| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Na jakie badania lekarskie należy skierować pracownika, który przewozi innych pracowników pojazdem służbowym

Na jakie badania lekarskie należy skierować pracownika, który przewozi innych pracowników pojazdem służbowym

Zatrudniamy pracownika na stanowisku inspektora kontroli. Uzyskał on pozwolenie pracodawcy na prowadzenie samochodu służbowego (osobowego) w celu wykonywania swoich czynności służbowych, tj. kontroli. Jednocześnie pracownik w czasie swojej pracy ma wykonywać czynności kierowcy i przewozić osoby trzecie. Czy powinniśmy skierować go na dodatkowe badanie lekarskie, jakie przeprowadza się dla kierowców?

Pracownik zatrudniany na stanowisku inspektora kontroli, mimo że przy realizacji zadań służbowych będzie korzystał z samochodu służbowego, którym będzie przewozić również inne osoby, podlega zwykłym wstępnym badaniom lekarskim.

UZASADNIENIE

Oprócz standardowych badań profilaktycznych pracodawca może być czasami zobowiązany do skierowania pracownika na badania specjalistyczne. Taki obowiązek istnieje np. w związku z zatrudnianiem kierowcy. Oprócz badań mających na celu stwierdzenie, czy dana osoba nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy, powinna być skierowana również na badania psychologiczne, które stwierdzą, czy nie ma przeciwwskazań psychologicznych do podjęcia zatrudnienia w tym charakterze (art. 39k ustawy o transporcie drogowym).

Na specjalistyczne badania lekarskie i psychologiczne kieruje się jednak tylko kierowców, a więc osoby zatrudnione na stanowisku kierowcy. Sam fakt, że dany pracownik w ramach wykonywania powierzonych mu obowiązków będzie wykorzystywał samochód służbowy, nie kwalifikuje go do grupy kierowców. Taka osoba, np. inspektor kontroli, nawet gdy czasami będzie przewoził samochodem innych pracowników, nie jest zatrudniony na stanowisku kierowcy. Dlatego taki pracownik nie podlega badaniom specjalistycznym przeznaczonym dla kierowców.

Korzyści

Nie trzeba przeprowadzać specjalistycznych badań lekarskich dla pracowników niezatrudnionych na stanowisku kierowcy, którzy w ramach swoich obowiązków dodatkowo przewożą innych pracowników samochodem służbowym.

Zatrudniając pracownika na stanowisku inspektora kontroli pracodawca kieruje go na badania profilaktyczne, opisując w skierowaniu pracę, jaką będzie wykonywać, a o zakresie tych badań ostatecznie zdecyduje lekarz przeprowadzający badania.

Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku pracy (art. 229 Kodeksu pracy). Przyjmując pracownika do pracy pracodawca ma zatem obowiązek skierować go najpierw na wstępne badania lekarskie w celu uzyskania przez pracownika orzeczenia o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na proponowanym pracownikowi stanowisku. Jeśli taka osoba otrzyma orzeczenie lekarskie, z którego będzie wynikać, że istnieją przeciwwskazania do wykonywania przez pracownika pracy na danym stanowisku, zawarcie umowy o pracę na to stanowisko staje się niemożliwe.

Czytaj także

Autor:

specjalista w zakresie prawa pracy, były pracownik Departamentu Prawnego GIP

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

SKŁADKI ZUS 2020

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz

Kancelaria Prawnicza Polz & Polz działa na rynku od 2004 roku. Świadczymy kompleksowe usługi doradztwa prawnego dla podmiotów gospodarczych oraz osób fizycznych, zarówno polskich jak i zagranicznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »