Poniżej prezentujemy wszystkie istotne informacje dotyczące tematu badania lekarskie. Przejrzyj nasze archiwum dotyczące badania lekarskie.
Czy pracodawca może skierować pracownika na badania psychiatryczne?
Aktualizacja: 25.09.2020
Pracownik posiada aktualne badanie lekarskie, ale jego zachowanie w pracy stało się niestandardowe. Czy pracodawca może mimo to skierować pracownika na badania psychiatryczne? Sugerowanie choroby psychicznej znajduje się bowiem na liście 45. kryteriów mobbingu według Leymanna. »
Sprzedawca, inżynier, kierowca - zagrożenia dla zdrowia
Aktualizacja: 20.07.2020
Jakie zagrożenia dla zdrowia niesie ze sobą praca sprzedawcy, inżyniera, kierowcy? Jak pracodawca może minimalizować ryzyko powstania problemów ze zdrowiem swoich pracowników? »
Zmiany w badaniach lekarskich pracowników - projekt
Aktualizacja: 20.05.2020
Zmiany w badaniach lekarskich pracowników przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników. Na specjalistyczne konsultacje lekarskie kierować ma lekarz medycyny pracy. Nie będą więc obowiązkowe. »
Badania lekarskie i szkolenia BHP - przepisy szczególne w czasie epidemii
Aktualizacja: 18.05.2020
W czasie epidemii koronawirusa wprowadzono przepisy szczególne dotyczące badań lekarskich i szkoleń BHP pracowników. Co zmieniło się w badaniach wstępnych, kontrolnych i okresowych oraz w szkoleniach wstępnych i okresowych? »
Koronawirus: badania lekarskie i szkolenia BHP
Aktualizacja: 12.05.2020
Koronawirus wpłynął na przepisy dotyczące badań lekarskich i szkoleń bhp. Na przykład szkolenia wstępne bhp można przeprowadzać w całości online. Które przepisy zostały zawieszone na czas epidemii? Jak długo ważność zachowują orzeczenia lekarskie wydane w ramach wstępnych, okresowych i kontrolnych badań lekarskich? Do kiedy można przeprowadzić szkolenie okresowe? »
Koronawirus a prawo pracy - wyjaśnienia PIP
Aktualizacja: 27.02.2020
Czy pracownik może odmówić wyjazdu w rejony, gdzie występuje koronawirus, ze względu na groźbę zarażenia? Czy pracodawca może zlecić dodatkowe badania lekarskie pracownikowi? Czy pracodawca może nie dopuścić do pracy pracownika? Państwowa Inspekcja Pracy wydała wyjaśnienia dotyczące stosowania przepisów prawa pracy w sytuacji zagrożenia zarażeniem koronawirusem. »
Adres zamieszkania kandydata do pracy w skierowaniu na badania lekarskie?
Aktualizacja: 20.12.2019
Od 4 maja 2019 r. obowiązuje nowy katalog danych, których może żądać pracodawca od kandydata do pracy oraz pracownika. Czy w skierowaniu na badania lekarskie można podać adres kandydata do pracy? »
Gdzie przechowywać dokumentację związaną z badaniami lekarskimi i karami porządkowymi
Aktualizacja: 13.09.2019
Skierowania na badania lekarskie i orzeczenia lekarskie dotyczące tych badań mogą być przechowywane w części A, B lub C akt osobowych, w zależności od ich rodzaju. Także dokumentacja związana z odpowiedzialnością porządkową pracownika nie zawsze musi być przechowywana w części D jego akt osobowych. »
Badania medycyny pracy - wstępne, okresowe, kontrolne
Aktualizacja: 24.06.2019
Badania medycyny prace nazywane są profilaktycznymi. Wyróżnia się badania wstępne, okresowe i kontrolne. Kto przeprowadza badania? Kiedy nie ma potrzeby kierowania na badania wstępne? Co powinno zawierać skierowanie na badanie? »
Sposoby usprawiedliwiania nieobecności w pracy
Aktualizacja: 08.03.2019
Przyczyn usprawiedliwiających nieobecność pracownika w pracy może być wiele, m.in. urlop, oddanie krwi czy wezwanie do sądu. »
Ważność skierowania na badania lekarskie
Aktualizacja: 13.07.2018
Pracodawca zatrudniający nowego pracownika lub też kierujący zatrudnionego już pracownika na kontrolne lub okresowe badania lekarskie, jest zobowiązany do wydania pracownikowi skierowania na badania lekarskie. Skierowanie to wydawane jest w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach. Wynika to ze wzoru skierowania na badania lekarskie, który został określony w przepisach rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy. »
Obowiązki pracodawcy w związku z zawarciem kolejnej umowy o pracę na czas określony
Aktualizacja: 10.07.2018
Zawarcie kolejnej umowy o pracę na czas określony rodzi wobec pracodawcy poszczególne obowiązki takie jak badania lekarskie czy szkolenie w zakresie bhp. »
Do jakiej pracy należy wykonać badania sanitarno-epidemiologiczne
Aktualizacja: 07.12.2018
W określonych przypadkach pracownik ma obowiązek wykonania badań sanitarno-epidemiologicznych. Pracodawca nie może dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego, stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. »
Jak usprawiedliwić nieobecność w pracy
Aktualizacja: 12.12.2017
Sposobów na usprawiedliwienie nieobecności w pracy jest kilka. Przykładowe to oddanie krwi, badania lekarskie czy wezwanie do sądu. »
Obowiązek pracodawcy dofinansowania pracownikowi zakupu okularów korekcyjnych
Aktualizacja: 06.11.2017
Kwestia dofinansowania pracownikom zakupu okularów korekcyjnych została uregulowana w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1 grudnia 1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr. 148, poz. 973) zgodnie z którym pracodawca obowiązany jest zapewnić pracownikowi zatrudnionemu na stanowisku z monitorem ekranowym (przez co najmniej połowę dobowego wymiaru czasu pracy) okulary korygujące wzrok, zgodne z zaleceniem lekarza, jeżeli wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę ich stosowania podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego. »
Czy pracodawca musi informować o COVID–19 u pracownika?
Skrivanek Tłumaczenia i szkolenia językowe
Skrivanek jest agencją translatorską, która oferuje kompleksowe rozwiązania z zakresu tłumaczeń i szkoleń językowych.
Zostań ekspertem portalu Infor.pl »