REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak prawidłowo udzielić urlopu bezpłatnego? Podpowiadamy – krok po kroku (WZORY)

dokument dokumenty pracownik urlop bezpłatny wniosek o urlop bezpłatny wniosek pracodawca
Jak prawidłowo udzielić urlopu bezpłatnego? Podpowiadamy – krok po kroku (WZORY)
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas urlopu bezpłatnego pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy, natomiast pracodawca jest zwolniony z obowiązku wypłaty wynagrodzenia za pracę. Pracodawca udziela urlopu bezpłatnego na pisemny wniosek pracownika.

Czym jest urlop bezpłatny

Urlop bezpłatny stanowi przerwę w stosunku pracy. 

REKLAMA

Autopromocja

W czasie urlopu bezpłatnego ulegają zawieszeniu prawa i obowiązki pracownika i pracodawcy. Okresu tego urlopu nie wlicza się do stażu pracy, od którego uzależnione są uprawnienia pracownicze.

Jak udzielić urlopu bezpłatnego

Kodeks pracy bardzo ogólnie reguluje sposób, w jaki należy udzielić pracownikowi urlopu bezpłatnego. Przedstawiamy całą procedurę w kolejnych krokach:

Krok 1. Złożenie wniosku o udzielenie urlopu bezpłatnego

Pracownik ubiegający się o udzielenie urlopu bezpłatnego powinien złożyć wniosek pracodawcy. Należy pamiętać, że Kodeks pracy wymaga, aby wniosek został złożony na piśmie. Nie ma wymogu, aby wniosek zawierał uzasadnienie. Powinien natomiast wskazywać czas trwania urlopu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Do prawidłowego udzielenia urlopu bezpłatnego złożenie wniosku jest konieczne, bowiem udzielenie tego urlopu z inicjatywy pracodawcy i bez wniosku pracownika jest bezskuteczne.

Wzór: Wniosek pracownika o udzielenie urlopu bezpłatnego

Poznań, 19 stycznia 2024 r.

Kazimierz Kaczmarek

60-107 Poznań

ul. Janka Muzykanta 123 m. 13

 

Marian Szykowny

Zakład Kamieniarski „Granit”

60-012 Poznań

ul. Smoka Wawelskiego 13

 

Wniosek o udzielenie urlopu bezpłatnego

 

Na podstawie art 174 § 1 Kodeksu pracy wnoszę o udzielenie urlopu bezpłatnego w terminie od 22 stycznia 2024 r. do 31 stycznia 2024 r. 

 

Kazimierz Kaczmarek

 

Krok 2. Ocena formalna wniosku przez pracodawcę

Pracodawca sprawdza, czy złożony przez pracownika wniosek zawiera istotne elementy niezbędne do podjęcia decyzji o udzieleniu urlopu bezpłatnego – takie jak określenie wnioskodawcy, określenie o jaki urlop chodzi czy określenie terminu urlopu. 

Przepisy nie regulują terminu, w jakim pracownik powinien złożyć wniosek o urlop bezpłatny. Dlatego, biorąc pod uwagę termin złożenia wniosku przez pracownika oraz wnioskowany czas trwania urlopu, pracodawca musi ocenić, czy udzielenie urlopu nie będzie kolidowało z potrzebami prawidłowej organizacji pracy w zakładzie.

Krok 3. Podjęcie decyzji w sprawie udzielenia urlopu bezpłatnego

Przepisy nie rozstrzygają kwestii terminu, w którym pracodawca powinien podjąć decyzję w sprawie udzielenia lub odmowy udzielenia urlopu bezpłatnego. Optymalną praktyką będzie podjęcie decyzji bez zbędnej zwłoki.

Wniosek pracownika o udzielenie urlopu bezpłatnego nie ma dla pracodawcy charakteru wiążącego. Oznacza to, że pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję o uwzględnieniu wniosku lub jego odrzuceniu. Nie musi też uzasadniać swojej decyzji. Ewentualna decyzja odmowna nie podlega ocenie PIP czy sądu pracy.

W razie uwzględnienia wniosku pracodawca wyraża swoją zgodę na urlop bezpłatny.

Wzór: Udzielenie urlopu bezpłatnego przez pracodawcę

Poznań, 19 stycznia 2024 r.

Marian Szykowny

Zakład Kamieniarski „Granit”

60-012 Poznań

ul. Smoka Wawelskiego 13

 

Kazimierz Kaczmarek

60-107 Poznań

ul. Janka Muzykanta 123 m. 13

 

Udzielenie urlopu bezpłatnego

W odpowiedzi na Pana wniosek z dnia 19 stycznia 2024 r. udzielam Panu urlopu bezpłatnego na okres od dnia 22 stycznia 2024 r. do dnia 31 stycznia 2024 r.

 

Marian Szykowny

pracodawca

 

Jeżeli urlop udzielany jest na okres dłuższy niż 3 miesiące, strony mogą przewidzieć odwołanie pracownika z tego urlopu z ważnych przyczyn. Chodzi tu o przyczyny, które powstały po rozpoczęciu urlopu bezpłatnego i które wcześniej nie mogły być przewidziane.

Dokumenty związane z urlopem bezpłatnym należy przechowywać w aktach osobowych pracownika.

Jakie obowiązki ma pracodawca po powrocie pracownika z urlopu bezpłatnego

Po powrocie pracownika z urlopu bezpłatnego pracodawca jest zobowiązany zatrudnić go na tych samych warunkach jak przed rozpoczęciem urlopu. Jeżeli jednak pracownik nie stawi się w miejscu pracy po wykorzystaniu urlopu, pracodawca ma prawo rozwiązać z nim umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia, z winy pracownika.

Podstawa prawna:

  • art. 174 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne
Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minimalne wynagrodzenie za pracę wzrośnie o 58 zł, a minimalna stawka godzinowa zwiększy się o 0,40 zł

Od 1 lipca 2024 r. minimalne wynagrodzenie za pracę zwiększy się do 4300 zł. Minimalna stawka godzinowa dla umów cywilnoprawnych wzrośnie do 28,10 zł.

Czy zmiana wysokości minimalnego wynagrodzenia w umowie o pracę jest konieczna? Od 1 lipca 2024 roku kwota wzrośnie z 4242 zł brutto do 4300 zł brutto

Wkrótce zmieni się wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 1 lipca 2024 r. będzie ono wynosić 4300 zł. Czy w związku z tym należy zmienić umowę o pracę z pracownikami wynagradzanymi płacą minimalną?

2417,14 zł świadczenia urlopowego w 2024 r. dla pracownika zatrudnionego na pełen etat. Jak wystąpić?

Według ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych świadczenie urlopowe w może być wypłacane przez pracodawców nietworzących ZFŚS i zatrudniających poniżej 50 pracowników. W 2024 r. świadczenie urlopowe wynosi 2417,14 zł dla pracownika zatrudnionego na pełen etat w normalnych warunkach pracy.

Pilne! Minimalne wynagrodzenie za pracę w 2025 r. – wzrost o ponad 7 proc. Znamy kwotę!

Rada Ministrów przedstawiła propozycję wysokości minimalnego wynagrodzenia w 2025 r. Zwiększy się minimalna stawka godzinowa.

REKLAMA

Zasiłek chorobowy już nie 80%. L4 w 100% płatne? Jak dla kobiet w ciąży i po wypadkach? Jak przy urlopie wypoczynkowym?

Dużo pytań o nowe zasady wypłaty zasiłku chorobowego. Obietnicą wyborczą rządu było płacenie za „chorobowe” przez ZUS od pierwszego dnia choroby. Odciążyłoby to finanse pracodawców (zwłaszcza mniejszych). Pojawiła się jednak nowa propozycja – płatność zasiłku chorobowego w wysokości wyższej niż obecne 80%.

Młodzi nauczyciele nie mają odpowiednika dodatku stażowego do pensji 1183 zł brutto. 20 000 z nich odeszło z zawodu. Kto w ich miejsce?

Taki dodatek otrzymują nauczyciele z 20-letnim stażem. W 2023 r. szturmem można określić powrót do pracy w szkołach 34 000 nauczycieli (51–60 lat) i 25 000 (61 lat i więcej). W tym samym czasie z zawodu nauczyciela wycofało się 20 000 młodych nauczycieli (prawdopodobnie dotyczy to głównie większych miast). Jednym z powodów jest to, że dyplomowany nauczyciel w średnim wieku ma 20% dodatek do pensji za wysługę lat (stażowy). Odpowiednika tego dodatku (z innego tytułu) w tej wysokości nie ma młody nauczyciel.

Rewolucyjne zmiany w emeryturach ZUS: komu wypłacą raz na kwartał, komu w ogóle bo będzie znów potrzebny staż, by nabyć prawo do świadczenia

Wiadomo, że w ministerstwie rodziny trwają analizy, które mają rozwiązać problem emerytur groszowych. Prawo do świadczenia dla każdego kto zapłacił choć jedną składkę na ubezpieczenie emerytalne sprawia, że niektóre emerytury ZUS wypłaca w wysokości kilku groszy. Dlaczego skoro ustawa gwarantuje najniższą emeryturę, która obecnie wynosi 1 780,96 zł?

Wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy 2024 r.

Pracownik korzystający z urlopu wypoczynkowego nie może być z tego powodu poszkodowany finansowo. Dlatego zasadą jest, że za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Do prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za czas urlopu niezbędne jest ustalenie podstawy wymiaru takiego wynagrodzenia.

REKLAMA

Nowe zasady umów o pracę na okres próbny. Czy poprawiły sytuację pracowników? Ocena eksperta po roku doświadczeń

Dnia 26 kwietnia 2023 r. znaczącemu przemodelowaniu uległy przepisy o umowach na okres próbny, niektóre zasady wykreślono a wiele nowych dodano. Założeniem przy tym była poprawa sytuacji pracowników na okresie próbnym. Czy się to udało? Oceniamy po roku stosowania.

4300 od lipca renty socjalnej? Niekoniecznie! Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Wyrównanie i dodatek a nie zrównanie z minimalną

To kpina, narzekają obywatele. Miało być 4300 od lipca renty socjalnej, tj. wyrównanie do minimalnej ale się na to nie zanosi. Komisja Polityki Społecznej i Rodziny przedstawiła swoją wersję. Proponują wyrównanie i dodatek a nie zrównanie renty socjalnej z minimalną.

REKLAMA