REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy podczas zwolnienia lekarskiego pracownik może wyjechać na urlop?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
choroba zaziębienie przeziębienie grypa covid-19 zwolnienie zaświadczenie lekarskie zasiłek chorobowy chorobowe
Czy podczas zwolnienia lekarskiego pracownik może wyjechać na urlop?
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Podczas zwolnienia lekarskiego pracownikowi nie wolno wykonywać żadnej pracy zarobkowej. Ponadto nie może wykorzystywać zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem. Czy to oznacza, że podczas choroby pracownik powinien zostać w domu i nie wolno mu wyjechać na urlop?

Urlop wypoczynkowy a choroba pracownika

Kodeks pracy określa, że w sytuacji gdy pracownik nie może rozpocząć urlopu wypoczynkowego w ustalonym terminie z przyczyn usprawiedliwiających nieobecność w pracy, a w szczególności z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby, pracodawca jest obowiązany przesunąć urlop na termin późniejszy. Także część urlopu niewykorzystaną z powodu czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby pracodawca udziela w terminie późniejszym.

REKLAMA

Autopromocja

Jak widać, przynajmniej w teorii pracownik nie będzie poszkodowany jeżeli rozchoruje się tuż przed urlopem wypoczynkowym lub w jego trakcie. Jak jednak wygląda sytuacja, gdy rozchoruje się, lekarz udzieli mu zwolnienia od pracy, a pracownik mimo wszystko pojedzie na wycieczkę czy wczasy?

Celem zwolnienia lekarskiego jest powrót do zdrowia

Zwolnienie lekarskie jest płatną i usprawiedliwioną nieobecnością w pracy z powodu choroby. Celem zwolnienia jest szybki powrót do zdrowia i do pracy. Należy wtedy odpoczywać i stosować się do zaleceń lekarza. Nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia lekarskiego może zostać uznane za działanie na szkodę pracodawcy i skutkować nawet zwolnieniem dyscyplinarnym.

Stan zdrowia chorego pracownika ocenia lekarz a chory zobowiązany jest do stosowania się do zaleceń lekarza. Jeśli pracownik ma zalecenie, że „chory powinien leżeć” to jego obowiązkiem jest zostać w domu i leżeć w łóżku. Jeżeli lekarz uznał, że podczas zwolnienia pacjent może chodzić, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poruszał się po mieszkaniu lub wyszedł z domu zrobić drobne zakupy czy na spacer. Nie oznacza to jednak, że może jechać np. w góry z obozem wędrownym.

Wykorzystywanie zwolnienia lekarskiego niezgodnie z jego celem

Przypomnijmy, że zwolnienie lekarskie stwierdza naszą czasową niezdolność do pracy. W czasie tego zwolnienia nie można podejmować czynności, które mogą pogorszyć stan zdrowia lub przedłużyć proces rekonwalescencji.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wykonywanie czynności mogących przedłużyć okres niezdolności do pracy jest zawsze wykorzystywaniem zwolnienia niezgodnie z jego celem. W przepisach nie został określony zamknięty katalog czynności odnośnie tego, co można, a czego nie można robić na zwolnieniu lekarskim (poza wykonywaniem pracy zarobkowej). Należy więc pamiętać, że celem zwolnienia zawsze jest powrót do zdrowia.

Wszystko to sprawia, że wyjazd w czasie zwolnienia lekarskiego jest bardzo ryzykowny, nawet jeśli zwolnienie ma kod "chory może chodzić". Ma to związek z możliwą kontrolą pracownika podczas zwolnienia.

Kto może skontrolować pracownika na zwolnieniu

Kontrolę pracownika w trakcie zwolnienia lekarskiego może przeprowadzić ZUS. Pracownika może skontrolować także pracodawca, jeżeli zgłasza do ubezpieczenia więcej niż 20 pracowników. 

Kontrola może dotyczyć tego, czy zwolnienie lekarskie jest prawidłowo wykorzystywane. W szczególności kontrola powinna dążyć do ustalenia, czy pracownik:

  • nie wykonuje pracy zarobkowej w czasie pobytu na zwolnieniu, 
  • nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego od pracy w sposób niezgodny z jego celem.

To właśnie ta druga wskazana kwestia może zaszkodzić kontrolowanemu pracownikowi. Jak już była o tym mowa, celem zwolnienia lekarskiego jest zaś odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy. W osiągnięciu tego celu przeszkodą może być zarówno wykonywanie pracy zarobkowej (co przesądził ustawodawca) jak i inne zachowania ubezpieczonego utrudniające proces leczenia i rekonwalescencję. 

Konsekwencją nieprawidłowości wykazanych podczas kontroli chorego pracownika mogą być nie tylko nieprzyjemności, takie jak pozbawienie prawa do zasiłku czy wynagrodzenia chorobowego, ale nawet rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika. Warto zatem, dla własnego dobra, zrezygnować z wakacyjnego wyjazdu podczas zwolnienia lekarskiego. 

Zapisz się na newsletter
Kodeks pracy, urlopy, wynagrodzenia, świadczenia pracownicze. Bądź na bieżąco ze zmianami z zakresu prawa pracy. Zapisz się na nasz newsletter.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Uprawnienia rodzicielskie - QUIZ
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
nie ma takiej możliwości
3
6
9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
Następne

REKLAMA

Kadry
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w lipcu 2025 r. będzie podwyżka najniższej krajowej?

Czy lipiec 2025 r. to drugi termin podwyżki najniższej krajowej w tym roku? W 2023 i 2024 r. dwa razy w roku podnoszono wysokość płacy minimalnej. Jak będzie w tym roku?

Dla kogo renta socjalna i dodatek dopełniający? Kiedy ZUS obniży rentę socjalną?

Renta socjalna to świadczenie, którego przyznanie nie jest uzależnione od stażu pracy ani od pobytu na terytorium Polski. Osobom, które dostają rentę socjalną i posiadają orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy oraz do samodzielnej egzystencji przysługuje dodatek dopełniający.

Czy okres wypowiedzenia wlicza się do stażu pracy?

Okres wypowiedzenia jest uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy. Czy wlicza się on do stażu pracy? Czy można go skrócić? Warto wiedzieć, gdy planujemy złożyć wypowiedzenie.

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? [LISTA]

Jakie choroby zalicza się do niepełnosprawności? Okazuje się, że tych chorób jest bardzo dużo, bowiem są związane one z 12 kodami i przyczynami niepełnosprawności, które w zależności od danego naruszenia sprawności organizmu są bardzo zróżnicowane. Poniżej przykłady.

REKLAMA

Choroby neurologiczne a niepełnosprawność. Co z orzeczeniem po zmianach wytycznych dla komisji orzeczniczych w 2025 r.?

Na jakie choroby neurologiczne można dostać orzeczenie o niepełnosprawności? Co klasyfikuje się jako niepełnosprawność neurologiczną? Jaki symbol niepełnosprawności oznacza choroby neurologiczne? Czy na nerwicę można dostać orzeczenie o niepełnosprawności?

Urlop wypoczynkowy 2025 i 2026 [dla pracownika poniżej i powyżej 18 roku życia, w wieku emerytalnym, osób niepełnosprawnych]

Jednym z praw przysługujących pracownikom jest prawo do urlopu wypoczynkowego. Urlop jest udzielany w wymiarze zależnym od stażu pracy pracownika i – w pewnym sensie – jego wykształcenia. Wpływ na wymiar urlopu może mieć także wiek pracownika i niepełnosprawność.

Ważne terminy na kwiecień 2025 r. dla pracodawcy i pracownika

Od 1 kwietnia zaczął się kolejny II kwartał w 2025 r. W kwietniu jest sporo ważnych terminów, o których muszą pamiętać w szczególności pracodawcy, ale i pracownicy bo te kwestie z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych dotyczą ich bezpośrednio. Podpowiadamy jakie dokumenty powinny wygenerować, złożyć działy księgowe czy kadr oraz jakie należności i składki powinny być opłacone w kwietniu 2025 r.

MRPiPS: negatywnie opiniuje petycję w sprawie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców

Poznaliśmy długo wyczekiwaną odpowiedź z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przedsiębiorców, w szczególności jednocześnie zatrudnionych na część etatu. Stanowisko wyrażone przez resort pracy nie jest zadowalające dla przedsiębiorców. Nie takiej odpowiedzi oczekiwali.

REKLAMA

Uwaga: zaczęła się inwazja kleszczy. Ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową, wypadek przy pracy i świadczenia z ZUS

Jak podaje w swoim komunikacje Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna zaczął się już "sezon" na kleszcze. Nie wiele osób wie, ale ukąszenie kleszcza może powodować chorobę zawodową czy nawet wypadek przy pracy, a co się z tym wiąże możliwość otrzymywania świadczenia z ZUS czy KRUS. Przytaczamy też mity dotyczące kleszczy ale i niezbędne informacje.

Co się należy oprócz wynagrodzenia? 3 świadczenia wynikające ze stosunku pracy

Wynagrodzenie to świadczenie dla pracownika wynikające ze stosunku pracy. Przepisy prawa pracy przewidują jeszcze trzy inne świadczenia, które należą się pracownikowi. Jakie i co należy o nich wiedzieć?

REKLAMA