reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Kodeks pracy > Urlopy pracownicze > Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop (art. 171)

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop (art. 171)

W praktyce często zastanawiamy się, kiedy tak naprawdę należy nam się ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy a kiedy nie.

Zgodnie z art. 171 Kodeksu pracy ekwiwalent pieniężny należy się pracownikowi tylko jeżeli posiada niewykorzystany urlop wypoczynkowy w dniu rozwiązania stosunku pracy. Moment rozwiązania umowy o pracę jest więc jedynym czasem, kiedy możemy starać się o wynagrodzenie za zaległy urlop.

Należy pamiętać, że pracodawca może nakazać nam wykorzystanie zaległego urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Ekwiwalent będzie się nam należał tylko w sytuacji, kiedy nie wykorzystamy całego urlopu będąc na wypowiedzeniu. 

Zobacz: Zaległy urlop wypoczynkowy (art. 168)


Pan Tomek na 20 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Jego okres wypowiedzenia wynosi 14 dni, z czego tylko 10 dni roboczych. Pracodawca wysłał go na urlop, ale okres wypowiedzenia był za krótki. W dniu zakończenia okresu wypowiedzenia pracodawca będzie miał obowiązek zapłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane 10 dni urlopu.


Od powyższych zasad pracodawca przewidział jeden wyjątek, mianowicie pracodawca nie ma obowiązku wypłacania ekwiwalentu pieniężnego w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.

Zobacz serwis: Wynagrodzenie


Panu Tomkowi kończy się umowa o pracę w dniu 30 września. Pozostało mu 12 dni urlopu wypoczynkowego do wykorzystania. Pracodawca postanowił jednak, że bezpośrednio po wygaśnięciu łączącej strony umowy, zawrze z Panem Tomkiem kolejną umowę o pracę. W takim wypadku pracodawca nie ma obowiązku wypłacania ekwiwalentu za urlop.

Podstawa prawna: art. 171 Kodeksu pracy

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

KORONAWIRUS A PRAWO PRACY

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Żur

Menedżer produktu w nazwa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama