REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo udzielić urlopu bezpłatnego? Podpowiadamy – krok po kroku (WZORY)

dokument dokumenty pracownik urlop bezpłatny wniosek o urlop bezpłatny wniosek pracodawca
dokument dokumenty pracownik urlop bezpłatny wniosek o urlop bezpłatny wniosek pracodawca
Jak prawidłowo udzielić urlopu bezpłatnego? Podpowiadamy – krok po kroku (WZORY)
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas urlopu bezpłatnego pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, natomiast pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłaty wynagrodzenia za pracę. Pracodawca udziela urlopu bezpłatnego na pisemny wniosek pracownika.

Czym jest urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny stanowi przerwę w stosunku pracy. 

Autopromocja

W czasie urlopu bezpłatnego ulegają zawieszeniu prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy. Okresu tego urlopu nie wlicza się do stażu pracy, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze.

Jak udzielić urlopu bezpłatnego

Kodeks pracy bardzo ogólnie reguluje sposób, w jaki należy udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego. Przedstawiamy całą procedurę w kolejnych krokach:

Krok 1. Złożenie wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego

Pracownik ubiegający się o udzielenie urlopu bezpłatnego powinien złożyć wniosek pracodawcy. Należy pamiętać, że Kodeks pracy wymaga, aby wniosek został złożony na piśmie. Nie ma wymogu, aby wniosek zawierał uzasadnienie. Powinien natomiast wskazywać czas trwania urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do prawidłowego udzielenia urlopu bezpłatnego złożenie wniosku jest konieczne, bowiem udzielenie tego urlopu z inicjatywy pracodawcy i bez wniosku pracownika jest bezskuteczne.

Wzór: Wniosek pracownika o udzielenie urlopu bezpłatnego

Poznań, 19 stycznia 2024 r.

Kazimierz Kaczmarek

60-107 Poznań

ul. Janka Muzykanta 123 m. 13

 

Marian Szykowny

Zakład Kamieniarski „Granit”

60-012 Poznań

ul. Smoka Wawelskiego 13

 

Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego

 

Na podstawie art 174 § 1 Kodeksu pracy wnoszę o udzielenie urlopu bezpłatnego w terminie od 22 stycznia 2024 r. do 31 stycznia 2024 r. 

 

Kazimierz Kaczmarek

 

Krok 2. Ocena formalna wniosku przez pracodawcę

Pracodawca sprawdza, czy złożony przez pracownika wniosek zawiera istotne elementy niezbędne do podjęcia decyzji o udzieleniu urlopu bezpłatnego – takie jak określenie wnioskodawcy, określenie o jaki urlop chodzi czy określenie terminu urlopu. 

Przepisy nie regulują terminu, w jakim pracownik powinien złożyć wniosek o urlop bezpłatny. Dlatego, biorąc pod uwagę termin złożenia wniosku przez pracownika oraz wnioskowany czas trwania urlopu, pracodawca musi ocenić, czy udzielenie urlopu nie będzie kolidowało z potrzebami prawidłowej organizacji pracy w zakładzie.

Krok 3. Podjęcie decyzji w sprawie udzielenia urlopu bezpłatnego

Przepisy nie rozstrzygają kwestii terminu, w którym pracodawca powinien podjąć decyzję w sprawie udzielenia lub odmowy udzielenia urlopu bezpłatnego. Optymalną praktyką będzie podjęcie decyzji bez zbędnej zwłoki.

Wniosek pracownika o udzielenie urlopu bezpłatnego nie ma dla pracodawcy charakteru wiążącego. Oznacza to, że pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję o uwzględnieniu wniosku lub jego odrzuceniu. Nie musi też uzasadniać swojej decyzji. Ewentualna decyzja odmowna nie podlega ocenie PIP czy sądu pracy.

W razie uwzględnienia wniosku pracodawca wyraża swoją zgodę na urlop bezpłatny.

Wzór: Udzielenie urlopu bezpłatnego przez pracodawcę

Poznań, 19 stycznia 2024 r.

Marian Szykowny

Zakład Kamieniarski „Granit”

60-012 Poznań

ul. Smoka Wawelskiego 13

 

Kazimierz Kaczmarek

60-107 Poznań

ul. Janka Muzykanta 123 m. 13

 

Udzielenie urlopu bezpłatnego

W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 19 stycznia 2024 r. udzielam Panu urlopu bezpłatnego na okres od dnia 22 stycznia 2024 r. do dnia 31 stycznia 2024 r.

 

Marian Szykowny

pracodawca

 

Jeżeli urlop udzielany jest na okres dłuższy niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć odwołanie pracownika z tego urlopu z ważnych przyczyn. Chodzi tu o przyczyny, które powstały po rozpoczęciu urlopu bezpłatnego i które wcześniej nie mogły być przewidziane.

Dokumenty związane z urlopem bezpłatnym należy przechowywać w aktach osobowych pracownika.

Jakie obowiązki ma pracodawca po powrocie pracownika z urlopu bezpłatnego

Po powrocie pracownika z urlopu bezpłatnego pracodawca jest zobowiązany zatrudnić go na tych samych warunkach jak przed rozpoczęciem urlopu. Jeżeli jednak pracownik nie stawi się w miejscu pracy po wykorzystaniu urlopu, pracodawca ma prawo rozwiązać z nim umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia, z winy pracownika.

Podstawa prawna:

 • art. 174 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Waloryzacja emerytur 2024 – tabela netto

  Waloryzacja emerytur od 1 marca 2024 roku - o ile procent wzrosną emerytury? Kiedy będzie wypłata pierwszych wyższych emerytur? Tabela przedstawia podwyżki emerytur od 1 marca 2024 roku. Ile wynoszą kwoty netto emerytur po waloryzacji?

  Mama 4+ czyli emerytura matczyna w 2024 roku [WYWIAD]

  Mama 4 plus w 2024 roku - to już 5 lat funkcjonowania świadczenia w Polsce. Czy w tym czasie zmieniły się przepisy? Jakie warunki należy spełnić, aby otrzymać RSU? Ile wynosi rodzicielskie świadczenie uzupełniające do końca lutego, a ile od 1 marca 2024 roku? Jakie dokumenty dołączyć do wniosku? Czy na emeryturze matczynej można pracować? Czy ojcowie pobierają emeryturę matczyną? Na te i inne pytania odpowiada rzecznik ZUS województwa dolnośląskiego Iwoną Kowalską-Matis

  Nie możesz pójść do ZUS i załatwić sprawy? Możesz wysłać pełnomocnika. Trzeba tylko wypełnić formularz ZUS PEL

  Za pomocą formularza ZUS PEL klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą udzielić pełnomocnictwa do załatwiania swoich spraw. Formularz można pobrać ze strony internetowej www.zus.pl lub z PUE ZUS. Druk jest także dostępny w każdej placówce ZUS.

  W styczniu 2024 r. wzrosło bezrobocie w Polsce! Czy to jest wzrost sezonowy?

  Wzrosło bezrobocie w Polsce. W styczniu stopa bezrobocia wyniosła 5,4%. W grudniu 2023 r. bezrobocie wynosiło 5,1%, a w listopadzie 5,0%.

  REKLAMA

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. Trwa kampania BHP w cyfrowym świecie pracy

  W całej UE około 11 mln osób zatrudnionych jest w ramach platform internetowych. To zarządzanie pracą przez sztuczną inteligencję może mieć ogromny wpływ na jakość świadczonej pracy, jej ilość jak i utratę. Świat pracy i rynek się zmieniają - ale w tym wszystkim najważniejszy jest człowiek, nie kapitał. Konieczne jest więc budowanie wiedzy, doświadczenia i zaufania przez informowanie pracowników i zasięganie ich opinii oraz umożliwienie im udziału w projektowaniu i wdrażaniu technologii i systemów cyfrowych w nowej postindustrialnej erze pracy. „Bezpieczeństwo i zdrowie w pracy dotyczy każdego. Jest dobre dla ciebie. Dobre dla firmy” – tak głosi kampania „Bezpieczeństwo pracy w świecie cyfrowym”, która jest prowadzona w latach 2023-2025. Kampania odbywa się w ramach projektu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy.

  Ukraińcy będą przebywać legalnie w Polsce do 30 czerwca 2024 r. Weszła w życie nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy

  Pobyt w Polsce obywateli Ukrainy, którzy przybyli w związku z wojną prowadzoną w tym kraju będzie uznawany za legalny do 30 czerwca 2024 r. To zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Nowelizacja obowiązuje od 22 lutego. 

  Nie na każdej uczelni podwyżki o 30%. Na publicznej adiunkt zarabia 6840 zł a na niepublicznej często otrzymuje tylko minimalną krajową 4242 zł!

  Nawet ponad 2500 zł może wynosić różnica w zarobkach doktora, który jest zatrudniony na stanowisku adiunkta na uczelni niepublicznej, w stosunku do doktora - adiunkta, który jest zatrudniony na uczelni publicznej i po podwyżkach zarabia minimalnie 6840 zł. Mało kto wie, że podwyżki wynagrodzeń na uczelniach o 30% nie dotyczą uczelni niepublicznych. Wyższe wynagrodzenie, zgodnie z nowym rozporządzeniem otrzymują tylko pracownicy uczelni publicznych. 

  23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Czym jest depresja?

  W dniu 23 lutego przypada Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Depresję można i powinno się leczyć. Wiele polskich pracowników zmaga się jednak z problem zwolnienia lekarskiego i uznania depresji za chorobę zawodową - bo takową ona nie jest. 

  REKLAMA

  Jak uzyskać świadczenie wspierające z ZUS: wnioski, terminy, kwoty

  Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla osób niepełnosprawnych. W 2024 r. świadczenie dostępne jest dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższymi poziomami potrzeby wsparcia, tj. od 87 do 100 punktów. Jak wygląda procedura uzyskania świadczenia wspierającego?

  28 lutego 2024 r. upływa termin przekazania ubezpieczonym informacji ZUS IMIR

  Płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia informacji rocznej (ZUS IMIR) dotyczącej ubezpieczonych, za których w 2023 r. rozliczali składki na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne. Ww. informację należy przekazać ubezpieczonym do 28 lutego 2024 r.

  REKLAMA