REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Bezrobocie, Rynek pracy

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Duże zmiany dla bezrobotnych i pracodawców od 1 czerwca 2025 r.

Zmiany dla pracodawców i bezrobotnych obowiązują od 1 czerwca 2025 r. Dotyczą działalności urzędów pracy i wprowadza je ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jest to zupełnie nowy akt prawny, który zamienia obowiązującą dotychczas (przez ponad 20 lat) ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Co się zmienia? Jest wiele nowości, które zadowolą osoby korzystające z usług urzędów pracy, m.in. w zasiłku dla bezrobotnych, stypendium stażowym i bonie na zasiedlenie. Oto najważniejsze z nich.

Od 1 czerwca 2025 r.: 21 kluczowych zmian dla prawa pracy. To jest reforma rynku pracy jakiej nie było

Takiej reformy rynku pracy niebyło od dawna. Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia składa się XIV działów, 453 artykułów (330 stron) oraz zmienia 51 ustaw! W dniu 1 czerwca 2025 r. weszło w życie 21 kluczowych zmian dla prawa pracy. Zmiany głównie dotyczą pracowników, pracodawców, bezrobotnych, stażystów, urzędów pracy, osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Te zmiany będą miały wpływ na przyszłą sytuację osób w 2026 r. i w latach kolejnych. Oczywiście zmiany mają też charakter instytucjonalny, odnoszą się do urzędów pracy (zarówno grodzkich jaki i powiatowych), odnoszą się do ZUSu, PFORNu, jednostek samorządu terytorialnego, pracodawców, przedsiębiorców i wielu, wielu innych instytucji.

Praca zdalna, zadaniowy czas pracy. Nie, teraz zupełnie inna forma zatrudnienia jest na absolutnym topie rynku pracy, jaka

80 proc. pracowników tymczasowych i kontraktorów odczuwa satysfakcję z pracy projektowej. Wielu specjalistów, kiedy pozna zalety takich form współpracy z firmami, to nie chce już wracać na etat. Dlatego praca projektowa szybko zyskuje zwolenników.

Nowe przepisy o rynku pracy i zatrudnianiu cudzoziemców od 1 czerwca 2025. Co się zmienia?

1 czerwca 2025 r. wchodzą w życie dwie kluczowe ustawy reformujące polski rynek pracy i zasady zatrudniania cudzoziemców. Nowe przepisy zmienią sposób rejestracji bezrobotnych, zniosą ograniczenia wiekowe i wprowadzą nowoczesne narzędzia informatyczne. Co dokładnie się zmienia i kogo dotyczą nowe regulacje?

REKLAMA

Najważniejsze trendy i wyzwania na rynku pracy 2025. Zadania dla pracodawców

Jakie są najważniejsze trendy i wyzwania na rynku pracy w 2025 roku. Jak wykorzystywana jest sztuczna inteligencja? Co jest jeszcze w tym temacie do zrobienia? Jakie kluczowe zadania do wykonania stoją przed pracodawcami?

Zasiłek dla bezrobotnych w 2025 roku: kwoty brutto - netto. Jakie inne świadczenia należą się tym osobom?

Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych od 1 stycznia 2025 r.? Jakie są kwoty netto i brutto? Kto ma prawo do tego zasiłku? Jak długo można dostawać zasiłek dla bezrobotnych? Jakie inne świadczenia przysługują bezrobotnym oprócz zasiłku?

CBOS: rynek pracy w marcu 2025 r. Najtrudniej w prywatnym rolnictwie

Z badania CBOS wynika, że w marcu 2025 r. najtrudniejsza sytuacja na rynku pracy występuje w prywatnym rolnictwie. Osoby zatrudnione w prywatnych gospodarstwach rolnych najgorzej oceniają miejsce pracy pod kątem stabilizacji. Czy sytuacja zmieni się w ciągu roku?

Nagłe odejścia z pracy. Alarmujące zjawisko i dane z rynku pracy

Nagłe odejścia z pracy to zjawisko, które ma już swoją nazwę. Dane z rynku pracy są alarmujące. O co chodzi pracownikom z pokolenia Z? Co mogą zrobić pracodawcy?

REKLAMA

AI – sztuczna inteligencja już zabiera pracę. W pierwszej kolejności i na dużą skalę idą na bezrobocie kobiety

Już niemal co druga firma w Polsce korzysta z AI – sztucznej inteligencji. Dla wielu pracowników oznacza to utratę pracy, a zdaniem ekspertów ma być odwrotnie. AI ma wspierać pracowników i mobilizować ich do rozwoju kompetencji oraz edukacji cyfrowej.

Pokolenie Alfa: jakie lata obejmuje i czym się charakteryzuje? Jak wykorzystać potencjał na rynku pracy?

Coraz więcej zaczyna się mówić o pokoleniu Alfa. Jakie lata obejmuje kolejne po Zetkach pokolenie wkraczające na rynek pracy? Czym charakteryzują się osoby z pokolenia Alfa i jak można wykorzystać ich potencjał na rynku pracy?

Uprzedzenia najbardziej szkodzą kobietom na rynku pracy [Badanie]

Uprzedzenia najbardziej szkodzą kobietom na rynku pracy - wynika z badania HAYS. To najbardziej niebezpieczna forma dyskryminacji. Uprzedzenia są nieoczywiste, trudniejsze do wykrycia i wyeliminowania z procesów decyzyjnych.

W rok zadowolenie z pracy menadżerów i specjalistów spadło aż o siedem procent, co to oznacza dla rynku pracy

Najlepiej wynagradzani na rynku pracownicy – menadżerowie oraz specjaliści nie są zadowoleni z obecnych warunków kontraktowych. Na spadek zadowolenia złożyły się przede wszystkim mniej satysfakcjonujące płace. Mimo, że w dużej skali rosły one w rok o kilkanaście procent przy inflacji o połowę niższej, to odczuwają oni spadek płacy realnej.

Mniej Ukraińców na polskim rynku pracy, ale to wszystko może się lada moment zmienić

W ciągu trzech lat trwania wojny w Ukrainie obywatele tego kraju z mniejszą lub większą intensywnością wpływali na polski rynek pracy. Jakie są prognozy na najbliższą przyszłość? Jak pod tym względem może zmienić si polski rynek pracy w 2025 roku.

Edukacja średnia a rynek pracy – czy szkoły dobrze przygotowują uczniów na wyzwania XXI wieku?

W dobie globalizacji, cyfryzacji i dynamicznych zmian na rynku pracy, edukacja średnia staje przed kluczowym wyzwaniem: jak przygotować uczniów do funkcjonowania w świecie, który wymaga nie tylko wiedzy, ale także umiejętności praktycznych, elastyczności i kompetencji przyszłości? Tradycyjne modele edukacji, oparte na sztywnych programach nauczania, coraz częściej okazują się niewystarczające w kontekście rosnących wymagań pracodawców.

Rząd: nie będzie składek ZUS od wszystkich umów. ale inspekcja pracy będzie zmieniać umowy jak sąd

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Coraz większe bezrobocie w Polsce. W styczniu po raz kolejny wzrosła liczba osób zarejestrowanych w urzędach pracy

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w styczniu 2025 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,4 proc. To więcej niż w grudniu 2024 r. Resort jednak zapewnia, że sytuacja na rynku pracy w pierwszym miesiącu 2025 r. była stabilna.

W grudniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce. To już kolejny miesiąc!

Z szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w grudniu 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5,1 proc. i była o 0,1 pkt proc. wyższa niż w miesiącu poprzednim. To już kolejny miesiąc wzrostu bezrobocia w Polsce.

GUS: Rośnie bezrobocie w Polsce

Stopa bezrobocia w listopadzie 2024 r. wyniosła 5,0 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny.

GUS: Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 4,9 proc. Komentarz PIE

GUS: Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 4,9 proc. Komentarz PIE. Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące stopy bezrobocia w październiku 2024 r. Resort rodziny na początku listopada szacował, że stopa bezrobocia w październiku wynosiła 5,0 proc.

Świadczenie przedemerytalne nie jest zasiłkiem dla bezrobotnych, ale przysługuje po utracie pracy. Jakie warunki należy spełniać?

Osoby, które osiągnęły już pewien wiek i które straciły pracę, mogą ubiegać się o świadczenie pozwalające im dotrwać do emerytury. W tym celu muszą spełniać określone warunki. Są to zarówno warunki indywidualne, dotyczące konkretnej osoby, jak i ogólne – które muszą spełniać wszyscy starający się o świadczenie przedemerytalne.

Rynek pracy: narasta nowy konflikt między pracownikami - Zetki chcą ustalać nowe porządki

Choć osoby z pokolenia Z oraz starsi mają skrajnie różne poglądy na pracę, zależy im w gruncie rzeczy na tym samym. Chcą robić to co lubią, z ludźmi, którzy będą dla nich inspiracją, w miejscu, do którego będą co rano przychodzić z uśmiechem na twarzy. Dlaczego więc walczą ze sobą?

Czego żałują najstarsi? Pokolenie Z stawia granice

Najstarsze pokolenie na rynku pracy żałuje poświęcenia dla kariery zawodowej życia prywatnego - najbardziej czasu niespędzanego z dziećmi. To wyjątkowy okres, do którego nie da się powrócić, a który buduje u dziecka poczucie bezpieczeństwa i charakter relacji z rodzicem. Najmłodsze pokolenie na rynku pracy, pokolenie Z, stawia w tym aspekcie granicę.

Pracownicy narzekają na pracodawców, że nie inwestują oni w ich rozwój. Deficyt szkoleń jest powszechnie odczuwalny nie tylko w Polsce, ale i na innych rynkach pracy

Pracodawcy mają bardzo prosty i skuteczny sposób na utrzymanie pracowników w warunkach trudnego rynku pracy. To umożliwienie im rozwoju zawodowego. Inwestycja w szkolenia jest bardziej opłacalna niż kosztowne rekrutacje niezbędne do bieżącego uzupełninia ubytków w załodze.

Ważne zmiany dla bezrobotnych, niepełnosprawnych i pracodawców w 2025 roku

W 2025 roku czekają nas ważne zmiany w urzędach pracy, służbach zatrudnienia i zasiłku dla bezrobotnych. Będzie wynosił do 365 dni i 100% zamiast 80%. Projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia wprowadzi uproszczenia dla pracodawców, którzy zatrudniają starszych pracowników. Będą również ułatwienia dla opiekunów osób niepełnosprawnych.

Ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Będą m.in. pakiety aktywizacyjne, pożyczki edukacyjne i bony na zasiedlenie dla wszystkich bezrobotnych

Trwają prace nad rządowym projektem ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Jednym z jego najważniejszych celów jest zwiększenie skuteczności urzędów pracy i trwałości zatrudnienia. Projektodawcy zakładają, że ustawa wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r.

Ilu bezrobotnych jest zarejestrowanych w urzędach pracy? Jakie jest bezrobocie na terenach objętych powodzią?

Stopa bezrobocia we wrześniu 2024 r. wyniosła 5,0 proc., tak jak miesiąc wcześniej - podał Główny Urząd Statystyczny.

Jak pokolenie Z zrewolucjonizuje przyszłość pracy?

Współczesny rynek pracy to nieustannie ewoluujące środowisko, w którym technologia, globalizacja, zmiany społeczne i kulturowe kształtują nowe trendy i wymagają elastyczności oraz innowacyjności zarówno od pracodawców, jak i pracowników. Rewolucyjną rolę może odegrać w tym kontekście Pokolenie Z, czyli osoby urodzone po 1996 r. Jak Zetki zmienią rynek pracy?

W 2025 roku co 5 pracownik będzie z pokolenia Z

W 2025 roku co 5 pracownik będzie z pokolenia Z. Jak Zetki wpływają na rynek pracy? Co zmienia się dzięki nim w firmach? Wypowiadają się sami pracownicy z pokolenia Z oraz ich pracodawcy.

50+ to nowe 30+ Czyli siła, która drzemie w dojrzałych pracownikach

W Polsce, w przestrzeni publicznej, nadal głęboko zakorzeniony jest stereotyp dotyczący osób w wieku 50+, według którego powinny one przestać myśleć o zmianie pracy, awansie czy rozwoju. Wielu pracowników obawia się ukończenia 50. roku życia, bo oznacza to automatyczne przeniesienie do kategorii silver generation, a więc grupy osób starszych i schodzących z rynku pracy. Dla wielu osób 50+ stereotypy dotyczące wieku mogą być krzywdzące, ponieważ dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy mogą jeszcze wiele zaoferować organizacjom.

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

MRPiPS podało dane o bezrobociu w czerwcu 2024 r. Stopa bezrobocia taka jak w 1990 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało, że szacowana stopa bezrobocia rejestrowanego spadła w czerwcu 2024 r. Ostatni raz niższe bezrobocie zanotowano w sierpniu 1990 r.

Rynek pracodawcy [WYWIAD]

Czy niskie bezrobocie w 2024 roku wystarczy, abyśmy mieli w Polsce rynek pracownika? Czy rzeczywiście nigdy nie będzie rynku pracodawcy? A może już jest? To, jak rozkładają się siły na rynku pracy, zależy od branży czy specjalizacji.

MRPiPS: Od 1990 r. nigdy nie było takiego bezrobocia w maju. Historyczny wynik!

W maju stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 5 proc. Bez pracy było 778,3 tys. osób. Zmniejszyła się liczba miejsc pracy zgłaszanych do urzędów pracy – przekazało ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej.

Od 1 czerwca 2024 r. prawie 200 zł podwyżki dla bezrobotnych

Osobom bezrobotnym przysługują wyższe zasiłki. Zmiana obowiązuje od 1 czerwca br.

Bezrobocie w kwietniu 2024 r.

Ile wynosi bezrobocie w kwietniu 2024 roku? Tak niskiego bezrobocia w kwietniu nie było od 1991 roku.

MRPiPS: Rekordowo niskie bezrobocie w Polsce

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zasypuje nas dobrymi wiadomościami. Właśnie resort pracy pochwalił się najniższym bezrobociem w Unii Europejskiej.

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce 2024 [BADANIE]

Najbardziej atrakcyjne miejsca pracy w Polsce w 2024 roku według badania Randstad - poznaj top 3! Dlaczego pracownicy wybierają właśnie te branże? Czego szukają na rynku pracy?

Komunikat MRPiPS: Bezrobocie w marcu 2024 r. - od 3,2 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. na Podkarpaciu

GUS potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce w marcu 2024 r. wyniosła 5,3 proc. Niższe bezrobocie w marcu zanotowano po raz ostatni w 1990 r.

GUS: Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 5,3 proc. Więcej zwolnień grupowych

W marcu br. było 822,2 tys. bezrobotnych w Polsce. Stopa bezrobocia wyniosła 5,3 proc.

Minister pracy: Zwolnień grupowych jest sporo, ale są monitorowane przez resort pracy

Firmy działające w naszym kraju coraz częściej przeprowadzają zwolnienia grupowe. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, przyznaje, że faktycznie tych zwolnień jest sporo.

Projekt uchwały o Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia (KPDZ) na lata 2024–2026

Co zawiera projekt uchwały o Krajowym Planie Działań na rzecz Zatrudnienia (KPDZ) na lata 2024–2026? Jakie są cele polityki zatrudnienia na najbliższe lata?

Rotacja pracowników. Pokolenie Y i Z ceni sobie równowagę życiową. Barometr Rynku Pracy 2024

Opublikowano raport Barometr Rynku Pracy 2024 i inne z tym związane badania i okazuje się, że od jakiegoś czasu na polskim rynku pracy, w pewnych branżach da się zauważyć dużą rotację pracowników. Pracodawcy za wszelką cenę chcą utrzymać zatrudnienie i dobrych, wykwalifikowanych pracowników, niemniej jednak 4 na 10 z pracodawców nie wie jak przeciwdziałać rotacji i skutecznie sobie z nią poradzić. Jakie są oczekiwania pracowników? Co może ich zatrzymać przed zmianą pracy? Przykładowo dla pokolenia Y i Z ważna jest równowaga między życiem osobistym i pracą.

MRPiPS: Najnowsze dane o bezrobociu rejestrowanym. Czy jest powód do niepokoju?

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że w końcu marca 2024 r. stopa bezrobocia rejestrowanego w Polsce wyniosła 5,3 proc. W urzędach pracy zarejestrowanych było 824,1 tys. bezrobotnych.

Bezrobocie: Ponad 500000 bezrobotnych w Polsce. Tak, pół miliona osób bezrobotnych!

Eurostat podał wysokość stopy bezrobocia w Polsce. W lutym 2024 r. w naszym kraju było 517 tys. bezrobotnych.

Koniec z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Będzie nowa ustawa o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Rada Ministrów przyjmie i skieruje do Sejmu projekt ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia. Projektowana ustawa ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

Najbardziej poszukiwany zawód w Polsce! Sprawdź, kogo poszukują pracodawcy.

Jaki zawód jest najbardziej poszukiwany w Polsce? Kogo na polskim rynku pracy brakuje nawet bardziej niż kierowców i informatyków? Kompetencje tych pracowników są niezbędne do uruchamiania nowych, dużych inwestycji.

MRPiPS: Bezrobocie w Polsce w lutym 2024 r. Stopa bezrobocia jak w 1990 r.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało dane dotyczące bezrobocia w Polsce na koniec lutego 2024 r. Ostatni raz taką wysokość stopy bezrobocia w lutym zanotowano w 1990 r.

5 dużych problemów pracodawców w 2024 roku

Z jakimi problemami pracodawcy mierzą się w 2024 roku? Presja płacowa, brak pracowników fizycznych, utrudnienia przy zatrudnianiu osób 50+ oraz osób niepełnosprawnych, trudności z legalizacją pobytu cudzoziemców - to nie wszystko. Sprawdź, co aktualnie stanowi największą bolączkę pracodawców i jak można z nią walczyć.

17,3 mln osób pracowało w Polsce. Bezrobotnych było 547 tys., a biernych zawodowo prawie 12,4 mln. GUS podał dane o sytuacji na rynku pracy w IV kwartale 2023 r.

Osoby aktywne zawodowo stanowiły w IV kwartale 2023 r. 58,9% ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten był wyższy niż w III kwartale 2023 r. (o 0,4 p. proc.), podobnie jak i w IV kwartale 2022 r. (o 0,2 p. proc.). Wśród mężczyzn współczynnik aktywności zawodowej wyniósł 66,0%, a wśród kobiet 52,3%. . Główny Urząd Statystyczny podał wstępne wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności.

REKLAMA