 25 maja 2020 r. do 31 grudnia 2020 r. Pracodawca jest zobowiązany udzielić pracownicy urlopu wychowawczego, jednak ma prawo udzielić go dopiero z upływem 21 dni od dnia złożenia wniosku. Zatem urlop wychowawczy pracownicy powinien się rozpocząć najpóźniej od 1 czerwca 2020 r.

Przepisy nie wymagają żadnego uzasadnienia wniosku o urlop wychowawczy. Zatem jeśli pracownik wystąpi z wnioskiem o taki urlop i jest do niego uprawniony, pracodawca nie może mu go odmówić.

Wycofanie wniosku o udzielenie urlopu wychowawczego. Pracodawca musi liczyć się z tym, że pracownik może wycofać wniosek o udzielenie urlopu wychowawczego. Może to zrobić nie później niż na 7 dni przed rozpoczęciem tego urlopu, składając pracodawcy pisemne oświadczenie w tej sprawie (art. 186 § 7 Kodeksu pracy). Może również zrezygnować z urlopu w jego trakcie:

  • w każdej chwili - za zgodą pracodawcy,
  • po uprzednim zawiadomieniu pracodawcy - najpóźniej na 30 dni przed terminem zamierzonego podjęcia pracy.

REKLAMA

Wykorzystanie urlopu wychowawczego. Wymiar urlopu wychowawczego wynosi do 36 miesięcy i jest udzielany na okres nie dłuższy niż do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. W przypadku dziecka niepełnosprawnego, które wymaga osobistej opieki, pracownikowi przysługuje także dodatkowy urlop wychowawczy w wymiarze do 36 miesięcy, ale na okres nie dłuższy niż do ukończenia przez dziecko 18 lat.

Urlop wychowawczy nie musi być wykorzystywany przez pracownika w sposób ciągły i w częściach bezpośrednio po sobie następujących, jednak jest udzielany nie więcej niż w 5 częściach.

Liczbę części urlopu wychowawczego ustala się na podstawie liczby złożonych wniosków o udzielenie tego urlopu.

Pracownik, którego dziecko ma 5 lat, wykorzystał 24 miesiące urlopu wychowawczego na podstawie 5 kolejnych wniosków. Obecnie złożył kolejny wniosek o udzielenie 6 miesięcy urlopu wychowawczego. Pracodawca ma prawo odmówić udzielenia tego urlopu, gdyż pracownik wykorzystał już maksymalną liczbę 5 części urlopu wychowawczego.

Z urlopu wychowawczego mogą jednocześnie korzystać oboje rodzice lub opiekunowie dziecka, z tym że urlop w wymiarze do 36 miesięcy przysługuje łącznie obojgu rodzicom lub opiekunom. Ważne jest również, że każdy z obojga rodziców czy opiekunów ma wyłączne prawo do 1 miesiąca tego urlopu. Jeżeli więc z urlopu wychowawczego korzysta tylko jeden z rodziców, ma on prawo do urlopu w maksymalnym wymiarze 35 miesięcy. Wyjątkowo rodzic dziecka ma prawo do urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy, jeżeli:

  • drugi rodzic dziecka nie żyje,
  • drugiemu rodzicowi dziecka nie przysługuje władza rodzicielska,
  • drugi rodzic dziecka został pozbawiony władzy rodzicielskiej albo taka władza uległa ograniczeniu lub zawieszeniu.

Z urlopu wychowawczego w wymiarze do 36 miesięcy może również skorzystać jedyny opiekun dziecka.

Podstawa prawna:

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Monitor Prawa Pracy i Ubezpieczeń

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code
Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS zachęca do e-wizyt: porady online bez wychodzenia z domu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozwija usługę e-wizyt, czyli wideorozmów z konsultantami ZUS. Dzięki temu każdy może uzyskać pomoc bez konieczności wizyty w placówce – wystarczy smartfon lub komputer z dostępem do internetu.

Masz świadczenie przedemerytalne i dorabiasz? Do 31 maja musisz rozliczyć się z ZUS

Osoby pobierające świadczenie przedemerytalne lub zasiłek przedemerytalny i jednocześnie dorabiające, muszą do 31 maja złożyć w ZUS-ie zaświadczenie o swoich przychodach. Brak rozliczenia może skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem świadczenia.

Polski rynek pracy przyciąga wykwalifikowanych pracowników z innych krajów

Polska na podium krajów UE przyciągających wykwalifikowanych pracowników. Choć do liderujących Niemiec wciąż nam daleko, Polska wyrasta na kluczowego gracza w regionie, jeśli chodzi o przyciąganie zagranicznych specjalistów.

Fachowiec na samozatrudnieniu: kontrakt menadżerski z polisami asekurującymi ryzyka, które musi podejmować menadżer

Okazuje się, że odpowiednio dobrane pakiety ochronne nie tylko zwiększają bezpieczeństwo freelancerów i osób zatrudnionych w oparciu o umowę B2B, ale również stanowią atrakcyjny benefit. Może on przyciągać najlepszych specjalistów i budować lojalność wobec firmy.

REKLAMA

Wyższe wynagrodzenia młodocianych i nowe stawki wpłat na PFRON od czerwca 2025 r. – sprawdź, ile wyniosą

Od 1 czerwca 2025 roku wzrosną minimalne wynagrodzenia pracowników młodocianych odbywających przygotowanie zawodowe oraz kwoty wpłat na PFRON. To efekt ogłoszenia nowej wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia przez GUS. Sprawdź aktualne stawki obowiązujące w okresie wakacyjnym.

Ekspertka BCC: Jawność wynagrodzeń nie jest przykrym obowiązkiem, tylko nowym rozdziałem w celu likwidacji nierówności czy świadomego zarządzania swoją karierą zawodową

W piątek, 9 maja 2025 r. posłowie przegłosowali w Sejmie nowelę Kodeksu pracy wprowadzającą nowy obowiązek dla pracodawców. Zgodnie z przegłosowaną dziś w Sejmie nowelizacją Kodeksu pracy, każdy pracodawca publikujący ogłoszenie o naborze na określone stanowisko będzie zobowiązany do podania przedziału wynagrodzenia – z jasno określoną kwotą minimalną i maksymalną.

Nie możemy zgubić człowieczeństwa

Rozmowa z Katarzyną Oksińską, dyrektorką Departamentu HR w Centralnym Ośrodku Informatyki, o tym, jak budować motywację do pracy w firmie sektora publicznego.

Boże Ciało 2025 i inne dni wolne [Czerwiec]

Zgodnie z ustawą o dniach wolnych od pracy w czerwcu 2025 roku występują 2 święta wolne od pracy. W całym roku jest ich 14. Kiedy wypada Boże Ciało? Ile jest dni wolnych od pracy w czerwcu?

REKLAMA

Czy czterodniowy tydzień pracy jest realny?

Prawo do trzech wolnych dni w tygodniu to marzenie niejednego pracownika. Czy wkrótce ma szansę stać się realne? Czy czterodniowy tydzień pracy sprawdziłby się w polskich warunkach? Jak wygląda to w innych krajach?

Wpłaty do PPK nalicza się od całego wynagrodzenia uczestnika PPK [Przykłady]

Jeśli uczestnikowi PPK przysługuje np. pakiet medyczny, finansowany w całości przez pracodawcę, również od wartości tego pakietu należy obliczyć i pobrać wpłaty do PPK. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy uczestnik PPK nie otrzymał w danym miesiącu żadnego wynagrodzenia poza tym świadczeniem – w takim przypadku pracodawca nie ma z czego pobrać wpłat do PPK finansowanych przez uczestnika.

REKLAMA