Co pracodawca wiedzieć powinien kierując pracownika na badania?
REKLAMA
REKLAMA
Wyróżniamy następujące rodzaje badań profilaktycznych:
REKLAMA
- Badania wstępne, którym podlegają osoby przyjmowane do pracy oraz pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska, a także inni pracownicy przenoszeni na stanowiska, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia.
- Badania okresowe, którym podlegają pracownicy w czasie trwania stosunku pracy w związku z upływem terminu ważności badań wstępnych czy też okresowych.
- Badania kontrolne, którym podlegają pracownicy, których niezdolność do pracy spowodowana chorobą trwa dłużej niż 30 dni. Przeprowadza się je również celem potwierdzenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku pracy.
Przeczytaj również: Pracowniku pamiętaj o badaniach lekarskich
W związku z powyższym na działach kadr ciążą następujące obowiązki:
- kierowanie pracowników na badania wstępne, okresowe i kontrolne,
- czuwanie nad terminowością badań profilaktycznych,
- egzekwowanie od pracowników i kierowników liniowych wykonania w terminie badań wstępnych okresowych i kontrolnych.
Badania profilaktyczne przeprowadza się w miarę możliwości w godzinach pracy, w związku z powyższym pracodawca zobowiązany jest udzielić pracownikowi zwolnienia od pracy na czas niezbędny do wykonania badań.
Polecamy serwis: Kodeks pracy
Czas wolny nie oznacza dzień wolny od pracy; pracownik może wykonać niezbędne badania w godzinach porannych i przystąpić do wykonywania pracy w tym samym dniu.
Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzeniem badań profilaktycznych pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia, a w razie przejazdu na te badania do innej miejscowości przysługują mu należności na pokrycie kosztów przejazdu według zasad obowiązujących przy rozliczaniu podróży służbowych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat