Przesunięcie urlopu na późniejszy termin (art. 165)
REKLAMA
REKLAMA
W takich sytuacjach pracodawca ma obowiązek przełożyć termin urlopu na inny dogodny dla pracownika okres. Należy jednak pamiętać, że muszą być to sytuacje, które usprawiedliwiają nieobecność w pracy. Kodeks pracy wymienia enumeratywnie takie sytuacje co oznacza, że stanowią one katalog zamknięty i są następujące:
REKLAMA
- czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby,
- odosobnienie w związku z chorobą zakaźną,
- odbywanie ćwiczeń wojskowych albo przeszkolenie wojskowego przez czas do 3 miesięcy,
- urlop macierzyński.
Zobacz: Czy można przesunąć termin urlopu wypoczynkowego? (art.164)
Czasowa niezdolność do pracy wskutek choroby
Jeżeli w czasie zaplanowanego urlopu pracownik zachoruje i przedstawi zwolnienie lekarskie, jego urlop nie dochodzi do skutku. Nie można być bowiem na urlopie w czasie choroby. Pracodawca ma obowiązek przełożyć urlop na czas po zakończeniu choroby.
Odosobnienie w związku z chorobą zakaźną
Podobnie jak w przypadku niezdolności do pracy wskutek choroby, pracownik nie może odbywać zaplanowanego urlopu jeżeli przebywa w zamknięciu z uwagi na chorobę zakaźną. Urlop będzie mu przysługiwał po zakończeniu odosobnienia.
Odbywanie ćwiczeń wojskowych
W przypadku obowiązkowego stawiennictwa na ćwiczenia wojskowa urlop nie biegnie.
Zobacz serwis: Odpowiedzialność materialna
Urlop macierzyński
Urlop związany z urodzeniem dziecka trwa 20, 31,33,35 lub 37 tygodni i w tym czasie nie biegnie urlop. Nie można być jednocześnie na urlopie macierzyńskim i urlopie wypoczynkowym.
Podstawa prawna: art. 165 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat