REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Urlop w pierwszej pracy po studiach

Urlop w pierwszej pracy po studiach - ile i kiedy?
Urlop w pierwszej pracy po studiach - ile i kiedy?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje w pierwszej pracy po studiach? Kiedy najwcześniej można skorzystać z urlopu?

Pierwsza praca a urlop

Kodeks pracy w art. 152 przyznaje osobom zatrudnionym w ramach stosunku pracy prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego, którego nie można się zrzec. Na wniosek pracownika urlop może zostać podzielony na części i tak się w ogromnej większości przypadków dzieje.

Autopromocja

Roczny wymiar urlopu wynosi 20 dni, jeśli pracownik był zatrudniony mniej niż 10 lat. Pracownicy wykonujący pracę w ramach stosunku pracy przez okres co najmniej 10 lat korzystają z 26 dni urlopu. 

Należy pamiętać, iż do stażu urlopowego, od którego zależy wymiar urlopu, oprócz zatrudnienia wlicza się również lata nauki. Zatem jak wyliczyć urlop w pierwszej pracy? Skoro to pierwsza praca to pracownik nie posiada de facto stażu pracy, a więc pod uwagę bierze się jedynie ukończone szkoły i uczelnie.

Przelicznik lat nauki w zależności od rodzaju ukończonej szkoły bądź uczelni zawiera art. 155 Kodeksu Pracy. 

Ukończenie żadnej z placówki edukacyjnej nie pozwala na doliczenie aż 10 lat. W związku z powyższym w pierwszej pracy zawsze pracownik otrzyma 20 dni urlopu na rok pracy. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Ważne

W pierwszej pracy należy się 20 dni urlopu na rok.

Warto podkreślić w tym miejscu, że krótsze zatrudnienie odpowiednio pomniejsza wymiar urlopu. Jeśli pracownik został zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas określony 6 miesięcy, będzie miał prawo do 10 dni urlopu. Jest to więc zasada proporcjonalnego pomniejszenia wymiaru urlopu do liczby miesięcy pracy w roku. Podobnie jest w sytuacji zatrudnienia na niepełny etat. Wymiar urlopu pomniejsza się proporcjonalnie do wymiaru etatu.

Urlop po studiach

Ile dni urlopu przysługuje pracownikowi po studiach? Czy można dodać do siebie lata nauki w liceum i na studiach? Polskie przepisy prawa pracy nie przewidują takiej możliwości. Do stażu pracy zalicza się lata nauki (zgodnie z przelicznikiem z art. 155 KP) tylko z ostatniej szkoły.

Zgodnie z art. 155 § 1 Kodeksu pracy do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:

 1. zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
 2. średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
 3. średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
 4. średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
 5. szkoły policealnej – 6 lat,
 6. szkoły wyższej – 8 lat.

Pracownik, który po raz pierwszy w życiu podejmuje pracę po ukończeniu studiów, ma zaliczone aż 8 lat do stażu pracy (stażu urlopowego). Jest to najwyższa liczba lat jaką można wliczyć do stażu z tytułu nauki. W każdym razie nie jest ona równa, ani nie przekracza 10 lat, a co za tym idzie pracownik w pierwszej pracy zawsze ma prawo do 20 dni urlopu. W celu udowodnienia ukończenia uczelni pracownik przedstawia pracodawcy dyplom ukończenia studiów. Zatrudniony po studiach musi przepracować jeszcze 2 lata, aby mógł nabyć prawo do 26 dni urlopu.
 

Ważne

Warto dodać, że 8 lat zalicza się zarówno z tytułu ukończenia studiów magisterskich, jak i licencjackich.

Więcej informacji znajdziesz w artykule: Staż urlopowy – jak liczyć?

Kalkulator urlopu w pierwszej pracy

Kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego obliczy także urlop należy w pierwszej pracy. Należy zaznaczyć, która szkoła została ukończona oraz określić pierwszy miesiąc pracy. Oblicz >>>

Kalkulator wymiaru urlopu wypoczynkowego infor

 

 

Infor.pl

Kiedy można wziąć urlop w pierwszej pracy?

Wiemy już, ile urlopu przysługuje w pierwszej pracy. Kiedy można z niego skorzystać? Ustawodawca nie przewiduje nabycia prawa do pełnego wymiaru urlopu już z chwilą nawiązania stosunku pracy. Otóż naliczanie urlopu w przypadku pierwszej pracy polega na przyznawaniu po każdym przepracowanym miesiącu 1/12 z rocznego wymiaru urlopu. 

Skoro pierwsza praca daje prawo do 20 dni urlopu w wymiarze rocznym to po pierwszym miesiącu pracy pracownik będzie mógł po raz pierwszy skorzystać z urlopu w 1,67 dnia. Pracownik może wziąć 1 dzień urlopu po pierwszym miesiącu pracy. Pamiętajmy, że pracodawca zawsze może korzystniej potraktować pracownika i pozwolić mu na zaokrąglenie do 2 dni wolnego. Należy jednak pilnować, aby w wymiarze rocznym nie została przekroczona liczba 20 dni.

Autopromocja
Przykład

Pracownica podjęła zatrudnienie po raz pierwszy w życiu na podstawie umowy o pracę na czas określony 12 miesięcy w wymiarze ½ etatu. Ukończyła wcześniej licencjat i przedstawiła pracodawcy stosowny dokument. Pracodawca zaliczył kobiecie do stażu pracy 8 lat z tytułu ukończenia studiów licencjackich. Pracownica ma prawo do 10 dni urlopu w roku, ponieważ umowa przewiduje pracę na pół etatu.

Ważne

Jeśli pracownik skorzysta z większej niż przysługującej mu liczby dni urlopowych, u kolejnego pracodawcy otrzyma odpowiednio mniej wolnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Szkolenia policjantów i skoszarowanie: ważny komunikat MSWiA

  Szkolenia w systemie skoszarowanym w Policji mogą odbywać jedynie osoby realizujące w Policji powszechny obowiązek obrony, albo funkcjonariusze odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w nadzwyczajnych okolicznościach jak np. w stanie klęski żywiołowej. Wynika z tego, że policjanci odbywający szkolenie/doskonalenie zawodowe w zwykłych okolicznościach nie mogą być szkoleni w systemie skoszarowanym. Jak być powinno? Komenda Główna Policji zadeklarowała szczegółową analizę postanowień aktów wewnętrznych obowiązujących w poszczególnych jednostkach szkoleniowych. Szykują się kontrole!

  Zatrudnianie cudzoziemców. Zezwolenie na pracę ma aż sześć typów: A, B, C, D, E, S. Który wybrać?

  Zezwolenie na pracę to dokument legalizujący pracę w Polsce cudzoziemca, który nie jest zwolniony z obowiązku posiadania zezwolenia. Polskie przepisy przewidują zezwolenia sześciu typów. Rodzaj zezwolenia na pracę, który musi posiadać cudzoziemiec zależy od tego, przez jaki okres zamierza pracować w Polsce, jaki charakter ma mieć jego praca, oraz – czy będzie pracował dla podmiotu polskiego, czy zagranicznego.

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych

  Postępowanie karne o umyślnie przestępstwo lub przestępstwo skarbowe w zawodach medycznych - to zagadnienie okazało się problematyczne, na etapie ubiegania się o wykonywanie zawodu lekarza, pielęgniarki, położnej czy dentysty. W związku z tym Minister Zdrowia Izabela Leszczyna rozważy propozycję zmiany legislacyjnej w zakresie składanego oświadczenia co do prowadzonego postępowania karnego przeciwko osobom mającym wykonywać zawód medyczny. Być może dojdzie do zmiany w sprawie procedury otrzymywania przez lekarzy, lekarzy dentystów oraz pielęgniarki i położne uprawnień do wykonywania tych zawodów.

  Szukasz dobrej pracy? Pamiętaj o liście motywacyjnym. Musi być profesjonalnie przygotowany!

  List motywacyjny to dokument, w którym składająca go osoba wyjaśnia, z jakich powodów ubiega się np. o zatrudnienie. Chociaż złożenie listu motywacyjnego nie zawsze jest wymagane przez potencjalnego pracodawcę, to warto mu pokazać, że składającemu naprawdę zależy na podjęciu zatrudnienia.

  REKLAMA

  Pracownicy naukowi dostaną podwyżki o 30%. Profesor zarobi co najmniej 9370 zł miesięcznie, profesor uczelni – 7777,10 zł, adiunkt – 6840,10 zł, inny nauczyciel akademicki – 4685 zł [Wyrównanie od 1 stycznia 2024 r.]

  Wynagrodzenia pracowników naukowych pójdą w górę. Minister nauki Dariusz Wieczorek podpisał rozporządzenie, dzięki któremu podwyżki otrzymają pracownicy naukowi zatrudnieni na uczelniach publicznych oraz w Polskiej Akademii Nauk. Wynagrodzenie zasadnicze profesora wzrośnie z 7210 zł do 9370 zł. Naukowcy dostaną podwyżki z wyrównaniem od 1 stycznia 2024 r.

  Urząd do spraw kombatantów ma nowego szefa. Został nim Lech Parell

  Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych ma nowego szefa. Po odwołaniu Jana Józefa Kasprzyka premier Donald Tusk powołał na to stanowisko Lecha Parella. Akt powołania wręczyła mu minister rodziny, pracy i polityki społecznej.

  Asystencja osobista. Ustawa wyczekiwana przez osoby z niepełnosprawnościami

  W Polsce jest ponad 3 mln osób z niepełnosprawnościami, które mają prawne potwierdzenie niepełnosprawności. Poziom zatrudnienia tych osób odbiega od innych państw europejskich. Brakuje też dla nich i ich rodzin systemowego wsparcia w środowisku lokalnym. Z tego względu tak bardzo wyczekiwane jest wprowadzenie ustawy o asystencji osobistej.

  Ruchomy czas pracy – rozkład czasu pracy wygodny dla pracodawcy i pracownika

  Rozkład czasu pracy może przewidywać różne godziny rozpoczynania pracy w dniach, które zgodnie z tym rozkładem są dla pracowników dniami pracy. Dzięki wprowadzeniu ruchomego czasu pracy pracownicy mogą – przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej – rozpoczynać i kończyć pracę o różnych porach w poszczególnych dniach.

  REKLAMA

  Zakwaterowanie dla pracowników delegowanych do pracy za granicę bez podatku – wyrok NSA

  Zapewnienie pracownikowi delegowanemu, zwłaszcza na krótki czas, nieodpłatnego zakwaterowania i pokrycia kosztów podróży nie powoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych – wyrok NSA z 1 sierpnia 2023 r. (II FSK 270/21).

  Jak pracodawca może zareagować na przyprowadzanie przez pracownika dziecka do pracy

  Pracownica zatrudniona w sklepie kolejny raz przyprowadziła do pracy 5-letniego syna. Tłumaczyła to tym, że syn ma katar i nie mógł iść do przedszkola, a pracownica nie ma już urlopu na żądanie. W sklepie 5-latek siedzi sam na zapleczu, kiedy pracownica pracuje, co budzi nasze duże obawy o bezpieczeństwo takiego rozwiązania. Ponadto pracownica nie skupia się w pełni na pracy, tylko co chwilę oddala się ze stanowiska pracy na zaplecze, żeby sprawdzić, co z dzieckiem. Co możemy zrobić w tej sytuacji? Czy możemy ukarać ją upomnieniem lub naganą albo zwolnić, żeby w jej miejsce zatrudnić w pełni efektywnego pracownika? Czy możemy wprowadzić w regulaminie pracy regulację zakazującą przychodzenia do pracy z dzieckiem?

  REKLAMA