Warunki bhp przy umowach cywilnoprawnych
08.05.2009
Zatrudnienie na umowę cywilnoprawną nie zwalnia pracodawcy z odpowiedzialności zapewnienia tym osobom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy.
Końcowe badania lekarskie
27.09.2011
Pracodawca ma obowiązek dbać o stan zdrowia swoich pracowników. Przejawia się to między innymi w postaci kierowania pracowników na różnego rodzaju badania, m.in. badania końcowe.
Czy pracodawca może na wniosek pracownika dopuścić go do pracy w trakcie zwolnienia lekarskiego
17.04.2009
Pracownik ma zwolnienie lekarskie do 17 kwietnia 2009 r. Jednak poczuł się lepiej i 14 kwietnia 2009 r. chce wrócić do pracy. Nie mamy nic przeciwko wcześniejszemu powrotowi pracownika, ponieważ mamy kłopot z jego zastąpieniem w trakcie nieobecności w pracy. Co zrobić ze zwolnieniem lekarskim pracownika? Czy możemy dopuścić go do pracy, mimo że formalnie ma zwolnienie lekarskie?
Kontrolne badania lekarskie
27.09.2011
Pracodawca ma obowiązek dbać o stan zdrowia swoich pracowników. Przejawia się to między innymi w postaci kierowania pracowników na różnego rodzaju badania, m.in. badania kontrolne.
Ochrona zdrowia pracowników
06.04.2009
W ramach opieki zdrowotnej prowadzonej przez pracodawców pracownik podlega badaniom wstępnym, okresowym i kontrolnym. Pracodawca ponosi koszty tych badań.
Refundacja szkieł kontaktowych
27.09.2011
Mam dużą wadę wzroku. W czasie badań profilaktycznych lekarz okulista zalecił noszenie soczewek kontaktowych zamiast okularów. Czy używając szkieł kontaktowych podczas pracy przy komputerze, mogę ubiegać się o zwrot poniesionych na nie kosztów?
Dodatkowe badania lekarskie
27.09.2011
Z powodu choroby, byłem nieobecny w pracy ponad miesiąc. Pracodawca w związku z tym skierował mnie na badania lekarskie. Czy postąpił słusznie. 
Prowadzę małą firmę. Dobrze mi idzie i chcę zacząć zatrudniać pracowników. Wiem, że przed zatrudnieniem muszę skierować pracownika na badania lekarskie. Co powinno zawierać takie skierowanie na badania?
Kto płaci za badania lekarskie?
27.09.2011
Pracodawca skierował mnie na badania okresowe. Mam pytanie, kto ponosi koszty takiego badania ja, czy pracodawca?  
Kto wydaje skierowanie na badania lekarskie?
27.09.2011
Jestem pracownikiem, za niedługo kończy mi się ważność badań lekarskich. Powinnam dostać skierowanie na badania okresowe od pracodawcy? Czy może powinnam sama wystąpić z takim wnioskiem?
Chcemy zatrudnić w naszej szkole od 1 września br. nauczyciela, który ma już uprawnienia emerytalne. Ponadto posiada on orzeczenie lekarskie stwierdzające chorobę zawodową. Czy możemy go zatrudnić w szkole na stanowisku nauczyciela?
Kierownik działu naszej firmy zgłosił dyrektorowi, że jeden z jego pracowników od 2 dni wygląda na chorego, tzn. bardzo powolnie wykonuje swoją pracę, robi sobie częste odpoczynki itp. Pracownik ten przy wykonywaniu pracy ma do czynienia z ciężkimi maszynami, więc obawiamy się, że może spowodować wypadek. On jednak twierdzi, że nic mu nie jest i czuje się dobrze. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy wysłać tego pracownika na badania kontrolne? Czy mamy prawo odsunąć go od pracy?
Zgłoszenie choroby zawodowej
29.01.2009
Jestem monterem z ponad 12-letnim stażem pracy na tym stanowisku. Mam kontakt z ołowiem. Ostatnio znacznie pogorszył się stan mojego zdrowia - odczuwam bóle kręgosłupa, zawroty głowy i okresowe kołatanie serca. Podejrzewam u siebie chorobę zawodową. Komu mam ją zgłosić? Jak wygląda procedura stwierdzenia choroby zawodowej?
Dokumentacja medyczna chorób zawodowych
08.12.2008
Problematykę prowadzenia dokumentacji dotyczącej
chorób zawodowych pracowników reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia
z 1 sierpnia 2002 r. w sprawie sposobu dokumentowania chorób zawodowych
i skutków tych chorób (DzU nr 132, poz. 1121).
Zgodnie z art. 210 § 4 k.p. pracownik ma prawo, po
uprzednim zawiadomieniu przełożonego, powstrzymać się od wykonywania
pracy wymagającej szczególnej sprawności psychofizycznej w przypadku,
gdy jego stan psychofizyczny nie zapewnia bezpiecznego wykonywania
pracy i stwarza zagrożenie dla innych osób. Wykaz prac wymagających
szczególnej sprawności psychofizycznej reguluje rozporządzenie Ministra
Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. (DzU nr 62, poz. 287).
Opieka medyczna
08.12.2008
Głównym celem realizowanym przez służbę medycyny pracy jest zapewnienie ochrony zdrowia pracujących.
Badania wstępne
23.11.2009
Większość naszych pracowników jest zatrudniona na część etatu, a wykonywana w naszym zakładzie praca stanowi dla nich formę dodatkowego zarobkowania obok pracy, jaką wykonują w innych zakładach pracy. Czy w tej sytuacji musimy kierować ich na wstępne badania lekarskie oraz szkolić w zakresie bhp? Brak takiego obowiązku stanowiłby dla naszego zakładu spore odciążenie.
Czy zostanę przeniesiony do innej pracy?
27.09.2011
Mam orzeczone przez lekarza zaistnienie objawów choroby zawodowej. Co musi w takiej sytuacji zrobić pracodawca?
Pracowniku pamiętaj o badaniach lekarskich
27.09.2011
Jednym z podstawowych, a na pewno najważniejszych obowiązków pracodawcy jest ochrona zdrowia pracowników. Zdrowie pracownika ma bardzo duży wpływ na sprawność i wydajność pracy. A to powoduje prawidłowe działanie zakładu pracy.
Kierownik działu naszej firmy zgłosił dyrektorowi, że jeden z jego pracowników od 2 dni wygląda na chorego, tzn. bardzo powolnie wykonuje swoją pracę, robi sobie częste odpoczynki itp. Pracownik ten przy wykonywaniu pracy ma do czynienia z ciężkimi maszynami, więc obawiamy się, że może spowodować wypadek. On jednak twierdzi, że nic mu nie jest i czuje się dobrze. Co możemy zrobić w takiej sytuacji? Czy możemy wysłać tego pracownika na badania kontrolne? Czy mamy prawo odsunąć go od pracy?
Nie trzeba płacić podatku, gdy wartość rzeczowych świadczeń otrzymanych przez pracownika, sfinansowanych w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, nie przekracza w roku podatkowym 380 zł.
Zostałam zatrudniona rok temu. Na badaniach wstępnych zalecono mi noszenie okularów do pracy przy komputerze - wada wzroku. Jednak faktycznie pracę przy komputerze zaczęłam dopiero w lipcu br. (wcześniej moje stanowisko pracy nie wymagało pracy przy komputerze). W związku z tym poprosiłam pracodawcę o dofinansowanie zakupu okularów (zgodnie z regulaminem). Niestety, dowiedziałam się, że takie dofinansowanie należy się tylko od razu po badaniu, a nie rok później. Czy pracodawca ma rację? Jest to jednostka budżetowa.
Podstawa wymiaru zasiłku chorobowego
23.12.2008
Pracownik zatrudniony na pełny etat w miesiącu, z którego wynagrodzenie jest wliczane do podstawy wymiaru, był przez 5 dni na urlopie bezpłatnym. Zachorował w kwietniu br. Czy w podstawie wymiaru wynagrodzenia chorobowego należy uwzględnić miesiąc, w którym pracownik był na urlopie bezpłatnym? Jeżeli tak, to czy wynagrodzenie za ten miesiąc wliczyć w kwocie faktycznie wypłaconej czy je uzupełnić?
Od sierpnia br. przyjęłam do pracy 4 pracowników. Skierowałam ich na badania wstępne i pokryłam koszty tych badań. Czy wartość badań wstępnych i okresowych pracowników powinnam uwzględnić w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne tych osób?
Badania lekarskie - czy należy się dieta
22.12.2008
Wiemy, że mamy obowiązek pokrywać koszty badań okresowych i kontrolnych
swoich pracowników oraz dokonywać zwrotu kosztów dojazdu na te badania.
Koszty dojazdu zwracamy na podstawie przedłożonego rozliczonego druku
delegacji. Czy powinniśmy także wypłacać diety?