reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Ubezpieczenia > Składki na ubezpieczenie > Zwolnienie ze składek ZUS - rozczarowanie przedsiębiorców

Zwolnienie ze składek ZUS - rozczarowanie przedsiębiorców

W związku z Tarczą Antykryzysową przedsiębiorcy mogli starać się o zwolnienie ze składek ZUS za 3 miesiące, czyli marzec, kwiecień i maj. Niektórzy z nich rozczarowali się, gdy nie otrzymali zwolnienia. W jakich przypadkach przedsiębiorcy nie skorzystali z owej pomocy i dlaczego?

Czego dotyczyło zwolnienie?

Zgodnie z Art. 31zo. COVID-19 - Na wniosek płatnika składek zwalnia się z obowiązku opłacania nieopłaconych należności z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, na ubezpieczenie zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych, należne za okres od dnia 1 marca 2020 r. do dnia 31 maja 2020 r., wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres.

Polecamy: Tarcza antykryzysowa – Prawo pracy i ZUS. Pakiet 5 ebooków

Pełen zwrot składek za pierwszy miesiąc

Część przedsiębiorców nie było do końca przekonanych czy zwrot im się należy i czy w ogóle go dostaną, dlatego sami opłacili składki za marzec.

W związku z tą sytuacją powstał Art. 113, który mówi, że zwalnia się z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek wykazanych w deklaracji rozliczeniowej za marzec 2020 r. także wówczas, gdy należności te zostały opłacone. Opłacone należności z tytułu składek podlegają zwrotowi na zasadach określonych w art. 24 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2020 r. poz. 266, 321 i 568).

Przepis ten został wprowadzony głównie po to, aby przedsiębiorcy, którzy z ostrożności zapłacili składki za marzec, mogli również ubiegać się o zwolnienie.

Reasumując, zwrot składek za marzec dostali wszyscy, którzy spełniali wymagane warunki.

Jaką pomoc dostali przedsiębiorcy w kwietniu i maju?

Wielu przedsiębiorców posiadało nadpłatę na swoim koncie w ZUS, która najczęściej jest wynikiem nienależnie opłaconych składek. Jak się okazało, aby starać się o zwrot składek ZUS i otrzymać pełną kwotę pomocy, należy nie posiadać żadnych wolnych środków na koncie ZUS.

Bowiem, zwolnienie z opłacania składek obejmuje należności nieopłacone za dany miesiąc, a składki rozliczone z nadpłatami nie są objęte zwolnieniem na podstawie tarczy.

Przedsiębiorcy, którzy mieli nadpłatę na swoich kontach w ZUS, nie zostali lub zostali tylko w części zwolnieni z opłacania składek, gdyż Zakład Ubezpieczeń Społecznych potrącił ją na poczet składek za okres korzystania ze zwolnienia.

Im większa nadpłata na koncie ZUS, tym mniejszy zwrot składek i mniejsza pomoc.

Kto skorzystał z pełnego zwolnienia ze składek za kwiecień i maj?

Pełną kwotę zwolnień ze składek otrzymali przedsiębiorcy, którzy nie posiadali nadwyżek w ZUS, podobnie jak ci, którzy wnioskowali o zwrot nadpłaty w terminie do 10 maja (za kwiecień) i 10 czerwca (za maj). Dostali oni pełne zwolnienie w kwocie 1431,48 zł za każdy miesiąc.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Jankowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama