REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Rząd: nie będzie składek ZUS od wszystkich umów. ale inspekcja pracy będzie zmieniać umowy jak sąd

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Oskładkowania wszystkich umów cywilnych o pracę nie będzie, rząd już zdecydował
Oskładkowania wszystkich umów cywilnych o pracę nie będzie, rząd już zdecydował
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

Oskładkowanie wszystkich umów byłoby równoznaczne ponadto z dodatkowymi kosztami dla pracodawców.

REKLAMA

Nie będzie obowiązkowych składek ZUS od wszystkich umów

REKLAMA

– Ozusowaniem umów zleceń straszył poprzedni rząd i takie zobowiązanie zapisał w KPO. Należy docenić determinację obecnego rządu w renegocjacjach z Komisją Europejską i rezygnację z tego pomysłu. To dobra decyzja, która może złagodzić napiętą od trzech lat sytuację na rynku pracy. Poważne spowolnienie gospodarcze w 2023 roku, dekoniunktura w strefie euro, zwłaszcza w Niemczech i utrzymująca się presja płacowa, związana z ogromnym wzrostem płacy minimalnej, uderzyły w polskie firmy – komentuje prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i badacz z Uniwersytetu Warszawskiego.
Już całkiem niedorzeczna była woluntarystyczna twórczość ministra pracy, która chciała ozusować nawet umowy o dzieło, choć zmieniany zapis Krajowego Planu Odbudowy przewidywał wprowadzenie obowiązku oskładkowania wszystkich umów cywilno-prawnych, ale z wyjątkiem umów o dzieło oraz studentów do 26. roku życia.

Jak zwraca uwagę ekspert Konfederacji Lewiatan odnosząc się do sytuacji gospodarczej, poprawie której oskładkowanie wszystkich umów by nie sprzyjało, w 2024 roku było nieco lepiej, ale płace dalej rosły bardzo szybko, a wraz z lawinowym wzrostem cen energii poważnie odbiły się na kondycji małych firm.
Po raz pierwszy od dekady obserwujemy spadek zatrudnienia, przy wciąż dwucyfrowo rosnących płacach. Mimo spodziewanego przyspieszenia wzrostu gospodarczego w tym roku, firmy wciąż mają kłopoty z kosztami energii i pracy. Z tego względu nie należy podejmować żadnych decyzji, które zwiększałyby koszty pracy, a takie byłyby konsekwencje pełnego ozusowania umów zleceń – podkreśla prof. Jacek Męcina.

Nie będzie oskładkowania umów co w zamian

Uchwała podjęta przez Radę Ministrów przewiduje zmiany w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO), które nadal mają zapewnić skuteczną realizację ważnych społecznie refom i inwestycji. Jest to bezpośrednio związane ze złożeniem 27 grudnia 2024 roku przez Polskę do Komisji Europejskiej wniosku o płatność, który obejmuje czwartą i piątą transzę środków z KPO.
Bez realizacji oskładkowania umów cywilnych, tych unijnych pieniędzy by nie było. Rząd liczy, że zmiany wprowadzone uchwałą w miejsce wcześniejszego zapisu zagwarantują wypłatę tych dwóch transz pieniędzy należnych z KPO.

Uchwała Rady Ministrów zapowiada, iż wprowadzone zostają zmiany do reformy „ograniczenie segmentacji rynku pracy”. Na czym będą polegały? Wśród proponowanych alternatywnych rozwiązań znajduje się:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • reforma polegająca na zapewnieniu skutecznego przekształcania pozornych umów cywilno-prawnych w umowy o pracę, przy zwiększeniu efektywności działań Państwowej Inspekcji Pracy;
  • reforma Kodeksu pracy, która przewiduje korzystniejsze zasady obliczania stażu pracy pracowników zatrudnionych w przeszłości na podstawie umów cywilnoprawnych;
  • reforma dotycząca zabezpieczenia socjalnego osób, które wykonują zawód artystyczny, poprzez odpowiednie włączenie artystów do systemu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych.

Proponowane jest też przesunięcie terminu realizacji reformy na II kwartał 2026 roku. Do III kwartału 2025 roku wydłużony zostaje czas na realizację reformy „zwiększenie efektywności, dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych”.
Chodzi o modernizację i poprawę efektywności szpitali oraz wejście w życie ustawy o Krajowej Sieci Kardiologicznej. Waga i złożoność zmian wymaga przeprowadzenia w tym zakresie dodatkowych prac legislacyjnych.

Rezygnacja z pełnego ozusowania umów zleceń to dobra decyzja

REKLAMA

Wycofanie się rządu z ozusowania umów zleceń to dobra decyzja, która uchroni rynek pracy przed kłopotami. Dzięki temu mamy szansę na ożywienie na rynku pracy już w drugiej połowie 2025 roku –chwali decyzję rządu prof. Jacek Męcina.
– Rząd chce jednak, żeby Państwowa Inspekcja Pracy mogła zmieniać umowy zlecenia na umowy o pracę. Przedsiębiorcy nie godzą się na takie rozwiązanie i są za poszukiwaniem skutecznych, ale i bezpiecznych dla firm metod walki z nieuczciwą konkurencją – dodaje ekspert.

– Tylko wtedy jest szansa, że także zatrudnienie drgnie w II połowie roku i to pod warunkiem że ożywią się inwestycje. Jest na to szansa, bo obok lepszej koniunktury powinniśmy odczuwać skutki napływu pieniędzy z KPO. Cieszą też zapowiedzi korekty Zielonego Ładu, które powinny się przełożyć się w perspektywie kilku lat na obniżenie cen energii. Wszystko to może sprzyjać wzrostowi gospodarczemu i poprawie konkurencyjności polskiej gospodarki - ocenia prof. Jacek Męcina.

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wyższe wynagrodzenia w budżetówce od 2026 r. Pracodawcy chcą większej podwyżki dla pracowników

Płaca minimalna w 2026 r. wzrośnie o 3%, ale w budżetówce podwyżka powinna być wyższa. Pracodawcy chcą wyższych wynagrodzeń w sferze budżetowej, aby jakość usług publicznych również rosła.

Nie będzie w tym roku niższego dodatku za pracę w nocy niż w lipcu

W lipcu 2025 r. mamy najniższy dodatek za pracę w nocy. Taka sama kwota będzie obowiązywała w październiku. To miesiące z największą liczbą godzin pracy. Ile wynosi dodatek nocny w tym miesiącu?

Opieka nad małym dzieckiem podczas pracy zdalnej. Co z kontrolą pracodawcy?

Jak pracodawca może skontrolować pracę zdalną pracownika, który w czasie godzin pracy sprawuje bezpośrednią opiekę nad małoletnim dzieckiem (do 4. roku życia), szczególnie gdy dziecko nie ma zapewnionej w tym czasie opieki przez inną osobę (np. nianię, innego członka rodziny, żłobek, przedszkole)?

PPK: od jakiej kwoty nalicza się wpłaty? Czy wczasy pod gruszą, świadczenia urlopowe, nagroda jubileuszowa i zasiłki liczą się do podstawy wymiaru wpłat?

Od jakiej kwoty liczy się wpłaty na PPK? Nie od każdego świadczenia na rzecz uczestnika PPK należy naliczać wpłaty do PPK. To, czy dane świadczenie stanowi podstawę wpłat do PPK, zależy od tego, czy jest ono podstawą wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe. Co z wczasami pod gruszą, świadczeniem urlopowym, nagrodą jubileuszową, zasiłkami i urlopem wychowawczym?

REKLAMA

Odmowa renty wdowiej: 7 powodów odmowy renty wdowiej przez ZUS

Otrzymałaś odmowę przyznania renty wdowiej przez ZUS? Sprawdź, jakie są najczęstsze powody niepozwalające na wypłatę nowego świadczenia. Jeśli nie zgadzasz się z rozstrzygnięciem Zakładu, możesz odwołać się do sądu.

Czy jesteśmy gotowi na skrócony tydzień pracy? Jak go sobie wyobrażamy?

Jak sobie wyobrażamy skrócony tydzień pracy? Mniej godzin, ale pięć dni w tygodniu? Więcej godzin i dodatkowy dzień wolny? Ale kiedy, w poniedziałek czy piątek, a może środę? Badacze z Uniwersytetu SWPS przyjrzeli się wyobrażeniom.

Renta wdowia - kiedy pierwsze wypłaty? Terminy wypłat ZUS w lipcu i sierpniu

Renta wdowia pozwala na łączenie dwóch świadczeń renty rodzinnej po zmarłym małżonku i świadczenia emerytalno-rentowego. Lipiec to termin pierwszych wypłat renty wdowiej. Kiedy dokładnie ZUS wypłaci świadczenie w lipcu i sierpniu 2025 r.?

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego [projekt]

Podwyżek w samorządzie ciąg dalszy. Wielce prawdopodobne, że tak. Bo ma dojść do dostosowania poziomu maksymalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatku funkcyjnego do zmienionej kwoty bazowej, wynikającej z ustawy budżetowej na rok 2025. Zatem z wyrównaniem od 1 lipca 2025 r. mają obowiązywać nowe maksymalne stawki wynagrodzenia zasadniczego i dodatku funkcyjnego w samorządzie.

REKLAMA

PIP: 350 tysięcy bezpłatnych porad rocznie dla pracodawców. Inspekcja pracy nie tylko kontroluje, ale i pomaga

Działalność PIP to nie tylko kontrole, ale i bezpłatne porady prawne dla pracodawców. Inspekcja pracy wydaje 350 tysięcy porad rocznie, które skierowane są wprost do osób zatrudniających pracowników. Warto korzystać z pomocy PIP.

Gdzie chcą pracować Polacy? Ranking 2025: wymarzonym miejscem pracy branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT

Gdzie w 2025 roku chcą pracować Polacy? Oto ranking branż. Okazuje się, że wymarzonym miejscem pracy jest branża motoryzacyjna. Bije na głowę IT. Czym kierują się pracownicy przy wyborze branży, w której podejmują pracę?

REKLAMA