REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wymiar urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik nie dostanie urlopu wypoczynkowego?

urlop wypoczynek wymiar urlopu urlop uzupełniający urlop wypoczynkowy pierwszy urlop prawo do urlopu
urlop wypoczynek wymiar urlopu urlop uzupełniający urlop wypoczynkowy pierwszy urlop prawo do urlopu
Wymiar urlopu wypoczynkowego. Kiedy pracownik nie dostanie urlopu wypoczynkowego?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Prawo do urlopu wypoczynkowego jest jednym z podstawowych praw pracowniczych. Wymiar urlopu zależy od ogólnego stażu pracy pracownika. Zdarzają się jednak sytuacje, gdy mimo zatrudnienia pracownik nie nabędzie prawa do urlopu wypoczynkowego. Jak to jest możliwe?

Wymiar urlopu wypoczynkowego

Każdy pracownik ma prawo do corocznego, nieprzerwanego, płatnego urlopu wypoczynkowego. Pracownik nie może zrzec się prawa do tego urlopu.

Autopromocja

Wymiar urlopu wypoczynkowego zależy od stażu pracy pracownika. Pracownik zatrudniony na cały etat, którego staż pracy:

 • jest krótszy niż 10 lat, ma prawo do urlopu w wymiarze 20 dni;
 • wynosi co najmniej 10 lat, ma prawo do 26 dni urlopu.

Wymiar urlopu dla pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy tego pracownika. Za podstawę wymiaru urlopu należy brać – w zależności od stażu pracy pracownika – 20 lub 26 dni. Niepełny dzień urlopu zaokrągla się w górę do pełnego dnia.

Przykład

Pracownik zatrudniony jest na 4/5 etatu. Jego całkowity staż pracy wynosi 19 lat, a zatem za podstawę wymiaru urlopu wypoczynkowego należy wziąć 26 dni. Po uwzględnieniu wielkości etatu, wymiar urlopu należy obliczyć następująco:

26 dni : 4/5 etatu = 20,8 dni, co po zaokrągleniu w górę do pełnego dnia wynosi 21 dni urlopu wypoczynkowego.

Obliczanie stażu pracy pracownika

Do stażu pracy pracownika, od którego zależy prawo do urlopu wypoczynkowego i jego wymiar, należy wliczać okresy poprzedniego zatrudnienia – nie mają przy tym znaczenia przerwy w zatrudnieniu ani sposób ustania stosunku pracy. W razie jednoczesnego pozostawania w dwóch lub więcej stosunkach pracy wliczeniu podlega także okres poprzedniego niezakończonego zatrudnienia w części przypadającej przed nawiązaniem drugiego lub kolejnego stosunku pracy.

W okresie, od którego zależy wymiar urlopu pracownika, uwzględnia się nie tylko okresy jego zatrudnienia, ale także okres nauki. Wliczeniu podlega z tytułu ukończenia:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
 • zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
 • średniej szkoły zawodowej – przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
 • średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych – 5 lat,
 • średniej szkoły ogólnokształcącej – 4 lata,
 • szkoły policealnej – 6 lat,
 • szkoły wyższej – 8 lat.

Powyższe okresy nauki nie podlegają sumowaniu.

Przykład

Pracownik z wyższym wykształceniem był zatrudniony przez 2 lata u pracodawcy A. Następnie zmienił on pracę i od 3 lat pracuje u pracodawcy B. W sumie pracownik pracuje 5 lat i przysługiwałoby mu 20 dni urlopu, gdyby nie ukończył szkoły wyższej. Jednak do okresu, od którego zależy wymiar jego urlopu wypoczynkowego, należy wliczyć także 8 lat z tytułu ukończenia studiów. W sumie okres ten wynosi 13 lat i pracownikowi przysługuje urlop w wymiarze 26 dni.

Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.

Urlop uzupełniający

Pracownikowi, który wykorzystał urlop wypoczynkowy za dany rok kalendarzowy, a następnie uzyskał w ciągu tego roku prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający.

Przykład

Pracownik do marca 2024 r. wykorzystał 20 dni urlopu wypoczynkowego, należnego mu z tytułu stażu pracy krótszego niż 10 lat. W kwietniu osiągnął on 10-letni staż pracy i nabył prawo do urlopu wypoczynkowego w wyższym wymiarze wynoszącym 26 dni. Z tego względu pracownikowi przysługuje prawo do urlopu uzupełniającego w wymiarze 6 dni, który powinien wykorzystać do końca 2024 r.

Urlop wypoczynkowy w razie pierwszej pracy w życiu

W wyjątkowy sposób ustalane jest prawo do urlopu wypoczynkowego i jego wymiar w przypadku pracownika podejmującego pracę po raz pierwszy w życiu. Pracownik taki, w roku kalendarzowym, w którym podjął pracę, uzyskuje prawo do urlopu z upływem każdego miesiąca pracy, w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu przysługującego mu po przepracowaniu roku. W tym przypadku nie ma przepisu, który zobowiązywałby pracodawcę do zaokrąglania w górę niepełnego dnia urlopu. Nie ma jednak przeszkód, aby pracodawca dokonał takiego zaokrąglenia, co będzie rozwiązaniem korzystnym dla pracownika.

Pracownikiem podejmującym pracę po raz pierwszy w roku kalendarzowym jest osoba, która:

 • nie była zatrudniona na podstawie umowy o pracę w poprzednim roku kalendarzowym ani wcześniej,
 • w poprzednich latach nie była zatrudniona na podstawie umowy o pracę, ale w roku bieżącym pracowała już u innego pracodawcy (zmiana pracodawcy nie wpływa na zasadę nabywania prawa do pierwszego urlopu wypoczynkowego).

Prawo do kolejnych urlopów wypoczynkowych pracownik nabywa w każdym następnym roku kalendarzowym.

Przykład

Pracownik został zatrudniony od 1 stycznia 2024 r. Jest to jego pierwsza praca w życiu. Pracownik ma wyższe wykształcenie, więc do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego wlicza się 8 lat. Mimo to z upływem każdego miesiąca pracy ma prawo do urlopu w wymiarze 1/12 wymiaru urlopu wynoszącego 20 dni. Zatem w pierwszym roku pracy pracownikowi będzie przysługiwać 1,66 dnia urlopu (1/12 × 20 dni urlopu), ale z upływem każdego miesiąca pracy. Prawo do pełnej, 20-dniowej puli urlopowej pracownik nabędzie od 1 stycznia 2025 r. 

Należy podkreślić, że w razie podjęcia pierwszej pracy pracownik nabędzie prawo do urlopu wypoczynkowego w cząstkowym wymiarze dopiero po całym miesiącu pracy. Nieprzepracowanie pełnego miesiąca skutkuje brakiem prawa do urlopu. 

Przykład

1 lutego 2024 r. pracownik podjął pierwszą pracę w życiu na podstawie umowy o pracę. Stosunek pracy zakończył się 29 marca 2024 r. Pracownik przepracował cały luty i za ten miesiąc nabył prawo do 1,66 dnia urlopu wypoczynkowego(1/12 z wymiaru wynoszącego 20 dni). Natomiast za marzec pracownik nie nabył prawa do 1,66 dnia urlopu, bowiem nie przepracował całego miesiąca.

Podstawa prawna:

 • art. 152, art. 153, art. 154, art. 1541, art. 155 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (j.t. Dz.U. z 2023 r. poz. 1465)
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Uprawnienia rodzicielskie
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
  nie ma takiej możliwości
  3
  6
  9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
  Następne
  Kadry
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Uposażenia w policji. Zmiana wysokości dodatku za stopień

  W 2024 r. wzrosła kwota bazowa dla funkcjonariuszy policji. Wzrost kwoty bazowej powoduje wzrost miesięcznego uposażenia policjantów. Do tego niezbędna jest zmiana przepisów rozporządzenia regulującego wysokość ich uposażenia, w tym stawek dodatku za stopień.

  Komunikat PFRON: Znacznie dłuższy okres dofinansowania do wynajmu mieszkania

  1 marca 2024 r. weszła w życie korzystna zmiana w Programie „Samodzielność – Aktywność – Mobilność!” Mieszkanie dla absolwenta. Wydłużony został okres, na który może być udzielone dofinansowanie do wynajmu mieszkania lub domu jednorodzinnego.

  Nowe przepisy dla rolników od 7 marca 2024 r. Zmiany dot. BHP przy obsłudze ciągników, maszyn, urządzeń i narzędzi stosowanych w rolnictwie

  W czwartek 7 marca 2024 r. wchodzi w życie nowe rozporządzenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi z 14 lutego 2024 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy obsłudze ciągników, maszyn, narzędzi i urządzeń technicznych stosowanych w rolnictwie. Jakie zasady BHP wynikają z tego rozporządzenia? Co muszą wiedzieć rolnicy?

  Posiłki profilaktyczne. Czy nadejście wiosny zwalnia pracodawców z obowiązku wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom

  Mamy dopiero początek marca, ale temperatury sięgające nawet kilkunastu stopni Celsjusza sugerują koniec zimy i początek wiosny. Czy oznacza to, że pracodawca może zaprzestać wydawania posiłków profilaktycznych pracownikom wykonującym prace fizyczne na otwartej przestrzeni podczas zimy?

  REKLAMA

  Można zarobić 7500 zł za miesiąc. I to na początku kariery. Co trzeba zrobić, że dostać taką pracę?

  7500 zł może zarobić student lub absolwent na płatnym stażu. Na chętnych czeka ponad 50 firm w 14 miastach Polski. Oferują stażystom wynagrodzenia w wysokości co najmniej 4500 zł. 1 marca 2024 r. ruszył nabór aplikacji w dwudziestej pierwszej edycji Programu Kariera. Kto może wziąć w nim udział?

  Podwyżka wynagrodzeń dla młodocianych pracowników od 1 marca 2024 r. W czasie nauki zawodu młodociany może zarobić nawet 754,04 zł

  Młodociani zatrudnieni w celu przygotowania zawodowego dostają podwyżki wynagrodzeń. Począwszy od 1 marca 2024 r. obowiązują nowe stawki, których podstawą jest wysokość przeciętnego wynagrodzenia w IV kwartale 2023 r. Dzięki temu młodociany w pierwszym roku nauki zawodu zarobi 603,23 zł, a w trzecim roku – 754,04 zł. 

  Dodatek aktywizacyjny w 2024 r. wynosi nawet 745,95 zł. Od 1 czerwca 2024 r. maksymalna kwota wzrasta do 834,72 zł. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić!

  Dodatek aktywizacyjny to jedno ze świadczeń wypłacanych na podstawie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Przepisy określają, komu należy się dodatek aktywizacyjnej oraz przesłanki przyznania tego świadczenia. Obecnie dodatek aktywizacyjny wynosi maksymalnie 745,95 zł. 1 czerwca 2024 r. osoby uprawnione dostaną podwyżkę – dodatek aktywizacyjny wzrośnie do 834,72 zł.

  PFRON: Program „Aktywny samorząd” będzie kontynuowany w 2024 r. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania

  PFRON w 2024 r. będzie kontynuować program „Aktywny samorząd”. Można uzyskać pomoc w uzyskaniu prawa jazdy, sprzętu elektronicznego, oprogramowania a także pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym. Wnioski o dofinansowanie można składać od 1 marca 2024 r.

  REKLAMA

  Nie ma żadnych prac nad projektem ograniczającym zakaz handlu w niedziele

  Nie milkną dyskusje i spekulacje dotyczące ograniczenia zakazu handlu w niedziele. Tymczasem ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że na chwilę obecną MRPiPS nie prowadzi żadnych prac nad projektem dotyczącym niedziel handlowych.

  Krótszy czas pracy w Polsce? Min. Dziemianowicz-Bąk: skrócenie tygodnia pracy o 1 dzień organizacyjnie łatwiejsze niż skrócenie o kilka godzin

  Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzi analizy dotyczące czasu pracy, długości urlopów, dni pracy pod kątem ew. skrócenia tygodnia pracy. Resort pracy analizuje także pilotaże skrócenia tygodnia pracy, które wprowadzają same przedsiębiorstwa. Takie informacja przekazała 1 marca 2024 r. ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Polsat News. Ministra wskazała, że osobiście jest najbardziej otwarta na propozycję premiera Donalda Tuska dotyczącą 4 dni, a nie 35 godzin pracy w tygodniu.

  REKLAMA