REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Obniżenie wynagrodzenia i czasu pracy o 20% - jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego?

Karolina Niedzielska
Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych
Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników, którzy zostali objęci porozumieniem z załogą w sprawie obniżenia wynagrodzenia i czasu pracy o 20% w związku ze stanem epidemii COVID-19?/Fot. Shutterstock
Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników, którzy zostali objęci porozumieniem z załogą w sprawie obniżenia wynagrodzenia i czasu pracy o 20% w związku ze stanem epidemii COVID-19?/Fot. Shutterstock
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wielu pracodawców w okresie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii skorzystało z możliwości przewidzianych w tzw. Tarczy antykryzysowej. Taką możliwością jest zawarcie porozumienia z przedstawicielami pracowników o obniżenie wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie także wynagrodzenia o 20%. W związku z tym pojawiło się wiele problemów w zakresie rozliczania płac, czasu pracy oraz urlopów wypoczynkowych.

Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego dla pracowników, którzy zostali objęci porozumieniem z załogą w sprawie obniżenia wynagrodzenia i czasu pracy o 20% w związku ze stanem epidemii COVID-19

Pracodawca zawarł porozumienie z pracownikami dotyczące obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia o 20% na okres 3 miesięcy, tj. maj, czerwiec i lipiec. Tym samym pracownikom należy obniżyć wymiar przysługującemu im urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do wymiaru etatu, tj. 4/5 (lub 0,8).

REKLAMA

Autopromocja

1. Pracownik był do czasu obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak będzie wyglądało jego prawo do urlopu w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia oraz w skali roku kalendarzowego? Pracownik posiada prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego w skali roku kalendarzowego.

a) Liczba dni urlopu wypoczynkowego ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czau pracy:

4/5 x 20 dni = 16 dni

b) Ustalenie wymiaru urlopu, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy w okresie obowiązywania porozumienia pomiędzy pracodawcą a przedstawicielami załogi - 3 miesiące:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

3/12 = 0,25 x 16 = 4 dni

c) Ustalenie wymiaru urlopu za pozostały okres pracy w pełnym wymiarze czasu pracy:

9/12 =0,75 x 20 = 15

d) Prawo do urlopu wypoczynkowego w roku 2020:

14 + 15 = 19

Polecamy: Dziennik Gazeta Prawna – wydanie cyfrowe

2. Pracownik był do czasu obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak będzie wyglądało jego prawo do urlopu w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia oraz w skali roku kalendarzowego? Pracownik posiada prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w skali roku kalendarzowego.

a) Liczba dni urlopu wypoczynkowego ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czau pracy:

4/5 x 26 dni = 20,8 dni = 21 dni

b) Ustalenie wymiaru urlopu, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy w okresie obowiązywania porozumienia pomiędzy pracodawcą a przedstawicielami załogi - 3 miesiące:

3/12 = 0,25 x 16 = 5, 25 dni = 6 dni

c) Ustalenie wymiaru urlopu za pozostały okres pracy w pełnym wymiarze czasu pracy:

9/12 =0,75 x 26 = 19, 5 dni = 20 dni

d) Prawo do urlopu wypoczynkowego w roku 2020:

20 + 6 = 26

3. Pracownik w roku 2020 podjął pierwszy raz w życiu pracę. Został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. W związku z tym po każdym pełnym miesiącu nabywa prawo do 1,66 dnia urlopu wypoczynkowego. Jak będzie wyglądało jego prawo do urlopu w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia oraz w skali roku kalendarzowego?

a) Liczba dni urlopu wypoczynkowego nabyta przed zawarciem porozumienia o obniżeniu wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia, w okresie styczeń- kwiecień:

20/ 12 = 1,66 x 4 = 6,64

b) Liczba dni urlopu wypoczynkowego nabyta po zawarciem porozumienia o obniżeniu wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia, w okresie maj- lipiec:

4 /5 x 20 = 16 dni

1/12 x 16 = 1,328

1,328 x 3 = 3,99

c) Ustalenie wymiaru urlopu za pozostały okres pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, przy założeniu, że pracownik będzie pracował do końca trwania umowy o pracę:

20/12 = 1,66 x 5 = 8,3

d) Prawo do urlopu wypoczynkowego w roku 2020, przy założeniu, że pracownik przepracuje czas określony w umowie o pracę:

6,64 + 3,99 + 8,3 = 18,93

Stanowisko Głównego Inspektora Pracy (GPP-110-4560-41-1/10/PE/RP) z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie zasad ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku zatrudnienia pracownika, gdy nabywa on prawo do podstawowego wymiaru urlopu - 20 dni: „W praktyce można przyjąć, chociaż nie ma przepisu, który uprawniałby do tego-metodą zaokrąglenia wymiaru urlopu do pełnego dnia z korzyścią dla pracownika. Będzie to więc zamiast 1,66 - 2 dni, tak jednak, by w roku kalendarzowym wymiar urlopu pracownika nie przekroczył 20 dni.”

Tym samym w omawianym przykładzie po prostu można wskazać, że pracownik w skali roku kalendarzowego jego pierwszego zatrudnienia, z obniżeniem wymiaru czasu pracy na okres 3 miesięcy, nabędzie prawo do 19 dni urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pacy (j. t. Dz. U. 2019 r., poz. 1040 z późn. zm.)

ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 r., poz. 568 z późn. zm.).

Polecamy serwis: Urlopy

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

Świadczenie rehabilitacyjne 2024 i 2025 r. Dla kogo, jak wystąpić, wysokość

Przy przedłużającej się chorobie warto pamiętać, że po wyczerpaniu limitu zasiłku chorobowego, można wystąpić o dodatkowe świadczenie, dzięki któremu będzie można dalej dochodzić do siebie. Sprawdź, czym jest świadczenie rehabilitacyjne, komu przysługuje, jak o nie wystąpić, a także jaka jest wysokość tego świadczenia.

Pracodawcy chcą wiedzieć o dorabianiu i dodatkowych umowach pracownika. Dlaczego?

Dlaczego pracodawcy chcą wiedzieć o dodatkowych umowach pracownika? Okazuje się, że widzą w nich zagrożenie. Czy pracownik musi informować głównego pracodawcę o podejmowanych dodatkowych zleceniach i dorabianiu do podstawowego wynagrodzenia?

REKLAMA

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Jakie są założenia tej ustawy? Co z minimalnym wynagrodzeniem w 2025 r.?

Rząd pracuje nad projektem nowej ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowa ustawa wdraża dyrektywę dotyczącą minimalnych wynagrodzeń w Unii Europejskiej. Kiedy minimalne wynagrodzenie zostanie ustalone według nowych przepisów?

Zaległy urlop do 30 września 2024

Zbliża się ważny termin, którego pracownicy i pracodawcy nie powinni przegapić. Z dniem 30 września 2024 r. przedawnią się niewykorzystane urlopy, które przysługiwały za rok 2020 r. a które powinny być udzielone najpóźniej do 30 września 2021 r. 

REKLAMA