| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > BHP > Profilaktyczna ochrona zdrowia > Borelioza – jak zapobiegać chorobie

Borelioza – jak zapobiegać chorobie

Specjalista ds. bhp powinien informować pracowników o zagrożeniu, jakie wiąże się z ukąszeniem przez kleszcza. Dotyczy to zarówno postępowania w związku z ukąszeniem, ale też skutków, jakie może ono wywołać. Należy pamiętać, że nieleczona borelioza z czasem może doprowadzić do śmierci.

Badania przeprowadzone przez Centrum Badań DNA z Poznania wykazały obecność borrelii we krwi u blisko 70% badanych leśników. Jednak nie tylko leśnicy narażeni są na ryzyko zachorowania na boreliozę w związku z wykonywaniem pracy. Na boreliozę mogą zachorować także pracownicy wykonujący prace związane z utrzymaniem terenów zielonych, osoby pracujące w rolnictwie, a także np. pracownicy straży miejskiej czy nauczyciele.

Borelioza jest to wielonarządowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie należące do krętków, przenoszona na człowieka i niektóre zwierzęta przez kleszcze.

Pracownicy narażeni na ukąszenia przez kleszcze powinni wiedzieć, że usunięcie kleszcza szybko po ugryzieniu nie zawsze chroni przed zakażeniem boreliozą. U większości kleszczy bakterie boreliozy raczej nie przebywają w śliniankach. Wędrują do nich trochę później, kiedy kleszcz się już wpije w skórę i zacznie żerować. Około 8% zakażonych kleszczy ma bakterie boreliozy w śliniankach przez cały czas. Jeżeli ugryzie właśnie taki kleszcz, to infekcja może być przeniesiona praktycznie w ciągu kilku minut po ugryzieniu.

Bardzo ważne jest właściwe postępowanie w sytuacji ukąszenia. Specjalista ds. bhp powinien informować pracowników, jak należy się w takiej sytuacji zachować.

WSKAZÓWKA!

W przypadku ukąszenia przez kleszcza najlepiej od razu go usunąć pęsetą lub – jak drzazgę – grubą igłą. Kleszcza trzeba chwycić tuż przy skórze i pociągnąć w górę, a miejsce po ukąszeniu dokładnie przemyć spirytusem. Jeżeli tkwi głęboko, lepiej jak najszybciej iść do lekarza. Nie wolno kleszczem kręcić, wyciskać go, smarować benzyną ani tłuszczem, bo w czasie tych zabiegów można rozprzestrzenić bakterie.

W Polsce występuje wiele gatunków kleszczy, ale boreliozę prawdopodobnie przenoszą zaledwie dwa z nich: ixodes ricinus i ixodes scapularis.

WAŻNE!

Kleszcz może być wysłany do laboratorium CBDNA w Poznaniu na badanie PCR, które określi, czy był zakażony boreliozą. W tym celu należy zachować kleszcza, najlepiej żywego, w plastikowej lub szklanej fiolce (kleszcze mogą żyć w zamkniętej fiolce całkiem długo). Gdyby się nie dało usunąć kleszcza żywego i nieuszkodzonego, to można umieścić go w fiolce w lodówce lub nawet zamrozić w kopercie, aby materiał genetyczny mikrobów wewnątrz nie uległ dezintegracji. Kleszcza można również przylepić taśmą samoprzylepną do kartki papieru.

Czytaj także

Autorzy:

dyrektor Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Legionowie ekspert ds. bhp certyfikowany przez CIOP-PIB

Źródło:

INFOR
Potrącenia komornicze i administracyjne z wynagrodzeń69.30 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Huczko

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »