Dokumentacja pracownika przebywającego w szpitalu
REKLAMA
Pracodawca powinien ustalić, czy okres niezdolności tego pracownika trwa łącznie dłużej niż 33 dni (lub14). Wówczas za okres zwolnienia potwierdzony zwolnieniem lekarskim wystawionym przez szpital trzeba naliczyć temu pracownikowi zasiłek chorobowy w wysokości 70% podstawy wymiaru. Gdyby okazało się, że pracownik za okres pobytu w szpitalu powinien otrzymać zasiłek w niższej wysokości, wówczas należy dokonać korekty wypłaconego świadczenia i potrącić nadpłaconą kwotę przy najbliższej wypłacie.
Za czas niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby lub odosobnienia w związku z chorobą zakaźną – trwającej łącznie do 33 dni w ciągu roku kalendarzowego, a w przypadku pracownika, który ukończył 50. rok życia – trwającej łącznie do 14 dni w ciągu roku kalendarzowego – pracownik zachowuje prawo do 80% wynagrodzenia, chyba że obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują wyższe wynagrodzenie z tego tytułu (art. 92 § 1 pkt 1 k.p.). Wynagrodzenie to nie ulega obniżeniu za czas pobytu pracownika w szpitalu.
Treść jest dostępna bezpłatnie,
wystarczy zarejestrować się w serwisie
Załóż konto aby otrzymać dostęp do pełnej bazy artykułów oraz wszystkich narzędzi
Posiadasz już konto? Zaloguj się.REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat