reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > HRM > Motywowanie > Dlaczego pracownicy odchodzą czyli powody zmiany pracy

Dlaczego pracownicy odchodzą czyli powody zmiany pracy

Dlaczego pracownicy odchodzą z pracy? Najczęstszym powodem zmiany pracy jest chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Sytuacja na rynku pracy zmieniła się jednak pod wpływem epidemii koronawirusa. Na co teraz zwracają uwagę przy wyborze pracodawcy?

Dlaczego pracownicy odchodzą z firmy?

Dla Polaków największą motywacją do zmiany pracy pozostaje chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Tak wynika z 40. edycji badania Monitor Rynku Pracy realizowanego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster. Eksperci rynku HR wskazują jednak, że w związku z pandemią koronawirusa i co za tym idzie wzrostem niepewności na rynku pracy, na znaczeniu zyskują takie czynniki, jak stabilność zatrudnienia czy dobra kondycja finansowa przedsiębiorstwa. Tę tezę potwierdza widoczny spadek rotacji, zarówno pomiędzy, jak i wewnątrz firmy.

Pobierz bezpłatny ebook „WYNAGRODZENIA W CZASIE KRYZYSU”

Zmieniamy pracę, żeby dostać wyższą pensję

Oczekiwania pracowników zmieniają się pod wpływem wielu różnych czynników. Niewątpliwie tym, który w ostatnim czasie najmocniej oddziaływał na rynek pracy jest pandemia COVID-19 i związana z nią niepewność co do dalszej sytuacji gospodarczej. Obecnie największą motywacją do zmiany pracy dla pracowników pozostaje chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Widoczny jest jednak spadek jej znaczenia w porównaniu do I kw. 2020 r.

Coraz ważniejsze stają się natomiast takie czynniki jak chęć rozwoju zawodowego i korzystniejsza forma zatrudnienia. Analiza wcześniejszych kryzysów oraz tego, jak zmieniły podejście pracowników do postrzegania atrakcyjności marki pracodawcy, pozwala przewidywać, że zatrudnieni większą uwagę będą przywiązywać także do stabilności zatrudnienia i bezpieczeństwa finansowego firmy.

Wydłuża się czas współpracy z jednym pracodawcą

W najnowszym badaniu Monitor Rynku Pracy zaobserwowano również, że wydłużyła się długość pracy u jednego pracodawcy. Do 36%, tj. o 5 p.p. wzrósł odsetek osób, które pracują w jednym przedsiębiorstwie więcej niż 10 lat. Tłumaczyć to można faktem, że w sytuacji kryzysu i lęku o utratę zatrudnienia, satysfakcja z wykonywanego zajęcia dla wielu pracowników może rosnąć, gdyż punktem odniesienia nie są inne firmy, ale bezrobocie.

W 40. edycji badania Monitor Rynku Pracy widać więc wyraźny, największy od 2017 r., spadek rotacji pracowników. Najczęściej pomiędzy pracodawcami migrowali mieszkańcy centralnej części kraju, tj. woj. mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego oraz miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Częściej na współpracę z inną firmą decydowali się też mężczyźni niż kobiety. Widoczna jest także korelacja pomiędzy wiekiem oraz zmianą miejsca pracy - czym jesteśmy młodsi, tym częściej zmieniamy pracodawcę.

Niewiele awansów i degradacji z zajmowanych stanowisk

W ciągu ostatnich 6 miesięcy awans lub przesunięcie do innego zespołu zadeklarował co 5 zatrudniony. Zmiany takie najczęściej objęły mieszkańców południowej części kraju, tj. woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego oraz miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Powtórzyła się też korelacja pomiędzy wiekiem i rotacją. Najczęściej sytuacja taka spotykała również osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas określony.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

Randstad Polska

lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Dlaczego pracownicy odchodzą czyli powody zmiany pracy - wynagrodzenie, rozwój, umowa, bezpieczeństwo finansowe. / fot. Shutterstock
Dlaczego pracownicy odchodzą czyli powody zmiany pracy - wynagrodzenie, rozwój, umowa, bezpieczeństwo finansowe. / fot. Shutterstock

Compliance 360° w firmie (PDF)59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Diana Renata Bożek

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama