W jakim zakresie pracodawca odpowiada za przeprowadzenie badań okresowych
REKLAMA
Zygmunt B. był górnikiem – kombajnistą zatrudnionym na stałe pod ziemią w jednej ze śląskich kopalń. 23 października 2005 r., przed rozpoczęciem pracy na nocnej zmianie, przeprowadzał ze współpracownikiem próbę uruchomienia sprzętu wydobywczego, podczas której dostał zawału serca. Po leczeniu i rekonwalescencji, wobec niestwierdzenia przez kopalnię tego zdarzenia za wypadek przy pracy, skierował sprawę do sądu.
W toku procesu okazało się, że przechodził on regularnie badania okresowe, w wyniku których lekarz nie stwierdził schorzeń układu krążenia. Jednak Zygmunt B. zakwestionował prawidłowość skierowania na badania okresowe. Na skierowaniu pracodawca wskazał bowiem jako stanowisko, które zajmował Zygmunt B. – górnik PZ, czyli górnik zatrudniony pod ziemią. Przepisy nie przewidywały obligatoryjnych badań EKG dla pracownika zatrudnionego na tym stanowisku – lekarz mógł je zlecić, gdyby uznał to za konieczne.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat