Czy zasiłek wypłacany w związku z wypadkiem przy pracy należy obniżać za czas pobytu w szpitalu
10 gru 2010
Pracownik 12 listopada br. uległ wypadkowi przy pracy. Z tego powodu jest niezdolny do pracy od 12 listopada br. do 10 grudnia br. Od 20 listopada do 6 grudnia br. przebywał w szpitalu. Jak obliczyć wysokość zasiłku? Czy należy obniżać zasiłek za te dni, w których pracownik przebywał w szpitalu?
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
29 lis 2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Obejmują one m.in. wypadki przy pracy i choroby zawodowe, bhp, zasiłki.
Czy pozbawienie pracownika prawa do zasiłku chorobowego powoduje przerwę w niezdolności do pracy
23 lis 2010
Pracownik naszej firmy przebywał na zwolnieniu lekarskim od 27 lutego do 12 października br. z powodu gruźlicy. W wyniku przeprowadzonej kontroli wykorzystywania zwolnienia lekarskiego przez pracownika pozbawiliśmy go prawa do zasiłku chorobowego za 14 dni, od 29 września do 12 października br. Obecnie pracownik dostarczył kolejne zwolnienie lekarskie na okres od 13 października do 1 listopada br. Czy za ten okres niezdolności do pracy należy mu wypłacić zasiłek chorobowy? Jak liczyć okres zasiłkowy?
Prawo do zasiłku chorobowego dla ubezpieczonych dobrowolnie i obowiązkowo
19 lis 2010
Nabycie prawa do zasiłku chorobowego przez osoby ubezpieczone dobrowolnie później niż przez osoby ubezpieczone obowiązkowo jest zgodne z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny (TK).
Czy zleceniobiorców trzeba kierować na badania lekarskie i szkolenia bhp
17 lis 2010
Prowadzę zakład produkcji mebli. W najbliższym czasie planuję zatrudnienie kilku osób na podstawie umowy zlecenia. Jedną z tych osób będzie księgowy, którego zadaniem będzie sporządzenie bilansu rocznego. Natomiast pozostałe osoby zostaną zatrudnione przy pracach związanych z remontem hal produkcyjnych. Czy muszę skierować tych zleceniobiorców na wstępne badania lekarskie, szkolenia bhp i zapoznać ich z oceną ryzyka zawodowego?
Zły system kontroli zwolnień lekarskich naraża pracodawców na straty
09 lis 2010
Zły system kontroli jest winny temu, że pracownicy bezprawnie korzystają ze zwolnień lekarskich. Zdaniem Pracodawców RP potrzebne jest jak najszybsze rozwiązanie tego problemu.
Jak przygotować się do prac zimowych?
09 lis 2010
Pracownicy wykonujący swoją pracę w trudnych warunkach atmosferycznych i niskiej temperaturze narażeni są przede wszystkim na upadki będące skutkiem poślizgnięcia się na ośnieżonej lub zalodzonej powierzchni oraz na odmrożenia kończyn, uszu czy choroby będące skutkiem gwałtownych zmian temperatury. W celu maksymalnego zmniejszenia tego ryzyka należy podjąć odpowiednie kroki, z których podstawowym jest właściwie przeprowadzona ocena wszystkich możliwych zagrożeń.
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia
08 lis 2010
ZUS zaprasza na bezpłatne szkolenia. Ich tematyka obejmuje m.in. obsługę programu Płatnik.
Orzekanie o niezdolności do pracy
02 lis 2010
Czym różni się orzeczenie o niezdolności do pracy wydane przez lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych od orzeczenia wydanego przez lekarza medycyny pracy?
Ubezpieczenie zdrowotne - czy będzie zmiana przepisów dot. finansowania składek
29 paź 2010
Minister zdrowia Ewa Kopacz powiedziała, że "nic jej nie wiadomo", by w resorcie trwały prace nad zmianą przepisów dotyczących finansowania z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników. Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł 26 października, że są one niezgodne z konstytucją.
Uproszczone druki zwolnień lekarskich
28 paź 2010
O pięć rubryk zmniejszy się liczba pól, które musi wypełnić lekarz wystawiając zwolnienie lekarskie. Druki zostały uproszczone po długiej batalii lekarzy, którzy argumentowali, że im krócej wypełniać będą druk, tym więcej czasu pozostanie im dla pacjenta.
Pakiet ustaw zdrowotnych do sejmowej komisji zdrowia
28 paź 2010
Pakiet ustaw zdrowotnych przedstawionych przez rząd trafi do prac w komisji zdrowia - zdecydowali posłowie.
Niekonstytucyjne finansowanie składek na ubezpieczenie zdrowotne
27 paź 2010
Trybunał Konstytucyjny (TK) orzekł, że finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników, bez względu na ich status materialny, jest niezgodne z konstytucją. Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego potrzebna jest nie tylko reforma ubezpieczeń zdrowotnych rolników, ale całego systemu.
Czy finansowanie z budżetu składek ubezpieczenia zdrowotnego jest konstytucyjne
26 paź 2010
Trybunał Konstytucyjny w pełnym składzie zbada dzisiaj, 26 października, czy finansowanie z budżetu państwa składek zdrowotnych rolników - bez względu na ich status materialny - jest zgodne z konstytucją. Wniosek do TK w tej sprawie skierował Rzecznik Praw Obywatelskich (RPO).
Choroba nauczyciela
11 paź 2010
Od 9 lat zatrudniamy nauczycielkę na czas nieokreślony w niepełnym wymiarze godzin. Podejrzewamy, że cierpi na anoreksję. Czy dyrektor może wysłać ją na badania lekarskie i w przypadku orzeczenia lekarza o niezdolności do pracy rozwiązać z nią umowę? Czy wówczas będzie miała prawo do okresu wypowiedzenia? Czy należy jej się odprawa?
Jakie obowiązki ma pracodawca zatrudniający pracownika ponownie po 3-miesięcznej przerwie?
28 wrz 2010
Pracodawca ponownie zatrudnił pracownika, który świadczył pracę na jego rzecz. Przerwa w zatrudnieniu trwała 3 miesiące. Pracownik zatrudniony jest na tym samym stanowisku pracy. Jakie obowiązki z zakresu bhp ciążą na pracodawcy? Czy konieczne jest przeprowadzenie szkolenia z zakresu bhp lub kierowanie pracownika na badania lekarskie?
Odszkodowania dla pacjentów z tytułu błędów medycznych - nowelizacja ustawy
28 wrz 2010
Umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową - to główne założenie projektu nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, który został skierowany do Komitetu Rady Ministrów.
Zakres badań okresowych a odpowiedzialność za wypadek przy pracy
27 wrz 2010
Pracodawca odpowiada za dopuszczenie pracownika do pracy bez prawidłowego orzeczenia lekarskiego tylko wówczas, gdy badanie przeprowadzono nieprawidłowo, a pracodawca albo o tym wie, albo nieprawidłowości te są widoczne.(Wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., sygn. akt I PK 29/10)
Urlop zdrowotny
24 wrz 2010
Przez okres 5 lat byłam nauczycielem akademickim. Obecnie pracuję od 4 lat w szkole podstawowej w charakterze nauczyciela języka polskiego. Od 2 lat choruję na gardło i chciałabym ubiegać się o urlop zdrowotny. Pracodawca twierdzi, że nie mam uprawnień. Czy ma rację?
Jak ZUS kontroluje chorych pracowników
17 wrz 2010
Jeżeli pracodawca ma wątpliwości co do wiarygodności zaświadczeń
lekarskich przedstawionych przez pracownika, ma możliwość zwrócenia się
do ZUS z wnioskiem o przeprowadzenie kontroli.
Przerwanie świadczenia rehabilitacyjnego
17 wrz 2010
Jeden z naszych pracowników przebywa od 5 miesięcy na świadczeniu rehabilitacyjnym, które zostało przyznane na 10 miesięcy. W dniu 9 czerwca 2010 r. stawił się do pracy i zażądał skierowania na badania kontrolne, twierdząc, że odzyskał zdolność do pracy, na co przedstawił orzeczenie lekarza prowadzącego. Czy pracodawca powinien skierować tego pracownika na badania do lekarza przeprowadzającego badania profilaktyczne?
Dokumentacja pracownika przebywającego w szpitalu
15 wrz 2010
Pracownik choruje od dłuższego czasu. Zwolnienia 14-dniowe przynosił od różnych lekarzy. Natomiast 30 listopada przyniósł zwolnienie za okres od połowy października do 30 listopada, a cały ten okres przebywał w szpitalu. Jak mam rozwiązać ten problem i czy muszę skorygować poprzednie zwolnienia do wysokości 70%?
Pakiet zdrowotny - założenia ustaw
14 wrz 2010
Samorządy, które nie przekształcą szpitali w spółki, będą płaciły ich długi, leki refundowane otrzymają stałe marże i ceny, pacjenci będą dochodzić odszkodowań bez sądu, lecznice zostaną zinformatyzowane - to główne założenia pakietu ustaw zdrowotnych.
Odszkodowania dla pacjentów z tytułu błędów medycznych
08 wrz 2010
Umożliwienie pacjentom dochodzenia odszkodowań z tytułu błędów medycznych bez konieczności występowania na drogę sądową - to główne założenie nowelizacji ustawy o prawach pacjenta, którą przygotowało Ministerstwo Zdrowia (MZ).
Wpływ alkoholu na sprawność kierowcy
03 wrz 2010
Od 1 lipca obowiązują nowe przepisy zaostrzające kary wobec pijanych kierowców. Warto pamiętać, że każda ilość wypitego alkoholu jest niebezpieczna, ponieważ obniża sprawność działania osoby prowadzącej pojazd i przez to istotnie zwiększa ryzyko wypadku. Obowiązkiem firmy jest przeciwdziałanie takim sytuacjom.
Ustawa o działalności leczniczej - projekt ministerstwa zdrowia
01 wrz 2010
Kwestia przekształceń szpitali zostanie uregulowana w ustawie o działalności leczniczej. Wchodzi ona w skład pakietu zdrowotnego, który jesienią ma zostać złożony w Sejmie.
Procedura ujawniania choroby zawodowej
30 sie 2010
W przypadku zgłoszenia podejrzenia choroby zawodowej przez pracownika pracodawca musi powiadomić o tym przypadku inspekcję sanitarną oraz z nią współdziałać w celu potwierdzenia lub wykluczenia tej choroby.
W jakim zakresie pracodawca odpowiada za przeprowadzenie badań okresowych
21 lip 2010
Pracodawca odpowiada za dopuszczenie pracownika bez prawidłowego orzeczenia lekarskiego do pracy tylko wówczas, gdy wie, że badanie przeprowadzono nieprawidłowo, a nieprawidłowości te są widoczne (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 29/10).
Zmniejszenie liczby dni urlopu i mniej badań lekarskich pracowników
12 lip 2010
Ograniczenie liczby wstępnych badań lekarskich, uproszczenie zasad karania pracowników czy zmniejszenie liczby dni urlopu na żądanie z czterech do dwóch - to propozycje organizacji Pracodawcy RP dotyczące zmian w kodeksie pracy, zgłoszone do sejmowej komisji Przyjazne Państwo.
Borelioza – jak zapobiegać chorobie
02 cze 2010
Specjalista ds. bhp powinien informować pracowników o zagrożeniu, jakie wiąże się z ukąszeniem przez kleszcza. Dotyczy to zarówno postępowania w związku z ukąszeniem, ale też skutków, jakie może ono wywołać. Należy pamiętać, że nieleczona borelioza z czasem może doprowadzić do śmierci.
Obowiązki pracodawcy w zakresie medycyny pracy
01 cze 2010
Przepisy prawa pracy nakładają na pracodawcę liczne obowiązki związane z ochroną zdrowia pracowników. Jednym z nich jest kierowanie pracowników na badania lekarskie. W tym celu pracodawca musi zawrzeć umowę o współpracy z wybraną jednostką służby medycyny pracy.
Bariery biurokratyczne w prawie pracy
25 maja 2010
Na ostatnim posiedzeniu Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo” zajęła się barierami biurokratycznymi w kodeksie pracy wskazanymi przez Konfederację Pracodawców Polskich (KPP).
Choroby zawodowe - nowe przepisy ws. orzecznictwa lekarskiego
29 kwi 2010
Trwają prace nad nowymi przepisami dotyczącymi specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych. Ministerstwo Zdrowia przygotowało projekt rozporządzenia w tej sprawie i przekazało do uzgodnień zewnętrznych i konsultacji społecznych.
Cytologia i mammografia obowiązkowe dla pracownic
22 kwi 2010
Pracujące kobiety będą musiały obowiązkowo wykonywać badania cytologiczne i mammograficzne - przewidują projekty nowelizacji ustaw: o świadczeniach opieki zdrowotnej i Kodeksu pracy, które przygotowało Ministerstwo Zdrowia. Zostały one skierowane do konsultacji społecznych.
Kto może obsługiwać wózek widłowy?
15 kwi 2010
Wózki jezdniowe z napędem silnikowym znajdują szerokie zastosowanie w transporcie wewnątrzzakładowym, budownictwie, handlu wielkopowierzchniowym i wielu innych branżach. Ich eksploatacja wiąże się z wieloma zagrożeniami, dlatego bardzo istotna jest znajomość i przestrzeganie obowiązujących przepisów bhp.
Na jakie badania lekarskie należy skierować pracownika, który przewozi innych pracowników pojazdem służbowym
13 kwi 2010
Zatrudniamy pracownika na stanowisku inspektora kontroli. Uzyskał on pozwolenie pracodawcy na prowadzenie samochodu służbowego (osobowego) w celu wykonywania swoich czynności służbowych, tj. kontroli. Jednocześnie pracownik w czasie swojej pracy ma wykonywać czynności kierowcy i przewozić osoby trzecie. Czy powinniśmy skierować go na dodatkowe badanie lekarskie, jakie przeprowadza się dla kierowców?
Rząd przygotowuje projekt reformy zdrowotnej
08 kwi 2010
28 kwietnia powinien być gotowy projekt reformy opieki zdrowotnej - zapowiedział wiceminister zdrowia Jakub Szulc. Podczas debaty nt. "Przyszłość ochrony zdrowia w Polsce - system" nie chciał jednak zdradzić szczegółów projektowanych reform.
Największy problem szpitali to zbyt niskie nakłady na służbę zdrowia
31 mar 2010
Zbyt niskie nakłady na realizację świadczeń
zdrowotnych, ograniczenia w przyjęciach chorych, nadwykonania i
zadłużanie się są głównymi problemami polskich szpitali - to wnioski z
ankiety Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN), na którą odpowiedziało 506 dyrektorów lecznic.
Badania profilaktyczne pracowników
05 mar 2010
Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika, jeżeli nie przedstawi on aktualnego orzeczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na danym stanowisku.
Mammografia i cytologia obowiązkowymi badaniami okresowymi kobiet
01 mar 2010
Wpisanie mammografii i cytologii do rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia (MZ) dotyczącego obowiązkowych badań okresowych spowoduje, że będą za nie musieli płacić pracodawcy - uważa minister pracy Jolanta Fedak.
Kto i w jaki sposób może ustalić, że wypadek, któremu uległ pracownik, jest wypadkiem ciężkim?
05 lut 2010
Pracownik w trakcie wykonywania pracy doznał skomplikowanego złamania nogi. Kto i w jaki sposób powinien ustalić, czy jest to wypadek ciężki, podlegający zgłoszeniu do PIP i prokuratury?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego gwarancją opieki zdrowotnej
19 sty 2010
Osoby planujące zimowy urlop w państwach Unii Europejskiej, Islandii, Liechtensteinu, Norwegii lub Szwajcarii powinny złożyć wniosek o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) - przypomina Narodowy Fundusz Zdrowia.
Czy pracownik powinien wnosić opłatę za wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia N-9?
08 sty 2010
Pracownik, poszkodowany w wypadku przy pracy, zgłosił się po zakończeniu leczenia do lekarza prowadzącego z prośbą o wystawienie zaświadczenia o stanie zdrowia N-9 wymaganego przez ZUS do ustalenia świadczeń odszkodowawczych. Lekarz zażądał wniesienia opłaty w wysokości 40,00 zł za wydanie zaświadczenia. Czy w ramach ubezpieczenia zdrowotnego poszkodowanemu przysługuje bezpłatnie czy odpłatnie zaświadczenie lekarskie N-9?
Czy na skierowaniu na badanie lekarskie dla magazyniera należy wpisywać informację o transporcie ręcznym?
07 sty 2010
Pracodawca zatrudnia pracowników na stanowiskach magazynierów. Magazyn podzielony jest na dwa pomieszczenia. W pierwszym pomieszczeniu praca wykonywana jest wyłącznie za pomocą urządzeń mechanicznych, które wyeliminowały ręczne prace transportowe. Na terenie drugiego pracownicy wykonują swoją pracę polegającą na przenoszeniu towarów i układaniu ich na półkach regałów magazynowych. W skierowaniach na badania lekarskie pracodawca wskazuje wyłącznie stanowisko pracy magazyniera. W wyniku kontroli PIP inspektor pracy zobowiązał pracodawcę do wskazywania w skierowaniach na badania lekarskie także stanowiska osób pracujących lub mających pracować w drugiej części magazynu. Z decyzji inspektora pracy wynika, że pracownicy podczas wykonywania obowiązków służbowych wykonują operacje ręcznego przemieszczania ciężarów. Czy pracodawca musi zastosować się do zaleceń inspektora pracy i podawać w skierowaniu informacje o transporcie ręcznym?
Czy pracodawca może odsunąć od pracy pracownika, u którego podejrzewa chorobę
30 gru 2009
Podejrzewamy, że jeden z naszych pracowników jest chory na grypę. Pracownik ten jednak twierdzi, że nic mu nie dolega i stawia się codziennie do pracy. Czy możemy odsunąć tego pracownika od pracy, aby nie zarażał pozostałych pracowników? Czy mamy prawo nakazać pracownikom noszenie maseczek ochronnych?
Praca chorego pracownika
26 lis 2009
Warunkiem dopuszczenia pracownika do pracy jest aktualne orzeczenie lekarskie, które stwierdza brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Ważność takiego orzeczenia przerywana jest przez zwolnienie lekarskie.
Badania lekarskie pracowników (art. 229)
01 lis 2009
Pracodawca ma obowiązek dbać o stan zdrowia swoich pracowników. Przejawia się to między innymi w postaci kierowania pracowników na różnego rodzaju badania.
Coraz mniej pieniędzy na świadczenia zdrowotne
28 paź 2009
W 2010 roku nakłady na świadczenia zdrowotne będą niższe o 1,5 mld zł w porównaniu z bieżącym rokiem - poinformowano na konferencji prasowej w Narodowym Funduszu Zdrowia.
Szczególna ochrona zdrowia młodocianych
13 paź 2009
Przepisy prawa pracy przewidują szczególną ochronę zdrowia młodocianych
ze względu na ich uprzywilejowaną sytuację na rynku pracy. Stosunek
pracy z takim młodocianym jest również chroniony, a także obwarowany
wieloma zakazami i nakazami służącymi dobru młodych pracowników.
Kiedy lekarz ma obowiązek skorygowania zwolnienia lekarskiego
17 wrz 2009
Zatrudniamy pracownika, który w naszej firmie pracuje na 3/4 etatu, natomiast w innej na 1/2 etatu. Pracownik otrzymał zwolnienia lekarskie dla każdego zakładu pracy. Na jednym zwolnieniu lekarz wpisał NIP naszej firmy, a nazwę drugiej firmy, w której pracownik pracuje. Natomiast na drugim zwolnieniu lekarskim jest odwrotnie: nazwa naszej firmy i NIP drugiego pracodawcy. Dodatkowo nasz NIP został wpisany błędnie (jedna cyfra). Czy takie zwolnienie lekarskie powinniśmy zwrócić pracownikowi? Czy lekarz ma obowiązek skorygować zwolnienia?