Kategorie

W jakim zakresie pracodawca odpowiada za przeprowadzenie badań okresowych

Michał Culepa
Michał Culepa
Michał Culepa Culepa
Michał Culepa Culepa
Pracodawca odpowiada za dopuszczenie pracownika bez prawidłowego orzeczenia lekarskiego do pracy tylko wówczas, gdy wie, że badanie przeprowadzono nieprawidłowo, a nieprawidłowości te są widoczne (wyrok Sądu Najwyższego z 8 czerwca 2010 r., I PK 29/10).

Zygmunt B. był górnikiem – kombajnistą zatrudnionym na stałe pod ziemią w jednej ze śląskich kopalń. 23 października 2005 r., przed rozpoczęciem pracy na nocnej zmianie, przeprowadzał ze współpracownikiem próbę uruchomienia sprzętu wydobywczego, podczas której dostał zawału serca. Po leczeniu i rekonwalescencji, wobec niestwierdzenia przez kopalnię tego zdarzenia za wypadek przy pracy, skierował sprawę do sądu.

Reklama

W toku procesu okazało się, że przechodził on regularnie badania okresowe, w wyniku których lekarz nie stwierdził schorzeń układu krążenia. Jednak Zygmunt B. zakwestionował prawidłowość skierowania na badania okresowe. Na skierowaniu pracodawca wskazał bowiem jako stanowisko, które zajmował Zygmunt B. – górnik PZ, czyli górnik zatrudniony pod ziemią. Przepisy nie przewidywały obligatoryjnych badań EKG dla pracownika zatrudnionego na tym stanowisku – lekarz mógł je zlecić, gdyby uznał to za konieczne.

Biegli lekarze stwierdzili, że brak badań EKG nie miał wpływu na możliwość przewidzenia zawału serca. Badanie EKG, tzw. spoczynkowe, wykonywane w normalnej praktyce przychodni lekarskiej nie mogłoby wykazać nieprawidłowości w pracy układu krążenia. Ponadto badania lekarskie dla górnika PZ są jeszcze bardziej rygorystyczne i dokładniejsze niż w przypadku górnika – kombajnisty.

Biorąc to pod uwagę sądy I i II instancji oddaliły kolejno – pozew i apelację. Zygmunt B. skierował skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego.

Orzeczenie Sądu Najwyższego

Reklama

Sąd Najwyższy podzielił opinię sądów niższych instancji i skargę kasacyjną oddalił w całości. Uzasadniając wyrok wskazał, że zawał serca może być uznany za przyczynę lub współprzyczynę wypadku przy pracy – ale tylko wówczas, gdy ma on wyraźny związek z pracą (np. jest spowodowany wzmożonym lub zbyt wielkim wysiłkiem, stresem). W „normalnej” sytuacji w pracy (gdy pracownik wykonuje swoje zwykłe czynności, bez szczególnie dużego wysiłku lub stresu) zawał nie może być uznany za przyczynę wypadku przy pracy. W takich przypadkach jest on bowiem objawem schorzenia, często utajonego, które nie jest możliwe do wykazania przy standardowym badaniu lekarskim. Zawał jest wówczas wywołany przyczyną wewnętrzną (chorobą), która wyklucza traktowanie zawału jako współprzyczynę wypadku.

Badania okresowe zleca pracodawca, jednak ich nie przeprowadza – bo nie ma takich uprawnień. Badanie okresowe jest badaniem lekarskim, pracodawca może więc odpowiadać za dopuszczenie pracownika niezdolnego do pracy z powodu nierzetelnego badania tylko wówczas, gdy nieprawidłowości orzeczenia lekarza są widoczne wprost, bez posiadania specjalistycznej wiedzy medycznej. Zatem aby odpowiadać za dopuszczenie do pracy pracownika bez prawidłowego orzeczenia lekarskiego pracodawca musi wiedzieć, że badanie przeprowadzono źle.

W skierowaniu pracodawca powinien wykazać wszystkie czynniki niebezpieczne, na jakie jest narażony pracownik, które mogłyby spowodować szkody w jego zdrowiu. W rozpoznawanej sprawie skierowanie wystawiono prawidłowo, lekarz także przeprowadził badanie zgodnie z zasadami sztuki lekarskiej, zwłaszcza że badanie przeprowadzał lekarz na stałe pracujący w kopalni od wielu lat, mający duże doświadczenie zawodowe. Brak jednego badania EKG, w dodatku nieobowiązkowego, nie mógł mieć znaczenia do stwierdzenia zdolności do pracy i tym samym nie miał wpływu na wypadek.

Wnioski

Jeżeli badanie lekarskie zostało przeprowadzone zgodnie z przepisami i rzetelność orzeczenia nie budzi wątpliwości, nie można stawiać pracodawcy zarzutu dopuszczenia do pracy osoby bez aktualnego zaświadczenia lekarskiego. W tej sytuacji pracownik, który dozna zawału serca w pracy, w sytuacji gdy nie występowały dla niego sytuacje szczególne, takie jak szczególnie duży wysiłek fizyczny lub stres, nie może twierdzić, że uległ wypadkowi przy pracy. Zawał ma wówczas wyłącznie przyczynę wewnętrzną – ukryte schorzenie pracownika.

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail

  Lipiec 2021 - godziny pracy, dni wolne

  Lipiec 2021 - godziny pracy i dni wolne czyli jaki jest wymiar czasu pracy. Kalendarz lipca.

  Sposoby motywowania pracowników zdalnych

  Motywowanie pracowników zdalnych - jakie są skuteczne sposoby? Jak nagradzać pracowników na pracy zdalnej? Czy krótszy czas pracy to dobry pomysł?

  Zasiłek chorobowy a okres wyczekiwania

  Zasiłek chorobowy przysługuje po upływie okresu wyczekiwania. Ile wynosi okres wyczekiwania? Kiedy można otrzymać zasiłek bez okresu wyczekiwania?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021?

  Emerytura - czerwiec czy lipiec 2021 r.? Kiedy złożyć wniosek? Czy emeryci stracą, wnioskując o emeryturę jeszcze w czerwcu?

  Powrót do oszczędzania w PPK

  PPK - powrót do oszczędzania w PPK jest zawsze możliwy. Jak po rezygnacji powrócić do programu?

  Hybrydowy model pracy planuje 77% pracodawców

  Hybrydowy model pracy wybiera aż 77% pracodawców w Polsce. Ile dni pracy zdalnej w tygodniu planują wprowadzić?

  Jakie prawa ma ojciec?

  Ojciec - jakie prawa ma mężczyzna wychowujący dzieci? Czy tata może skorzystać z urlopu macierzyńskiego?

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło bez składek ZUS

  Zlecenie studenta do 26 r. życia i umowa o dzieło nie będą oskładkowane - MRiPS.

  Niedziela handlowa - lipiec 2021

  Niedziela handlowa - lipiec 2021 r. ma 4 niedziele. Czy 4 lipca, 11 lipca, 18 lipca albo 25 lipca to niedziela handlowa? Kiedy jest najbliższa niedziela handlowa?

  System kadrowo-płacowy - o co pytać dostawcę

  System kadrowo-płacowy - o co należy pytać dostawcę przy wyborze oprogramowania HR?

  Praca zdalna - Kodeks pracy [PROJEKT]

  Praca zdalna - Kodeks pracy będzie zawierał przepisy dotyczące pracy zdalnej. Jakie regulacje przewiduje projekt?

  Prace sezonowe a bezpieczeństwo pracowników

  Prace sezonowe zalewają portale z ofertami pracy. Co z bezpieczeństwem pracowników?

  Zmiana warunków pracy cudzoziemca a zezwolenie na pracę

  Czy zmiana warunków pracy cudzoziemca wiąże się z koniecznością zmiany zezwolenia na pracę lub uzyskania nowego?

  Ochrona danych przy pracy zdalnej - 5 wskazówek na wakacje

  Ochrona danych przy pracy zdalnej czyli jak nie narazić firmy na kradzież wrażliwych danych. Oto 5 wskazówek na wakacje dla pracowników zdalnych.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r.

  Wyższe wynagrodzenia lekarzy rezydentów od 1 lipca 2021 r. przewiduje projekt rozporządzenia ministra zdrowia o zasadniczych wynagrodzeniach dla rezydentów. Ile wyniosą?

  "Blaski i cienie PPK" - niezależne badanie naukowe

  PPK - jakie są opinie o programie? Poznaj wyniki niezależnego badania naukowego "Blaski i cienie PPK".

  Tata wybiera urlop ojcowski

  Urlop ojcowski to urlop najczęściej wykorzystywany przez ojców urlop po narodzinach dziecka. Najrzadziej korzystają z urlopu rodzicielskiego.

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika a przepisy

  Monitoring poczty elektronicznej pracownika - jakie są przepisy prawne? Czy to nie narusza dóbr osobistych pracownika?

  Zasiłek macierzyński i opiekuńczy - będzie okres wyczekiwania?

  Okres wyczekiwania przy zasiłku macierzyńskim i opiekuńczym? To propozycja ZUS mająca zapobiegać nadużyciom.

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy wniosek?

  Zwolnienie z ZUS - do kiedy można złożyć wniosek o zwolnienie ze składek za grudzień 2020, styczeń, luty, marzec i kwiecień 2021 r. z tarczy 9.0?

  Pracownik niepełnosprawny – jakie prawa?

  Pracownik niepełnosprawny - jakie prawa przyznaje Kodeks pracy i ustawa o rehabilitacji zawodowej? Jaki jest wymiar czasu pracy i urlopu?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę - jak przechowywać?

  Elektroniczne wypowiedzenie umowy o pracę polega na złożeniu oświadczenia woli w postaci elektronicznej i opatrzeniu go kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jak je przechowywać?

  Czas wolny za nadgodziny a odpoczynek tygodniowy

  Czas wolny za nadgodziny może zostać zaliczony do 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego. To stanowisko MRPiT z dnia 5 maja 2021 r.

  PIP kontroluje małe budowy

  Kontrole PIP - mała budowa to miejsce, gdzie najczęściej w budownictwie występują wypadki przy pracy. PIP rozpoczęła więc akcję "Kontrole na małych budowach".

  Przeciętne wynagrodzenie 2021

  Przeciętne wynagrodzenie w 2021 r. wzrosło o 10% w stosunku do roku poprzedniego. Ile wynosi?