REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego pracownicy odchodzą czyli powody zmiany pracy

Randstad Polska
lider na polskim rynku doradztwa personalnego i pracy tymczasowej, jest częścią holenderskiego Randstad N.V.
Dlaczego pracownicy odchodzą czyli powody zmiany pracy - wynagrodzenie, rozwój, umowa, bezpieczeństwo finansowe. / fot. Shutterstock
Dlaczego pracownicy odchodzą czyli powody zmiany pracy - wynagrodzenie, rozwój, umowa, bezpieczeństwo finansowe. / fot. Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego pracownicy odchodzą z pracy? Najczęstszym powodem zmiany pracy jest chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Sytuacja na rynku pracy zmieniła się jednak pod wpływem epidemii koronawirusa. Na co teraz zwracają uwagę przy wyborze pracodawcy?

Dlaczego pracownicy odchodzą z firmy?

Dla Polaków największą motywacją do zmiany pracy pozostaje chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Tak wynika z 40. edycji badania Monitor Rynku Pracy realizowanego przez Randstad we współpracy z Instytutem Badań Pollster. Eksperci rynku HR wskazują jednak, że w związku z pandemią koronawirusa i co za tym idzie wzrostem niepewności na rynku pracy, na znaczeniu zyskują takie czynniki, jak stabilność zatrudnienia czy dobra kondycja finansowa przedsiębiorstwa. Tę tezę potwierdza widoczny spadek rotacji, zarówno pomiędzy, jak i wewnątrz firmy.

Autopromocja

Pobierz bezpłatny ebook „WYNAGRODZENIA W CZASIE KRYZYSU”

Zmieniamy pracę, żeby dostać wyższą pensję

Oczekiwania pracowników zmieniają się pod wpływem wielu różnych czynników. Niewątpliwie tym, który w ostatnim czasie najmocniej oddziaływał na rynek pracy jest pandemia COVID-19 i związana z nią niepewność co do dalszej sytuacji gospodarczej. Obecnie największą motywacją do zmiany pracy dla pracowników pozostaje chęć zdobycia wyższego wynagrodzenia. Widoczny jest jednak spadek jej znaczenia w porównaniu do I kw. 2020 r.

Coraz ważniejsze stają się natomiast takie czynniki jak chęć rozwoju zawodowego i korzystniejsza forma zatrudnienia. Analiza wcześniejszych kryzysów oraz tego, jak zmieniły podejście pracowników do postrzegania atrakcyjności marki pracodawcy, pozwala przewidywać, że zatrudnieni większą uwagę będą przywiązywać także do stabilności zatrudnienia i bezpieczeństwa finansowego firmy.

Wydłuża się czas współpracy z jednym pracodawcą

W najnowszym badaniu Monitor Rynku Pracy zaobserwowano również, że wydłużyła się długość pracy u jednego pracodawcy. Do 36%, tj. o 5 p.p. wzrósł odsetek osób, które pracują w jednym przedsiębiorstwie więcej niż 10 lat. Tłumaczyć to można faktem, że w sytuacji kryzysu i lęku o utratę zatrudnienia, satysfakcja z wykonywanego zajęcia dla wielu pracowników może rosnąć, gdyż punktem odniesienia nie są inne firmy, ale bezrobocie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W 40. edycji badania Monitor Rynku Pracy widać więc wyraźny, największy od 2017 r., spadek rotacji pracowników. Najczęściej pomiędzy pracodawcami migrowali mieszkańcy centralnej części kraju, tj. woj. mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego oraz miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Częściej na współpracę z inną firmą decydowali się też mężczyźni niż kobiety. Widoczna jest także korelacja pomiędzy wiekiem oraz zmianą miejsca pracy - czym jesteśmy młodsi, tym częściej zmieniamy pracodawcę.

Niewiele awansów i degradacji z zajmowanych stanowisk

W ciągu ostatnich 6 miesięcy awans lub przesunięcie do innego zespołu zadeklarował co 5 zatrudniony. Zmiany takie najczęściej objęły mieszkańców południowej części kraju, tj. woj. dolnośląskiego, opolskiego i śląskiego oraz miast powyżej 200 tys. mieszkańców. Powtórzyła się też korelacja pomiędzy wiekiem i rotacją. Najczęściej sytuacja taka spotykała również osoby zatrudnione w oparciu o umowę o pracę na czas określony.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa?

  Czy 10 marca 2024 to niedziela handlowa? Czy w marcu 2024 jest niedziela handlowa? Kiedy wypadają niedziele handlowe w 2024 roku? Gdzie nie obowiązuje zakaz handlu? 

  Słowacja – Dni wolne od pracy 2024

  Słowacja ma w swoim kalendarzu aż piętnaście dni wolnych od pracy w ciągu roku. Dzięki temu kraj ten plasuje się pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Dla porównania – w Polsce są o dwa dni wolne mniej. Kiedy przypadają dni wolne od pracy na Słowacji w 2024 r.?

  Nowe kwoty jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Czy wzrosną od 1 kwietnia 2024 r.?

  Znamy wysokość odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Jest nowe obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

  2121 zł – taki miesięczny przychód może mieć bezrobotny. Od lipca 2024 r. – maksymalnie 2150 zł

  Bezrobotny zostanie wyrejestrowany z urzędu pracy jeśli podejmie jakąkolwiek pracę. Może jednak zachować status osoby bezrobotnej mając źródła przychodów z innego tytułu niż praca. Przepisy określają limit kwoty przychodów, jakie może uzyskiwać bezrobotny. 

  REKLAMA

  336,36 zł dodatku od 1 marca 2024

  Od 1 marca 2024 r. waloryzacji z ZUS i KRUS podlegają liczne świadczenia emerytalno-rentowe, w tym dodatki. Jednym z nich jest dodatek sołtysowski, który będzie podwyższony o 36 zł i 36 groszy. W 2023 r. dodatek sołtysowski wynosił 300 zł, a w 2024 to 336,36 zł. Na dodatki dla sołtysów w 2024 r. państwo (my podatnicy) wydamy: 162 852 000 zł. Kwota ta z biegiem lat będzie rosła i przykładowo w 2032 r. wyniesie 232 716 000 zł.

  Wcześniejsza emerytura. Od 1 marca 2024 r. wzrosną limity dorabiania przez emerytów

  1 marca 2024 r. zwiększą się limity dorabiania dla wcześniejszych emerytów i rencistów. Ile wyniesie górny próg dorabiania, po przekroczeniu którego ZUS może zawiesić wypłacanie świadczenia?

  1.602,86 zł albo 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024

  Już od 1 marca 2024 r. emerytury i renty wypłacane przez KRUS zostaną podwyższone, podobnie zresztą jak świadczenia z ZUS-u. Kto otrzyma 1.602,86 zł a kto 1.780,96 zł świadczenia z KRUS od 1 marca 2024? Przewiduje się, że waloryzacją emerytur i rent od 1 marca 2024 r. objętych zostanie około 1 mln emerytów i rencistów.

  Do 29 lutego 2024 r. emeryci i renciści powinni poinformować ZUS o dodatkowych przychodach uzyskanych w 2023 r.

  Do 29 lutego 2024 r. należy poinformować ZUS o osiągniętych w zeszłym roku dodatkowych przychodach. Obowiązek taki mają osoby pobierające wcześniejszą emeryturę lub rentę, które w 2023 r. dorabiały do swoich świadczeń.

  REKLAMA

  13 emerytura 2024 brutto to 1780,96 zł. Ile trzynasta emerytura wynosi netto i kiedy jest wypłata?

  Trzynasta emerytura 2024 – ile na rękę otrzyma emeryt? To już szósty raz będzie w Polsce wypłacane dodatkowe roczne świadczenie pieniężne dla emerytów. Kiedy będzie wypłata trzynastej emerytury? 

  Dane osobowe pracowników. Czy pracodawca może pytać pracownika o narodowość

  Dane osobowe to wszelkie informacje o osobie fizycznej. W przypadku pracowników dane osobowe są przetwarzane i chronione zgodnie z unijnym ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych (tzw. RODO) oraz przepisami krajowego Kodeksu pracy. Szczególnej ochronie podlegają dane wrażliwe, wśród nich – informacje o pochodzeniu etnicznym pracownika. Czy pracodawca ma prawo żądać takich informacji od pracownika? Przepisy nie pozostawiają co do tego żadnych wątpliwości.

  REKLAMA