reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Indywidualne prawo pracy > Prawa i obowiązki > Nowe zasady kierowania pracowników na kwarantannę

Nowe zasady kierowania pracowników na kwarantannę

Od poniedziałku obowiązują nowe zasady odbywania kwarantanny. W efekcie wielu apeli BCC, z kwarantanny zwolnieni zostali pracownicy przekraczający granicę krajów sąsiednich w celach zawodowych i służbowych. Nie powinno mieć przy tym żadnego znaczenia to, jak często przekraczana jest granica, ponieważ zwolnienie nie dotyczy wyłącznie pracowników, którzy przekraczają ją codziennie. Zwolnienie dotyczy również kierowców wykonujących czynności zawodowe w państwach sąsiadujących.

Od 4 maja 2020 r. obowiązku odbycia kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy państwowej stanowiącej granicę wewnętrzną w rozumieniu art. 2 pkt 1 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/399 z 9 marca 2016 r. w sprawie unijnego kodeksu zasad regulujących przepływ osób przez granice (Dz. Urz. UEL 77 z 23.03.2016, str.1, z późn. zm.) w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym przez osoby wykonujące te czynności w tych państwach. Zwolnienie z kwarantanny dotyczy osób przekraczających granicę RP stanowiącą granicę wewnętrzną, tj. z Niemcami, Czechami, Słowacją i Litwą oraz ze Szwecją i Danią.

Polecamy: INFORLEX Twój Biznes Jak w praktyce korzystać z tarczy antykryzysowej Zamów już od 98 zł

Pojęcie „granic wewnętrznych” oznacza: – wspólne granice lądowe państw członkowskich, w tym granice na rzekach i jeziorach, – porty lotnicze państw członkowskich przeznaczone do lotów wewnętrznych, – porty morskie, rzeczne i porty na jeziorach państw członkowskich służące do regularnych wewnętrznych połączeń promowych.

Warunkiem zwolnienia z kwarantanny jest to, aby dana osoba przekraczała granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych, służbowych lub zarobkowych w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym. Przy czym, w państwie sąsiadującym musi również wykonywać czynności służbowe, zawodowe, czy zarobkowe. To oznacza, że pracownicy powracający z Belgii czy Włoch nie są objęci zwolnieniem z kwarantanny. Natomiast zwolnienie dotyczy np. pracowników delegowanych powracających z Niemiec, jak i obywateli Niemiec, którzy w celach zawodowych czy służbowych muszą wjechać do Polski.

Zwolnienie nie jest limitowane warunkiem pracy przy granicy, czy częstym przekraczaniem granicy. Dotyczy wszystkich osób, które spełniają ww. przesłanki, a zatem również kierowców, pracowników delegowanych, osób będących w podróżach służbowych. Jedyny wyjątek stanowią osoby wykonujące zawód medyczny w rozumieniu ustawy o działalności leczniczej oraz osoby wykonujące czynności zawodowe, służbowe lub zarobkowe w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Te dwie grupy zawodowe nadal podlegają kwarantannie.

– Aby skorzystać ze zwolnienia należy jednak przy przekraczaniu granicy przedłożyć funkcjonariuszowi Straży Granicznej dokumenty, z których wynika cel wyjazdu i miejsce wykonywania czynności. Może to być umowa o pracę, zaświadczenie od pracodawcy, zlecenie podróży – mówi Joanna Torbé, ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych.

Polecamy serwis: BHP

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Autor:

ekspertka BCC ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Od poniedziałku 4 maja 2020 r. obowiązują nowe zasady odbywania kwarantanny./Fot. Shutterstock
Od poniedziałku 4 maja 2020 r. obowiązują nowe zasady odbywania kwarantanny./Fot. Shutterstock

Pracownicze plany kapitałowe. Obowiązki pracodawcy59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama