Choroby zawodowe - nowe przepisy ws. orzecznictwa lekarskiego
REKLAMA
Projekt rozporządzenia określa wykaz specjalizacji lekarskich niezbędnych do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych. W projekcie uwzględniono charakter i specyfikę chorób zawodowych. Rozporządzenie przyjmuje, że uprawnienie do wykonywania orzecznictwa w zakresie chorób zawodowych warunkuje posiadanie specjalizacji lekarskiej w określonej dziedzinie.
REKLAMA
Orzecznictwo lekarskie w zakresie chorób zawodowych będą wykonywali lekarze posiadający specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie:
- medycyny pracy;
- medycyny przemysłowej;
- medycyny morskiej i tropikalnej;
- medycyny lotniczej;
- medycyny kolejowej;
- medycyny transportu.
Cytologia i mammografia obowiązkowe dla pracownic >>
W zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych orzecznictwo będzie mógł wykonywać lekarz specjalista chorób zakaźnych albo lekarz specjalista medycyny pracy lub medycyny przemysłowej, z uwzględnieniem opinii lekarza specjalisty chorób zakaźnych. W odniesieniu do pracownika leczonego w warunkach szpitalnych z powodu wystąpienia ostrych objawów choroby, mogącej być chorobą zawodową, orzeczenia dokona zatrudniony w tej jednostce lekarz specjalista odpowiedniej dziedziny medycyny.
Jednostkami orzeczniczymi I stopnia w zakresie chorób zawodowych zakaźnych i pasożytniczych, zgodnie z rozporządzeniem w sprawie chorób zawodowych, są wojewódzkie ośrodki medycyny pracy albo przychodnie i oddziały chorób zakaźnych poziomu wojewódzkiego.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat