Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop (art. 171)
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 171 Kodeksu pracy ekwiwalent pieniężny należy się pracownikowi tylko jeżeli posiada niewykorzystany urlop wypoczynkowy w dniu rozwiązania stosunku pracy. Moment rozwiązania umowy o pracę jest więc jedynym czasem, kiedy możemy starać się o wynagrodzenie za zaległy urlop.
REKLAMA
Należy pamiętać, że pracodawca może nakazać nam wykorzystanie zaległego urlopu w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Ekwiwalent będzie się nam należał tylko w sytuacji, kiedy nie wykorzystamy całego urlopu będąc na wypowiedzeniu.
Zobacz: Zaległy urlop wypoczynkowy (art. 168)
Pan Tomek na 20 dni zaległego urlopu wypoczynkowego. Jego okres wypowiedzenia wynosi 14 dni, z czego tylko 10 dni roboczych. Pracodawca wysłał go na urlop, ale okres wypowiedzenia był za krótki. W dniu zakończenia okresu wypowiedzenia pracodawca będzie miał obowiązek zapłacić ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane 10 dni urlopu.
Od powyższych zasad pracodawca przewidział jeden wyjątek, mianowicie pracodawca nie ma obowiązku wypłacania ekwiwalentu pieniężnego w przypadku gdy strony postanowią o wykorzystaniu urlopu w czasie pozostawania pracownika w stosunku pracy na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej z tym samym pracodawcą bezpośrednio po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
Zobacz serwis: Wynagrodzenie
Panu Tomkowi kończy się umowa o pracę w dniu 30 września. Pozostało mu 12 dni urlopu wypoczynkowego do wykorzystania. Pracodawca postanowił jednak, że bezpośrednio po wygaśnięciu łączącej strony umowy, zawrze z Panem Tomkiem kolejną umowę o pracę. W takim wypadku pracodawca nie ma obowiązku wypłacania ekwiwalentu za urlop.
Podstawa prawna: art. 171 Kodeksu pracy
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat