reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Bariery biurokratyczne w prawie pracy

Bariery biurokratyczne w prawie pracy

Na ostatnim posiedzeniu Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo” zajęła się barierami biurokratycznymi w kodeksie pracy wskazanymi przez Konfederację Pracodawców Polskich (KPP).

Komisja Nadzwyczajna "Przyjazne Państwo" na posiedzeniu, które odbyło się 20 maja br., zdecydowała o prowadzeniu dalszych prac w zakresie:

  • procedur karania karami porządkowymi. KPP uważa, że możliwość skorzystania przez pracodawcę z prawa nałożenia na pracownika kary porządkowej wiąże się z bardzo skomplikowaną procedurą. Naruszenie któregokolwiek wymogu formalnego może łączyć się z uchyleniem przez sąd pracy zastosowanej kary oraz z obowiązkiem zapłaty kosztów postępowania sądowego przez pracodawcę. Zawiła procedura jest często powodem, dla którego pracodawcy wolą rozwiązać od razu umowę o pracę, niż podjąć próbę dyscyplinowania pracownika za pomocą kar porządkowych;
  • obowiązku przeprowadzenia badań lekarskich. Zdaniem KPP badaniom lekarskim powinni podlegać pracownicy, których stosunek pracy ustał w ciągu 30 dni od ponownego zatrudnienia na tym samym stanowisku pracy. Nowe brzmienie przepisu byłoby zgodne z regułami systemu prawa pracy oraz funkcją analizowanego przepisu;
  • urlopu na żądanie. Według KPP jest to „kuriozum legislacyjne” nie tylko z powodu niejasności przepisu i problemów z jego interpretacją, lecz także ze względu na cel omawianej regulacji i odejście od zasady urlopu nieprzerwanego. Problemy budzą przede wszystkim termin i forma zgłoszenia żądania udzielenia urlopu oraz prawne możliwości odmowy udzielenia urlopu przez pracodawcę. KPP nie postuluje uchylenia tego zapisu z kodeksu pracy, ale jego doprecyzowanie.

Absurdy w przepisach prawa pracy >>

reklama

Czytaj także

Źródło:

kadry.infor.pl
Czas pracy 2020. Planowanie, rozliczanie i ewidencja59.00 zł
reklama

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Tax Angels Group Limited

Tax Angels Group Limited to kancelaria podatkowa, tworzona przez zespół doradców wspierających przedsiębiorców w zakresie otwierania firm za granicą, w szczególności w Wielkiej Brytanii i Szkocji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama