REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracownicy chcą zmienić pracodawcę - raport z rynku pracy

Zmiana pracy
Dlaczego pracownicy chcą zmienić pracodawcę?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Aż 45% pracowników w Polsce chce zmienić pracodawcę - taka informacja wynika z raportu "Barometr Rynku Pracy".

Pracownicy w Polsce chcą zmienić pracodawcę

45 proc. pracujących deklaruje gotowość do zmiany pracodawcy, co stanowi najwyższy wynik od 2018 roku - wynika z opublikowanego w środę raportu “Barometr Rynku Pracy”.

Autopromocja

Z przeprowadzonego na zlecenie Gi Group Holding badania wynika, że 45 proc. ankietowanych pracujących Polaków zainteresowanych jest zmianą obecnego miejsca zatrudnienia, co oznacza wzrost o 5,1 p.p. i w porównaniu z ubiegłym rokiem. Jednocześnie - jak podkreślono - jest to najwyższy wynik od 2018 r. Wzrost deklaracji zmiany pracodawcy zaobserwowano we wszystkich regionach kraju, z wyjątkiem centralnego, gdzie taką gotowość zgłosiło tylko 38,5 proc. ankietowanych (rok temu było ok. 50 proc.).

Zmiana pracodawcy w ciągu roku i 2 lat

Zaznaczono przy tym, że 15 proc. badanych planuje zmianę w ciągu najbliższych dwóch lat, a 14 proc. w ciągu roku. Jednak 12 proc. chce złożyć wypowiedzenie jeszcze w tym półroczu, a 3 proc. w perspektywie miesiąca. Napisano, że zmianę najczęściej biorą pod uwagę badani między 18 a 24 rokiem życia (57 proc.), natomiast wśród najstarszych jest to jedynie co piąta osoba.

"Prognozowane odmrożenie gospodarki pozwala Polakom coraz odważniej planować przyszłość. Uwagę zwraca również odsetek aktywnie poszukujących nowego pracodawcy wśród osób, które obawiają się o swoje zatrudnienie lub zamierzają zmienić pracę. Rok temu takie deklaracje składało 60,8 proc. z nich, obecnie to blisko 65 proc., co pokazuje większą proaktywność pracowników" – ocenił dyrektor regionalny Gi Group Poland Tomasz Tarabuła.

Dlaczego pracownicy chcą zmianiać pracodawców?

Z kolei, jak zauważyła Anna Wesołowska z Gi Group Poland, "takie deklaracje często stanowią odpowiedź na warunki zatrudnienia, w tym nieadekwatną do natłoku obowiązków pensję oraz na mniejszą siłę nabywczą Polaków. Możemy interpretować ten fakt również jako dostrzeganie zachodzących zmian związanych m.in. z rozwojem sztucznej inteligencji, zapotrzebowaniem na nowe kompetencje i próbę dostosowania się do nich" – wytłumaczyła.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Badanie wykazało, że główną deklarowaną przyczyną zmiany pracy jest: 

  1. zbyt niski poziom wynagrodzenia (47 proc.), 
  2. brak perspektyw awansu (32 proc.) oraz 
  3. brak możliwości rozwoju (29 proc). 

Jednocześnie respondenci wskazali, że do pozostania w firmie najbardziej przekonałaby ich:

  1. podwyżka wynagrodzenia (90 proc. wskazań) oraz 
  2. dodatkowe premie (85 proc.). 

Ponadto, istotne jest również zapewnienie większych możliwości rozwoju zawodowego oraz poprawienie atmosfery w pracy (po 75 proc. wskazań). Nieco mniej, bo 72 proc. badanych przyznało, że bodźcem do pozostania w firmie byłoby programy umożliwiające balans między życiem prywatnym i zawodowym oraz szkolenia i dofinansowanie edukacji i elastyczne godziny pracy. Z kolei 61 proc. z nich jako czynnik wpływający na chęć kontynuacji zatrudnienia w obecnej firmie wskazało umożliwienie pracy hybrydowej.

Gi Group Holding to międzynarodowa agencja pracy obecna w 57 krajach. W Polsce działa od 2007 roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gaslighting - jak się bronić i radzić sobie z manipulacją emocjonalną?

Czym jest gaslighting? Jak go rozpoznać, bronić się i radzić sobie z manipulacją emocjonalną? Oto 6 strategii na zdemaskowanie gaslightingu: rozpoznanie i przezwyciężanie manipulacji emocjonalnej.

Nastolatek też może mieć konto na PUE ZUS. Przyda się np. do ubezpieczenia zdrowotnego lub renty rodzinnej

ZUS informuje, że nie tylko osoby pełnoletnie mogą mieć swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Takie konto może też mieć nastolatek, który ukończył 13 lat. Aby je założyć musi mieć swój dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Do czego nastolatkowi może się przydać konto na PUE ZUS?

Zwolnienie ze świadczenia pracy, wypowiedzenie zmieniające lub rozwiązanie umowy o pracę? To może dotknąć tę grupę pracowników

Stwierdzenie przez lekarza medycyny pracy przeciwskazań do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownika powoduje brak możliwości jej wykonywania. Co powinien wówczas zrobić pracodawca?

Kilometrówka 2024 – ile wynosi stawka za kilometr?

Kilometrówka w 2024 roku wynosi 1,15 zł . Czy jest to stawka kilometrówki dla wszystkich pojazdów? Jaki jest wzór na wyliczenie, ile należy się pracownikowi za podróż prywatnym samochodem w celach służbowych w 2024 roku?

REKLAMA

Ryczałt samochodowy 2024 – kalkulator

Kalkulator ryczałtu samochodowego 2024 pozwala na szybkie wyliczenie należności pracownika za używanie samochodu prywatnego w celach służbowych. Jakie są stawki? Ile wynosi limit kilometrów na miesiąc?

ZUS: Konto na PUE ZUS może założyć także nastolatek

Założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS jest proste. Własny profil daje dostęp do wielu istotnych informacji, które znajdują się na koncie w ZUS. Niewiele osób wie, że konto na PUE ZUS może mieć nie tylko dorosły, ale też nastolatek, który ukończył 13. rok życia.

Emerytura matczyna a praca - czy można dorobić?

Emerytura matczyna - czy praca podczas pobierania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego jest dozwolona? Czy można dorabiać na emeryturze matczynej?

Sejm: Koniec tradycyjnych umów o pracę? Będzie ułatwienie dla pracowników nie pracujących w siedzibie firmy?

Do tej pory profil zaufany był ograniczony do kontaktów obywateli z urzędami. W Sejmie pojawił się postulat, aby można było przy jego pomocy podpisywać cyfrowo dokumenty między pracodawcą a pracownikiem. I wysyłać je zwykłym emailem

REKLAMA

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy

Jaka będzie cena truskawki w tym roku? Wysoka, bo brakuje rąk do pracy. Poszukiwani są pracownicy sezonowi. Dosłownie brakuje osób, które miałyby pracować przy zbiorach truskawek. Skąd to wynika? Z tego pracownicy sezonowi się cenią a ponadto wiele pracowników ze wschodu nie przyjedzie już na polskie plantacje. 

Kawa z INFORLEX: Stanowisko pracy wyposażone w monitor ekranowy po zmianie przepisów

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 23 kwietnia br. Tematem spotkania będzie omówienie nowych obowiązków pracodawców w zakresie organizacji stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe.

REKLAMA