REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżenie wynagrodzenia i czasu pracy o 20% - jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego?

Karolina Niedzielska
Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych
Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników, którzy zostali objęci porozumieniem z załogą w sprawie obniżenia wynagrodzenia i czasu pracy o 20% w związku ze stanem epidemii COVID-19?/Fot. Shutterstock
Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników, którzy zostali objęci porozumieniem z załogą w sprawie obniżenia wynagrodzenia i czasu pracy o 20% w związku ze stanem epidemii COVID-19?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wielu pracodawców w okresie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii skorzystało z możliwości przewidzianych w tzw. Tarczy antykryzysowej. Taką możliwością jest zawarcie porozumienia z przedstawicielami pracowników o obniżenie wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie także wynagrodzenia o 20%. W związku z tym pojawiło się wiele problemów w zakresie rozliczania płac, czasu pracy oraz urlopów wypoczynkowych.

Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego dla pracowników, którzy zostali objęci porozumieniem z załogą w sprawie obniżenia wynagrodzenia i czasu pracy o 20% w związku ze stanem epidemii COVID-19

Pracodawca zawarł porozumienie z pracownikami dotyczące obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia o 20% na okres 3 miesięcy, tj. maj, czerwiec i lipiec. Tym samym pracownikom należy obniżyć wymiar przysługującemu im urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do wymiaru etatu, tj. 4/5 (lub 0,8).

Autopromocja

1. Pracownik był do czasu obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak będzie wyglądało jego prawo do urlopu w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia oraz w skali roku kalendarzowego? Pracownik posiada prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego w skali roku kalendarzowego.

a) Liczba dni urlopu wypoczynkowego ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czau pracy:

4/5 x 20 dni = 16 dni

b) Ustalenie wymiaru urlopu, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy w okresie obowiązywania porozumienia pomiędzy pracodawcą a przedstawicielami załogi - 3 miesiące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3/12 = 0,25 x 16 = 4 dni

c) Ustalenie wymiaru urlopu za pozostały okres pracy w pełnym wymiarze czasu pracy:

9/12 =0,75 x 20 = 15

d) Prawo do urlopu wypoczynkowego w roku 2020:

14 + 15 = 19

Polecamy: Dziennik Gazeta Prawna – wydanie cyfrowe

2. Pracownik był do czasu obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak będzie wyglądało jego prawo do urlopu w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia oraz w skali roku kalendarzowego? Pracownik posiada prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w skali roku kalendarzowego.

a) Liczba dni urlopu wypoczynkowego ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czau pracy:

4/5 x 26 dni = 20,8 dni = 21 dni

b) Ustalenie wymiaru urlopu, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy w okresie obowiązywania porozumienia pomiędzy pracodawcą a przedstawicielami załogi - 3 miesiące:

3/12 = 0,25 x 16 = 5, 25 dni = 6 dni

c) Ustalenie wymiaru urlopu za pozostały okres pracy w pełnym wymiarze czasu pracy:

9/12 =0,75 x 26 = 19, 5 dni = 20 dni

d) Prawo do urlopu wypoczynkowego w roku 2020:

20 + 6 = 26

3. Pracownik w roku 2020 podjął pierwszy raz w życiu pracę. Został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. W związku z tym po każdym pełnym miesiącu nabywa prawo do 1,66 dnia urlopu wypoczynkowego. Jak będzie wyglądało jego prawo do urlopu w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia oraz w skali roku kalendarzowego?

a) Liczba dni urlopu wypoczynkowego nabyta przed zawarciem porozumienia o obniżeniu wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia, w okresie styczeń- kwiecień:

20/ 12 = 1,66 x 4 = 6,64

b) Liczba dni urlopu wypoczynkowego nabyta po zawarciem porozumienia o obniżeniu wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia, w okresie maj- lipiec:

4 /5 x 20 = 16 dni

1/12 x 16 = 1,328

1,328 x 3 = 3,99

c) Ustalenie wymiaru urlopu za pozostały okres pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, przy założeniu, że pracownik będzie pracował do końca trwania umowy o pracę:

20/12 = 1,66 x 5 = 8,3

d) Prawo do urlopu wypoczynkowego w roku 2020, przy założeniu, że pracownik przepracuje czas określony w umowie o pracę:

6,64 + 3,99 + 8,3 = 18,93

Stanowisko Głównego Inspektora Pracy (GPP-110-4560-41-1/10/PE/RP) z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie zasad ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku zatrudnienia pracownika, gdy nabywa on prawo do podstawowego wymiaru urlopu - 20 dni: „W praktyce można przyjąć, chociaż nie ma przepisu, który uprawniałby do tego-metodą zaokrąglenia wymiaru urlopu do pełnego dnia z korzyścią dla pracownika. Będzie to więc zamiast 1,66 - 2 dni, tak jednak, by w roku kalendarzowym wymiar urlopu pracownika nie przekroczył 20 dni.”

Tym samym w omawianym przykładzie po prostu można wskazać, że pracownik w skali roku kalendarzowego jego pierwszego zatrudnienia, z obniżeniem wymiaru czasu pracy na okres 3 miesięcy, nabędzie prawo do 19 dni urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pacy (j. t. Dz. U. 2019 r., poz. 1040 z późn. zm.)

ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 r., poz. 568 z późn. zm.).

Polecamy serwis: Urlopy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Dodatek pielęgnacyjny 2024

  Dodatek pielęgnacyjny przysługuje do emerytury lub renty. Dla kogo przewidziany jest dodatek pielęgnacyjny? Ile wynosi dodatek do emerytury lub renty wypłacany przez ZUS?

  Legitymacja emeryta–rencisty w aplikacji mObywatel. Nowy wzór mLegitymacji

  W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstał projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie legitymacji emeryta-rencisty. Zmiana ma na celu dostosowanie przepisów rozporządzenia do rozwiązań wynikających z ustawy o aplikacji mObywatel.

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 17 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

  Ciąża w okresie wypowiedzenia. Przepisy, orzecznictwo

  Nierzadko zdarza się, że kobieta nie wie o tym, że w chwili otrzymania wypowiedzenia umowy o pracę jest w ciąży. Może się zdarzyć także sytuacja, że co prawda w chwili otrzymania wypowiedzenia kobieta nie była w ciąży, ale zaszła w ciąże w okresie biegu wypowiedzenia.

  REKLAMA

  Nowe przepisy BHP 2024 – pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja

  Pracodawcom zostały już tylko dwa miesiące na reorganizację środowiska pracy zgodnie z nowymi przepisami BHP. Znowelizowane rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, które weszło w życie 17 listopada 2023 r, wprowadza istotne zmiany w wyposażeniu stanowisk pracy. Pracodawcy muszą zdążyć ze zmianami do 17 maja 2024 r.

  Branżowe centra umiejętności wesprą kształcenie zawodowe młodocianych. Premier podpisał rozporządzenie

  Branżowe centra umiejętności to nowy rodzaj placówek systemu oświaty wprowadzony nowelizacją Prawa oświatowego, która weszła w życie we wrześniu 2023 r. BCU mają umożliwiać  uzyskanie i uzupełnienie wiedzy, umiejętności i kwalifikacji zawodowych lub zmianę kwalifikacji zawodowych. Premier Donald Tusk podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania przygotowaną przez resort rodziny, pracy i polityki społecznej. Umożliwi to prowadzenie przez BCU turnusów dokształcania teoretycznego dla młodocianych, którzy uczą się zawodu.

  17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

  Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

  1780,96 zł to od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury. Waloryzacja objęła też dodatki do świadczeń. Sprawdź, ile należy się emerytom i rencistom

  Waloryzacja emerytur i rent nastąpiła z dniem 1 marca 2024 r. Wskaźnik waloryzacji w 2024 r. wynosi 112,12%. W ten sposób wzrastają nie tylko emerytury i renty, ale także dodatki do tych świadczeń, które wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. 

  REKLAMA

  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  REKLAMA