REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czego żałują najstarsi? Pokolenie Z stawia granice

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
czego żałują najstarsi kariera pokolenie z zetki życie prywatne kontakty z dziećmi czas relacje
Czego żałują najstarsi? Kariera a życie prywatne - pokolenie Z stawia granice
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Najstarsze pokolenie na rynku pracy żałuje poświęcenia dla kariery zawodowej życia prywatnego - najbardziej czasu niespędzanego z dziećmi. To wyjątkowy okres, do którego nie da się powrócić, a który buduje u dziecka poczucie bezpieczeństwa i charakter relacji z rodzicem. Najmłodsze pokolenie na rynku pracy, pokolenie Z, stawia w tym aspekcie granicę.

Czego żałuje pokolenie Y?

Ponad jedna trzecia pracujących umysłowo deklaruje, że musiała poświęcić coś ważnego dla swojej kariery zawodowej - wynika z raportu portali pracy rocketjobs.pl i justjoin.it „Jak pracować, by nie żałować. Pokolenia X, Y i Z o dopasowaniu do pracy”. Najczęściej zaniedbywanymi na rzecz pracy aspektami są: czas na własne zainteresowania, zdrowie psychiczne i życie towarzyskie oraz relacje z przyjaciółmi. Najmniej skłonne do poświęceń dla kariery jest pokolenie Z, a najbardziej Milenialsi oraz kobiety.

REKLAMA

Autopromocja

Praca jest jednym z kluczowych aspektów życia dla większości ludzi – w badaniu rocketjobs.pl z 2023 r. aż 52 proc. pracowników oceniło ją jako istotny element swojego życia. Jednak imponujący rozwój kariery zawodowej zwykle okupiony jest wyrzeczeniami w innych sferach.

Z najnowszego raportu marki wynika, że aż co trzeci pracownik umysłowy (34 proc.) poświęcił co najmniej jeden z ważnych aspektów życia na rzecz swojej pracy.
Wśród obszarów życia, które najbardziej cierpią w obliczu zawodowych ambicji, prym wiodą pasje, hobby i aktywność sportowa – aż 53 proc. badanych wskazało, że brak czasu na własne zainteresowania jest dla nich jedną z najdotkliwszych strat. Kolejno, na szali znajdują się zdrowie psychiczne i równowaga emocjonalna (dla 47 proc. badanych) oraz życie towarzyskie i relacje z przyjaciółmi (38 proc.). Następnie 35 proc. pracowników przyznało, że rozwój kariery wiązał się z dla nich z osłabieniem jakości relacji z partnerem czy partnerką oraz pogorszeniem zdrowia fizycznego. Ponadto, aż jedna czwarta pracowników (25 proc.) poświęciła dla kariery swoje zawodowe marzenia – pracując w zupełnie innym zawodzie, niż pierwotnie planowali.

Pokolenie Z stawia granice

Dynamika rynku pracy pokazuje wyraźne różnice pokoleniowe w podejściu do poświęceń zawodowych. W raporcie Milenialsi (pokolenie Y) wyłonili się jako najbardziej skłonni do rezygnacji z życia prywatnego i komfortu psychicznego na rzecz zawodowego sukcesu. To właśnie oni najczęściej deklarowali, że dla kariery poświęcili zdrowie (40 proc.) oraz życie towarzyskie (44 proc.). Z kolei najmłodsze pokolenie pracowników, czyli Z (19–27 lat), świadome kosztów zdrowotnych oraz wpływu pracy na relacje, ma mniejszą skłonność do kompromisów w tych aspektach. Szukając różnic płciowych kobiety zdecydowanie bardziej nadszarpnęły swoją równowagę emocjonalną w procesie budowania kariery (52 proc. w porównaniu do 42 proc. mężczyzn), a mężczyźni czas na pasje, sport i hobby (55 proc.).

Brak czasu dla dzieci

Wyrzeczenia w imię sukcesu zawodowego często wiążą się z poczuciem żalu. Główne aspekty, których poświęcenia respondenci najbardziej żałują dotyczą właśnie relacji - to m.in. czas  spędzony z dziećmi (66 proc.), zdrowie mentalne (65 proc.) oraz jakość relacji z partnerką lub partnerem (63 proc.). Wnioski te odzwierciedlają zmieniające się potrzeby pracowników oraz ich oczekiwania wobec pracy – obecnie zwłaszcza najmłodsze pokolenia, coraz częściej stawiają granice, co skłania również pracodawców do bardziej zrównoważonego podejścia do wymagań zawodowych. Najstarsze pokolenie X, bardziej doświadczone życiowo, wykazuje refleksję nad priorytetami. W tym pokoleniu aż 72 proc. żałuje poświęcania swojego zdrowia dla pracy, a 53 proc. braku czasu na rozwój osobisty i kontakt z kulturą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Źródłem największego żalu związanego z poświęceniem czegoś dla pracy, okazał się być czas dla dzieci. Okres dzieciństwa jest wyjątkowym czasem w rozwoju człowieka i niestety nie da się go „nadrobić”. Dziecko potrzebuje nie tylko wysokiej jakości czasu z rodzicem, ale także zwyczajnie jego pewnej ilości. Wspólny czas buduje w nim przekonanie, że jest bezpieczne, kochane, lubiane i wartościowe. Nic więc dziwnego, iż po jakimś czasie rodzice żałują, że nie było ich w życiu dzieci - mówi Ewa Jarczewska-Gerc, psycholożka, jedna z ekspertek raportu. Na szczęście elastyczne modele pracy – wdrożone w trakcie i po pandemii – dają coraz więcej możliwości łączenia obowiązków zawodowych i z rodzinnymi. Pracodawcy coraz częściej rozumieją, jak ważna dla pracowników jest możliwość zajmowania się dziećmi i wprowadzają modele pracy ułatwiające to w praktyce, takie jak praca hybrydowa czy asynchroniczna - dodaje.

Raport „Jak pracować, by nie żałować? Pokolenia X, Y i Z o dopasowaniu do pracy” to pierwsza na rynku publikacja poświęcona tematowi dopasowania do pracy, która całościowo analizuje, jak różne pokolenia dopasowują się do dynamicznie zmieniających się realiów pracy oraz jakie koszty osobiste ponoszą w imię rozwoju kariery. Badanie przeprowadzono na próbie 1500 pracowników biurowych reprezentujących pokolenia X, Y oraz Z.

Pełna wersja raportu dostępna jest do pobrania pod adresem jakpracowacbyniezalowac.pl

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bezpłatny e-book Piękny umysł. PRISM Brain Mapping

Żyjemy w czasach, w których jedynym pewnikiem jest zmiana. Kluczowe dla niej są samoświadomość i samopoznanie. Prezentujemy jedno z najlepszych narzędzi, które nam w tym pomoże – PRISM Brain Mapping.

Kobieta 12 kg. Mężczyzna 30 kg. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy

Kobieta może podnosić 12 kg, a mężczyzna aż 30 kg przy pracy stałej. To prawie 3 razy więcej. Przepisy BHP regulują podnoszenie ciężarów w pracy w różnych okolicznościach. Kiedy konieczne jest zespołowe przenoszenie ciężarów przez pracowników? Oto przepisy prawne określające zasady transportu ręcznego.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce 2025. Gigantyczne straty dla przedsiębiorców. Każdy chciałby mniej pracować

Każdy chciałby mniej pracować, być wiecznie młodym, zarabiać dużo pieniędzy i nie mieć zmartwień. - Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie negatywnie ocenia plany wprowadzenia w Polsce czterodniowego tygodnia pracy. Jeszcze w kwietniu zostaną przedstawione główne założenia programu.

Dodatek dopełniający do renty socjalnej. Czy będzie podlegał potrąceniom i egzekucji?

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, od maja będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Przepisy przewidują, że z dodatku dopełniającego będą dokonywane potrącenia i egzekucja. Do Sejmu wpłynęła petycja w sprawie ich ograniczenia.

REKLAMA

Szkolenie pracowników: jak optymalizować koszty poprawy kompetencji w firmie, angażując sztuczną inteligencję

Personalizacja czy microlearning pozwalają skutecznie podnosić kompetencje zatrudnionych, co przekłada się na realne korzyści biznesowe oraz przewagę konkurencyjną na rynku. Szkolenia pracowników w firmach muszą dostosować się do nowych standardów i trendów rynkowych.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zakazy dla pracodawcy dotyczące kobiet w ciąży i karmiących piersią [Kodeks pracy]

Prawo pracy w sposób szczególny chroni kobiety będące w ciąży oraz karmiące piersią. W tym celu zostały skonstruowane zakazy dla pracodawców zatrudniających takie osoby. Czego dotyczą art. 176, 178, 179 Kodeksu pracy?

Jak korporacje mogą stworzyć inkluzywne środowisko pracy? [Poradnik]

W świecie, który staje się coraz bardziej globalny, zróżnicowany i świadomy społecznie, inkluzywność w miejscu pracy przestaje być opcjonalnym dodatkiem do kultury organizacyjnej. Coraz częściej jest to warunek konieczny do utrzymania konkurencyjności, przyciągania talentów i budowania zdrowej, silnej organizacji. Jednak wdrażanie autentycznej inkluzywności to proces – głęboki, wymagający odwagi, zaangażowania i gotowości do zmiany.

REKLAMA

Wyższy dodatek za pracę w nocy od 1 maja 2025 r. Dla kogo?

Osoby pracujące w porze nocnej mogą liczyć na dodatek z tego tytułu. Ile będzie wynosił dodatek za pracę w nocy w maju 2025 r.? Czym jest praca w porze nocnej? Za pracę w jakich godzinach przysługuje dodatek?

Maj 2025: kalendarz do druku [PDF]

Pobierz kalendarz maja 2025 do druku z miejscem na notatki. Maj 2025 roku zawiera dwa święta ustawowo wolne od pracy. W tym miesiącu jest również Dzień Matki. Najważniejsze daty już są zaznaczone. Wydrukuj i dopisz swoje notatki.

REKLAMA