Rząd przygotowuje projekt reformy zdrowotnej
REKLAMA
Wiceminister zdrowia zwrócił uwagę na konieczność "jasnego" określenia, jak należy rozumieć publiczną placówkę medyczną. Czy jest to podmiot należący do publicznego właściciela (samorząd terytorialny, wyższa uczelnia), czy placówka należąca do prywatnego właściciela, ale lecząca za publiczne pieniądze, a "zatem wykonująca publiczną misję" - mówił.
REKLAMA
Największy problem szpitali to zbyt niskie nakłady na służbę zdrowia >>
Szulc zaznaczył, że reorganizację systemu opieki zdrowotnej należałoby rozpocząć od świadczeniodawcy, a dopiero potem zająć się płatnikiem.
Jego zdaniem, w obecnej sytuacji należałoby rozważać wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń "substytucyjnych", które "byłyby ubezpieczeniami od niewydolności systemu" i pozwalałyby skrócić czas oczekiwania na badania specjalistyczne.
Szulc mówił, że "nie ma na świecie państwa, w którym wszystko wyglądałoby różowo", a "kolejki są i będą", gdyż jest "zapotrzebowanie" na opiekę zdrowotną. "Należy starać się jednak o to, aby negatywny odbiór opieki zdrowotnej przez pacjentów zmieniać poprzez szereg działań, wśród których finansowanie staje bardzo często na pierwszym miejscu" - podkreślił wiceminister zdrowia.
Pacjenci blokują miejsca w kolejkach do lekarzy specjalistów >>
"Musimy pamiętać o tym, że zmiany w systemie ochrony zdrowia, to nie jest tylko i wyłącznie finansowanie. Pamiętajmy o tym, że 90 proc. jednostek medycznych w Polsce na podstawowej działalności leczniczej się finansuje, czyli nie przynosi strat" - podkreślił Szulc. "Warto pamiętać również o tym, że na przestrzeni ostatnich trzech lat finansowanie służby zdrowia wzrosło o 30 proc." - dodał.
Szulc nie chciał ujawnić, jakie zmiany w systemie opieki zdrowotnej są planowane, ale - jak zaznaczył - szczegółowe rozwiązania zostaną zaprezentowane, kiedy będzie gotowy cały pakiet zmian. Dodał, że być może będzie on już gotowy za trzy tygodnie, tj. na 28 kwietnia - na drugą część debaty poświęconej przyszłości ochrony zdrowia.
Szulc powiedział tylko, że Ministerstwo Zdrowia będzie proponować zmiany zarówno z zakresu organizacji świadczeniodawców, jak też sposobów funkcjonowania i płacenia za świadczenia opieki zdrowotnej, czyli od strony dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych.
Sprzeciw wobec dodatkowych opłat za służbę zdrowia >>
Dodał, że zmiany w systemie zdrowia będą dotykać bardzo istotnych problemów, o których obecnie się nie mówi, np. uporządkowania polityki lekowej czy dotyczących edukacji i kształcenia medycznego.
Debata została zorganizowana przez Związek Powiatów Polskich i Konfederację Pracodawców Polskich.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat