REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Urlop w pierwszej pracy po studiach - ile i kiedy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje w pierwszej pracy po studiach? Kiedy najwcześniej można skorzystać z urlopu?

Pierwsza praca a urlop

Kodeks pracy w art. 152 przyznaje osobom zatrudnionym w ramach stosunku pracy prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie można się zrzec. Na wniosek pracownika urlop może zostać podzielony na części i tak się w ogromnej większości przypadków dzieje.

REKLAMA

Autopromocja

Roczny wymiar urlopu wynosi 20 dni, jeśli pracownik był zatrudniony mniej niż 10 lat. Pracownicy wykonujący pracę w ramach stosunku pracy przez okres co najmniej 10 lat korzystają z 26 dni urlopu. 

Należy pamiętać, iż do stażu urlopowego, od którego zależy wymiar urlopu, oprócz zatrudnienia wlicza się również lata nauki. Zatem jak wyliczyć urlop w pierwszej pracy? Skoro to pierwsza praca to pracownik nie posiada de facto stażu pracy, a więc pod uwagę bierze się jedynie ukończone szkoły i uczelnie.

Przelicznik lat nauki w zależności od rodzaju ukończonej szkoły bądź uczelni zawiera art. 155 Kodeksu Pracy. 

Ukończenie żadnej z placówki edukacyjnej nie pozwala na doliczenie aż 10 lat. W związku z powyższym w pierwszej pracy zawsze pracownik otrzyma 20 dni urlopu na rok pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

W pierwszej pracy należy się 20 dni urlopu na rok.

Warto podkreślić w tym miejscu, że krótsze zatrudnienie odpowiednio pomniejsza wymiar urlopu. Jeśli pracownik został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony 6 miesięcy, będzie miał prawo do 10 dni urlopu. Jest to więc zasada proporcjonalnego pomniejszenia wymiaru urlopu do liczby miesięcy pracy w roku. Podobnie jest w sytuacji zatrudnienia na niepełny etat. Wymiar urlopu pomniejsza się proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Urlop po studiach

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi po studiach? Czy można dodać do siebie lata nauki w liceum i na studiach? Polskie przepisy prawa pracy nie przewidują takiej możliwości. Do stażu pracy zalicza się lata nauki (zgodnie z przelicznikiem z art. 155 KP) tylko z ostatniej szkoły.

Zgodnie z art. 155 § 1 Kodeksu pracy do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

  1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  2. średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
  4. średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
  5. szkoły policealnej – 6 lat,
  6. szkoły wyższej – 8 lat.

Pracownik, który po raz pierwszy w życiu podejmuje pracę po ukończeniu studiów, ma zaliczone aż 8 lat do stażu pracy (stażu urlopowego). Jest to najwyższa liczba lat jaką można wliczyć do stażu z tytułu nauki. W każdym razie nie jest ona równa, ani nie przekracza 10 lat, a co za tym idzie pracownik w pierwszej pracy zawsze ma prawo do 20 dni urlopu. W celu udowodnienia ukończenia uczelni pracownik przedstawia pracodawcy dyplom ukończenia studiów. Zatrudniony po studiach musi przepracować jeszcze 2 lata, aby mógł nabyć prawo do 26 dni urlopu.
 

Ważne

Warto dodać, że 8 lat zalicza się zarówno z tytułu ukończenia studiów magisterskich, jak i licencjackich.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Staż urlopowy – jak liczyć?

Kalkulator urlopu w pierwszej pracy

Kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego obliczy także urlop należy w pierwszej pracy. Należy zaznaczyć, która szkoła została ukończona oraz określić pierwszy miesiąc pracy. Oblicz >>>

Kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego infor

 

 

Infor.pl

Kiedy można wziąć urlop w pierwszej pracy?

Wiemy już, ile urlopu przysługuje w pierwszej pracy. Kiedy można z niego skorzystać? Ustawodawca nie przewiduje nabycia prawa do pełnego wymiaru urlopu już z chwilą nawiązania stosunku pracy. Otóż naliczanie urlopu w przypadku pierwszej pracy polega na przyznawaniu po każdym przepracowanym miesiącu 1/12 z rocznego wymiaru urlopu. 

Skoro pierwsza praca daje prawo do 20 dni urlopu w wymiarze rocznym to po pierwszym miesiącu pracy pracownik będzie mógł po raz pierwszy skorzystać z urlopu w 1,67 dnia. Pracownik może wziąć 1 dzień urlopu po pierwszym miesiącu pracy. Pamiętajmy, że pracodawca zawsze może korzystniej potraktować pracownika i pozwolić mu na zaokrąglenie do 2 dni wolnego. Należy jednak pilnować, aby w wymiarze rocznym nie została przekroczona liczba 20 dni.

Przykład

Pracownica podjęła zatrudnienie po raz pierwszy w życiu na podstawie umowy o pracę na czas określony 12 miesięcy w wymiarze ½ etatu. Ukończyła wcześniej licencjat i przedstawiła pracodawcy stosowny dokument. Pracodawca zaliczył kobiecie do stażu pracy 8 lat z tytułu ukończenia studiów licencjackich. Pracownica ma prawo do 10 dni urlopu w roku, ponieważ umowa przewiduje pracę na pół etatu.

Ważne

Jeśli pracownik skorzysta z większej niż przysługującej mu liczby dni urlopowych, u kolejnego pracodawcy otrzyma odpowiednio mniej wolnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
ZUS: ponad 1,1 mln cudzoziemców (w tym 771 tys. obywateli Ukrainy) płaci polskie składki na ubezpieczenia społeczne

Na koniec czerwca 2024 roku do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. W ciągu miesiąca przybyło ich blisko 10 tys. a od 2008 roku ponad 1 mln 140 tys. Takie dane podał 24 lipca 2024 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Awaria uniemożliwiająca wykonywanie pracy, a wynagrodzenie pracownika

Awaria w miejscu pracy może skutecznie uniemożliwić wykonywanie obowiązków zawodowych, stając się poważnym problemem zarówno dla pracowników, jak i pracodawców. Niespodziewane problemy techniczne, takie jak przerwy w dostawie prądu, awarie sprzętu komputerowego, czy problemy z infrastrukturą, mogą prowadzić do przestojów i zakłóceń w normalnym funkcjonowaniu firmy. W artykule omówimy, jakie prawa przysługują pracownikom w przypadku wystąpienia awarii i jakie obowiązki mają pracodawcy w takich sytuacjach.

Jakie prawa ma pracownik niepełnosprawny?

Pracownikom niepełnosprawnym przysługują dodatkowe uprawnienia w miejscu pracy. Uprawnienia te przysługują od dnia złożenia pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności.

Jedno świadczenie w całości +15% drugiego (po zmarłym małżonku albo własnego). Rada Ministrów: wypłata renty wdowiej od 1 lipca 2025 r.

Na posiedzeniu 23 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła kierunkowo stanowisko dotyczące obywatelskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw w celu wprowadzenia renty wdowiej.

REKLAMA

Ponad milion ubezpieczonych cudzoziemców w ZUS. Ich liczba stale rośnie

Rzecznik prasowy ZUS Paweł Żebrowski poinformował, że na koniec czerwca bieżącego roku, do ubezpieczeń społecznych w ZUS było zgłoszonych 1 mln 160 tys. cudzoziemców. Pierwsze miejsce zajmują cudzoziemcy pochodzący z Ukrainy. 

Komu przysługuje darmowe sanatorium 2024 i 2025 r.?

Istnieje pewna grupa osób, którym przysługuje całkowicie darmowe sanatorium w 2024 r. i w 2025 r. Co więcej, można też skorzystać z bezpłatnej rehabilitacji leczniczej w ramach ZUS. Co ważne, osoba, która przebywa na zwolnieniu lekarskim, ale w trakcie kontroli L4 orzecznik stwierdzi potrzebę rehabilitacji leczniczej, także może skorzystać z bezpłatnego wyjazdu. 

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, a czego boją się zetki?

Pracownicy pokolenia Z są postrachem pracodawców, HR-owców i rekruterów. A czego boją się zetki? Czy pokolenie Z jest przygotowane do wejścia na rynek pracy?

Świadczenia dla osób niepełnosprawnych 2024 i 2025 r. Jak wystąpić, wysokość, terminy

Poniżej znajduje się zbiór świadczeń dla osób niepełnosprawnych wraz z informacjami o tym, jakie warunki należy spełniać by ubiegać się o konkretne świadczenia, jak o nie wystąpić, a także o ich wysokości.

REKLAMA

Rząd poprze projekt ustawy dotyczącej renty wdowiej. W czwartek będzie drugie czytanie w Sejmie. Jakie zmiany zaproponował rząd?

Rząd poprze obywatelski projekt ustawy w sprawie renty wdowiej - poinformowała Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. W czwartek, 25 lipca, Sejm przeprowadzi drugie czytanie projektu.

Czy można zwolnić pracownika w wieku przedemerytalnym? Oczywiście, że można!

Pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi w wieku przedemerytalnym. Prawo pracy przewiduje jednak przypadki, gdy taka ochrona nie przysługuje pracownikowi i możliwe jest zwolnienie go z pracy. Co to za przypadki?

REKLAMA