Kategorie

Obniżenie wynagrodzenia i czasu pracy o 20% - jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego?

Karolina Niedzielska
Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych
Jak ustalić wymiar urlopu wypoczynkowego dla pracowników, którzy zostali objęci porozumieniem z załogą w sprawie obniżenia wynagrodzenia i czasu pracy o 20% w związku ze stanem epidemii COVID-19?/Fot. Shutterstock
shutterstock
Wielu pracodawców w okresie ogłoszonego stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii skorzystało z możliwości przewidzianych w tzw. Tarczy antykryzysowej. Taką możliwością jest zawarcie porozumienia z przedstawicielami pracowników o obniżenie wymiaru czasu pracy, a co za tym idzie także wynagrodzenia o 20%. W związku z tym pojawiło się wiele problemów w zakresie rozliczania płac, czasu pracy oraz urlopów wypoczynkowych.

Ustalenie wymiaru urlopu wypoczynkowego dla pracowników, którzy zostali objęci porozumieniem z załogą w sprawie obniżenia wynagrodzenia i czasu pracy o 20% w związku ze stanem epidemii COVID-19

Pracodawca zawarł porozumienie z pracownikami dotyczące obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia o 20% na okres 3 miesięcy, tj. maj, czerwiec i lipiec. Tym samym pracownikom należy obniżyć wymiar przysługującemu im urlopu wypoczynkowego proporcjonalnie do wymiaru etatu, tj. 4/5 (lub 0,8).

1. Pracownik był do czasu obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak będzie wyglądało jego prawo do urlopu w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia oraz w skali roku kalendarzowego? Pracownik posiada prawo do 20 dni urlopu wypoczynkowego w skali roku kalendarzowego.

a) Liczba dni urlopu wypoczynkowego ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czau pracy:

4/5 x 20 dni = 16 dni

b) Ustalenie wymiaru urlopu, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy w okresie obowiązywania porozumienia pomiędzy pracodawcą a przedstawicielami załogi - 3 miesiące:

3/12 = 0,25 x 16 = 4 dni

c) Ustalenie wymiaru urlopu za pozostały okres pracy w pełnym wymiarze czasu pracy:

9/12 =0,75 x 20 = 15

d) Prawo do urlopu wypoczynkowego w roku 2020:

14 + 15 = 19

Polecamy: Dziennik Gazeta Prawna – wydanie cyfrowe

2. Pracownik był do czasu obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia zatrudniony w pełnym wymiarze czasu pracy. Jak będzie wyglądało jego prawo do urlopu w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia oraz w skali roku kalendarzowego? Pracownik posiada prawo do 26 dni urlopu wypoczynkowego w skali roku kalendarzowego.

a) Liczba dni urlopu wypoczynkowego ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czau pracy:

4/5 x 26 dni = 20,8 dni = 21 dni

b) Ustalenie wymiaru urlopu, ustalonego proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy w okresie obowiązywania porozumienia pomiędzy pracodawcą a przedstawicielami załogi - 3 miesiące:

3/12 = 0,25 x 16 = 5, 25 dni = 6 dni

c) Ustalenie wymiaru urlopu za pozostały okres pracy w pełnym wymiarze czasu pracy:

9/12 =0,75 x 26 = 19, 5 dni = 20 dni

d) Prawo do urlopu wypoczynkowego w roku 2020:

20 + 6 = 26

3. Pracownik w roku 2020 podjął pierwszy raz w życiu pracę. Został zatrudniony na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy, od 01.01.2020 r. do 31.12.2020 r. W związku z tym po każdym pełnym miesiącu nabywa prawo do 1,66 dnia urlopu wypoczynkowego. Jak będzie wyglądało jego prawo do urlopu w okresie obniżenia wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia oraz w skali roku kalendarzowego?

a) Liczba dni urlopu wypoczynkowego nabyta przed zawarciem porozumienia o obniżeniu wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia, w okresie styczeń- kwiecień:

20/ 12 = 1,66 x 4 = 6,64

b) Liczba dni urlopu wypoczynkowego nabyta po zawarciem porozumienia o obniżeniu wymiaru czasu pracy i wynagrodzenia, w okresie maj- lipiec:

4 /5 x 20 = 16 dni

1/12 x 16 = 1,328

1,328 x 3 = 3,99

c) Ustalenie wymiaru urlopu za pozostały okres pracy w pełnym wymiarze czasu pracy, przy założeniu, że pracownik będzie pracował do końca trwania umowy o pracę:

20/12 = 1,66 x 5 = 8,3

d) Prawo do urlopu wypoczynkowego w roku 2020, przy założeniu, że pracownik przepracuje czas określony w umowie o pracę:

6,64 + 3,99 + 8,3 = 18,93

Reklama

Stanowisko Głównego Inspektora Pracy (GPP-110-4560-41-1/10/PE/RP) z dnia 5 lipca 2010 r. w sprawie zasad ustalania wymiaru urlopu wypoczynkowego w pierwszym roku zatrudnienia pracownika, gdy nabywa on prawo do podstawowego wymiaru urlopu - 20 dni: „W praktyce można przyjąć, chociaż nie ma przepisu, który uprawniałby do tego-metodą zaokrąglenia wymiaru urlopu do pełnego dnia z korzyścią dla pracownika. Będzie to więc zamiast 1,66 - 2 dni, tak jednak, by w roku kalendarzowym wymiar urlopu pracownika nie przekroczył 20 dni.”

Tym samym w omawianym przykładzie po prostu można wskazać, że pracownik w skali roku kalendarzowego jego pierwszego zatrudnienia, z obniżeniem wymiaru czasu pracy na okres 3 miesięcy, nabędzie prawo do 19 dni urlopu wypoczynkowego.

Podstawa prawna:

ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pacy (j. t. Dz. U. 2019 r., poz. 1040 z późn. zm.)

ustawa z dnia 31 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. 2020 r., poz. 568 z późn. zm.).

Polecamy serwis: Urlopy

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry

  Składka zdrowotna 2021 – działalność gospodarcza

  Składka zdrowotna w 2021 r. a działalność gospodarcza - ile wynosi wysokość składki zdrowotnej? Jak Nowy Ład wpłynie na wysokość składki zdrowotnej?

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - wzór

  Rozwiązanie umowy za porozumieniem stron - pobierz wzór druku. Jak rozwiązać umowę zgodnie z art. 30 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy? W jakiej formie dokonać porozumienia?

  Czy można zwolnić pracownika z powodu braku szczepienia?

  Zwolnienie niezaszczepionego pracownika - czy prawo pracy pozwala na rozwiązanie umowy z pracownikiem, który nie zaszczepił się przeciwko COVID-19?

  Kiedy pracownik ponosi odpowiedzialność materialną?

  Odpowiedzialność materialna pracownika - pracownik ponosi odpowiedzialność na zasadach ogólnych i za mienie powierzone w ramach dodatkowej umowy.

  Składki KRUS III kwartał 2021

  Składki KRUS w III kwartale 2021 r. - ile wynoszą rolnicze składki wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie?

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe podwyżki dla służby zdrowia od 1 lipca 2021 r. - takie rozwiązanie proponuje Senat. Sprawdź, ile wzrośnie wynagrodzenie lekarzy, pielęgniarek, położnych i innych pracowników medycznych.

  Ile osób w Polsce pracuje zdalnie? [GUS]

  Praca zdalna - ile osób w Polsce pracuje zdalnie? Gdzie najwięcej osób pracuje z domu?

  Płaca minimalna - średnie wynagrodzenie w powiecie

  Płaca minimalna będzie zależała od powiatu? Proponuje się, aby wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę wynosiła tyle, ile średnie wynagrodzenie w powiecie.

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w 2021 r.?

  Świadczenie rehabilitacyjne - ile wynosi w III kwartale 2021 r.? Znamy nowy wskaźnik waloryzacji podstawy wymiaru zasiłku chorobowego.

  Powrót do pracy stacjonarnej czy praca zdalna?

  Powrót do pracy stacjonarnej - czy Polacy chcą wracać do biur? Czy praca zdalna zostanie? Jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i pracownikami?

  12 czerwca - Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci

  Dzień Sprzeciwu Wobec Pracy Dzieci przypada na 12 czerwca. Pandemia COVID-19 wpłynęła negatywnie na to zjawisko.

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją już funkcjonuje

  Umowa o zabezpieczeniu społecznym z Turcją funkcjonuje od 1 czerwca 2021 r. Jakie kwestie reguluje?

  Odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - wszystko, co musisz wiedzieć

  Jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy - komu i kiedy przysługuje? Kto je wypłaca? Jak odwołać się od decyzji ZUS?

  PPK: stan oszczędności można sprawdzać na bieżąco

  PPK - stan oszczędności na swoim rachunku w PPK można sprawdzać na bieżąco. Jak to zrobić?

  Nowy Ład – kalkulator wynagrodzeń 2022

  Nowy Ład - kalkulator wynagrodzeń w 2022 r. pozwala obliczyć wysokość wynagrodzeń dla umów o pracę. Jak Nowy Ład wpływa na wysokość płacy minimalnej w 2022 r.? Wyższa kwota wolna od podatku powoduje brak podatku przy minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ile wyniesie najniższa krajowa?

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r.

  Minimalne wynagrodzenie pielęgniarek i położnych od lipca 2021 r. - to rozwiązanie dla wszystkich medyków. Co ze wzrostem wynagrodzeń do 2027 r.?

  Przedłużenie kadencji organów związków zawodowych

  Przedłużenie kadencji organów statutowych związków zawodowych, organizacji przedsiębiorców i społecznych inspektorów pracy przewiduje projekt nowelizacji ustawy covidowej.

  Bezrobocie w maju 2021 r. najniższe w UE

  Bezrobocie w maju 2021 r. - ile wyniosła szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego? Czy Polska ma najniższe bezrobocie w UE?

  Doradca podatkowy - zarobki 2021

  Doradca podatkowy - jakie są zarobki w 2021 r.? Gdzie zarabia się najlepiej? Jak zrobić szybką karierę w podatkach? Oto kilka wskazówek.

  Zatrudnienie programisty - rekrutować seniora czy juniora?

  Zatrudnienie programisty może stać się prawdziwym wyzwaniem. Polskie firmy muszą konkurować o najlepszych specjalistów z pracodawcami z Zachodu. Jak w takiej sytuacji zatrudnić dobrego programistę?

  4 cechy, jakie powinien posiadać dobry program do obsługi PPK

  Obsługa PPK może być albo koszmarem działu kadr, albo procesem, o którym, jak o oddychaniu, po prostu się nie myśli. Wszystko zależy od tego, jakie oprogramowanie (i czy w ogóle) wspomaga dział personalny w realizacji zadań związanych z obsługą PPK. Jaki zatem powinien być program, który pozwoli na sprawną realizację PPK bez nadmiernego obciążania pracowników?

  PPK w firmie - jak wdrożyć?

  PPK w firmie - jak wdrożyć Pracownicze Plany Kapitałowe dla swoich pracowników? Co powinien zawierać program do obsługi PPK? Kto może oszczędzać w PPK?

  Regionalizacja płacy minimalnej - rekomendacje

  Regionalizacja płacy minimalnej i powiązanie jej z obiektywnym parametrem ekonomicznym to rekomendacje raportu, którego partnerem jest Biuro Rzecznika MŚP.

  Czerwiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Czerwiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz czerwca w 2021 r. zawiera 1 święto wolne od pracy.

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021

  Niedziela handlowa - czerwiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 13 czerwca, 20 czerwca lub 27 czerwca jest niedziela handlowa? Kalendarz niedziel handlowych.